Társadalmi folyamatok

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Status
Not open for further replies.

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 863
15 267
113
Nem olvasok magyar médiát.

Persze. Sőt semmilyen formában nem is ér el. Megálmodod szóról szóra gyanazokat a paneleket.

De gond egy szál se, a nyugati média is pontosan ugyanezeket a paneleket röfögi, nem véletlenül, mert valamiért mindig ugyanazok a magyarországi személyek és szervezetek, véleményformálók, pénzelt think tankek szólalhatnak csak fel bennük - emneszti-tasz-traszparensszi-ceju-444/direkt/telex-political capital-eötvöskárolyintézet, akik persze bármiféle anyagi és szellemi befolyásolástól mentesen pontosan ugyanazokat gondolják mindig és folyamatosan idézik egymást.

Ezért van, hogy amikor rákérdeznek a lózungokon túli részletekre, hirtelen semmit nem tudsz rá mondani, csak ugyanazokat a paneleket más szavakkal, amiket napjában ezer formában nyomnak a fejedbe úgy, hogy te magad sem veszed észre, csak beépül.
 
  • Tetszik
Reactions: blogen

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
8 064
23 140
113
Van tanàrhiány? Van, hát EÜ dolgozó hiány?
Úgy emlékszem itt a fórumon valamikor talán '19 vagy '20 magasságában néztük meg a számokat, és akkor az látszott, hogy az évek alatt annyival lett kevesebb tanár, amennyivel kevesebb gyermek van. (Azóta nem néztem mennyivel romlottak a számok.) Az orvosok száma nőtt. A szakdolgozóké (és a kórházi ágyaké) stagnált. Szóval drámázni lehet, meg kell az építő kritika, de azért ne hirdessünk már dzsihádot, mert nem fog összeomlani a rendszer.
 
M

molnibalage

Guest
Úgy emlékszem itt a fórumon valamikor talán '19 vagy '20 magasságában néztük meg a számokat, és akkor az látszott, hogy az évek alatt annyival lett kevesebb tanár, amennyivel kevesebb gyermek van. (Azóta nem néztem mennyivel romlottak a számok.) Az orvosok száma nőtt. A szakdolgozóké (és a kórházi ágyaké) stagnált. Szóval drámázni lehet, meg kell az építő kritika, de azért ne hirdessünk már dzsihádot, mert nem fog összeomlani a rendszer.
És akkor is el lett magyarázva, hogy ez a aránypár számítás hülyeség.
Mert az, hogy hány helyen kell tanítani az nem lineáris korrelál ezzel.
Hanem azt jelenti, hogy 3 településen / helyen, ahol eddig volt 3x25 fős osztály, most lehet, hogy 3x18 fős van, csak éppen egyben nincs tanár.
És ez a lépték országos. Az ország leggazdagabb részén sem jut már matektanár iskolákba. Bakker, akkor máshol ez mi lehet?

A rendszer nem össze fog omlani. Már megtörtént.
Amikor alaptantárgyat oktató tanár nincs és ez tömeges jelenség, akkor te meddig akarod még a szart vakolni és légfrissítőzni?
Hm...? Mikor én gimis voltam, akkor szaktanárnál még szaktanár oldotta meg a helyettesítést is.
Most meg nincs, aki az alap óraszámot leadja.

Ne haragujd, de irriálóan ostoba ner seggének védése részeről és mások részéről is.
 

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
8 064
23 140
113
És akkor is el lett magyarázva, hogy ez a aránypár számítás hülyeség.
Mert az, hogy hány helyen kell tanítani az nem lineáris korrelál ezzel.
Tisztában vagyok vele, hogy nem tökéletes a mutató, de annyit azért le lehet belőle olvasni, hogy nem összeomlásról van szó, hanem csak akadozik a rendszer.
Mondjuk ebből a korfából csodát tenni nem egyszerű. Nerezéssel biztos nem fog menni.
 
M

molnibalage

Guest
Nerezéssel biztos nem fog menni.
  • Ki dönti el az egyetemek finanszírozását 12+ éve?
  • Ki dönti el az oktatás finanszírozását 12+ éve
  • Ki kötötte a tanárok bérét ahhoz jogaszbályilag ami 2014 óta?
  • Ki hozta azt az intézkedést, hogy önálló oktatási minisztérium nincs is?
  • Ki vette el még a normális tüntetéshez való jogot is?
Hány ilyen pontot írjak?

