TR-85M1 (Románia)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 081
31 015
113
Az ukrán tapasztalat miatt, szerintem (mármint a tankok inkább rohamlövegként szerepelnek a gyalogság támogatásaként)
a löveg a legkevésbé fontos, pláne, hogy marha nagy készleteik lehetnek hozzá. A tank tank elleni küzdelem meg ritka lesz mint a fehér holló, tehát szerintem erre nem fognak költeni, max egy zlj nyira.
A tűzvezető meg egyéb optika fontosabb valszeg arra fognak gyúrni és persze saját erőre támaszkodva mint mindig!
'20milis lövegneg a HE gránátja is sokkal erősebb.
Szöveg szerint új stabilizátort kap,meg egy BMS rendszert,és javitott figyelő-célzó műszereket-dehogy ez mit jelent,azt nem bontja ki.
Majd meglássuk.Bár szokás tudatlanul lenézni,ezt a különben valóban másodvonalas tankot,még mindig van benne korszerűsitési potenciál.Ami különben nem olyan nagy csoda,elég csak a vietnámiak T55M3 Elbit korszerűsitésére gondolni.
Valójában a páncélos hadviselésben jóval ritkább a hk vs hk harc,a tankcsata,mint gondoljátok.Kurszki csatát mindenki a pohorovkai ütközettel azonositja,pedig az 1 délután volt csak egy 8 napos csatában-és teljesen véletlenül jött létre.A két vonuló páncélossereg nem tudott egymásrol,egyszerűen véletlenül egymásbaszaladtak.Nem volt szándékos,tervezett ütközet.
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Mint fentebb emlitettem,közkeletű tévedés,hogy a TR85M egy T55 lenne-NEM AZ:
w2gy0fxa4pg61.png

Egy sokkal modernebb konstrukció.Más a futómű,más a hajtáslánc,jóval nagyobb test,az M változatnál már igencsak más torony (az alapváltozatnak még javitott T55 tornya volt).Nincs lőszer a testben,a teljes lőszerkészlet az Abramshoz hasonlóan a toronyputtonyban van elhelyzve,védőajtók mögött.Erősebb páncélzata van,mint egy T72M-nek-egy 50 tonnás hk ez,nem egy 36tonnás T55.Leginkább úgy lehetne jellemezni,hogy a TR85M egy lekoppintott Abrams elrendezés,Leo 1 technológiájával kivitelezve D10 löveggel-amihez az Elbittől vettek löszert.2km-ről ki tud lőni egy NEM korszerűsitett,pótpáncélzat nélküli T72M-et.

Még a román szakirányú írások közkeletű NEM tévedése is, hogy "mélyen modernizált T-55-ös"-ként hivatkoznak rá. És ezt nem lehet szétdumálni. Ha egy csecsemő fiúnak néz ki és amikor felnő férfinak érzi magát, azt nem lehet szétdumálni.
Ha a pásztoroknak szükségük van 400 ilyenre, akkor nem a kohóból fognak rendelni lemezeket, hanem megnézik a raktárat, hogy van-e még valamennyire egyben lévő T-55-ösük és ragaszkodni fognak hozzá, hogy abból építsenek át.

Én nagyon drukkolok neki, hogy ők is ennyire potens eszköznek lássák ezeket, ahogy te. Mint mondtam, én még a lövegcserének is drukkolok. Ennek az eszköznek van a csatatéren valamicske relevanciája... és költsége. Amit nem szoktál figyelembe venni. Ha összehasonlítanánk azt, hogy a 300 modernizált szerb T-72 mennyibe kerül és mint kapott ezért Belgrád; és a mérleg másik serpenyőjébe tennénk azt, hogy az állítólag 300 (de tudjuk, hogy a valóságban fele sem) modernizált T-55-től mit kapott Bukarest; akkor szerintem megkapnánk azt, amit eddig nem értettél soha.

