TR-85M1 (Románia)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 165
33 384
113
Az ukrán tapasztalat miatt, szerintem (mármint a tankok inkább rohamlövegként szerepelnek a gyalogság támogatásaként)
a löveg a legkevésbé fontos, pláne, hogy marha nagy készleteik lehetnek hozzá. A tank tank elleni küzdelem meg ritka lesz mint a fehér holló, tehát szerintem erre nem fognak költeni, max egy zlj nyira.
A tűzvezető meg egyéb optika fontosabb valszeg arra fognak gyúrni és persze saját erőre támaszkodva mint mindig!
'20milis lövegneg a HE gránátja is sokkal erősebb.
Szöveg szerint új stabilizátort kap,meg egy BMS rendszert,és javitott figyelő-célzó műszereket-dehogy ez mit jelent,azt nem bontja ki.
Majd meglássuk.Bár szokás tudatlanul lenézni,ezt a különben valóban másodvonalas tankot,még mindig van benne korszerűsitési potenciál.Ami különben nem olyan nagy csoda,elég csak a vietnámiak T55M3 Elbit korszerűsitésére gondolni.
Valójában a páncélos hadviselésben jóval ritkább a hk vs hk harc,a tankcsata,mint gondoljátok.Kurszki csatát mindenki a pohorovkai ütközettel azonositja,pedig az 1 délután volt csak egy 8 napos csatában-és teljesen véletlenül jött létre.A két vonuló páncélossereg nem tudott egymásrol,egyszerűen véletlenül egymásbaszaladtak.Nem volt szándékos,tervezett ütközet.
 
  • Tetszik
Reactions: ravenlord and Loken

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 699
113
Mint fentebb emlitettem,közkeletű tévedés,hogy a TR85M egy T55 lenne-NEM AZ:
w2gy0fxa4pg61.png

Egy sokkal modernebb konstrukció.Más a futómű,más a hajtáslánc,jóval nagyobb test,az M változatnál már igencsak más torony (az alapváltozatnak még javitott T55 tornya volt).Nincs lőszer a testben,a teljes lőszerkészlet az Abramshoz hasonlóan a toronyputtonyban van elhelyzve,védőajtók mögött.Erősebb páncélzata van,mint egy T72M-nek-egy 50 tonnás hk ez,nem egy 36tonnás T55.Leginkább úgy lehetne jellemezni,hogy a TR85M egy lekoppintott Abrams elrendezés,Leo 1 technológiájával kivitelezve D10 löveggel-amihez az Elbittől vettek löszert.2km-ről ki tud lőni egy NEM korszerűsitett,pótpáncélzat nélküli T72M-et.

Még a román szakirányú írások közkeletű NEM tévedése is, hogy "mélyen modernizált T-55-ös"-ként hivatkoznak rá. És ezt nem lehet szétdumálni. Ha egy csecsemő fiúnak néz ki és amikor felnő férfinak érzi magát, azt nem lehet szétdumálni.
Ha a pásztoroknak szükségük van 400 ilyenre, akkor nem a kohóból fognak rendelni lemezeket, hanem megnézik a raktárat, hogy van-e még valamennyire egyben lévő T-55-ösük és ragaszkodni fognak hozzá, hogy abból építsenek át.

Én nagyon drukkolok neki, hogy ők is ennyire potens eszköznek lássák ezeket, ahogy te. Mint mondtam, én még a lövegcserének is drukkolok. Ennek az eszköznek van a csatatéren valamicske relevanciája... és költsége. Amit nem szoktál figyelembe venni. Ha összehasonlítanánk azt, hogy a 300 modernizált szerb T-72 mennyibe kerül és mint kapott ezért Belgrád; és a mérleg másik serpenyőjébe tennénk azt, hogy az állítólag 300 (de tudjuk, hogy a valóságban fele sem) modernizált T-55-től mit kapott Bukarest; akkor szerintem megkapnánk azt, amit eddig nem értettél soha.

