Ukrán haderőfejlesztési program és hadiipar

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Status
Not open for further replies.

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 964
38 227
113
Mennyit mondott a 88db Leopard 1-esek használhatóvá tételére? 5 hónapon belül és valószínűleg ez nem a 2 hetet jelenti, hanem inkább a 4-5 hónapot. Nem azt monda, hogy 5 hónap alatt kész az egész, hanem azt, hogy ennyi idő megkezdeni a szállítást? Mennyit mondott új Leopard 2-esek szállítására 3 év? Mit mondott a Gepardok lőszerével kapcsolatban? 3-6 hónap mire beindítják a gyártást (ha minden rendelkezésre állna. Itt hívom fel a figyelmet a feltételes módra, tehát nem áll rendelkezésre minden így viszont elég utópisztikus a 3-6 hónap)! Nem elkezdenek értelmes mennyiséget szállítani, csak elkezdik a gyártást.
Gepard lőszert (35x228mm) tud a Nexter és NAMMO is gyártani (katalógusukban szerepel) - a német kormány helyében inkább onnan rendelnék a küldendő Gepardokhoz, mert a 60ezer lőszer kb pár napra elég...
A kapacitás tényleg szűkös amúgy.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 484
79 554
113
Gepard lőszert (35x228mm) tud a Nexter és NAMMO is gyártani (katalógusukban szerepel) - a német kormány helyében inkább onnan rendelnék a küldendő Gepardokhoz, mert a 60ezer lőszer kb pár napra elég...
A kapacitás tényleg szűkös amúgy.
Se a NEXTER se a NAMMO nem német. Nem fogja a német kormány egy válslg elején/előestéjén külföldön elkölteni az ukrán segélyre szánt pénzt.
 
