Urbanisztika, építészet (múlt, jelen, jövő)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

hendrick

Well-Known Member
2018. június 30.
2 813
4 986
113
Ne sírjunk, el kell tudni engedni azokat a dolgokat, amik gazdaságilag életképtelenek, ő is megtette. Ha valaki akkor ő látja át a dolgot, ha értelmét látná, akkor nyilván "kalapozna" hogy valaki mentse meg a vállalkozást/ vegye át, de őszinte és megmondja, hogy ez gazdaságilag életképtelen. Ha eljött az ideje, hogy bezárjon, és ő is így gondolja, akkor ne búsuljunk miatta. Rengeteg szakma szűnt meg a technikai fejlődéssel, mert meghaladottá vált, vagy elment a divatja. Semmi sem tart örökké, a városnak és az embereknek fejlődniük kell, nem egy korábbi állapotot visszasírni.
 
  • Tetszik
Reactions: molnibalage
M

molnibalage

Guest
Ne sírjunk, el kell tudni engedni azokat a dolgokat, amik gazdaságilag életképtelenek, ő is megtette. Ha valaki akkor ő látja át a dolgot, ha értelmét látná, akkor nyilván "kalapozna" hogy valaki mentse meg a vállalkozást/ vegye át, de őszinte és megmondja, hogy ez gazdaságilag életképtelen. Ha eljött az ideje, hogy bezárjon, és ő is így gondolja, akkor ne búsuljunk miatta. Rengeteg szakma szűnt meg a technikai fejlődéssel, mert meghaladottá vált, vagy elment a divatja. Semmi sem tart örökké, a városnak és az embereknek fejlődniük kell, nem egy korábbi állapotot visszasírni.
Érdekességképpen linkeltem be, mutatván, hogy nem végig ott voltak.
Meg mert szerintem a videó is jó.
Akkor láttam és ma is fejből emlékeztem rá.
 
M

molnibalage

Guest
Nah, elkezdtem egy ilyen projektet, hogy látszódjon mi történt az agglomerációban, Szigetszentmiklóssal, mivel azt ismerem.
A fentrol.hu és minden egyéb forrást felhasználva a Google Earth-oig bezárólag csinálom.

fe9f4d44e4a1923e8cbf04821521f1e8.jpg


Még nagyon az elején vagyok, de kb. ilyesmi lesz a kimenete, csak nagyon nehéz elég színt találni, még ha időszakokra bontom is.
Nem csak az teljes új beépített területeket akarom jelölni hanem azt, ahol a meglevő városrész sűrűsödik be. Ez most a képen pl. az, ami csak piros körvonalas és messze nincs kész. Az csak a 2004-2008 közötti beépítések, ahol addig nem volt semmi.

Látható lesz az, hogy hova vezet az, ahogy beépül egy adott terület úgy, hogy a be- és kivezető utak száma 1960 és 2020-ban is pontosan ugyanannyi*, csak közben a lakosság x3, az autóhasználat meg vagy x3-4....

(Na jó, a Bucka most már aszfaltozott és nem földút, de az út szűk még járda sincs (!) mellette...

Szerintem tanulságos lesz.

 
M

molnibalage

Guest
Nem hiszem hogy valaha láttam ennél debilebb dolgot.
Adott egy (tán a leg élhetőbb amcsi) város (Seattle), ami így néz ki...

6229043.jpg


... és betosztak elé a vízpartra egy emeletes beton gyorsforgalmi szörnyet...

6229046.jpg


Noormális???

6229070.jpg
San Francisco is ilyen volt, a 1989-es földrengés után bontották le a hasonló szart.




Ez lett belőle.

És ezzel van teli a újeszéj...
 

hendrick

Well-Known Member
2018. június 30.
2 813
4 986
113
Másik klassz kérdés:
Mivel a PNAS-ban jelent meg, így ez valószínűleg egy teljesen új felismerés, miszerint azzal, hogy az ólmozott benzin utánpótlását megszüntettük, csak félmunkát végeztünk. Mikor jön a másik fele? Karigeri? Talán meg kellene nézni nálunk is milyen a helyzet... (feltételezem egy fikarcnyit sem jobb)
 
M

molnibalage

Guest
Másik klassz kérdés:
Mivel a PNAS-ban jelent meg, így ez valószínűleg egy teljesen új felismerés, miszerint azzal, hogy az ólmozott benzin utánpótlását megszüntettük, csak félmunkát végeztünk. Mikor jön a másik fele? Karigeri? Talán meg kellene nézni nálunk is milyen a helyzet... (feltételezem egy fikarcnyit sem jobb)
"A londoni levegő ólomszintje 2 százalék,"

Na, aki ezt leírta, az sem értette mit olvasott...