Én tettem fel pár éve román nyelvű anyagot ide a TR-85M2 modernizációról, ahol embernélküli torony is szerepelt, Krisss azt mondta, hogy szó nincs ilyesmiről. Értsd meg, hogy te láttál egy anyagot, de nem egy ilyen készült. Amit én felraktam, az szakmailag tök jól össze volt szedve, és lehet is csodálni a vlachokat azért, hogy még mindig költenek pénzt azért, hogy valami minimális, csökevényes szinten a tanktervezési képességük megmaradjon. (Igazából ez nem haladja meg szerintem a futó trendek figyelemmel követését és kielemzését, ami lényegében egy HTKA színvonala, nem egy tankgyár valós mérnöki képessége.)
Ahogy az ukránokat is lehet csodálni, hogy egy másik ócskavas, a T-64-es vonalát tovább reszelték. Volt nekik is (Mordorral ellentétben nem csökevényesen megmaradt tervező képesség, hanem protóig megvalósított) 120-as verziójuk a T-84-esből Jatagán néven. Lehet Határvidéket is csodálni ezért. A valóság meg az, hogy a keleti szláv szomszédunk 30 év alatt 1 zl-at gyártott le a T-84-esből, annak döntő részét nem is saját magának, náluk csak pár mutatóba maradt darab volt, valszeg mára már az sem.

Én remélem, hogy végre megcsinálnak bármilyen fejlesztést és minél több pénzt költenek rá. Mert pont azért nem veszi senki ezeket a hk-kat, mert nem veszi fel a versenyt sem az orosz, sem a szerb modernizált T-72-vel. Vagyis lényegében egyetlen számukra létező fenyegetéssel szemben sem. Viszont a súlya már nem egy modernizálatlan T-55-é, hanem a riválisokat is meghaladja, így fenntartani nagyjából ugyan annyi. És pár évvel ezelőtt pont a tankgyárba költöztek be Halacskákat gyártani egy távolról amerikaiakhoz köthető cég, vagyis az alkatrészgyártás is fixen drágulni fog, nem lesz önköltséges. (Az más kérdés, hogy előtte meg úgy volt olcsó, hogy egy külön keretből kompenzálni kellett évente a veszteségesen -nem- üzemelő, nem termelő gyárat.)

Lehet lelkesedni, hogy lesz egy könnyű tankjuk, de ezt a jelzőt 50 tonnára ők sem használják soha, hanem inkább a "szuper tank" kategóriába sorolják. Ez azt jelenti, hogy nagyjából egy T-72B3 költségén van nekik valami, ami megközelítőleg sem tud annyit.

Én azt jósoltam eddig, hogy az évtized végéig nem tudnak Abrams beszerzést levezényelni. Ezt fenntartom. Ha nem a sokadik elmeszelt modernizációs tervük lesz ez, akkor én egy minimál programot tippelnék. Ami számunkra igazából jó, mert csak egy fedő művelet lenne arra, hogy a gyártás megindítását követően 10 évvel meghosszabbítsák fixen a rozsda rendszerben tartását. Ami még mindig rímel az én prognózisomra, hogy a jövő évtizedet döntően már Tábornokkal képzelik el. De legalább arra tudnak csinálni egy jó drága fedő sztorit.
Én -veled ellentétben- sokkal több esélyt adok arra, hogy ebből sem lesz semmi. Nem hogy 120-as zsidó löveg nem lesz rajtuk, de semmi. Egyszerűen azért, mert mind a pénzforrásban, mind a gyártási kapacitásban olyan zavarokat okoznának, ami azt eredményezné, hogy a ténylegesen tervezett (amerikai) beszerzések még távolabb kerülnek/kerültek.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 165
33 384
113
"mélyen modernizált T-55-ös
A tervezési alap volt a T55.TR77/580 egy T55 új futóművel.Aztán kapott egy új hajtásláncot,növelt testet,végül új tornyot-és a végén lett egy TR85M,ami már nem T55.T62 is a T55 alapjain áll,mégse T55.Ugyanez az amerikai Patton sorozat.Lépésenként fejlesztgetve végül eljutottak az M60ig.Vagy vadászgépeknél a Mirage sorozat.A markánsan különböző F1 is a Mirage III-ra épül.
A TR85M egy 50/60as évek technológiai szintjén álló tank.Nem egy elsővonalas modern valami (még ha vannak meglepően modren részletei is).De nem is annak készült.TR85M kifejezetten arra készült,hogy a mi modernizálatlan T72einkel szemben jelentsen ellensúlyt.Jellemző,hogy miután nálunk ment a levesbe elösször a modernizációs program,majd 2004ben lényegében az egész (gépesitett manőverező)sereg,le is álltak 1(egy) zl korszerűsitése után a programmal.
És a kitűzött célt elérték vele.Az elavult technológiás,homogén páncél állta volna a mi elavult acél 125milis sabotjainkat.Az elavult D10 lövege meg az izraeli sabottal átlőtte volna a mi csupasz T72eink páncélját.A 80as évekbeli Leo ' korszerűsitési programbol származó müszerezettsége meg jobb,mint a mi korszerűsitetlen T72eink műszerezetsége.TR85M megszületése pillanatában is másodvonalas tank volt-de az oláhoknak nem volt szükségük többre.
Az,hogy egy tankváz korszerűsithető,megint nem egy különös dolog.Hogy aztán egy korszerűsitett "kohószökevény" mire lesz alkalmas,azt az aktuális ellenfél szinvonala dönti el.De gyalogsági támogató szerepre bizton alkalmas lesz.
TR85M-ek nem új tankok voltak,hanem sima TR85ök átépitései.
Rég nincs önálló tankgyártási kapacitása az oláhoknak se.Pl nincs már löveggyártó képességük,nem tudják gyártani már az ősöreg D10 ágyukat se (meg az ATMOS anno tervezett liszenszgyártására sem lennének már képesek).
Amit én kiveszek,hogy gyalogsági támogató szerepre még rendszerben akarják tartani a "kohószökevényt",fő tipusnak meg vennének valami korszerűt.Legvalószinübb az Abrams,de szó van a Leórol és a K2-ről is.
Ebben sincs semmi új,nagy csoda.HH alatt általános gyakorlat volt a már elavulófélben lévő hk állomány korszerűsitése gyalogsági támogató,vagy tartalékos szerepre.Az US Army is,miközben gyártotta az M60A3-at,csapatpróbán volt az Abrams protója-közben A5 szintre korszerűsitette az M48asait.BW ugyanúgy tervezte a Leo 1 korszerűsitést,120milis ágyút is belekalapálva-de ez a program csak protó szintig jutott,HH végével ejtették.Ha a VSZ birta volna még egy 5 évig,végigviszik a programot.
 

