Társadalmi folyamatok

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Status
Not open for further replies.

FilcTroll

Well-Known Member
2017. december 18.
1 757
4 687
113
Lemaradtam a "gyerekvitáról", pedig van egy szempont, amit talán érdemes megfontolni.

Ez pedig a "felnőtt élet" jelentős megváltozása, ami egy jól látható társadalmi folyamat. Van egy óriási perspektívaszűkülés még az én fiatalkoromhoz képest is, ami kb. a kilencvenes években volt. Nagyon felszínesen úgy írható le ez, mint az állandó önmenedzselésre való kényszerítettség állapota. (Erről könyveket írtak össze, én a Kiégés társadalma és a Pszichopolitika címűeket ajánlanám Byung Chul Hantól.) A lényege, hogy kb. 20 éve beálltunk egy tartós önkizsákmányolásra, tömegek számára szűnt meg a munkaidő fogalma, még az állásban foglalkoztatottak számára is. Az okok között első a mobilkommunikáció és az internet, a 100%-os rendelkezésre állás lhetősége.

Tényleg hosszú lenne ezt itt kifejteni, de a gyerekvállaláshoz kapcsolódóan a lényeges elem nem a napi anyagi helyzet, hanem az időérzet szűkössége, és a perspektívák jelentős rövidülése minden rétegben.

A csóró tanár nagyapámék azért vállaltak három gyereket egy fűtetlen szuterénbe, mert a csóró tanárság is egy kiszámítható jövőt jelentett, az élet hosszútávon is megoldhatónak tűnt az anyagiak ellenére. Voltak jól elválasztott időkeretei és terei a munkának, a családnak, a kikapcsolódásnak.

Na, ez mind hiányzik ma. A huszonéves növendékeim, akikkel sokat beszélgetek, mind kb. ugyanezt fogalmazzák meg. Nem garancia semmire, ha lesz végzettségem, még a diploma sem. Nem garancia semmire, ha most van egy jó munkám. Hogyan alapítsak családot, ha vasárnap este is melózom? Hogyan neveljek gyereket, ha még a saját világomat is hónapról-hónapra újra kell tervezni?

Ezek itt a fő dilemmák szeintem, és emiatt van az, hogy a nagyvárosiak kevésbé érzik kiszámíthatónak a jövőt. Nagyobb a verseny, nagyobb a "jövőkitettség". Ezért aztán sokan nem is akarnak felnőni, törékenyek, vagdossák magukat, xanaxon élnek -- de ez már egy másik problémakör.
 

Centquri prime

Well-Known Member
2021. december 22.
4 915
24 604
113
Na aaaz baszarintana meg be csak - igazi elmeroggyant lepes lenne, gyakorlatilag az azonnali ongyilkossag egy konfliktusban ezt csinalni, kiugrani a messze legerosebb szovetsegbol, raadasul geografiailag a kellos kozepen. Ennel amatorebb orultseget nem is tudnek kitalalni szerintem...
ezt honvédtiszti minőségedben mondod?
Mert gondolom itt vagy, vagy ha nem is vagy itt, már megvan a repjegyed háború idejére, hogy ennyire lelkesen promózod, hogy nekünk mindenáron be kell lépnünk a háborúba...
 
M

molnibalage

Guest
Lemaradtam a "gyerekvitáról", pedig van egy szempont, amit talán érdemes megfontolni.

