Tu-160 Blackjack (Tupoljev, Szovjetunió)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
Szerintem akárki akármit mond, a PAK-DA és a hozzá szükséges pénz még a távoli jövő ködébe vesző szép álom csupán, viszont Ivánnak addig is kellene valami, ami magas szintű reális fenyegetés az USA ellen. 16 Tu-160, amiből a tervezett karbantartások és a nem tervezhető meghibásodások/javítások miatt egyidőben 12-14-nél több nem bevethető, az USA ellen édeskevés. Így lehetett választani, hogy a Tu-95 vagy a Tu-160 gyártását indítják újra, mert csak ez a két alternatíva hoz megfelelő gyorsasággal készterméket, azaz bevethető bombázót (legalábbis sokkal gyorsabban és olcsóbban, mint a PAK-DA).
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 365
54 979
113
akagi

<i>"..., és mennyibe fájna a tervezése? ... és mennyivel lenne olcsóbb az üzemeltetése? ..... és miért retteg a meglévők miatt is az USA?"</i>

1. A PAK-DA-t így is úgyis megtervezik.
2. Nem tudom, hogy mennyivel lenne olcsóbb, ez függ az új készterméktől.
3. Nem hiszem, hogy az USA-ban bárki is rettegne bármitől ami orosz. (Ez megfordítva is igaz...)

Itt a valódi kérdés az, hogy:
<b>Megéri-e 20-25 milliárd $ elkölteni valamire ami se hasznot, se plusz és szükséges képességet nem hoz? </b>
(2 db PAKS II. árát, ha így jobban érthető.)

emel

<i>"Szerintem akárki akármit mond, a PAK-DA és a hozzá szükséges pénz még a távoli jövő ködébe vesző szép álom csupán,"</i>

Én is ettől tartok. Viszont ha van 20-25 milliárd $-uk, akkor érdemes lenne arra költeni, hogy a PAK-DA ne csak álom maradjon.

Sőt , ha egy kicsit is gondolkoznak, akkor rájönnek arra, hogy a PAK-FA technológiájára lenne érdemes alapozni a PAK-DA-t.

1. Az új fejlesztés alatt álló hajtóműveket használni.
2. A PAK-FA elektronikájából a használható elemeket átvenni.
3. A PAK-FA-nál alkalmazott burkolatokat átvenni.

Ezzel sok pénzt lehetne megspórolni, ráadásul így mindkét projekt jobban haladhatna, mint jelenleg.
 

hiryu

Active Member
2012. december 9.
4 661
8
38
más fórunról:

<i>A jo oreg BUFF ok. Lassan lassan egy evszazados gepek lesznek de fegyverhozrdozonak meg mindig remek gep. Mondjuk kell kore a teljes rendszer a hirszerzestol felderitesen at az elektronikus hadviselesig.

Az oroszoknal itt vannak a problemak meg rendszer szinten keptelenek hozni a csucsot de sokszor hianyoznak nalluk komplett rendszerelemek ami altal az egesz hatekonysaga nagysagrendel lesz gyengebb.

De most hangosan gondolkodva ( szerintem amugy a hir csak tereles mert az oroszok jelenleg keptelenek a TU-160 gyartasara) ha evi 2 db os mennyiseggel gyartassal szamolnank ami mar eleg nagy szam ebben a kategoriaban akkor is 25 ev !!! lenne a gyartasi ciklus. Hol van most korszerusegben a TU-160 es hol lesz 25+ ev mulva ???

Ertelmetlen !


Ami latszik hogy a PAK-FA nal es ebbol kifolyolag a PAK-DA projektnel is komoly problemaik vannak. A PAK-FA nal meg a cca 15 evvel ezelott USA F-22 es szinvonalat sem tudjak hozni ( indiaiak anyaznak is rendesen ) nem hogy azt megelozni. Kozben az USA nal mar elkezdtek a 6. gen gepek kovetelmeny rendszeret kidolgozni.