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
6 656
13 863
113
Oláhokat ketté vágja a Kárpátok,Erdély nagy része is hegyvidék,Moldva se egy asztallap sikság.Emiatt szerintem eleve jobb nekik ez a könnyebb,kisebb gép.
TR85M egy újabb frissitéssel meg még mindig jó lesz gyalogsági támogató szerepre.Főleg,ha motort is cserélnek benne (kevés a 800paci az 50tonnás tankhoz)
Hát... Az a T-55 egy vicc volt már 10 éve is, ma meg egy rakás ocskavas. Nem tudom, mi lenne az a "gyalogsági támogató szerep", de előre biztosan nem lehet küldeni, mert teljesen komolytalan a védelme is ma már, azonnal megy a levesbe, hátulról meg lotavolan kívülről kilovik a modern hk pillanatok alatt.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 165
33 384
113
Hát... Az a T-55 egy vicc volt már 10 éve is, ma meg egy rakás ocskavas. Nem tudom, mi lenne az a "gyalogsági támogató szerep", de előre biztosan nem lehet küldeni, mert teljesen komolytalan a védelme is ma már, azonnal megy a levesbe, hátulról meg lotavolan kívülről kilovik a modern hk pillanatok alatt.
Hát ez az,hogy nem T55ös.TR85Mnek már csak az ágyúja az,ami a T55ben volt (TR85 alapváltozaton még egy T55 torony volt.)
Helyzet az,hogy a TR85M egy 50 tonnás gép.Orosz elemzést olvastam róla,és a muszka szerint jobb a védelme,mint egy T72Mnek.Ha kap korszerű NERA/ERA kiegészitő páncélzatot,akkor bizony ugyanúgy kilőhetetlen lesz szemből még a 120L55 löveggel is,mint egy korszerű új hk.(mai korszerű hk-k nem tudják kilőni egymást).100milis löveg az Elbit sabottal ugyanúgy nem fogja szemből kilőni a modern hk-t,de a modern hk se tudja szemből kilőni a modern hk-t......Oldalrol meg a 100 milis is ki tudja lőni akármelyik hk-t.Egy Lynx kategóriás IFV-t meg hosszába átlövi a 100 milis is 2km-ről.Tábori erődités elemet is kilő.Legnagyobb gondja a tömegéhez gyenge motor.
Egyébként olyan korszerűsitési tervek is voltak,hogy a löveget is 120milisre cserélik.Ha megkapja a 120milis löveget,kiegészitő páncélzatot,elektronikai frissitést,meg egy kellően erős motort,tulajdonképpen ugyan arra lehet majd használni,mint egy Leo2A7Hu-t.
Hk-k elképesztően sokáig korszerűsithetők és rendszerben tarthatók.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