  • Tetszik
Reactions: Vogon

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 964
38 227
113
Se a NEXTER se a NAMMO nem német. Nem fogja a német kormány egy válslg elején/előestéjén külföldön elkölteni az ukrán segélyre szánt pénzt.
Pedig Olaf pont ezt mondta: az ukránok rendelnek, németek fizetnek! Németországnak nincs annyi felszerelése és kapacitása, hogy megsegítse Ukrajnát. 1-2 mrd eurós keret van erre kijelölve.
Ukránoknak most kell fegyver, nem 2 év múlva.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 484
79 554
113
Pedig Olaf pont ezt mondta: az ukránok rendelnek, németek fizetnek! Németországnak nincs annyi felszerelése és kapacitása, hogy megsegítse Ukrajnát. 1-2 mrd eurós keret van erre kijelölve.
Ukránoknak most kell fegyver, nem 2 év múlva.
Krisss most féretette az illemkódexet és úgy válaszolt ahogy kb én tettem volna emiatt hozzáfűzni sem tudok semmit.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 484
79 554
113
Pedig Olaf pont ezt mondta: az ukránok rendelnek, németek fizetnek! Németországnak nincs annyi felszerelése és kapacitása, hogy megsegítse Ukrajnát. 1-2 mrd eurós keret van erre kijelölve.
Ukránoknak most kell fegyver, nem 2 év múlva.
Az ukránok nagyon jól felkészültek erre a háborúra erejük és tehetségük szerint, DE (és ez egy nagyon erős de!!!) csórók és azt az axiómát ők sem tudják felülírni, hogy a háborúhoz három dolog kell: pénz, pénz és pénz. Szóval úgy összességében beszopták ahogy már fentebb is elhangzott. Azt senki se gondolja, hogy Ukrajna földrajza "mellett"könnyűgyalogsággal meg lehet állítani az orosz gépesített erőket.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 903
123 269
113
Az ukránok nagyon jól felkészültek erre a háborúra erejük és tehetségük szerint, DE (és ez egy nagyon erős de!!!) csórók és azt az axiómát ők sem tudják felülírni, hogy a háborúhoz három dolog kell: pénz, pénz és pénz. Szóval úgy összességében beszopták ahogy már fentebb is elhangzott. Azt senki se gondolja, hogy Ukrajna földrajza "mellett"könnyűgyalogsággal meg lehet állítani az orosz gépesített erőket.
Ukrajna sorsa, jelenleg azon múlik, hogy az oroszok esetleg feladják mielőtt a gyorsan átadható nyugati segély elapad. Mert amit nem kapnak meg nagyon gyorsan lehet már késő lesz ..
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 484
79 554
113
Ukrajna sorsa, jelenleg azon múlik, hogy az oroszok esetleg feladják mielőtt a gyorsan átadható nyugati segély elapad. Mert amit nem kapnak meg nagyon gyorsan lehet már késő lesz ..
Az oroszok nem hagyják abba és én úgy gondolom, hogy a gyorsan átadható dolgokat már megkapták. Akiben még bízhatnak az az USA, nekik biztosan van még miből adni, de az európai államoknak már szinte biztos, hogy alig-alig maradt bármi is amit ha odaadnának úgy, hogy az ne hiányozna de nagyon a saját hadseregükből.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 964
38 227
113
Az ukránok nagyon jól felkészültek erre a háborúra erejük és tehetségük szerint, DE (és ez egy nagyon erős de!!!) csórók és azt az axiómát ők sem tudják felülírni, hogy a háborúhoz három dolog kell: pénz, pénz és pénz. Szóval úgy összességében beszopták ahogy már fentebb is elhangzott. Azt senki se gondolja, hogy Ukrajna földrajza "mellett"könnyűgyalogsággal meg lehet állítani az orosz gépesített erőket.
Szerintem a Donbasz az tuti bukó - csak idő kérdése. Ha Donbast elfoglalták az oroszok akkor várhatóan ott egy időre azért befagynak a vonalak, rendezik a soraikat, de aztán megint terítékre kerülhet Harkov és környéke.
Fontos lenne hogy az ukránok Kherszon körül kiverjék az oroszokat és meg tisztítsák a Dnyeper nyugati partját. Én inkább erre dobnék be mindent ami van vagy közeljövőben érkezik! Odessza megtartása létkérdés: igazából a jövőjük szempontjából fontosabb mint a Donbasz - annak inkább szimbolikus a jelentősége.
Szerintem hosszú távon a Dnyeper nyugati partja tartható csak...ha nem lesz radikális fordulat, akkor előbb utóbb a Dnyeper lesz a határfolyó. Ezzel vélhetően az oroszok is kiegyeznének egy jó időre.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 484
79 554
113
Szerintem a Donbasz az tuti bukó - csak idő kérdése. Ha Donbast elfoglalták az oroszok akkor várhatóan ott egy időre azért befagynak a vonalak, rendezik a soraikat, de aztán megint terítékre kerülhet Harkov és környéke.
Fontos lenne hogy az ukránok Kherszon körül kiverjék az oroszokat és meg tisztítsák a Dnyeper nyugati partját. Odessza megtartása létkérdés: igazából a jövőjük szempontjából fontosabb mint a Donbasz - annak inkább szimbolikus a jelentősége.
Szerintem hosszú távon a Dnyeper nyugati partja tartható csak...ha nem lesz radikális fordulat, akkor előbb utóbb a Dnyeper lesz a határfolyó. Ezzel vélhetően az oroszok is kiegyeznének egy jó időre.
Itt off, de én nem Harkovot erőltetném, hanem a Fekete-tenger partját, ha az oroszok helyében lennék. Oké Harkov ősi orosz város meg minden, de a realitás az, hogy elvágni Ukrajnát a tengertől az kb 100000000000000000-szor fontosabb mint Harkov.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 964
38 227
113
Itt off, de én nem Harkovot erőltetném, hanem a Fekete-tenger partját, ha az oroszok helyében lennék. Oké Harkov ősi orosz város meg minden, de a realitás az, hogy elvágni Ukrajnát a tengertől az kb 100000000000000000-szor fontosabb mint Harkov.
ugyanezt mondom csak a másik oldalról: most kéne átnyomni valahogy az oroszokat a Dnyeper keleti oldalára, amíg az erőik nagy része a Donbaszban van. Nem tudom mit tudnak összekaparni az ukránok, de azt mind a délere küldeném Kherszonhoz.

Amcsik is jobban rákapcsolhatnának a nehéz fegyverzet küldésére: MRLS meg a sivatagból is kivakarhatnának pár tucat F16-ost és Abramset. NATO-nak és nekünk is az az érdekünk, hogy ne legyünk határosak az oroszokkal: a Dnyepertől keletre tartani őket stratégiai kérdés. A megmaradt Nyugat-Ukrajna meg jó ütköző zóna a mi szempontunkból.
 
  • Tetszik
Reactions: Gari

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 903
123 269
113
ugyanezt mondom csak a másik oldalról: most kéne átnyomni valahogy az oroszokat a Dnyeper keleti oldalára, amíg az erőik nagy része a Donbaszban van. Nem tudom mit tudnak összekaparni az ukránok, de azt mind a délere küldeném Kherszonhoz.

Amcsik is jobban rákapcsolhatnának a nehéz fegyverzet küldésére: MRLS meg a sivatagból is kivakarhatnának pár tucat F16-ost és Abramset. NATO-nak és nekünk is az az érdekünk, hogy ne legyünk határosak az oroszokkal: a Dnyepertől keletre tartani őket stratégiai kérdés. A megmaradt Nyugat-Ukrajna meg jó ütköző zóna a mi szempontunkból.
Ha kivakarják se tudják időben bevetni. Az f16 ot meg főleg nem.
 

