Mindentől függetlenül: Az tény hogy a magyar konzulátus dolgozói nehéz helyzetben dolgoznak. Kárpátalján a magyarsággal és pláne a magyar konzulátus dolgozóival szemben is a jelek szerint van egy ellensége állami hozzáállás. Így pedig valóban mondhatni hogy ellenséges környezetben dolgoznak. Aki oda ment dolgozni, vállalta hogy oda helyezzék, az egészen biztosan szívből megtesz mindent azért, hogy nem csak a munkáját végezze el jól, de a Kárpátaljai magyarságért is mindent megtegyen ami tőle telik. Ez kétségbevonhatatlan.
Ettől függetlenül, egy mondhatni békeidőben kialakult munkamódszer, hozzáállás, kialakult rutin, szokások...nem biztos hogy célszerű a mostanra kialakult ellenséges környezetben (amikor az ukrán/orosz cikkekben és kommentjeikben is egyre gyakrabban olvasom, hogy már ők is úgy vélik, Ukrajna bármikor megindíthat a Kárpátaljai magyar területek ellen egy ATO-t. )
A személyügy ismeri és használja a teljesítményértékelés fogalmát és módszerét. Ez nem a dolgozó, vagy egy adott szervezeti egység ellen van, hanem azért hogy a változó körülményeknek követelményeknek (és az esetlegesen nem tökéletes kiválasztási módszernek "hála" javítsák a dolgozók képességeit, készségeit, tudását, hogy munkáját jobban tudja ellátni. Ugyanígy egy szervezeti egység átvilágítása sem az ott dolgozók ellen szól általában egy adott szituáció/történés után (jó esetben) hanem hogy az esetleges hiányosságokat, rossz-már nem megfelelő módszereket felderítsék... azokon javítsanak, kiküszöböljék a "veszélyhelyzetek" kialakulását...
Mindez már csak azért sem az ott dolgozók ellen szól, mert egy munkaerőt betanítani hogy tapasztalt és jó munkaerő legyen, nagyon költséges. Sokkal olcsóbb kifizetődőbb (és nem demoralizáló ráadásul) ha a nem jól teljesítő dolgozókat tovább képzik, a szervezeti egység hiányosságait és/vagy a rossz munkafolyamatokat kijavítják, mintha kirúgnák az úgymond vétkest/vétkeseket. Már csak azért sem, mert egy munkakörnyezet és munkafolyamat nem magától alakul ki...ahogyan a változó körülmények sem. Ezért egy negatív eseményt és a feltárt hibákat, nem megfelelő módszereket, munkakörülményeket...lehetőségnek is kell tekinteni... Arról nem is beszélve, hogy egy karrierdiplomata oktatása "kiképzése" óriási összegekbe kerül.
Mindettől függetlenül, ha rendszerszintű galibáról van szó, nem ritkán a vezetőket, vagy azokat a személyeket szokták kirúgni, akik az adott munkafolyamatokért, munkakörülményekért, a dolgozók rendszeres továbbképzéséért voltak felelősek. Ez nem biztos hogy helyes, de attól még időnként megtörténik.De általában ilyen nem szokott történni.
Nem lehet megkerülni azt a kérdést sem, mit érezhetnek most a konzulátus dolgozói. Talán most döbbenhetnek rá közülük többen is, milyen veszélyes helyen állomásoznak. Függetlenül attól, hogy ők hogy is élik meg, az Ukrán diplomácia (Klimkin) felhasználja őket
Függetlenül attól, mi lesz egy belső vizsgálat... (átvilágítás, esetleges biztonsági ellenőrzések...) eredménye, tényleg egyértelmű hogy komoly veszélyeztetettsége van a konzulátusnak. Az Ukrán sajtóban és politikai életben rendszeresen támadják a magyar diplomáciát (is), ebben az esetben logikus lenne a konzulátus belső külső biztonságának megerősítése, az ott dolgozók, a konzulátust látogatók, és a magyar érdekek biztosítása érdekében is. Nagy biztonsági kockázat közepette dolgoznak. Négy éve folyik keleten a háború, és az Ukrán nacionalisták célpontja egyelőre többnyire még csak szóban (de mint tudjuk, időnként tettlegesen is ) már a Kárpátaljai magyarság. Ennek több oka is van,(többek közt hogy az Ukrán nacionalisták kizárólag nyugaton erősek és vannak nagy számban - tehát Kárpátalja nyilvánvalóan közelebb van szellemi központjukhoz Lvovhoz, mint a Donbass, vagy akárcsak Odessa) de egyértelműen biztonsági kockázatként kell kezelnie a magyar diplomáciának az Ukrán hozzáállást.
A KMKSZ Ungvári irodájának felgyújtása után már nem lehet kétség nem férhetett ahhoz, hogy az Ukrajnai körülmények megváltoztak. Erről a legkevésbé a magyar konzulátus dolgozói tehetnek. De nyilvánvalóan ez a helyzet. A magyar kormánynak és a magyar diplomáciának most nagyon át kell gondolnia, hogy az eddigi módszerek, biztonsági intézkedések... megfelelmek e a kialakult helyzetnek, és miben kell változtatni.
Még valami. Bármi is a helyzet a videóval, és azzal hogy legálisan vagy illegálisan készült a felvétel. Amikor megláttam a videót az első gondolatom az volt, hogy azok a friss magyar állampolgárok, akik felismerhetők a videón, a jelenleg kialakult helyzetben veszélynek vannak kitéve ezzel a nyilvánossággal.