TribunusAlex

Well-Known Member
2021. június 21.
301
1 344
93
A TR-85 és TR-85M1 harckocsiágyúja (A308) pontatlanabb, mint a rumániában is rendszerben lévő T-55 és T-55AM (D-10T) harckocsiágyúja, mivel rövidebb csőhosszal bír. A rumán löveg viszont magasabb nyomás értékeket is elvisel, ezért alkalmazhatók hozzá az Izraelből beszerzett erősebb lőportöltettel szerelt APFSDS-T lövedékek is.
Csatolok egy általam hitelesnek elfogadott véleményt a T-72 (alapváltozat) és TR-85M1-ről.
https://www.rumaniamilitary.ro/tr-85m2-o-certitudine-cu-multe-necunoscute-2
TR-85M1 vs T-72
2001. augusztus 1. és 2005. április 30. között, amíg az 1. „Vlad Tepeş” harckocsizászlóalj parancsnoka voltam, senki nem kérdezte a véleményem a harckocsikról. Ebben az időben a laktanyában 108 harckocsi volt, minden féle típusból (néhány T-34 és TR-77-580), valamint az én zászlóaljamnál 30 db T-72 és az első 23 darab TR-85M1.

Abban az időszakban, amikor a zászlóaljat átvettem, annak felszerelésébe 30 darab T-72-es és 10 darab T-55-ös harckocsi tartozott (szervezeti állománytáblának megfelelően akkor 40 harckocsi volt az állományban). Később a szervezeti felépítés 54 darabra módosult. A TR-85M1 beérkezésesig modernizált T-55 és TR-800 harckocsikkal kerültünk kiegészítésre. A zászlóaljba, ahogy érkeztek a gyárból TR-85M1 harckocsik kerültek (a régebbiek tankok cseréjére). Még ha ismétlem is magamat, te vagy az első, aki felteszi nekem a kérdést a harckocsikkal kapcsolatban, az összes többi elöljárótól, az ellenőrzések során mindenféle kérdéseket kaptam, de semmit a harckocsikról, vagy a harckocsizók kiképzéséről. A TR-85M1, más néven "Bison" egyértelműen alulmúlja a nem modernizált T-72-t a tűzerő, a mobilitás és az akadályokon való áthaladás tekintetében.

A páncélvédelemben a kiegészítő réteges páncélzat miatt valamivel jobb, mint a T-72, de a sziluettje is majdnem kétszer akkora. Így a páncélvédelem terén az egyenlőségjelet tenném közéjük. Nem az ellenfél megsemmisítésének képességéről beszélek, a csatatéren az egy "hegedű szonáta /összehangolt dolog/", más rendszerek is közrejátszanak benne. A TR-85M1-nek jobb az átviteli rendszere (korszerűbb, nagyobb hatótávolságú rádió) és néhány olyan rendszer, ami a 70-es években még nem létezett, van benne tűzjelző rendszer, hőkamera, füst- és ködgránátvető rendszerrel a közeli önvédelem érdekében stb. de ezek nem annyira fontosak, hogy meggondoljam magam a TR-85M1 és a T-72 közül én a másodikat választanám. Köszönöm a kérdést, és valószínűleg ismét válaszolok rá szerény blogomban, ha erről kérdeznek, amelyek közül az egyik az, hogy a legütőképesebb, hogy ne mondjam, legreprezentatívabb (T-72) harckocsi zászlóaljat, miért kellett Romániának megszüntetni, hogy azután négy év múlva újra felállítsák, de gyengébb felszereléssel (TR-85M1)? Az 54 db használt Abrams, amit nagyon drágán rendeltek még messze van, és üzemben tartásuk is sokkal drágább lesz.
rumánia jelenlegi Hk zászlóaljai:
Vaz’ ca noi avem 5 batalioane de tancuri dotate cu T55 si TR85:
114th Tank Battalion „Petru Cercel” in Targoviste 54 pcs. T-55A
912th Tank Battalion „Sciția Minor” in Murfatlar 54 pcs. T-55AM2/T-55A
284th Tank Battalion „Cuza Vodă” in Galați 54 pcs. TR-85M1
631st Tank Battalion „Urșii Băcăuani” (Bears of Bacău)” in Bacău 54 pcs. TR-85
814th Tank Battalion „Mihai Vodă” in Turda 54 pcs. T-55AM2
Adica cca. 270 de tancuri in timp ce pdf-ul popularizat arata nevoia de a achizitiona 276 de tancuri.
 