Más sok faszságra volt pénz. Amikor a kövér kertitörpe kinyögte, hogy vagy spórolni kell vagy többet keresni, akkor lett szemetes tüntetés, lett magasabb bér is. A tanároknál meg ki és mit is hozott ez ellen? Hát, a tanár úgy keres többet, hogy elhagyja apályát.

Nincs kire mutogatni, a felelősség elég egyértelmű.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 376
55 060
113
A rendszer nem össze fog omlani. Már megtörtént.

Sőt... Eljön az Armageddon XD

Nem tudom, hogy ki milyen suliba járt, de rám a 90's években amikor általános iskolába jártam, rám engedte a rendszer a túlkoros cigókat....
Jó volt éveken át minden szünetben verekedni a túlélésért, nálam 4-5 évvel idősebb "gyerekekkel".
Télen alig volt fűtés , kabátba ültünk minden télen kb. 10-15 fokban! (ma meg mit össze nem siránkoznak pár fokon...XD)
Tanár meg hol volt, hol nem volt, de inkább ne lett volna.... 8 év alatt semennyire sem tudtak megtanítani németül, csak, hogy egy példát mondjak. Nem tűnt föl nekik a diszgráfiám stb....
Mind ezt Pest megyében! El sem tudom képzelni mi mehetett máshol...

Középsuliban ugyan ez a buli, csak még bunkóbb tanerővel. Annyi kicsinyes, semmirekellő, gerinctelen embert, mint annak az iskolának a tanereje még nem láttam. 1-2 kivétel volt csak! Matekból minden évben megbuktatták, az összes fiút (engem is), mert utált minket a matek tanár. Minden évben pót vizsgáztunk. (Persze ez is DK szavazó most is....)
Az igazgató intézte el, hogy mehessünk érettségire... mondanom se kell, miénk lett a legjobb matekból. Miközben nem is engedtek volna minket érettségizni...
Jah, és akkor módosított valamit a törvényeken a GYF féle pannonpuma rendszer, és az érettségi mellé nem kaptam meg a szakmám, ami ugye mérlegképes könyvelő lett volna. De közölték, hogy járjak még oda egy évet azért... Hát lóf@szt! Jártam már oda 5 évet....
Jah, és nyelvi előkészítő is volt, heti 15 óra angol.... Senkinek se lett nyelvvizsgája, és nem lett 3-asnál jobb angol érettségi sem.
De gondolom ez se a tanárok hibája... Jah, és bunyózhattam tovább 5 évig a cigókkal. Igaz már sokkal kevesebben voltak, így azért korrektebb volt a dolog... Mondjuk a parkolóban a szüleiket is verni nem volt akkora poén, de hát ez egy ilyen haladó, balliberális világ volt. :rolleyes:
Digitális tábla is lett az utolsó évben, ha jól emlékszem, igaz senki sem tudta használni. De legalább szünetben kizártak minket miatta a teremből... :mad:

Az első hely, ahol normális körülmények voltak, az az egyetem volt, ahova fizetősként vettek föl. De olyan jól tanultam, hogy átvettek államiba a végén.
Jah, és summa cum laude végeztem, úgy, hogy 60% fölötti volt a lemorzsolódás.
Igaz a tanerő egy része itt is elég balos volt, így ezeknél csak 2-4 között mozoghattam osztályzatilag, attól függően , hogy ennek ellenére mennyire voltak éppen korrektek. De a még a korrektebbek is megmondták, hogy én náluk nem lehetek 5-ös soha.
A szakdolgozatomat az első konzulensem vissza dobta, ugyanis az LMP-nek dolgozott be, és azt mondta így ő nem adhatja a nevét a munkámhoz XD
A Paksi atomerőmű bővítésének alternatíváiról írtam (még a szerződés megkötése előtt volt ez) és arra jutottam, hogy nincs alternatívája. Hát nem díjazták páran :D
Szóval egy volt SZDSZ-es forma lett a konzulensem, aki közölte, hogy haza megy romániába, majd ha visszajött konzultálunk. A védés napjára előkerült XD
Szóval egy tanársegéd javította helyette a helyesírási hibáimat, akit én kértem meg erre. Azóta is hálás vagyok neki ezért. Azóta már oktató és doktor :)
De még az egyetemmel volt a legkevesebb gondom.
Jah, nyelvvizsgát is utólag szereztem, magán oktatással. Az államnak nem sok köze volt hozzá, azon kívül, hogy nem értették meg, hogy diszgráfiával magyarul sem tudok kézzel levelet írni, helyesírási hibák nélkül. Azon hasaltam el egy csomószor .... Hogy rohadna meg az a rendszer is XD
(Szóbeli elsőre meglett)

