Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.
Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.
Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.
--- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---
A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!
Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz
Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.
molnibalage
1. Az SZ-200-as rakéta tervezésénél kb. eszükbe sem jutott az RCS csökkentés. Mondj egy db olyan légvédelmi rakétát aminél ez szempont volt!
Egy ASM-nél a kezdet kezdete óta szempont az, hogy a lehetőségekhez mérten nehezen legyen észlelhető. Ettől még nem lopakodó, de azért megteszik mindig amit lehet.
2. Mindig a repülőgépeket hozod föl példának , hogy mivel tudtak drasztikus eredményt elérni. (rejtett lapátsor, belső fegyvertér.)
Ez eddig OK, de az feltűnt mér, hogy az alap H-22-esen egyik sincs?
Ebből kifolyólag meglepne az, ha az alap H-22-nek ugyan akkora RCS-je lenne, mint egy repülőnek, hiába hasonló méretű.
3. A második pontból következik az, hogy eleve nem sok reflexiós felülettel rendelkezik, (vezérsíkok) így önmagában egy jó alapozóval és festéssel is lehet csökkenteni az észlelhetőségét.
4. Biztos, hogy a vezérsíkok belépőéle és az orrkúp valamilyen fém vagy kerámia. Erről senki se állított mást.
A többi rész viszont elméletileg lehet CFPR vagy aramiddal erősített műanyag. Hiszen itt nem akkora a hőterhelés.
Az AWACS gép pedig ferde szögben lát rá a rakétára, így pont hogy az ezen a részeken végzett RCS csökkentés a mérvadó.
5. Az SZ-200-as rakéta égháttérben repül, nem a víz felett 15 méterrel mint a H-32.
6. Nem minden kompozit teljesen radar átlátszó, a CFPR jó példa erre. A megfelelő ferrites és szénszálas összeállítással jelentősen csökkenti a visszaverődést, hiszen a sugárzás nagy része hővé alakul benne. (mikró és a víz esete)
Az üvegszálas cuccok radar átlátszóak általában, nem véletlenül ebből készülnek a repülőgép orrkúpok.
És ez miben releváns? Nem érted a logikát...?1. Az SZ-200-as rakéta tervezésénél kb. eszükbe sem jutott az RCS csökkentés. Mondj egy db olyan légvédelmi rakétát aminél ez szempont volt!
És pont ezért nem lehet csökkenteni? Tényleg ennyire nehéz...? Ez a komment lényege, hogy mivel repcsiknél ezek vannak, ezeken gyurmázva le tudtak menni 0,1-1 m2 tájára.2. Mindig a repülőgépeket hozod föl példának , hogy mivel tudtak drasztikus eredményt elérni. (rejtett lapátsor, belső fegyvertér.)
Ez eddig OK, de az feltűnt mér, hogy az alap H-22-esen egyik sincs?
Az ég szerelmére senki nem mondta ezt. Tényleg ennyire nem megy a leírt szöveg értelmezése? Arról van szó, hogy a H-22-őt 250 km tájáról látta 30-40 éve is az, aminek ellene kellett dolgozni.Ebből kifolyólag meglepne az, ha az alap H-22-nek ugyan akkora RCS-je lenne, mint egy repülőnek, hiába hasonló méretű.
Irreleváns, mert nem értetted meg az egész levezést.3. A második pontból következik az, hogy eleve nem sok reflexiós felülettel rendelkezik, (vezérsíkok) így önmagában egy jó alapozóval és festéssel is lehet csökkenteni az észlelhetőségét.
Sea skimming módban mindegy az RCS. Az orosz fanok szerint ennél nagyobb távolsgáról látja az Sz akárhányszáz és minden csuda orosz radar a stealth gépet is. Tehát egy H-32 méretű nem steath kialakítású ASM-et mi nem lát ma a haditengerészeti és légi hadviselésben, ami korszerű? A 40 éves rendszerek is látnák...5. Az SZ-200-as rakéta égháttérben repül, nem a víz felett 15 méterrel mint a H-32.
Egy 1m2-es fémlapnak aminek tükörsima a felülete.
És ezt ki mondta? Csak éppen ugyebár az ASM alkalmazás arról szól, hogy minél kisebb időablakba minél több támadó fegyver benyomása lehetőleg több irányból..Meg az AEGIS rendszernél mindig csak egy egylépcsős támadást vesznek figyelembe.