Azzurro

Well-Known Member
2018. november 25.
1 933
5 043
113
Szerintem hosszú távon a Dnyeper nyugati partja tartható csak...ha nem lesz radikális fordulat, akkor előbb utóbb a Dnyeper lesz a határfolyó. Ezzel vélhetően az oroszok is kiegyeznének egy jó időre.
Lehet, hogy eredetileg is ez volt az orosz vezetés célja: a Dnyepertől keletre elfoglalni az ukrán területeket. Az oroszul beszélő lakosság itt koncentrálódik.
 
  • Tetszik
Reactions: aquarell

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 145
113
Szerintem a Donbasz az tuti bukó - csak idő kérdése. Ha Donbast elfoglalták az oroszok akkor várhatóan ott egy időre azért befagynak a vonalak, rendezik a soraikat, de aztán megint terítékre kerülhet Harkov és környéke.
Dehogy fog befagyni! Az oroszok még azelőtt megkezdik a Herszon környékéről való kitörést, mielőtt bezárnák a zsákot keleten. Egyszerre 2 helyet nem tudnak tartósan logisztikával ellátni az ukránok. Ha emellé egy harmadik ponton is elindulnak, akkor az nagyon gyors összeomlást fog jelenteni.
És most már nagyon fontos a lélektani helyzet is. Nem véletlen, hogy a Popasnaja-i áttörés nagyon gyorsan követte a Mariupoli kapitulációt.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 964
38 227
113
Ha kivakarják se tudják időben bevetni. Az f16 ot meg főleg nem.
nyilván kell rá kiképzés meg minden, csak ezt már márciusban el kellett volna kezdeni. Képzett vadász pilótát F-16ra át képzni legalább fél év még gyorstalpalón is, de az Abramset megtanulhatják pár 1-2 hónap alatt. Patriotot is küldhettek volna már - erről még csak most kezdtek beszélni. Az amerikaiak immel-ámmal tolják az ukránokat...nem tudják eldönteni, hogy mi is végső cél.
Lehet, hogy eredetileg is ez volt az orosz vezetés célja: a Dnyepertől keletre elfoglalni az ukrán területeket. Az oroszul beszélő lakosság itt koncentrálódik.
Az oroszul beszélő lakosság azért nem túl lelkes azt illetően hogy Putyin legyen az elnökük, miután szétlőtték házaikat az orosz csapatok. Szóval ha nem is Donbaszban, de azért lesz ott partizánkodás még évekig...

Le a kalappal az ukránok előtt hogy idáig kitartottak és komoly eredményeket értek el lényegesen jobban felszerelt haderő ellen, de a 2014 előtti határok visszaállításának nulla realitása. Donbas és délkelet-Ukrajna tutira bukó. Odessza menthető, tartható szerintem - pláne ha Khersont valahogy vissza szerzik.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 964
38 227
113
Dehogy fog befagyni! Az oroszok még azelőtt megkezdik a Herszon környékéről való kitörést, mielőtt bezárnák a zsákot keleten. Egyszerre 2 helyet nem tudnak tartósan logisztikával ellátni az ukránok.
Azért az oroszoknak is szűkösek az erőforrásaik pláne emberben: két offenzíva egyszerre nem tudnak sikerre vinni.
Ha emellé egy harmadik ponton is elindulnak, akkor az nagyon gyors összeomlást fog jelenteni.
És most már nagyon fontos a lélektani helyzet is. Nem véletlen, hogy a Popasnaja-i áttörés nagyon gyorsan követte a Mariupoli kapitulációt.
Harmadik ponton? :D
Februárban ezzel próbálkoztak és pofára esés lett! Azóta meg veszetettek egy valag embert és felszerelést.
Most pont azért sikeresek valamennyire mert egy helyre koncentrálnak. Emberben most is max 1,5x fölényük van Szeverodonycknél. Tűzerőben sokszoros - ezért mennek előre.
Amíg keleten le vannak kötve az oroszok, addig Herszonnál sem lesz nagy támadás - minimálisan mozog csak a front most is.

Ukránok szerintem visszafognak vonulni Szeverodonyckből előbb-utóbb - nem akarnak még egy Mariupolt.
Most még húzzák az időt amíg lehet és várják a "csoda fegyvereket"...
 
  • Tetszik
Reactions: Vogon

Azzurro

Well-Known Member
2018. november 25.
1 933
5 043
113
Az oroszul beszélő lakosság azért nem túl lelkes azt illetően hogy Putyin legyen az elnökük, miután szétlőtték házaikat az orosz csapatok. Szóval ha nem is Donbaszban, de azért lesz ott partizánkodás még évekig...

