Tu-160 Blackjack (Tupoljev, Szovjetunió)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 571
85 048
113
Tu-160 vs Pak-DA
http://politrussia.com/vooruzhennye-sily/shoygu-prodlil-polet-641/
 

formosa

Member
2015. május 18.
427
2
18
Ha a Tu-160-nak /vagy Tu-160M-nek/ olyan "előnyei" lennének, mint amiről itt egyesek írnak, akkor az USA-ban nem gondolkodnának a csontok kivonásán.
Az a +50 db persze elsőre elég jól hangzik, no de mi lesz, ha később elmúlik a Vodka hatása!?
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
19 204
60 103
113
A boki által belinkelt cikk alapján, az oroszok is arra jutottak a PAK-DA-val kapcsolatban, mint én, vagyis egy B-2 szerű csupaszárny gép lesz amihez felhasználják a PAK-FA technológiáját.

Akkor miért is kell szerintük a Tu-160?
1. Mert a 2020's évek végén, vagyis inkább 2030-ban lesz csak kész a PAK-DA, így az elkövetkező 15 évet is valahogy át kell vészelniük.
2. Először a Tu-95-öket vonják majd ki, szóval ha olyan jól haladnak majd, mint a PAK-FA-val akkor 2040 környékén jutnak majd el a Tu-160-asok kivonásáig. <b>Az 25 év még!</b>
3. Továbbá nekem úgy jött le, hogy nem bíznak a PAK-DA projekt sikerében, lehet fogalmuk sincs igazából, hogy milyen gépet akarnak, de a Tu-160-st ismerik, meg valamiért tetszik nekik, így ezt biztos legyártják, a PAK-DA-val meg majd lesz valahogyan....
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 571
85 048
113
Olyan esetrol is beszámoltak, hogy 2006-ban észrevétlenul behatoltak az amerikai légtérbe.
http://sputniknews.com/russia/20060422/46792049.html
 

gigabiga

Well-Known Member
2011. március 9.
1 143
2 213
113
Ennél a gépnél is számomra előjön a kérdés, milyen fegyverzetet fognak használni? Nagyon kellenének az új fegyverek az orosz légierőnek. A KAB-1500L első generácós bombákat lassan el kellene felejteni.
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 571
85 048
113
Még annyival kiegészíteném fip7-et , hogy a Pak-Da szubszonikus gép lesz és a lopakodásra helyezi a hangsúlyt és a Tu-95-ot fogja váltani valamikor a 2020-as évek végén. A Tu-160 M gyártása és a Pak-Da fejlesztése párhuzamosan lesz végrehajtva.
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 073
15 029
113
<blockquote rel="emel">Molnibalage üzeni
Valaki említette, hogy a F-22-őt egy ilyenolyan Tu-160 flotta miatt kellene ottthon tartani. Fel lehetne homályosítani, hogy miért is kellene F-22...? Milyen olyan képessége van, ami miatt egy F-16C/F-15C nem felel meg arra, hogy elfogja a Tu-160-at és az álala indított gépeket...? Kell egy mai szemmel átlagos radar, szimultán célleküzdési képessége és sok AMRAAM. Az F-22 egyik téren sem nyomja le a két régebbi vast, a radarjának felderítési távolsága sanszosan jobb és gyorsabban repül, de csak kb. 6-8 percig tud szupercirkálni értelmes hatósugár mellett.

Ezen felül az egész bejelentés egy vicc. A PAK-FA program "haladása" mutatja, hogy lassan hideg vízre sincs pénzük, nem hogy milyen teljesen felesleges dolgokra