Ez a baj, hogy itt hirtelen megint idkfa cheat (ingyen és végtelen lőszer) van a orosz oldalon.Mi van akkor ha az első lépcső Szu-24/34 csapásmérőkből áll, amelyeket Szu-27/30 gépek kísérnek? 50-100 db csapásmérő , akár 200 db KH-35-öt indíthat akár 300 km-ről ebből az "olcsó" szubszonikus rakétából.
A külső BARCAP-ba futsz bele elsőre, még a hajók közelébe sem kerültél.Ezekkel jelentősen ki lehet fogyasztani a hajók SAM rakétakészletét.
Mondom, a külső BARCAP-en hámozd át először magad és még azzal a kényelmes feltételezéssel éltél, hogy CSG a partközelben van. GIUK esetén az odaút alsó hangon 2000 km+. Oda hogyan is jut el a fenti erő? Összesen nincs ehhez elég tanker. Hány Il-78 áll szolgálatban? 20-30 db?Ezek után jönnének csak a TU-22M+MR gépek és a H-32-ők.
20 db gép simán ellő belőle 40 db-ot. Ez azért egy elég komoly mennyiség, úgy hogy a védekező fél nagyon sok rakétát veszített.
Én már eszkök oldalon mennyiségi hiányt érzek...Ha én orosz lennék így támadnék meg USA hordozókat.
Minden középhatalom magányosan arcoskodó hajóját ki lehet vele szedni, ha nincs AEGIS és RAM. Erre még overkill is a rendszer, de persze ez benne a jó bizonyos értelmeben.A reális alkalmazás szerintem az, hogy például egy török fregatt arcoskodik, felszáll 6 db TU-22M meg 2 db TU-22MR és kilőnek 12 db H-32-őt a török fregattra, az meg szépen megy a víz alá.
Kb.A törökök helyére tetszőlegesen behelyettesíthető bárki aki nem szuperhatalom.
Valaki elmondja, hogy konkrétan mit jelent egy 1 m2-es RCS? Vagy hogy minek van pont 1 m2-es radarkeresztmetszete? Szerintem sokan nincsenek itt tisztában ezzel (köztük én sem).
Bocs, talán majd most...
Code:https://www.youtube.com/watch?v=0LIqRshUoPc
2474 m ről lőttek le mesterlövész puskával igazoltan célt NEM KÍSÉRLETI célból, hanem éles helyzetben . Akkor ezt most vegyük alapvetőnek? Ebből lehet érdemlegesen általánosítani? Szerinted Dudi?Az SZ-200-as rakéta tervezésénél kb. eszükbe sem jutott az RCS csökkentés. Mondj egy db olyan légvédelmi rakétát aminél ez szempont volt!
És ez miben releváns? Nem érted a logikát...?
1. Sz-200 rakéta. Baromi nagy, akkora, mint a H-22. ~250 km-ről látta az E-3 40 éves techikával 30 évvel ezelőtt. F-14 hasonló méretű célra 204-ről indított rakétát 1972-ben.
Miért is? Az is tök ugyan úgy néz ki, a dupla vezérsíkjával, teljesen eltérő formájával mint a VEGA? A VEGA = KH-22? Iszol gyógyszerre?2. A H-22 RCS-e akkor mekkora is? Igen, kb. ekkora.
A 3. pont Igaz. Csak már eleve az is lényegesen kisebb lehet mint egy méretben kb. azonos tehát KISMÉRETŰ vadászgép, a 4.est meg a TE3. A H-32 külsőleg 1:1-ben H-22.
4. A szerkszeti anyag cseréjénak korlátait ismertetettem.
Ez így igaz lehet, repfedélzetiben azért én nem vagyok olyan biztos, egy komoly nagy felderítő radar jó eséllyel láthatja 100km környékéről, igen. Csak nem lesz mindenhol minden irányban AWACS folyamatosan, ahonnan ez a cucc akár 1000km körüli hatótávval érkezhet tehát kerülővel váratlan irányból, ha 100km környékéről veszi észre a hordozótól 10-20 km re lévő AEGIS hajó, és akkor kell rávezetni az akár már levegőben is lévő gépeket, lehet NEM marad más mint a RAM a végére. Arról meg leírtam, én nem lennék olyan biztos benne...5. Azt is, hogy ha valami irtózatos csoda által nem megfelelzik, hanem meg huszadolják a H-22 RCS-t, akkor is az jön ki nagyságrendileg, hogy 125 km távolságban erőlködés nélkül észlel bármelyik mai hajóra tette radar sőt, még repfedélzeti is.