Ez pedig a "felnőtt élet" jelentős megváltozása, ami egy jól látható társadalmi folyamat. Van egy óriási perspektívaszűkülés még az én fiatalkoromhoz képest is, ami kb. a kilencvenes években volt. Nagyon felszínesen úgy írható le ez, mint az állandó önmenedzselésre való kényszerítettség állapota. (Erről könyveket írtak össze, én a Kiégés társadalma és a Pszichopolitika címűeket ajánlanám Byung Chul Hantól.) A lényege, hogy kb. 20 éve beálltunk egy tartós önkizsákmányolásra, tömegek számára szűnt meg a munkaidő fogalma, még az állásban foglalkoztatottak számára is. Az okok között első a mobilkommunikáció és az internet, a 100%-os rendelkezésre állás lhetősége.
Na, hála istennek nekem ez soha nem volt a főállásomat nézve. Bár volt céges telefon a korábbinál, de én hétvégén rá sem néztem.
A mostani melóhelyen meg nem is lehet telefonra semmit tenni, csak gépről érhető el a levelezés, amit haza sem viszek, mert 0% HO-szal dolgozok.
Na, ez mind hiányzik ma. A huszonéves növendékeim, akikkel sokat beszélgetek, mind kb. ugyanezt fogalmazzák meg. Nem garancia semmire, ha lesz végzettségem, még a diploma sem. Nem garancia semmire, ha most van egy jó munkám. Hogyan alapítsak családot, ha vasárnap este is melózom? Hogyan neveljek gyereket, ha még a saját világomat is hónapról-hónapra újra kell tervezni?
Ez egyes területek esetén biztosan megáll. A műszaki területen meg azt látom, hogy aki kb. két értelmes szót a témában képes felmutatni felveszik, mert gyakorlatilag egy generáció tűnik el 10 éven belül a munkaerőpiacról.

Azon mérnökök, akik még 70-es évek legvégén kezdték az ipart vagy a módszerváltás környékén. Ők még dolgoztak a digitális korszak előtt is és vastagon benne is. Olyan szintű tudás és tapasztalat van bennük, aminek utánpótlását nem látom. Igen, magamon sem.
Lehet, hogy csak alábecslés, de én sokszor érzem azt, hogy nem tudnám megismételni azt, amit egyes projektekben anno összehoztak számítógépek nélkül is valahogy. Egyre inkább igaznak érzem azt, amit @Allesmor Obranna írt. Hiába dolgozunk be akár nyugati cégek alá is, bizonyos infóktól még a megértés szintjén is el vagyunk zárva, nemhogy tervezési kompetenciában és eszközökben.

Ezeken a területeken biztos a jövő. Mert mindig szükség lesz csatornára, áramra és ivóvízre és amikor lassan majd az lesz már riasztó, hogy az alap infra működjön, akkor vagy megfizetik azt, aki ezt életben tartja, vagy lehet integetni a civilizációnak.

Az, hogy mondjuk pincérként vagy más egyéb területen, ami nagyon válságérzékeny vagy idővel gépesítéssel leváltható mi van, az tényleg egy kurva érdekes kérdés. Ezekre nincs nagyon épkézláb társadalmi válasz. Bár azért valahol az is látszik, hogy gépesítés ide vagy oda, biorobotokkal sok minden olcsóbb. Csak nem 1900 van, hogy ez hosszútávú perspektíva legyen tömegeknek. Szerintem.


Egyes cégek felfigyeltek már a munkaerő hiány és túlterheltség miatti kiégésre és kifejezetten tiltják amúgy azt, hogy a munkaerő otthonról bármilyen kapcsolatban legyen a melóval. (Meg IT biztonság miatt is jobb a helyzet, ha a dolgozó okostelóján nincs semmi sem.) Ez alatt csak tervező cégeket értem. Támogatják akár a fizetetlen szabadságot is, csak a munkaerő ne lépjen le a kiégés miatt. Mert egy ponton túl semekkora fizetés nem tudja kompenzálni a szabadidő és szociális élet hiányát.

Ezek itt a fő dilemmák szeintem, és emiatt van az, hogy a nagyvárosiak kevésbé érzik kiszámíthatónak a jövőt. Nagyobb a verseny, nagyobb a "jövőkitettség". Ezért aztán sokan nem is akarnak felnőni, törékenyek, vagdossák magukat, xanaxon élnek -- de ez már egy másik problémakör.
Ez azért érdekes, mert a XIX. és XX. század elején is kb. 0 szociális háló és birobot lét mellett is el lehetett mondani ezt. Mondjuk akkor nem Xanax volt, csak olcsó szeszt ivó tömegek és az emberek fele az 50 éves kort sem élte meg talán.
 
