https://index.hu/belfold/2018/05/30...t_az_amerikai_kulugyminiszterrel_mike_pompeo/
"Magyarország és az Egyesült Államok megerősítette stratégiai szövetségét - értékelte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter amerikai kollégájával, Mike Pompeóval folytatott megbeszélését a közmédiának szerdán Washingtonban.
A tárcavezető a következőket mondta a találkozó után:
Kollégájával megerősítették, hogy az Egyesült Államok természetes szövetségesesként tekint Magyarországra és az egész közép-európai térségre...
... Az Egyesült Államoknak nagy szerepe lesz Magyarország energiaellátásnak biztosításában, ugyanis Szijjártó ígéretet kapott arra, hogy a Romániában kitermelendő amerikai gáz Magyarországra juttatását az amerikai kormányzat is támogatja...
...Szijjártó arról is beszélt, hogy Magyarországnak rendkívül fontos a regionális biztonság, stabilitás, és ennek egyik alapja a kisebbségek védelme egész Európában, de kiváltképp Közép-Európában...
... A találkozón szó volt az ukrán oktatási törvény ügyéről is. Szijjártó tájékoztatta amerikai kollégáját, hogy kedden egyeztetett Pavlo Klimkin ukrán külügyminiszterrel, akivel abban maradtak, hogy a megoldásra koncentrálnak, és a jövővel, nem a múlttal foglalkoznak. Ez a megközelítés az Egyesült Államok támogatását is bírja - mutatott rá a tárcavezető. Arra kérte amerikai partnerét, hogy az elkövetkező időben is támogassák a magyar-ukrán tárgyalásokat, és tegyék világossá Ukrajnának, hogy a kisebbségek ügyek fontos kérdés, a nemzetközi jogszabályoknak ebben a tekintetben is mindenkinek meg kell felelni, függetlenül más geopolitikai kérdésektől.
Amerika: élénk civil társadalom kell
Az amerikai külügyminisztérium a megbeszélésről kiadott
közleményében azt írta, a találkozón az amerikai miniszter kiemelte az élénk civil társadalom fenntartásának jelentőségét. Továbbá hangsúlyozta az Ukrajnának nyújtandó segítség fontosságát az orosz agresszióval szemben, és kitért arra, hogy támogatni kell Ukrajna közeledését a NATO-hoz és meg kell előzni az orosz befolyás növekedését Közép-Európában."
Lényegében az USA továbbra is mindenben korlátlanul támogatja Ukrajnát. (persze csak amíg érdeke, és amiben érdeke - Lásd a "Szaakasvili ügy") Több mint vélhetően Magyarországgal szemben is.
Az viszont "érdekes", hogy annyira azért nem támogatja az USA Ukrajnát, hogy megakadályozza Magyarországot abban, hogy a Romániában kitermelendő amerikai gáz Magyarországra juthasson, bár ez az Északi Áramlat 2, és a Török patak projektekhez hasonlóan szintén kissé aláásná Ukrajna orosz gáztranzit szerepét. Igaz, abból az oroszok pénzügyileg nem profitálnak (és most megint eszembe jutott a Donbass alatt lévő palagáz- mely kitermelésének... lett volna USA érdekeltsége. Magas szinten. És bár a név változhatott, de ez a cél (sem) vélhetően nem.)