Az is lehet hogy ilyen lesz, meg az is lehet hogy ez ahogy olvasni lehet, valóban a nagyobb hatótávot, kb. 2-2.5x re növekszik ugye az azonos méretű Kh-22 höz képest ha igaz az 1000 km körüli érték, és a nagy sebességet úgy éri el, hogy nem víz felett, hanem nagy magasságú, és ritka légrétegben megy nagy sebességgel, 40km körüli magasban. Ezzel egyébként kb. a BARCAP el is mehet a büdös francba, mert ott nem nagyon fogja Hornet lelőni Amraam-al 1000 km el a hordozótól őrjáratozás közben. Aztán meg a nagy sebességgel meredek pályán esetleg manőverező rakétát NEM lesz olyan könnyű lelőni RAM-al mint azt Balázs gondolja, én azt gyanítom röhögő görcs senkit sem fog kerülgetni. Az egyetlen hatásos eszköz ellene az AEGIS rendszer lesz, csak is drága-bonyolult rakétákból áll, és nem végtelen, hiába tűnik elsőre nagyon soknak a VLS-indítók korában, ha kifogy, és csalikra lődőzted el a rakétáid, már nem olyan vidám percek jönnek utána lehet. MEG azért itt a védő rakétái csak egyszer hibázzanak... Ez egy top fegyverrendszer lesz, ha objektívan nézi valaki, amely sanszosan a jelenlegi RAFI-Typhoon párosnál jóval kisebb RCS-vel fog rendelkezni, amitől láthatatlan természetesen NEM lesz, de kevés idő fog állni az érdemi védekezésre ellene, ha tényleg 40km + on közlekedik, a védő vadászok meg őrjárat közben soha nem lövik le, ahogy mondtam volt...zsolti
1. A víz felett 15 méterrel egy tipikus ASM profil. Nem biztos, hogy így repül majd a H-32, de meglepne ha nem lenne ilyen repülési profil is beleprogramozva.
2. Pont azt írtam, hogy a H-22 RCS-je kisebb, mint egy hasonló méretű repülőgépé. Csak lehet bonyolultan fogalmaztam
Ebből látszik, hogy nem értesz az áramlástanhoz és gőzöd sincs, hogy miről beszélsz.Egy Opel Zafira szélessége és hosszúsága is ugyan akkora, mint egy Toyota Priuszé. Mégis teljesen más a két autó közegellenállása, és nem csak azért mert a Zafira 20 centivel magasabb...
Ezen felül az Sz-200 rakéta vezérsíkjai kb. azonos méretűek a H-22-ével, de oda se neki...Aztán jó lenne megérteni, hogy egy hengeres test, pici szárnyakkal nem egyenlő RCS szempontjából egy n+1 kiálló dologgal rendelkező hasonló méretű repülőgéppel.
https://www.the-blueprints.com/blueprints-depot/weapons/bulletsmissiles/raduga-kh-22-kitchen.png
Borzalmasan nagy arccal írtad ezt lenne annak ellenére, hogy a kommentednek egyetlen része sem állja meg a helyét. Hatalmas vezérsíkjai vannak a mindkét rakétának, a H-22-é nagyobbnak tűnik aboszlút és relatív értelmben is. A légellenállásos része a kommentnek miden szempontból téves.Ha ezeket elfogadod, utána szívesen folytatom a beszélgetést. De addig nem sok értelmét látom.
Ezen felül az Sz-200 rakéta vezérsíkjai kb. azonos méretűek a H-22-ével, de oda se neki...Aztán jó lenne megérteni, hogy egy hengeres test, pici szárnyakkal nem egyenlő RCS szempontjából egy n+1 kiálló dologgal rendelkező hasonló méretű repülőgéppel.
https://www.the-blueprints.com/blueprints-depot/weapons/bulletsmissiles/raduga-kh-22-kitchen.png
Borzalmasan nagy arccal írtad ezt lenne annak ellenére, hogy a kommentednek egyetlen része sem állja meg a helyét. Hatalmas vezérsíkjai vannak a mindkét rakétának, a H-22-é nagyobbnak tűnik aboszlút és relatív értelmben is. A légellenállásos része a kommentnek miden szempontból téves.Ha ezeket elfogadod, utána szívesen folytatom a beszélgetést. De addig nem sok értelmét látom.