M

molnibalage

Guest
Ezek itt a fő dilemmák szeintem, és emiatt van az, hogy a nagyvárosiak kevésbé érzik kiszámíthatónak a jövőt. Nagyobb a verseny, nagyobb a "jövőkitettség". Ezért aztán sokan nem is akarnak felnőni, törékenyek, vagdossák magukat, xanaxon élnek -- de ez már egy másik problémakör.
Szerintem ez lakhely független. Lásd az idei évet, amikor olyan kis gazdaságok dobták be a törülközőt, akik mindig is ezt csinálták vagy 10+ év munkája ment a levesbe és nincs visszaút az állatok levágása után. A rövidtávú életben maradásért felélték 10 év eredményét vagy egy részét. És még 1 év ilyen energiaáras időszakot a lakosság és a vállalkozások egy része nem viselne el.

Persze adó pénzből ki lehet tömködni a lyukakat, de akkor most már akkor megint az lesz a kérdés, hogy milyen közszolgáltatás nem lesz, ami már eddig se volt nagyon. Mert a társadalom egy igen szűk rétege tudná hosszútávon azt finanszírozni, a bolondulás előtti rezsiárak 2-3-szorosát is, nemhogy 7-10-szeresét.
Főleg nem flat módon, ahogy eddig a rezsicsöki támogatás a ment.
 

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 933
48 688
113
Na aaaz baszarintana meg be csak - igazi elmeroggyant lepes lenne, gyakorlatilag az azonnali ongyilkossag egy konfliktusban ezt csinalni, kiugrani a messze legerosebb szovetsegbol, raadasul geografiailag a kellos kozepen. Ennel amatorebb orultseget nem is tudnek kitalalni szerintem...
Kérlek költözz haza, és innen okoskodj.
Ha már hazaköltöztél, mea culpa.
 
K

Kopi2000

Guest
A környékünk (falvai) tele van ilyen és hasonló -lepukkant- alakokkal. A Pannon Puma szárnyalása ellenére... Szoktam nekik zsákszámra használt ruhát adni, mivel jó ismerősöm Ausztriában dolgozik és kocsiszámra hordja haza a ruhát, amit már 15 éve szétosztunk az olyan rászoruló szerencsétlenek között, akit pld. az alábbi képen is láthattok... A poló, ami rajta van, az is a sógoroktól származik... Az osztrákok is azért adják oda ingyen a használt cuccaikat, mert tudják, bárki bármit állít, MO-on, vidéken, főleg az elzárt, vagy csak egyszerűen a vidéki falakban óriási a szegénység ma is, ha éppen nem az osztrák határ közelében élnek az emberek....!!!! Kb. 10 faluba juttatom el, saját költségen, időmben és eszközömmel az így szerzett adományokat!!! (Nyugdíjasoknak is!) Persze a sok Fideszes szerint csak gazdagság van az országban.... Pedig én tudom, hogy ez nagyon nem igaz.... Sőt, egyre több holmira lenne szükség. Megállítanak az utcán, hogy mikor tudok hozni egy következő adagot. Ez Orbán, Lázár és a többiek szégyene, a fehér magyar emberek nyomora is, nem korlátozódik mindez a cigány honfitársainkra.......