Le a kalappal az ukránok előtt hogy idáig kitartottak és komoly eredményeket értek el lényegesen jobban felszerelt haderő ellen, de a 2014 előtti határok visszaállításának nulla realitása. Donbas és délkelet-Ukrajna tutira bukó. Odessza menthető, tartható szerintem - pláne ha Khersont valahogy vissza szerzik.
Én az eredeti orosz tervről beszéltem, ami ez lehetett. Most hogy földig rombolják a kelet-ukrajnai településeket még a korábban oroszul beszélő, magát orosznak tartó is ukránul fog csak megszólalni. Az oroszok elfoglalhatják ezeket a területeket, de a stratégiai céljukat, hogy integrálják ezeket a területeket Oroszországba ilyen eszközökkel nem tudják elérni. Olyan szinten gyűlölik őket a helyiek, hogy az ellenállás borítékolható és megszálló feladatokat hosszú távon el kell majd látniuk. A végleges határ kérdése szerintem még korai. Nagyrészt attól függ, hogy a Kremlben milyen elképzelések vannak. Ha a Donbasz-ban az ukrán hadsereg súlyos vereséget szenved akkor megint Kijev felé fordulhat az orosz haderő.
Az ukránok a vártnál sokkal jobban szerepelnek. Élő ember nem volt aki a háború kitörésekor azt jósolta volna, hogy 3 hónappal később is talpon vannak, sőt több helyen ellentámadást indítanak.
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Egy román cikk a Herszoni ukrán támadásról.


Én @Xpert tel (és egy halom hivatásos szakértővel) vitatkoznék és lennének kétségeim, hogy az ukránok Herszon felé akarnak-e tovább haladni, ha meg nem törik a lendületük. Ahhoz fotel tábornokként nem ezt a pontot választottam volna áttörésre. Innen én egyenesen a nagy folyóhoz mennék és Nova Ka(k)hovka környékén megpróbálkoznék egy átkeléssel. Vagyis rövid távon nem a folyót tekinteném határnak és Herszon városát célnak, hanem a folyami átkelést célnak és a tartományi székhely hátába kerülve próbálnám meg bekeríteni. Nézzétek meg a jövőbeni lehetséges ellátási vonalakat vagy akár azt, hogy milyen távolságokat kellene megtenniük!
A cikkben említett egy darab páncélos dd nem biztos, hogy ehhez elég lesz. Ez alapján a 100 T-72 alapján, ha NATO elvei szerint szervezték át, akkor van páncélos (2 zl MBT+2zl IFV) és van páncélgránátos (1zl MBT+3zl IFV) és ez a két zl-asnak néz ki kevesebb gyalogsági támogatással. Meglátjuk, hogy mennyi erősítés van mögötte. A nyugati tüzérség meglátjuk, hogy mennyire lesz elegendő és az oroszok mennyire tudják kihasználni a Krímből felszálló légierőt.
A másik, amit a CIA és a KGB megkonzultálhatna velem, hogy mennyi esély van az Odesszából átküldött tartalékok kifáradására a hosszú úton és egy esetleges ellentámadásra... hát ez a jövő zenéje. Már nincs sok hátra ebből a hónapból, a következő végén meg már szerintem megint sokkal okosabbak leszünk. Egy csomó "én megmondtam" írás és szokásomhoz híven én megint a fekete lóra fogadtam, nem a cikkben leírt prior célpontra tettem, hanem egy alternatív útvonalra.

Épp ellenkezőleg! Legalapvetőbb gazdasági (ellátásbiztonság, eurázsiai kapcsolat Kínával, stb) és fontos politikai (felértékelődés) érdekünk, hogy azok legyünk.

Csak figyelmeztetnélek, hogy az ukránok a háború 8. évében is az offenzíva megindításának pillanatáig szintén ebben bíztak, hogy ha felforrósodik a hangulat és megindulnak a nyugati fegyverszállítmányokkal a pénzcsapok áldásos hatásai is, akkor az kirántja őket a 30 éves gödörből. Nem jó egy ellenséges atomhatalom szomszédjában élni. Ez nem jött be Kubának, nem jött be Ukrajnának. Xpertnek -szvsz- abban tökéletesen igaza van, hogy mi abban vagyunk és leszünk érdekeltek, hogy ÉNy Ukrajnáig a muszka ne érjen oda, de Kijev veszítsen gazdasági teret. Én magam részéről szívesen végig nézném azt is, ahogy a tengerparton a Föderáció határos lesz Romániával, de ez nem nemzeti létérdek.
 
Status
Not open for further replies.