HATALMAS lemaradasban vannak az oroszok de keptelenek akarcsak onmaguknak is bevallani.</i>
 

akagi

Well-Known Member
2015. január 16.
1 814
305
83
fip7!
Kezdjük a végéről!
"Megéri-e 20-25 milliárd $ elkölteni valamire ami se hasznot, se plusz és szükséges képességet nem hoz?
(2 db PAKS II. árát, ha így jobban érthető.)"
Kevered a PAK-DA fejlesztési költségeit.....!
Ugye, ez már egy üzemelő gép. Teljesen kiépített infrastruktúrával!
A PAK-DA meg még odébb lesz.
Kutakodjál egy kicsit, hogy anno az ukrán színekben tündöklő Tu-160-asokat az amerikaiak vigyorával vágták szét!
Az Oo-i támadó fegyverzetben tökéletesen megfelel a Tu-22M mellett.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 365
54 979
113
akagi

<i>"Kevered a PAK-DA fejlesztési költségeit.....!"</i>

Te keversz valamit szerintem. Olvass vissza! Kiszámoltam, hogy 50 db Tu-160M, kb. 20-25 milliárd $ kerülne.
1993-ban, az akkori dollár árfolyamon, egy sima Tu-160 került 250 millió $-ba...
 

formosa

Member
2015. május 18.
427
2
18
Akaginak: Az amik minden orosz technika szétvágásán vigyorognának. Ám azóta rájöttek, hogy ők sem tudnak mit kezdeni az öreg /B-1B/ csontokkal. A stratégiai bombázók ideje már rég lejárt /kivételt tán csak a lopakodók jelentenek/.
 

akagi

Well-Known Member
2015. január 16.
1 814
305
83
fip7!
akagi

<i>"Kevered a PAK-DA fejlesztési költségeit.....!"</i>

Te keversz valamit szerintem. Olvass vissza! Kiszámoltam, hogy 50 db Tu-160M, kb. 20-25 milliárd $ kerülne.
1993-ban, az akkori dollár árfolyamon, egy sima Tu-160 került 250 millió $-ba...

Könyörgöm!
Hisz' az volt talán a SZU utolsó befektetett fejlesztési pénze a hadügybe!
Abba már rég befektettek és csak módosítani kell a berendezéseket mostanság a kor igényeinek megfelelően. Lásd: a Beart meg a Buffot!
Az USA nem véletlen költött öt PaksII-öt a B1 és B2 kifejlesztésére, ha nem többet, mert a Buff nem tudott már lépést tartani még a Tu22M-mel sem!
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 365
54 979
113
akagi

Már megint miről beszélsz? :-D
Ez nem válasz arra amit írtam.
Ráadásul, hogy jönnek ide az USA 80's évek beli gépei azt meg már végkép nem értem.
 

akagi

Well-Known Member
2015. január 16.
1 814
305
83
akagi

Már megint miről beszélsz? :-D
Ez nem válasz arra amit írtam.
Ráadásul, hogy jönnek ide az USA 80's évek beli gépei azt meg már végkép nem értem.

Ja! Kössz....!
Most már értem! Csak úgy ütjük a billentjüket...! Na, ne má? D
 

Pocok75

Well-Known Member
2010. április 19.
2 823
2 542
113
fip7!
<blockquote rel="fip7">akagi

<i>"Kevered a PAK-DA fejlesztési költségeit.....!"</i>

Te keversz valamit szerintem. Olvass vissza! Kiszámoltam, hogy 50 db Tu-160M, kb. 20-25 milliárd $ kerülne.
1993-ban, az akkori dollár árfolyamon, egy sima Tu-160 került 250 millió $-ba...