TribunusAlex

Well-Known Member
2021. június 21.
301
1 344
93
A TR-85M1 egyik legnagyobb gyengesége a lövegstabilizátor. A keresztirányú dőlések kiegyenlítése főként problémás. A harckocsiágyút ezért kizárólag megállásból használják. A menetből való tűzkiváltás évek óta hiányzik a kiképzésből, mert nincs értelme menetből lőni a TR-85M1 harckocsiagyújával a közel nulla találati valószínűség miatt. Azért bemutatókon néha az irányzó próbálja célon tartani az ágyút, mintha lenne benne használható stabilizátor, de nincs:)
A rumán TR-85M1 hadrafoghatósága, finoman fogalmazva is messze van az elvárttól. Az üzemeltetési körülményeket a 80-as évekre jellemző mentalitás uralja. Kifelé kirakat, minden fasza, amúgy meg rohad minden és ebben a harckocsizóknál sincs változás. Jelenleg ez a fegyvernem még nem jelent náluk piorítást.
https://www.youtube.com/watch?v=Z4JFl_HTFk4
 

Bálint

Well-Known Member
2020. augusztus 31.
10 292
34 947
113
Ezek legyenek meg itt is...
A TR-85 és TR-85M1 harckocsiágyúja (A308) pontatlanabb, mint a rumániában is rendszerben lévő T-55 és T-55AM (D-10T) harckocsiágyúja, mivel rövidebb csőhosszal bír. A rumán löveg viszont magasabb nyomás értékeket is elvisel, ezért alkalmazhatók hozzá az Izraelből beszerzett erősebb lőportöltettel szerelt APFSDS-T lövedékek is.
Csatolok egy általam hitelesnek elfogadott véleményt a T-72 (alapváltozat) és TR-85M1-ről.
https://www.rumaniamilitary.ro/tr-85m2-o-certitudine-cu-multe-necunoscute-2
TR-85M1 vs T-72
2001. augusztus 1. és 2005. április 30. között, amíg az 1. „Vlad Tepeş” harckocsizászlóalj parancsnoka voltam, senki nem kérdezte a véleményem a harckocsikról. Ebben az időben a laktanyában 108 harckocsi volt, minden féle típusból (néhány T-34 és TR-77-580), valamint az én zászlóaljamnál 30 db T-72 és az első 23 darab TR-85M1.

Abban az időszakban, amikor a zászlóaljat átvettem, annak felszerelésébe 30 darab T-72-es és 10 darab T-55-ös harckocsi tartozott (szervezeti állománytáblának megfelelően akkor 40 harckocsi volt az állományban). Később a szervezeti felépítés 54 darabra módosult. A TR-85M1 beérkezésesig modernizált T-55 és TR-800 harckocsikkal kerültünk kiegészítésre. A zászlóaljba, ahogy érkeztek a gyárból TR-85M1 harckocsik kerültek (a régebbiek tankok cseréjére). Még ha ismétlem is magamat, te vagy az első, aki felteszi nekem a kérdést a harckocsikkal kapcsolatban, az összes többi elöljárótól, az ellenőrzések során mindenféle kérdéseket kaptam, de semmit a harckocsikról, vagy a harckocsizók kiképzéséről. A TR-85M1, más néven "Bison" egyértelműen alulmúlja a nem modernizált T-72-t a tűzerő, a mobilitás és az akadályokon való áthaladás tekintetében.