UI.: ezért utálom a folyamatos buzizást, LMBTQ-zást, mert a képen is látható emberek problémáit a (sosemvolt) ovodás nemváltó műtétek tiltása nem oldja meg. Legyen bennetek szolidaritás!!!!
Az a problema, hogy a fidesz kormany kihaszbalja a relativ allapotokat. Lehet, hogy szarabbul elsz egy osztrak munkanelkulibel bar dolgozol, viszpnt nem oket allitjak eled, referencia csoportkent hanem az itthoni elesetteket. Nekem is tobb ismerosom, osztalytarsam vegezte kihulve. Elvaltak, az asszony maradt a gyerekekkel a hazban, mig a ferfi alberletbe, munkasszallora kerult. Elojott a pia, nem is tudnam (en sem) mit csinalnek, ha egy 4 agyas szobaban kellene tengetnem a napjaimat azok utan, amit megszoktam mar 22 eve... Valoszinuleg masszivan pialnek, hogy ne gondoljak semmire sem...A munkahelyerol is kirugtak Oket. Innen egyenes ut vezetett a kihulesre egy hegyi pinceben vagy egy futetlen sportoltozoben... Ma is kihulve talaltak egy ismerosomet egy pinceben, aki fiatal koraban partra szallt Braziliaban, hogy megtalalja a romlatlan termeszetet es az embereket, de sajat elmondasa szerint a banan ultetvenyeken nem jutott tul ott sem....

Igazabol a fidesz kormany strategiaja nem a felemeles, hanem annak bemutatasa hogy nalatok is elnek rosszabbul, akiket meg lehet vetni, akikhez kepest mi nagasabb szinten elunk.... Es akkor megvan a viszonyitasi alap, hogy milyen jo bekunk De, ma Ok, holnap meg ti kerulhettek ilyen helyzetbe. (Nagyon cinikus vagyok, de eb mar nem juthatok ide, mert van annyi anyagi javam, hogyha nem keresek holnaptol egy fillert sem, akkor is kihuzzam 25 evig.) Nem magam miatt, hanem masok miatt irok. Akiket ez a dors tenyleg fenyeget.... Rajtuk nem segitetek, sot, tudomast sem vesztek roluk. A reggeli posztomra sen erkezett haron lajknal tobb, pedig azt hittem, megerinti ez az embereket, de kevesek kivetelevel nem.... Pedig a magyarsag nem ott kezdodik, hpgy gazaarulozom a libsiket, meg kiteszem otthon a Nagymagyarorszag terkepet, hanen ott, hogy segitek, barmilyrn keveset a raszorulo nemzettarsakon. Aki ezt bem teszi, akar itt a hatarokon belul, az max. csak az intetneten lesz nemzettestver.... Remelem, hogy ez a poszt elgondolkoztat olyanokat is, akik ma delelott az orosz-Nato szembenallassal voltak elfoglalva. Azr hiszem ez tenyleg ide illik a tarsadalmi folyamatok topikjaba.... . Ha nem erint meg benbeteket ez, akkor nem vagytok humanusok annak ellenere, hogy zavar irr egyeseket, ha muzeumokat zarnak be Ukrajnaban.... Itthol meg diplomas magyarok hulnek ki, pedig meg tel sincsen, mert a rossz csaladi elet ezt a kockat dobta nekik.... Felzaklatott az itteni gorumtobbseg erzeketlensege....
 
K

kamm

Guest
ezt honvédtiszti minőségedben mondod?
Mert gondolom itt vagy, vagy ha nem is vagy itt, már megvan a repjegyed háború idejére, hogy ennyire lelkesen promózod, hogy nekünk mindenáron be kell lépnünk a háborúba...
Szemben veled én tartalékos szakaszvezetokent szereltem (es azt állították, hogy utána tartalékoskent még egyet léptetnek majd rajtunk), szoval szerintem inkább mélyen hallgass ezügyben. (Én már vastagon kinn vagyok az aktiválható állományból, de ha barmi hasznom lehetne pl cyber warfare avagy defense teruleten, akkor természetesen segítenék. Szemben veled nekem nem problémás eldönteni, melyik oldalon állok.)
 