Én tettem fel pár éve román nyelvű anyagot ide a TR-85M2 modernizációról, ahol embernélküli torony is szerepelt, Krisss azt mondta, hogy szó nincs ilyesmiről. Értsd meg, hogy te láttál egy anyagot, de nem egy ilyen készült. Amit én felraktam, az szakmailag tök jól össze volt szedve, és lehet is csodálni a vlachokat azért, hogy még mindig költenek pénzt azért, hogy valami minimális, csökevényes szinten a tanktervezési képességük megmaradjon. (Igazából ez nem haladja meg szerintem a futó trendek figyelemmel követését és kielemzését, ami lényegében egy HTKA színvonala, nem egy tankgyár valós mérnöki képessége.)
Ahogy az ukránokat is lehet csodálni, hogy egy másik ócskavas, a T-64-es vonalát tovább reszelték. Volt nekik is (Mordorral ellentétben nem csökevényesen megmaradt tervező képesség, hanem protóig megvalósított) 120-as verziójuk a T-84-esből Jatagán néven. Lehet Határvidéket is csodálni ezért. A valóság meg az, hogy a keleti szláv szomszédunk 30 év alatt 1 zl-at gyártott le a T-84-esből, annak döntő részét nem is saját magának, náluk csak pár mutatóba maradt darab volt, valszeg mára már az sem.

Én remélem, hogy végre megcsinálnak bármilyen fejlesztést és minél több pénzt költenek rá. Mert pont azért nem veszi senki ezeket a hk-kat, mert nem veszi fel a versenyt sem az orosz, sem a szerb modernizált T-72-vel. Vagyis lényegében egyetlen számukra létező fenyegetéssel szemben sem. Viszont a súlya már nem egy modernizálatlan T-55-é, hanem a riválisokat is meghaladja, így fenntartani nagyjából ugyan annyi. És pár évvel ezelőtt pont a tankgyárba költöztek be Halacskákat gyártani egy távolról amerikaiakhoz köthető cég, vagyis az alkatrészgyártás is fixen drágulni fog, nem lesz önköltséges. (Az más kérdés, hogy előtte meg úgy volt olcsó, hogy egy külön keretből kompenzálni kellett évente a veszteségesen -nem- üzemelő, nem termelő gyárat.)

Lehet lelkesedni, hogy lesz egy könnyű tankjuk, de ezt a jelzőt 50 tonnára ők sem használják soha, hanem inkább a "szuper tank" kategóriába sorolják. Ez azt jelenti, hogy nagyjából egy T-72B3 költségén van nekik valami, ami megközelítőleg sem tud annyit.