A páncélvédelemben a kiegészítő réteges páncélzat miatt valamivel jobb, mint a T-72, de a sziluettje is majdnem kétszer akkora. Így a páncélvédelem terén az egyenlőségjelet tenném közéjük. Nem az ellenfél megsemmisítésének képességéről beszélek, a csatatéren az egy "hegedű szonáta /összehangolt dolog/", más rendszerek is közrejátszanak benne. A TR-85M1-nek jobb az átviteli rendszere (korszerűbb, nagyobb hatótávolságú rádió) és néhány olyan rendszer, ami a 70-es években még nem létezett, van benne tűzjelző rendszer, hőkamera, füst- és ködgránátvető rendszerrel a közeli önvédelem érdekében stb. de ezek nem annyira fontosak, hogy meggondoljam magam a TR-85M1 és a T-72 közül én a másodikat választanám. Köszönöm a kérdést, és valószínűleg ismét válaszolok rá szerény blogomban, ha erről kérdeznek, amelyek közül az egyik az, hogy a legütőképesebb, hogy ne mondjam, legreprezentatívabb (T-72) harckocsi zászlóaljat, miért kellett Romániának megszüntetni, hogy azután négy év múlva újra felállítsák, de gyengébb felszereléssel (TR-85M1)? Az 54 db használt Abrams, amit nagyon drágán rendeltek még messze van, és üzemben tartásuk is sokkal drágább lesz.
rumánia jelenlegi Hk zászlóaljai:
Vaz’ ca noi avem 5 batalioane de tancuri dotate cu T55 si TR85:
114th Tank Battalion „Petru Cercel” in Targoviste 54 pcs. T-55A
912th Tank Battalion „Sciția Minor” in Murfatlar 54 pcs. T-55AM2/T-55A
284th Tank Battalion „Cuza Vodă” in Galați 54 pcs. TR-85M1
631st Tank Battalion „Urșii Băcăuani” (Bears of Bacău)” in Bacău 54 pcs. TR-85
814th Tank Battalion „Mihai Vodă” in Turda 54 pcs. T-55AM2
Adica cca. 270 de tancuri in timp ce pdf-ul popularizat arata nevoia de a achizitiona 276 de tancuri.

A TR-85M1 egyik legnagyobb gyengesége a lövegstabilizátor. A keresztirányú dőlések kiegyenlítése főként problémás. A harckocsiágyút ezért kizárólag megállásból használják. A menetből való tűzkiváltás évek óta hiányzik a kiképzésből, mert nincs értelme menetből lőni a TR-85M1 harckocsiagyújával a közel nulla találati valószínűség miatt. Azért bemutatókon néha az irányzó próbálja célon tartani az ágyút, mintha lenne benne használható stabilizátor, de nincs:)
A rumán TR-85M1 hadrafoghatósága, finoman fogalmazva is messze van az elvárttól. Az üzemeltetési körülményeket a 80-as évekre jellemző mentalitás uralja. Kifelé kirakat, minden fasza, amúgy meg rohad minden és ebben a harckocsizóknál sincs változás. Jelenleg ez a fegyvernem még nem jelent náluk piorítást.
https://www.youtube.com/watch?v=Z4JFl_HTFk4
 

AlbaRegia

Well-Known Member
2019. december 23.
565
1 479
93

TribunusAlex

Well-Known Member
2021. június 21.
301
1 344
93

Amit tudunk az M1R-ről, a TR-85 harckocsi legújabb verziójáról. A román bölény, új rendszerekkel, beleértve a fegyvereket, a motor és a sebességváltó korszerűsítésre fog kerülni (mind a meglévő 54 darab)
Védelmi ipar
A megjelenés dátuma:2024.06.26. 09:07
Az Uzina Mecanică Bucharest (UMB) a májusban megrendezett BSDA 2024 kiállításon mutatta be a román TR-85 - M1R típusú harckocsi legmodernebb változatát ("R" a revitalizedből). A verzió néhány fejlesztést hoz azáltal, hogy integrálja a román bölény néhány legmodernebb rendszerét, beleértve a fegyverzeti részt is.

írta Tudor Curtifan

Fotó: TR-85M1, Román Szárazföldi Erők

Fotó: TR-85M1, Román Szárazföldi Erők


Az UMB munkatársai szerint a TR-85M1 Bizonul harckocsi modernizálása egy ambiciózus és összetett projekt, amely új fegyverrendszerek, érzékelők és kommunikációs technológiák integrációját foglalja magában, javítva a harckocsik teljesítményét és hatékonyságát a harctéren.
"A román harckocsi újjáélesztése az UMB-nél a román mérnöki hozzáértés és szakértelem bizonyítéka, megerősítve országunk pozícióját a regionális védelmi iparban" - jelenti be Uzina.
Az M1R verzióra való frissítés a teljes harckocsiflottát célozza meg, és célja a TR-85M1 Bizonul élettartamának meghosszabbítása.