És ezek után előadod, hogy most omlik össze a közoktatás rendszere XD
Amikor szavazni megyek a régi általános iskolámban van a szavazó körzet. Full fel van újítva! Modern nyílászárók, fűtés, tiszta WC stb.... Teljesen korrekt!
Jah, és be van kamerázva még az udvar is! ;)
Középsulim is fejlődött, lett új szárny, étkezde, kamerák és focipályás udvar!
De amikor egyetemre jártam, akkor állami pénzből azt is bővítették éppen, ahogyan később olvastam más felújításról is.
Nekem meg végig a pusztulat jutott csak :mad:

Szerintem csak egy dolog van ami nem lett sokkal jobb. A tanerő minősége. Apám testvére is matektanárnő. Persze az is DK-s. Szégyelli is a család....

(Annak idején Kisgazdák voltunk, aztán a II. VH után elvették mindenünket, dédi papát egyszer elvitték, aztán később letartóztatták, padlás söprés stb... Mamám nem tanulhatott tovább, mert kulák család voltunk, felnőtt fejjel két gyerek után mehetett meló mellet érettségizni. A lánya, meg akinek a segge is ki volt nyalva, Dk-s lesz... hát bazd+ A "matek tanár, akiből hiány van". Túl sok is van ezekből.... :mad:)
 

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
8 064
23 140
113
  • Ki dönti el az egyetemek finanszírozását 12+ éve?
  • Ki dönti el az oktatás finanszírozását 12+ éve
Nézzük a számokat, mert anélkül ezek csak üres panelek.
Ki hozta azt az intézkedést, hogy önálló oktatási minisztérium nincs is?
Csődben vették át az országot, a gazdaság rendbetétele volt a prioritás, és eszerint alakították a minisztériumokat. A jelenlegi válságból is nekik kell kivezetniük az országot, és ezért nincs még mindig oktatási minisztérium. Szerintem akár lehetne is, de igazából nem ezen múlik.
Ki vette el még a normális tüntetéshez való jogot is?
Valahogy mégis tüntetnek, a gyerekek oktatáshoz való joga meg nem fontos.
Hány ilyen pontot írjak?
Bármennyit írhatsz, de az csak az éremnek az egyik oldala.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 872
113
Csak abba gondolj bele, hogy ma ugyanannyit fizet egy dohányos piás szénhidrátcsapda és én aki rendszeresen edzek, csak hektikusan iszok (buliban) és alapvetően egészségesen étkezem. Hogy nyúlsz ebbe bele, hogy tennéd igazságossá és ezzel egyben fenntarthatóvá! Pláne, hogy a jobban képzett, jobb anyagi helyzetűek a felelősebb életvitelűek! Egy igazságos TB-ben a középosztály kevesebbet fizetne mint a munkásosztály, dea szavazatuk ugyanannyit ér és a közép van kisebbségben!

Oktatás dettó. Amíg demokrácia van, addig a közszolgáltatások reformálhatatlanok (a másik ellenérdekelt fél maguk a közszolgák, akiknek jó a posvány, mert a versenyszférában elvéreznének, ezért ők csak több pénzt követelnek. Valljuk be: érdemtelenül, az oktatás színvonala kizárólag a tanárok színvonala miatt ilyen például!), a nyilvánvaló csődjük ellenére is! Ezt tisztán látja a Fidesz.