Molni szokás szerint vagdalkozik, ha az általa kicsit sem kedvelt orosz technikáról van szó. Kérlek "homályosítsd fel", hogy a Tu-160 300 km hatótávolságú marha nagy radarjával bármilyen hagyományos vadászt jó távolról kiszúr. Kapcsol egy kövér forszázst és a vadász jobb ha nem üldözi, mert utolérni nem fogja, viszont gyorsan kifogy a naftából. Eközben az orosz bármikor kilőheti a robotjait, pedig pont ennek a megakadályozása lenne a cél. Az F-22 különleges képessége az F-16/F-15-höz képest elsősorban a lopakodás, másodsorban a nagy hatótáv, harmadrészt a nagy sebesség és az, hogy ezt tovább tudja tartani. De soha nem hittem volna, hogy ezt Molninak tőlem kell megtudnia. Az oroszok nem olyan tökkelütöttek, mint ahogy Molni képzeli. Nem indítanak akkor, ha a közelben van egy amerikai vadász. 2 Machhal arrébb mennek és távolabb indítanak, ahol bármelyik vadász fújhatja a szimultán célleküzdési képességét. Részben mert ekkor a robotok bőven megsemmisítési zónán kívül vannak, részben meg mert azt a szívességet sem teszik meg, hogy egy csokorban oda repüljenek a vadászok orra elé, hogy szimultán lehessen rájuk lövöldözni. Ahhoz meg nagyon sok vadászt kell a levegőben tartani, hogy egyenként hajkurásszák a robotokat. A H-102-t valószínűleg meg sem fogják látni, mondjuk 100 km-ről (akár 50-ről sem). Már a H-55 radarkeresztmetszetét figyelembe véve is erős kétségeim vannak, hogy ilyen távolságról a felszín fölött surranó robotot kiszúrja-e egy F-16, vagy F-15. Radargépeket meg tudnak elég sűrűn járőröztetni ahhoz, hogy köztük el ne tudjon menni a kicsi robot. Ezen kívül 300 km-es hatótávolságú robotokkal a Tu-160 jó távol repkedhet a partoktól. Még soha nem hallottam, hogy az F-16C lenne a legalkalmasabb messze kint, az óceán feletti járőrözésre. Mintha csöppet kicsi lenne hozzá a hatósugara. A tanker gépek meg nem győznék az sok F-16-ost állandóan itatni. Az oroszok meg olyan csalafinták, hogy akkor lépnének amikor látják, hogy az F-16 a tankerrel foglalkozik, nem velük.

Kell oda az az F-22-es, ha már egyszer eredetileg pont ere a célra fejlesztették ki. </blockquote>

A Raptort nem a bombázók hajkurászására fejlesztették ki, hanem a 4. gen. szovjet vadászgépek ellen, kimondottan légifölény kivívása céljából (Air Superiority Fighter), tehát az ő bevetési területük elsősorban nem a honi légtérvédelem, hanem a harcászati frontvonal légtere (lásd, elfogóvadásznak Iván se lopakodót használ, hanem a MiG-31-et). Bombázókat elfogni nagy távolságról első lépcsőben tökéletesen megfelelnek az F-15-ök is, ahhoz semmi szükség a lopakodó technikára és a supercruise üzemmódra, már csak azért sem, mert egy bombázóhoz képest ez eléggé korlátozza a repülési/járőrözési időt. Nem annyira, mint a normál utánégetés, de egy bombázó repülési idejéhez képest egy vadász nagyon rövid ideig maradhat csak a levegőben, és egy USA-Oo. konfliktus esetén azt hiszem, az amerikai tankereknek inkább a bombázókat/csapásmérőket kell majd töltögetni. Ráadásul Blackjack-vadászatra is alkalmasabb az Eagle, három pótossal elég rendes a hatótávja. Második lépcsőben meg az indított szárnyasbombák elfogására bőven megfelelnek az F-16-ok is, ahhoz nem kell túl messzire eltávolodniuk az amerikai kontinenstől hiszen a célok a "szájukba repülnek", más dolguk úgy se lenne honi területen, nem fog ott senki partraszállni, hogy azokat kelljen bombázniuk.
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 571
85 048
113
Tambovi airshow (május 30)
id164240

164223.jpg
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 756
66 565
113
Nagyon ritka, hogy Tu-160-as demót repül, mégritkább, hogy forszázzsal, de Tambovban már nem az első alkalom, hogy kivételt tesznek.
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 571
85 048
113
A múlt héten megjelent hír magyarul:
"A TU-160-asok sorozatgyártásának ismételt beindítása nem jelenti azt, hogy az utódjának, a PAK-DA kóddal jelölt bombázónak a fejlesztéséről letettek volna. Ez a projekt is sínen van, éppen a napokban írták meg az orosz hírügynökségek, hogy az eddig csak a tervek szintjén létező lopakodó bombázó megindult a fizikai megvalósulás felé, a program ugyanis belépett a kutatás-fejlesztés fázisába.

A leendő bombázóhoz részegységeket gyártó cégek némelyike már egészen jól áll saját fejlesztéseivel: nem kellett például a nulláról indulnia a Tikhomirov rádióelektronikai cégnek, mivel ők a PAK-FA vadászgép elsődleges szenzorának létrehozása során szerzett tapasztalatok felhasználásával készítik a bombázó radarját. Az aktív elektronikus sugáreltérítéses radar (AESA) előtervei már elkészültek, azokat már át is adták a bombázó fejlesztését végző Tupoljev tervezőirodának.