Én azt jósoltam eddig, hogy az évtized végéig nem tudnak Abrams beszerzést levezényelni. Ezt fenntartom. Ha nem a sokadik elmeszelt modernizációs tervük lesz ez, akkor én egy minimál programot tippelnék. Ami számunkra igazából jó, mert csak egy fedő művelet lenne arra, hogy a gyártás megindítását követően 10 évvel meghosszabbítsák fixen a rozsda rendszerben tartását. Ami még mindig rímel az én prognózisomra, hogy a jövő évtizedet döntően már Tábornokkal képzelik el. De legalább arra tudnak csinálni egy jó drága fedő sztorit.
Én -veled ellentétben- sokkal több esélyt adok arra, hogy ebből sem lesz semmi. Nem hogy 120-as zsidó löveg nem lesz rajtuk, de semmi. Egyszerűen azért, mert mind a pénzforrásban, mind a gyártási kapacitásban olyan zavarokat okoznának, ami azt eredményezné, hogy a ténylegesen tervezett (amerikai) beszerzések még távolabb kerülnek/kerültek.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 081
31 015
113
"mélyen modernizált T-55-ös
A tervezési alap volt a T55.TR77/580 egy T55 új futóművel.Aztán kapott egy új hajtásláncot,növelt testet,végül új tornyot-és a végén lett egy TR85M,ami már nem T55.T62 is a T55 alapjain áll,mégse T55.Ugyanez az amerikai Patton sorozat.Lépésenként fejlesztgetve végül eljutottak az M60ig.Vagy vadászgépeknél a Mirage sorozat.A markánsan különböző F1 is a Mirage III-ra épül.
A TR85M egy 50/60as évek technológiai szintjén álló tank.Nem egy elsővonalas modern valami (még ha vannak meglepően modren részletei is).De nem is annak készült.TR85M kifejezetten arra készült,hogy a mi modernizálatlan T72einkel szemben jelentsen ellensúlyt.Jellemző,hogy miután nálunk ment a levesbe elösször a modernizációs program,majd 2004ben lényegében az egész (gépesitett manőverező)sereg,le is álltak 1(egy) zl korszerűsitése után a programmal.
És a kitűzött célt elérték vele.Az elavult technológiás,homogén páncél állta volna a mi elavult acél 125milis sabotjainkat.Az elavult D10 lövege meg az izraeli sabottal átlőtte volna a mi csupasz T72eink páncélját.A 80as évekbeli Leo ' korszerűsitési programbol származó müszerezettsége meg jobb,mint a mi korszerűsitetlen T72eink műszerezetsége.TR85M megszületése pillanatában is másodvonalas tank volt-de az oláhoknak nem volt szükségük többre.
Az,hogy egy tankváz korszerűsithető,megint nem egy különös dolog.Hogy aztán egy korszerűsitett "kohószökevény" mire lesz alkalmas,azt az aktuális ellenfél szinvonala dönti el.De gyalogsági támogató szerepre bizton alkalmas lesz.
TR85M-ek nem új tankok voltak,hanem sima TR85ök átépitései.
Rég nincs önálló tankgyártási kapacitása az oláhoknak se.Pl nincs már löveggyártó képességük,nem tudják gyártani már az ősöreg D10 ágyukat se (meg az ATMOS anno tervezett liszenszgyártására sem lennének már képesek).
Amit én kiveszek,hogy gyalogsági támogató szerepre még rendszerben akarják tartani a "kohószökevényt",fő tipusnak meg vennének valami korszerűt.Legvalószinübb az Abrams,de szó van a Leórol és a K2-ről is.
Ebben sincs semmi új,nagy csoda.HH alatt általános gyakorlat volt a már elavulófélben lévő hk állomány korszerűsitése gyalogsági támogató,vagy tartalékos szerepre.Az US Army is,miközben gyártotta az M60A3-at,csapatpróbán volt az Abrams protója-közben A5 szintre korszerűsitette az M48asait.BW ugyanúgy tervezte a Leo 1 korszerűsitést,120milis ágyút is belekalapálva-de ez a program csak protó szintig jutott,HH végével ejtették.Ha a VSZ birta volna még egy 5 évig,végigviszik a programot.
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 703
6 479
113
  • Tetszik
Reactions: tonyo and Pogány

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Miben hogy az oláhoknak nem lesz Abrams? Sztem pár éven belül az usa vezetése nyomásra de megfogja vetetni velük azt a 2-3 zl mennyiséget. Még az is megeshet hogy hamarabb lesz "csupasz" abrams náluk még mire itthon felál a teljes A7 állomány.

Mit értesz pár év alatt? Az utolsó mondatod meg szerintem abszolút elrugaszkodott. Néhány éven belül (mondjuk 5 év leszállítással, ha arra gondolsz) semmit nem fognak megvetetni MBT-k közül a jenkik velük. De 10 év távlatában meg szerintem pont a legvalószínűbb, hogy lecseréltetik a rozsdás szarokat Tábornokokra.
De ha visszaolvasol, ezt már elmondtam párszor. Igaz, nem ebbe a topicba kezdtük el írni.
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 703
6 479
113
Mostanában 400 új hk-rol beszélnek-dehogy miből,azt még ők se tudják.
a miből az nekik nem nagy kérdés szerintem, pénzt nem fognak tudni annyira sokat adni ( ergó pl Leo2A7 náluk szvsz ezért esélytelen) , szóval majd kapnak "ócsóért" meg "puszira" pár 100db Abramset
( kapnak 240 db-ot már földhöz basszák magukat)
(aztán persze az upgradre meg karbantartás/fenntartásra/üzemeltetésre rámegy a nem létező gatyájuk is de az mindegy...)
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
17 011
54 001
113
Szerintem mindenki higgadjon le a picsába,kikonzerválnak egy tucatot az ukránoknak,azt csókolom,ne vágjátok kalandba magatokat.