Egyszerűen elengedte őket. Pusztuljon, más opció egyszerűen nincs.
Az alkoholizmus sem csak úgy magától jön, mint ahogy a többi szenvedélybetegség sem. Persze, egyszerű elítélni a helyzetet és önmagában egyik sem egy szívderítő dolog, de ezek a kérdések is picit összetettebbek.
És ez az "én egészségesen élek, miért fizessek ugyan annyit" addig működik, még nem lesz olyan betegsége az embernek, amit önmagától finanszírozni képtelen; akkor majd jól jön a társadalmi szolidaritás. És bármilyen hihetetlen, bárkit bármi elérhet.

Az nem opció, hogy pusztuljon az oktatás. A közoktatás a köz feladata. Hogy ennek mi a keretrendszere, feltétele stb. az más dolog. De közoktatás kell.
 
M

molnibalage

Guest
Nézzük a számokat, mert anélkül ezek csak üres panelek.

Csődben vették át az országot, a gazdaság rendbetétele volt a prioritás, és eszerint alakították a minisztériumokat. A jelenlegi válságból is nekik kell kivezetniük az országot, és ezért nincs még mindig oktatási minisztérium. Szerintem akár lehetne is, de igazából nem ezen múlik.

Valahogy mégis tüntetnek, a gyerekek oktatáshoz való joga meg nem fontos.

Bármennyit írhatsz, de az csak az éremnek az egyik oldala.
A baj az, hogy lassan érem sincs, a másik oldaláról meg valahogy nincs hajlandóság semmire. Valóságtagadás, erősen meg van.
Mégis mit ajánlasz azoknak, akik műszaki pályára készülnek, de nincs matek és/vagy fizika vagy kémia tanár sem?
Ez az érme valódi oldala.
 
  • Tetszik
Reactions: alali77 and Fade
M

molnibalage

Guest
Na, ugye, ez a mondat és a hazaárulózás közé lehet tenni az egyenlőségjelet. Nem is érdem a korábbi kifakadásod. :)
Miért? Ki kormányoz 12+ éve 2/3-dal?
Ha szerinted a folyamatos és kvázi korlátlan felhatalmazással bíró, állításuk szerint full legitim erőn számonkérni a teljes prioritás vesztést az hazaárulózás, akkor fordulj szerintem elmeorvoshoz.

Ha egy konyha szakácsa ehetetlen szar, szénné égett húst tesz elém drágán és kimondom, hogy szar, az nem hazaárulózás.
Az egy minőségi ténymegállapítás.
 
  • Tetszik
  • Imádom
Reactions: alali77 and Fade

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 657
55 318
113
Sőt... Eljön az Armageddon XD

Nem tudom, hogy ki milyen suliba járt, de rám a 90's években amikor általános iskolába jártam, rám engedte a rendszer a túlkoros cigókat....
Jó volt éveken át minden szünetben verekedni a túlélésért, nálam 4-5 évvel idősebb "gyerekekkel".
Télen alig volt fűtés , kabátba ültünk minden télen kb. 10-15 fokban! (ma meg mit össze nem siránkoznak pár fokon...XD)
Tanár meg hol volt, hol nem volt, de inkább ne lett volna.... 8 év alatt semennyire sem tudtak megtanítani németül, csak, hogy egy példát mondjak. Nem tűnt föl nekik a diszgráfiám stb....
Mind ezt Pest megyében! El sem tudom képzelni mi mehetett máshol...