De mit is takar pontosan az M1R verzió? Új, legkorszerűbb rendszerek, a motorok, a sebességváltó és a fékek is frissítésre kerülnek a jövőben​


1. Tank TR-... (tr-85m1r-bizonul_64270600.jpg)

A TR-85M1R Bizonul tank, a legújabb "revitalizált" változatban, a BSDA 2024 kiállításon. Fotó forrása: Bukaresti Mechanikai Üzem
A Janes brit kiadvány egy anyagot szentelt a TR-85M1 harckocsi modernizálásának, amely folyamat a bukaresti gépgyárban zajlik.
Így a harckocsit érintő változtatások között szerepel a löveg elektromos stabilizáló rendszerének SAE-85R szabványnak megfelelő fejlesztése, az éjszakai irányzék lecserélése a parancsnok látókörében lévő kép javítására, valamint a hőkamera a lövész látókörében. új hőkamerákkal, a berendezéseket a román Pro Optica cég szállítja.

Az M1R változat változása magában foglalja a tűzvédelmi rendszer (FCS) digitalizált SCF Ciclop MR szabványra való frissítését is.
A bölényben az L3Harris Technologies által biztosított új digitális kommunikációs rendszer, valamint a román Interactive Systems cég által biztosított csatakezelő rendszer (BMS) is található.
A motort és a sebességváltót nem cserélték ki, de mindkét alkatrészt átdolgozták és módosították a korszerűsítés érdekében. A változtatások között szerepel a hideg időben a motor indítását segítő előfűtés, a motorfigyelő rendszer és az új generátor, valamint a fékrendszerek cseréje. Ezenkívül egy új, gumival bélelt acél sínkészlet került beépítésre.
3. A római tank... (tr-85m1-bizonul-romania-copy_03853300.jpg)

A román TR-85M1 Bizonul harckocsi. Fotó: DefenseRomania
A modernizációt a román védelmi ipar végzi a Bukaresti Mechanikai Üzemen (UMB) keresztül.
Az UMB közvetlenül részt vesz a Piranha 5 4x4 páncélozott személyszállító programban is, amelyet Romániában szerel össze a General Dynamics European Land Systems-szel együttműködve.
Románia keretmegállapodást írt alá a GDELS-nek 227 páncélozott személyszállító és származékos Piranha 5 platformon való szállítására és logisztikai támogatására.
A román védelmi minisztérium hivatalosan bejelentette, hogy a Piranha 5 programot további 150 páncélozott járművel egészítik ki. Az információt már 2022 végén közölte a DefenseRomania , de akkor még nem volt hivatalos.
Visszatérve a harckocsikra, jelenleg 54 amerikai Abrams harckocsira van aláírt G2G (Government to Government) adásvételi szerződés, amelynek célja, hogy a jövőben Románia körülbelül 300 harckocsit vásároljon. Meg kell jegyezni, hogy a közelmúltban a Smârdan Másodlagos Harci Kiképző Központban demonstrációs lövések zajlottak a koreai fő harckocsival (MBT) K2 Black Panther.
4. Az M1A tank... (abrams-tank-exposed-to-bsda_04710100.jpeg)

Az M1A2 Abrams Sepv2 harckocsit egy F-35-össel együtt a „Fekete-tengeri védelem, repülés és biztonság” (BSDA) fegyveriparának szentelt kiállítás idei kiadásában mutatták be. A fotó forrása: DefenseRomania
De még ha a K2-es harckocsik beszerzését is az amerikai Abrams-szel párhuzamosan választják, a Bizon korszerűsítése elengedhetetlen abban az összefüggésben, hogy a szállítási idők és a teljes beszerzési program hosszú, több éves időszakra nyúlik, és a korszerűsített verziója biztosítja az Abrams-re és a K2-re való átállást. És természetesen a TR-85M1 flotta korszerűsítésében közreműködő román védelmi ipar is bekapcsolódhatna a modern harckocsik jövőbeni beszerzési programjaiba.
 