A PAK-DA hajtűművének kifejlesztésére a Kuznyecov iroda kapott megbízást, melynek földi tesztekre szánt első prototípusát a szamarai székhelyű cég a Tu-160-as nehézbombázókon alkalmazott NK-32-es hajtómű korszerűsítésével és továbbfejlesztésével már meg is építette.

A tervek szerint a PAK-DA első példánya öt év múlva emelkedhet a levegőbe, hogy aztán egy hosszas tesztidőszakot követően, 2025 tájékán, a légierő is megkaphassa az első példányokat."
(Aerotech)
 

formosa

Member
2015. május 18.
427
2
18
Boki kommentjéből meg az következik, hogy: Ha ennyire jól haladnak a PAK-DA-val, akkor teljességgel értelmetlen Rubelmilliárdokat ölni 50 db Tu-160 gyártásába. /Pláne úgy, hogy időlegesen megcsappantak az olajbevételek is./
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
50 455
84 429
113
formosa

Ezek tervek amik biztos,hogy csúszni fognak.Ezen kívül addig amíg nem jön a PAK-DA addig kell valami a légierőnek.
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 073
15 029
113
Boki kommentjéből meg az következik, hogy: Ha ennyire jól haladnak a PAK-DA-val, akkor teljességgel értelmetlen Rubelmilliárdokat ölni 50 db Tu-160 gyártásába. /Pláne úgy, hogy időlegesen megcsappantak az olajbevételek is./

Még ha ezek az optimista jóslások be is jönnek a PAK-DA-val kapcsolatban, 2027-28-nál előbb akkor sem lesz néhány gépnél több kiképzett és bevethető személyzettel is rendelkező példány.
A Backjack-ra most is képezhetnek személyzetet, ehhez a jelenlegi gépállomány is elég, úgyhogy az újonnan gyártandó példányokra átadás után azonnal rendelkezésre állhat a kiképzett és gyakorlott, bevetésre kész személyzet. Ha két év múlva átadják mondjuk az első két gépet a Légierőnek, azokkal egy-két hónap múlva BIZONYOSAN bevetésre lehet menni. Több mint tíz évvel az optimista PAK-DA jóslatok FELTÉTELEZETT beteljesülése előtt.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 841
29 074
113
Az orosz légierő jelenleg rendelkezik:

16db Tu-160
70db Tu-22
58db Tu-95

Tehát összesen 144 nehézbombázóval. Ez több mint elegendő az elkövetkező évtizedekre.
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 073
15 029
113
Az orosz légierő jelenleg rendelkezik:

16db Tu-160
70db Tu-22
58db Tu-95

Tehát összesen 144 nehézbombázóval. Ez több mint elegendő az elkövetkező évtizedekre.

A Tu-22-ket ne számítsd a stratégiai kategóriába, mert nem azok, így az általad számított gépállomány gyakorlatilag 50%-a ki is esik. Kérdés, hogy az 58 Tu-95 hogy áll repült órák/élettartam tekintetében, hány évet tudnak még kihúzni bevethető állapotban. Úgyhogy lehet, hogy szerinted ez elég nekik, de Szergejék szerint meg nyilván nem. Úgyhogy ezt a döntést bízzuk inkább rájuk, ők kicsit több infóval rendelkeznek egyrészt a fentiekről, másrészt a saját szándékaikról is amikor erről a kérdésről döntenek.
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 571
85 048
113
A 15 Tu-160 stratégiai szuperszónikus bombázó nagyon kevés osszehasonlítva az amerikai bombázók számával . A Tu-95 már "kicsit" elavult. Azért kell nekik újabb Tu-160....
A Pak-Da elsosorban a Tu-95-ot fogja váltani.
Más lenne a helyzet, ha SZU felbomlásakor elhozták volna az osszes Tu-160-at. Így az ukránok a 19-bol 10-et szétvágtak, egyet múzeumba vittek és 8-at visszaadtak Oo-nak (gáztartozásért)
Tudtommal a kazanyi Gorbunov gyárban még 2-3 befejezetlen Tu-160 is van.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 841
29 074
113
78db B-52
62db B-1
20db B-2
TOTAL: 160db

A Tu-22M-ek nélkül az orosz: 74db

Tehát az amerikai fölény az 2:1-hez, ami tekintetbe véve az anyagi lehetőségeket még így is óriási és felesleges orosz erőfeszítést jelent, tekintetbe véve, hogy az Oroszországnál szintén jelentősebb hatalom Kínának egyáltalán nincs is ilyen kategóriába tartozó fegyvere!