Középsuliban ugyan ez a buli, csak még bunkóbb tanerővel. Annyi kicsinyes, semmirekellő, gerinctelen embert, mint annak az iskolának a tanereje még nem láttam. 1-2 kivétel volt csak! Matekból minden évben megbuktatták, az összes fiút (engem is), mert utált minket a matek tanár. Minden évben pót vizsgáztunk. (Persze ez is DK szavazó most is....)
Az igazgató intézte el, hogy mehessünk érettségire... mondanom se kell, miénk lett a legjobb matekból. Miközben nem is engedtek volna minket érettségizni...
Jah, és akkor módosított valamit a törvényeken a GYF féle pannonpuma rendszer, és az érettségi mellé nem kaptam meg a szakmám, ami ugye mérlegképes könyvelő lett volna. De közölték, hogy járjak még oda egy évet azért... Hát lóf@szt! Jártam már oda 5 évet....
Jah, és nyelvi előkészítő is volt, heti 15 óra angol.... Senkinek se lett nyelvvizsgája, és nem lett 3-asnál jobb angol érettségi sem.
De gondolom ez se a tanárok hibája... Jah, és bunyózhattam tovább 5 évig a cigókkal. Igaz már sokkal kevesebben voltak, így azért korrektebb volt a dolog... Mondjuk a parkolóban a szüleiket is verni nem volt akkora poén, de hát ez egy ilyen haladó, balliberális világ volt. :rolleyes:
Digitális tábla is lett az utolsó évben, ha jól emlékszem, igaz senki sem tudta használni. De legalább szünetben kizártak minket miatta a teremből... :mad:

Az első hely, ahol normális körülmények voltak, az az egyetem volt, ahova fizetősként vettek föl. De olyan jól tanultam, hogy átvettek államiba a végén.
Jah, és summa cum laude végeztem, úgy, hogy 60% fölötti volt a lemorzsolódás.
Igaz a tanerő egy része itt is elég balos volt, így ezeknél csak 2-4 között mozoghattam osztályzatilag, attól függően , hogy ennek ellenére mennyire voltak éppen korrektek. De a még a korrektebbek is megmondták, hogy én náluk nem lehetek 5-ös soha.
A szakdolgozatomat az első konzulensem vissza dobta, ugyanis az LMP-nek dolgozott be, és azt mondta így ő nem adhatja a nevét a munkámhoz XD
A Paksi atomerőmű bővítésének alternatíváiról írtam (még a szerződés megkötése előtt volt ez) és arra jutottam, hogy nincs alternatívája. Hát nem díjazták páran :D
Szóval egy volt SZDSZ-es forma lett a konzulensem, aki közölte, hogy haza megy romániába, majd ha visszajött konzultálunk. A védés napjára előkerült XD
Szóval egy tanársegéd javította helyette a helyesírási hibáimat, akit én kértem meg erre. Azóta is hálás vagyok neki ezért. Azóta már oktató és doktor :)
De még az egyetemmel volt a legkevesebb gondom.
Jah, nyelvvizsgát is utólag szereztem, magán oktatással. Az államnak nem sok köze volt hozzá, azon kívül, hogy nem értették meg, hogy diszgráfiával magyarul sem tudok kézzel levelet írni, helyesírási hibák nélkül. Azon hasaltam el egy csomószor .... Hogy rohadna meg az a rendszer is XD
(Szóbeli elsőre meglett)

És ezek után előadod, hogy most omlik össze a közoktatás rendszere XD
Amikor szavazni megyek a régi általános iskolámban van a szavazó körzet. Full fel van újítva! Modern nyílászárók, fűtés, tiszta WC stb.... Teljesen korrekt!
Jah, és be van kamerázva még az udvar is! ;)
Középsulim is fejlődött, lett új szárny, étkezde, kamerák és focipályás udvar!
De amikor egyetemre jártam, akkor állami pénzből azt is bővítették éppen, ahogyan később olvastam más felújításról is.
Nekem meg végig a pusztulat jutott csak :mad:

Szerintem csak egy dolog van ami nem lett sokkal jobb. A tanerő minősége. Apám testvére is matektanárnő. Persze az is DK-s. Szégyelli is a család....

(Annak idején Kisgazdák voltunk, aztán a II. VH után elvették mindenünket, dédi papát egyszer elvitték, aztán később letartóztatták, padlás söprés stb... Mamám nem tanulhatott tovább, mert kulák család voltunk, felnőtt fejjel két gyerek után mehetett meló mellet érettségizni. A lánya, meg akinek a segge is ki volt nyalva, Dk-s lesz... hát bazd+ A "matek tanár, akiből hiány van". Túl sok is van ezekből.... :mad:)
Gratulálok az elèrt eredményeidhez!
Különben sok helyen van az, hogy konzervativ szülöknek az elkényeztetett utódai balosak, zöldek lettek és a szüleik véleményét összesküvési elmèletnek tartják. :(
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 376
55 060
113
Gratulálok az elèrt eredményeidhez!