TribunusAlex

Well-Known Member
2021. június 21.
301
1 344
93
Szakértők számára nem részletezve, de ajánlom figyelmetekbe a frissített verzió tornyán látható újabb kivitelű eszközöket:
 
  • Hűha
Reactions: Nemerson

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
17 209
57 514
113
Szakértők számára nem részletezve, de ajánlom figyelmetekbe a frissített verzió tornyán látható újabb kivitelű eszközöket:



Hát,a komoly mbt-nek szét van rohadva a kipufogója,kifúl elég csúnyán,nem mellesleg pár henger nem megy a motorban,hallhatóan dadog,és szét is van kopva a motor apicsába,a barna füst jelzi,hogy már csipegeti a motorolajat,és van benne némi el nem égett üzemanyag is,nyilván a nem működő hengerek nem égetik el a kerót.
Amúgy ez nem T55 alapon van?
Hallani,hogy turbós a motor,de a T55 még nem volt az,vagy T55 alapra kapott T72 motort?
Ha a hk legolcsóbb rendszerei ilyen állapotban vannak,mennyire lehet karbantartva a löveg,a tűzvezető rendszer?
 

TribunusAlex

Well-Known Member
2021. június 21.
301
1 344
93
Hát,a komoly mbt-nek szét van rohadva a kipufogója,kifúl elég csúnyán,nem mellesleg pár henger nem megy a motorban,hallhatóan dadog,és szét is van kopva a motor apicsába,a barna füst jelzi,hogy már csipegeti a motorolajat,és van benne némi el nem égett üzemanyag is,nyilván a nem működő hengerek nem égetik el a kerót.
Amúgy ez nem T55 alapon van?
Hallani,hogy turbós a motor,de a T55 még nem volt az,vagy T55 alapra kapott T72 motort?
Ha a hk legolcsóbb rendszerei ilyen állapotban vannak,mennyire lehet karbantartva a löveg,a tűzvezető rendszer?
Ahogy én látom viszonylag szép világos szürke a füstje, nem kormos fekete, tehát hatékonyan égeti el az üzemanyagot, nem zabálja az olajat. A ketyegése pont olyan mint a Leo-1-esé, onnan másolták a motort. Az álváz kicsit öszvér Csau kapott Izraelből egy használhatatlan M-48-ast múzemi kiállítási darabként + a Leo-1 bergenpanzerét tudták még megszerezni és ezek adták az alváz alapját. Szerintem az alváz kifejezetten jóra sikerült. A torony tényleg egy módosított (a sima TR-85 esetébén szinte teljesen másolt) T-55 torony, román löveggel, helyben gyártott DSK-val és KPT-vel. A 100mm-es lövegcs egyébként rövidebb, mint az eredeti szovjet hk. ágyú, de nagyobb nyomásértékeket bír, ezért is szereztek be hozzá hatékonyabb izraeli gyártású APFSDS lőszereket.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
21 707
72 041
113
Hát,a komoly mbt-nek szét van rohadva a kipufogója,kifúl elég csúnyán,nem mellesleg pár henger nem megy a motorban,hallhatóan dadog,és szét is van kopva a motor apicsába,a barna füst jelzi,hogy már csipegeti a motorolajat,és van benne némi el nem égett üzemanyag is,nyilván a nem működő hengerek nem égetik el a kerót.
Amúgy ez nem T55 alapon van?
Hallani,hogy turbós a motor,de a T55 még nem volt az,vagy T55 alapra kapott T72 motort?
Ha a hk legolcsóbb rendszerei ilyen állapotban vannak,mennyire lehet karbantartva a löveg,a tűzvezető rendszer?
Mi lenne, ha utánaolvasnál, hogy milyen motor van benne?
 
  • Tetszik
Reactions: Redgreg

Bálint

Well-Known Member
2020. augusztus 31.
10 292
34 947
113

Az újjáélesztett Bölény a végső jóváhagyási fázisba lép. A román ipar által fejlesztett M1R változat a legújabb a TR-85 harckocsi közül​


"A harckocsit érintő változtatások között szerepel a fegyver elektromos stabilizáló rendszerének SAE-85R szabványnak megfelelő fejlesztése, az éjszakai irányzék képjavítással történő cseréje a parancsnok látókörében, valamint a lövész látókörében lévő hőkamera új hőkamerákkal. , a berendezést a román Pro Optica cég szállítja
Az M1R változatban a tűzvédelmi rendszer (FCS) frissítése is a digitalizált SCF Ciclop MR szabványra
épül L3Harris Technologies, hanem egy harckezelő rendszer (BMS), amelyet a román Interactive Systems cég biztosított."