  • Tetszik
Reactions: Kopi2000

Centquri prime

Well-Known Member
2021. december 22.
4 915
24 604
113
Szemben veled én tartalékos szakaszvezetokent szereltem (es azt állították, hogy utána tartalékoskent még egyet léptetnek majd rajtunk), szoval szerintem inkább mélyen hallgass ezügyben. (Én már vastagon kinn vagyok az aktiválható állományból, de ha barmi hasznom lehetne pl cyber warfare avagy defense teruleten, akkor természetesen segítenék. Szemben veled nekem nem problémás eldönteni, melyik oldalon állok.)
őszíntén, baromira nem érdekel, hogy miként szereltél le. MOST amikor nyílt háborús uszítást végzel, ott vagy a fronton? Ha nem, akkor tessék szépen befejezni.
 

plushun

Well-Known Member
2014. augusztus 26.
6 465
17 806
113



Ha valaki nem ismerne az elosztorit: ez a human transz-formedveny konkretan felmeteres csocsprotezisekkel jar be tanitani, mint tanar, es az elmeroggyant kandai iskola "mindenben tamogatja" ezt a teljesen nyilvanvaloan beteg figurat, a gyerekeket kiteve ennek a latvanynak, ahelyett, hogy azonnal valamifele szabin elkuldenek terapiara.

42fcb36a-7210-4ede-9426-c0906798bf80_1335x775.jpg

face-vomiting.png
 
M

molnibalage

Guest
Egy kicsit emelkedj már ki a békaperspektívából.

Nem kell mindenáron válaszolni a @FilcTroll által leírtakra, sokszor elegendő lenne csupán megállni egy pillanatra és elgondolkozni rajta mit ír a másik.
  1. Nem igazán értem, hogy ki vagy te megmondod, hogy ki válaszoljon és mire.
  2. Mitől béka perspektívább az enyém, mint n+1 más emberé?
    Vagy itt mindenki KSH vagy másnál dolgozik tonnányi elérhető stat adattal és önbevallós vagy más felméréssel?
  3. Annyira édes, hogy te számon kéred máson a kommentelést, de ellenben nem tudod megállni, hogy ne szóljál már be másnak, hogy mit és hogyan csináljon.
 
  • Vicces
Reactions: vilmoci

Irsai Olivér

Well-Known Member
2019. június 7.
1 723
5 786
113
  1. Nem igazán értem, hogy ki vagy te megmondod, hogy ki válaszoljon és mire.
  2. Mitől béka perspektívább az enyém, mint n+1 más emberé?
    Vagy itt mindenki KSH vagy másnál dolgozik tonnányi elérhető stat adattal és önbevallós vagy más felméréssel?
  3. Annyira édes, hogy te számon kéred máson a kommentelést, de ellenben nem tudod megállni, hogy ne szóljál már be másnak, hogy mit és hogyan csináljon.

Attól, hogy nem tudsz kilépni a saját életedből, de ellenállhatatlan vágyat érzel, hogy ettől függetlenül mindent megszakérts.

Nem kell megfogadni a tanácsomat, csak kellemetlen a szekunder szégyen amit olykor érzek a megnyilvánulásaid kapcsán; de figyelj, igazad van, a te dolgod, milyen imidzset alakítasz magadról.

És igen, én édes vagyok; te meg keserű.
 
M

molnibalage

Guest
Attól, hogy nem tudsz kilépni a saját életedből, de ellenállhatatlan vágyat érzel, hogy ettől függetlenül mindent megszakérts.

Nem kell megfogadni a tanácsomat, csak kellemetlen a szekunder szégyen amit olykor érzek a megnyilvánulásaid kapcsán; de figyelj, igazad van, a te dolgod, milyen imidzset alakítasz magadról.

És igen, én édes vagyok; te meg keserű.
Figyu, nem érzel te szégyent, hogy egyik fő hobbid, hogy állandóan megmondd másnak, hogy hogyan kommenteljen?
De a témához nem szóltál hozzá. Lefordítom, a hobbid az, hogy mást baszogass kurva magas lóról beszélve. Hogy milyen alapon, az rejtély.
 
Status
Not open for further replies.