Köszönöm!
Szerencsére abból a generációból is mindenki vitte valamire a körülmények ellenére is. Ezért nem gondolom azt, hogy most a sokkal jobb tárgyi körülmények között ez máshogy lenne.

Különben sok helyen van az, hogy konzervativ szülöknek az elkényeztetett utódai balosak, zöldek lettek és a szüleik véleményét összesküvési elmèletnek tartják. :(

Lehet. Bár nekem a fiatal korom miatt még nincs ekkora rálátásom a dolgokra ezen a téren.
Nekem inkább azzal van tapasztalatom, hogy a jó módú (relatív, közösségen belül értendő) családok gyerekei a legritkább esetben lesznek sikeresek. A legtöbb, léhűtő narkós, ezek közül került ki a környezetemben. A túl kényelmes körülmények valamiért ugyan úgy ártanak a gyerekek fejlődésének, mint a túl rosszak. Én így látom.
 

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
8 064
23 140
113
Mégis mit ajánlasz azoknak, akik műszaki pályára készülnek, de nincs matek és/vagy fizika vagy kémia tanár sem?
Igen, ez komoly probléma. Biztos van olyan, akinél ezen múlik, de ne túlozzunk, mert nem garancia a szaktanár a sikeres felvételire. Még a kifejezetten jó tanár sem.

Gondolom itt nem is a konkrét válasz érdekel, de azért leírom: Aki a tankönyvekben leírt anyagot megtanulja, azt felveszik bárhová.
Pl. az orvosira sokan felvételiznek kémiából, de gimiben az utolsó két évben már nincs az alap tantárgyak között, vagyis a korábban tanultak alapján lehetetlen lenne jó emelt szintű érettségit írni. A megoldás triviális: az ember befogja a száját, előveszi a könyvet és beseggeli. :rolleyes:
 
M

molnibalage

Guest
Igen, ez komoly probléma. Biztos van olyan, akinél ezen múlik, de ne túlozzunk, mert nem garancia a szaktanár a sikeres felvételire. Még a kifejezetten jó tanár sem.

Gondolom itt nem is a konkrét válasz érdekel, de azért leírom: Aki a tankönyvekben leírt anyagot megtanulja, azt felveszik bárhová.
Pl. az orvosira sokan felvételiznek kémiából, de gimiben az utolsó két évben már nincs az alap tantárgyak között, vagyis a korábban tanultak alapján lehetetlen lenne jó emelt szintű érettségit írni. A megoldás triviális: az ember befogja a száját, előveszi a könyvet és beseggeli. :rolleyes:
Ez eléletnek szép. Csak én pl. magamon tudom, hogy könyvekből sok dolgot nem tudtam megtanulni.
Ellenben egy jó tanár elmagyarázta és megértettem. Nem egy és nem két témában.

Az elméleted szerint, akkor igazából tanár nem is kell. Hiszen mindenki seggelje be, aki nem nem tudja, az IJ, lemondunk róla? :rolleyes:
 

Centquri prime

Well-Known Member
2021. december 22.
4 915
24 604
113
Na, ebből a szarból kellett volna várat építenie a Fidesznek 2010-től kezdve. És ha várat nem is, de 12 év kétharmad után azért egy alapszinten megbízhatóan működő rendszert össze lehetett volna hozni...
Ezzel egy nagyon nagy baj van. Anno megalakult a KLIK. Volt vele gond bőven, nem azt mondom. De
Egyik első intézkedése volt bevezetni a kisértékű beszerzések tömbösítését. Amit kb minden cég csinál. Na ebből lett, hogy jaj hát nincs kréta, mert ugye ehhez előre kellett volna tervezni, amire az iskolák nagy része nem is volt partner. Innen nehéz rendszert építeni.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 872
113
Miért? Ki kormányoz 12+ éve 2/3-dal?
Ha szerinted a folyamatos és kvázi korlátlan felhatalmazással bíró, állításuk szerint full legitim erőn számonkérni a teljes prioritás vesztést az hazaárulózás, akkor fordulj szerintem elmeorvoshoz.