Könyörgöm!
Hisz' az volt talán a SZU utolsó befektetett fejlesztési pénze a hadügybe!
Abba már rég befektettek és csak módosítani kell a berendezéseket mostanság a kor igényeinek megfelelően. Lásd: a Beart meg a Buffot!
Az USA nem véletlen költött öt PaksII-öt a B1 és B2 kifejlesztésére, ha nem többet, mert a Buff nem tudott már lépést tartani még a Tu22M-mel sem!

</blockquote>

És hol fogják összeszerelni ezeket a "csak a kor igényeinek megfelelően módosított" gépeket?? Valami pajtában? Alkatrészt meg rendelnek az AliBabán?? A Bone-t meg mikor fejlesztették ki?? Fejlesztették tovább? A Buff meg miben nem tudott lépést tartani a TU-22M-mel? Nem is egy kategória a kettő szvsz!
 

chimera

Member
2010. április 19.
560
1
18
Hiryu
Honnan származnak ezek az információid? Az összes "tény" amit mondasz színtiszta spekuláció !
 

akagi

Well-Known Member
2015. január 16.
1 814
305
83
Akaginak: Az amik minden orosz technika szétvágásán vigyorognának. Ám azóta rájöttek, hogy ők sem tudnak mit kezdeni az öreg /B-1B/ csontokkal. A stratégiai bombázók ideje már rég lejárt /kivételt tán csak a lopakodók jelentenek/.

Még is valami rációt látnak a grísáék a Tu-160 újra építésében.
A lopakodók meg miért is tesznek kivételt?
Ugye, már megégették magukat a lopakodással?!
 

panoz

Well-Known Member
2011. szeptember 3.
1 464
142
63
Jól olvasom a wikin hogy 1992-ben gyártották utoljára a bombázót, azóta csak néhány félbemaradt példányt fejeztek be?
23 év alatt kihaltak a mérnökök és széthordták a gyártósort. Lehet hagyni kellene és a PAK-DA-ra koncentrálni.
Esetleg egy szénné modernizált Tu-22M nem tudja kiváltani a Tu-160-at? nyilván ennek sincs már meg a gyártósora, de legalább olcsóbb talán.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 355
77 025
113
panoz

Az amcsik még régebben akkor ők se szenvedjenek a B3-al?
 

akagi

Well-Known Member
2015. január 16.
1 814
305
83
Pocok75!
Idáig hol végezték el a korszerűsítéseket? Ha valami üzemben van, ahhoz biztosan van alkatrész! Hülye kérdéseket is tudsz feltenni!
Én azt írtam, hogy egy kategória?
Nyugodjál meg, mert az öreg csotrogányokat is fejlesztik, amíg megéri a ráfordítást. Új hajtóművek, rotorlapátok, radarok mind a két fél részéről. Igaz?
 

panoz

Well-Known Member
2011. szeptember 3.
1 464
142
63
panoz

Az amcsik még régebben akkor ők se szenvedjenek a B3-al?

Nem értem a kérdést és az amcsis hasonlatot. Hol mondtam olyat hogy a 23 éve leállt Tu-160 gyártósor miatt ne kezdjenek bele a PAK-DA-ba?
 

panoz

Well-Known Member
2011. szeptember 3.
1 464
142
63
<blockquote>23 év alatt kihaltak a mérnökök és széthordták a gyártósort

A gyártósort nem szokták széthordani sehol,a B3 hasonlatot pedig a mérnökök hiányára írtam.</blockquote>

Amerikaiak szerintem jobb helyzetbe vannak, ha a jóslat igaz a B-3 lopakodó lesz, márpedig manapság az amerikai repülőmérnökök lopakodó járművek tervezésével és kiforrott eszközeik módosításával az agyukban fekszenek-kelnek immár 30 éve folyamatosan.

Gyártósor meg ha szét van szedve dolgozók meg szétkergetve akkor szinte a 0-ról kell kezdeni. Ilyen elven az F-22-ből bármikor lehetne 1000darabot füttyszóra legyártani. Mégse retteg ettől ott keleten senki.