Ha egy konyha szakácsa ehetetlen szar, szénné égett húst tesz elém drágán és kimondom, hogy szar, az nem hazaárulózás.
Az egy minőségi ténymegállapítás.
Ahogy nem rég olvastam: "A baj az, hogy lassan érem sincs, a másik oldaláról meg valahogy nincs hajlandóság semmire. Valóságtagadás, erősen meg van." Nem, ez fedésben van a "mindenszarizmussal".

Az a gond, hogy azzal nem lehet vitázni, hogy ha valaki véleményt, vagy kritikát fogalmaz meg, azt el lehet intézni annyival, hogy NER.
Én azt szeretném látni, hogy pl.: Te mit tennél, a fizetésemelésen túl. Mert az énszerintem megoldás, de ha szerinted az a megoldás, akkor hosszútávon miért megoldás?

Én ezt hiányolom, normálisan leírt véleményt. Az nem az, hogy több pénzt az oktatásba, több pénzt a tanároknak. Mert az esetek nagy részében ennyi a megoldási javaslat. De valóban csak több pénz kellene az oktatásba?

Amúgy meg az is érdekelne, hogy pl. hány tüntető tanár ad számlát a magánóráiról, amivel a költségvetés bevétele nőne és több pénzt lehetne az oktatásba is fordítani. Persze, tudom, erre az lesza válasz, hogy most is lehetne többet, de stadionokra költötték, ami részben igaz.
 

ZeiG

Well-Known Member
2017. április 4.
871
4 851
93
Vidám tapasztalatokat szereztél! :confused:
Hjaj, egy könyvre elég lenne! :D

Kezdve a tanárképzőn... Az egy dolog, hogy a hallgatók 80 százaléka azért megy oda, mert 18 évesen még (mindig) nem tudja pontosan, hogy mit akar, az erősebb egyetemekre meg kb. esélye sincs... Az viszont meredek, hogy szó szerinti tanárképzés igazából nincs a tanárképzőn!
Magát a szakot a legmagasabb szinten oktatják (Legalábbis Egerben a történelem tanszéken kifejezetten magas volt a színvonal és követeltek is rendesen.), az általános, tanári szakképzésen viszont egy nagyságrenddel nagyobb létszámú (kb. 10× annyit) hallgatót kell áthajtani évről évre. És míg a töri-szakosok bolondulnak a háborúkért, a föcisek megőrülnek a kőzetekért, a magyarosok a szépirodalomért, a tesi szakosok között meg országos ifi-bajnokok meg válogatott játékosok figyelnek (és tehetséges fiatalból bármelyik területen lehet világhírű szakember egy tanárképzős indítással), addig a pedagógiának és a pszichológiának elég kevés rajongója akad - ezeken ócska tömegképzés zajlik, és lényegében erre a két pillérre épült föl az egész tanárképzés. Ez a két pillér pedig merő elmélet, száraz, alapszintű információhalmaz, ami után mondjuk ismerni fogod a Maslow-piramist meg az írásvetítő használatát, de azt, hogy az életben ezekkel mire mész - na, azt nem tudod meg. Arra ott a tanítási gyakorlat, ugye. Ami 50 százalékban adminisztráció már a tanárjelölteknek is, csak őket kib@szott óratervekkel és óravázlatokkal gyötri a rendszer, 40 százalékban meg a saját gyötrelmeiden való felülkerekedés, hogy mit fogsz kezdeni akkor, amikor 30 gyerek bámul majd rád... Mögöttük, a felvédőnek vetve hátukat meg a csoporttársaid és persze a vezető tanerő - akitől úgy 10 százalékban lehet némi érdemi, gyakorlati tudást összeszedni, de az is inkább olyan jellegű lesz, mint hogy honnan szerezz térképet az órára...

Ha mindezen átestél, mehetsz tanítani. Leendő iskoládban meg majd eligazítanak az ottani szertár felől, a többit pedig megtanulod a saját károdon. (És egyébként piszok jó érzés, amikor végre sikerül!)
Legalábbis így ment ez hajdan...

Szó nem esett az oktatási törvényről - jogszabályismereti szinten jó lett volna, de nem. Nulla, semmi.
Arról, hogy van a világon gyermekvédelmi törvény, a tanárképzőn akkoriban nem is hallottak. Még a régi tanárok jelentős része is elámult volna azon, ha megtudja, hogy ő valamiféle jelzőrendszernek a tagja, és hogy a gyermek veszélyeztetése esetén neki jelzési kötelezettsége van... Szó nem esett a szülőkkel való kapcsolattartásról, egyáltalán arról, hogy mennyire fontos, hogy milyen családból jön a gyerek, hogy mennyire sok múlik a jó tanár-szülő kapcsolaton. Szó nem volt arról, miként lehet SNI-s gyerekekkel dolgozni, vagy egyszerűen, hogy ugyan, hogyan lehet rendet tartani az órán. Szóba sem került, hogy mi is az a bántalmazás (akár szülő-gyerek, akár gyerek-gyerek, akár tanár-gyerek viszonylatban, hogy verbálisan is elkövethető), hogy mi a teendő teszem azt fejtetű esetén, hogy mit kezdjünk a dohányzással, alkohollal, netán droggal. Szexuális felvilágosítás? A kifejezéssel sem találkoztam. Ahogyan a HH meg a HHH is ismeretlen rövidítések voltak. Évekig dolgoztam úgy, hogy azt sem tudtam, mi a különbség a nevelőszülő meg az örökbefogadó szülő között, meg hogy van ún. gyermekvédelmi alapellátás is (persze a szakellátásról is csak homályos fogalmaim voltak).

És a tanárok jelentős része - a fentiek ismeretében érthető módon - ezzel ma is így van. Szívesen tanítanak fizikát, kémiát, irodalmat, történelemet vagy angolt, de a gyerekek nyavalyáihoz, egészségügyi, családi, szociális, pszichés meg bármiféle ügyeikhez nekik semmi közük! Efféle problémákat még az osztályfőnökök is csak bottal piszkálnak - maguktól távolabb.
Így pedig nem megy.

Oktatási rendszert vagy erőből lehet csinálni, felülről, poroszos módszerrel, ahol a tanár szava szent - még a szülő előtt is, vagy olyan tanárokkal, akik egyszersmind gyermekvédelmi szakemberek is, akik mielőtt nekiállnának tanítani, megismerik a gyereket, megszelídítik, megnevelgetik - és majd aztán jöhet a matek meg a föci.

Így megérdemelnék a több pénzt, meg a kevesebb adminisztrációt - de a tanárok jelentős része, miközben ezt követeli, kikéri magának, hogy ő a gyerekkel foglalkozzon. Hiszen az a szülő dolga! Csak azt felejtik el, hogy a problémás gyerekek éppen azért problémások, mert a szüleik is problémások. Akkor meg ott van az iskolapszichológus (ja, 1 szem 2000 gyerekre), a gyerekvédelmi rendszer (Muhaha...) vagy végső esetben a rendőrség!

Hű, megint jól belecsaptam...
Zárszóként csak annyit, hogy a tanárképzősöknek én csak azután adnék diplomát, hogy lehúztak legalább három hónapot a gyermekvédelemben. Gyerekotthonokban, nevelőotthonokban, esetleg gyáo-ban vagy nevelőszülő mellett. Három hónap alatt háromszor annyit tanulnának (nem csak a gyerekekről, de saját magukról is!), mint a komplex pedagógiai-pszichológiai szigorlatig elalibizett három félév alatt. Plusz, aki ott megállná a helyét, annak nem lenne gondja soha, semmilyen iskolában sem.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 872
113
Szóval egy volt SZDSZ-es forma lett a konzulensem, aki közölte, hogy haza megy romániába, majd ha visszajött konzultálunk. A védés napjára előkerült XD
Mi a baj ezzel? Három szakdolgozatot írtam (mind a hármat 5-ösre) úgy, hogy a három alatt összesen egyszer voltam konzulensnél (Reggel hatra kellett menni a magánrendelőjébe, de érdemben nem foglalkozott a dologgal, csak olyan stilisztikai dolgokkal, amiket úgy is tudott az ember. De ugye udvariasságból el kellett menni.)
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby
Status
Not open for further replies.