In the 1980s, annual average airborne lead concentrations in central London dropped from 500-600ng/m3 of air to around 300ng/m3, before dropping to around 20ng/m3 in 2000. The researchers in this study measured lead concentrations of 8ng/m3 of air on average in 2018 at Marylebone Road.

1,2 kg kb 1 m3 levegő, ami 1 200 000 0000 ng.
Tehát tömegarányra ez

8 / 1 200 000 0000 = 0,006 ppm

De hát mire is számítottam abban a világban, ahol divat és trendi az, hogy "hülye vagyok a matekhoz".

Vagy csak azt akarta írni, hogy a 8 az kb. 2%-a a 500-600-nak. De ez sem sikerült.
"Újságíró". Fogalmazni sem tud.
 
  • Tetszik
  • Szomorú
Reactions: BJani and nyugger

hendrick

Well-Known Member
2018. június 30.
2 813
4 986
113
Párizs !68! új metróállomást épít, ezzel megduplázva a jelenlegi hálózatát. 2015-ben kezdték a munkákat, a kész szakaszokat folyamatosan adják át a közlekedésnek 2020 és 2030 között.


"A londoni levegő ólomszintje 2 százalék,"

Na, aki ezt leírta, az sem értette mit olvasott...

In the 1980s, annual average airborne lead concentrations in central London dropped from 500-600ng/m3 of air to around 300ng/m3, before dropping to around 20ng/m3 in 2000. The researchers in this study measured lead concentrations of 8ng/m3 of air on average in 2018 at Marylebone Road.

1,2 kg kb 1 m3 levegő, ami 1 200 000 0000 ng.
Tehát tömegarányra ez

8 / 1 200 000 0000 = 0,006 ppm

De hát mire is számítottam abban a világban, ahol divat és trendi az, hogy "hülye vagyok a matekhoz".

Vagy csak azt akarta írni, hogy a 8 az kb. 2%-a a 500-600-nak. De ez sem sikerült.
"Újságíró". Fogalmazni sem tud.
Azért vagyok kénytelen a 444 szutykot linkelni, mert az angol nyelvű forrást, ami ott be van linkelve a társaság egy része nem tudja olvasni. Aki nem akar ezen mérgelődni az visszamegy a PNAS cikkig, ott van a nívó...
 
M

molnibalage

Guest
Párizs !68! új metróállomást épít, ezzel megduplázva a jelenlegi hálózatát. 2015-ben kezdték a munkákat, a kész szakaszokat folyamatosan adják át a közlekedésnek 2020 és 2030 között.



Azért vagyok kénytelen a 444 szutykot linkelni, mert az angol nyelvű forrást, ami ott be van linkelve a társaság egy része nem tudja olvasni. Aki nem akar ezen mérgelődni az visszamegy a PNAS cikkig, ott van a nívó...
A kritika a "cikkírónak" és nem neked szólt.
 

hendrick

Well-Known Member
2018. június 30.
2 813
4 986
113
A kritika a "cikkírónak" és nem neked szólt.
Értem én, de azt hittem már mind észrevettük, kb 2 évvel ezelőtt meredeken zuhanni kezdett a színvonal a 444-nél, láthatóan nincsen olvasószerkesztő, kb olyan mintha egy amatőr blogot olvasna az ember. Ha pedig van olvasószerkesztő, akkor Isten irgalmazzon nekik :D Én is csak azért nézek rá néha, mert feltúrnak valami érdekeset, aminek érdemes utána nézni. Az "újságírókkal" persze mindenhol baj van ahol valami szakmai dologról van szó, mivel nyilván nem érthetnek mindenhez, de a 444 már az utóbbi években szerintem mérhetetlenül lezüllött, ezért fura számomra ha mérgelődsz azon, mik vannak a cikkjeikben :)
 
M

molnibalage

Guest
Értem én, de azt hittem már mind észrevettük, kb 2 évvel ezelőtt meredeken zuhanni kezdett a színvonal a 444-nél, láthatóan nincsen olvasószerkesztő, kb olyan mintha egy amatőr blogot olvasna az ember. Ha pedig van olvasószerkesztő, akkor Isten irgalmazzon nekik :D Én is csak azért nézek rá néha, mert feltúrnak valami érdekeset, aminek érdemes utána nézni. Az "újságírókkal" persze mindenhol baj van ahol valami szakmai dologról van szó, mivel nyilván nem érthetnek mindenhez, de a 444 már az utóbbi években szerintem mérhetetlenül lezüllött, ezért fura számomra ha mérgelődsz azon, mik vannak a cikkjeikben :)
Soha nem olvastam őket, csak ha linkelt valaki valamit.
 
M

molnibalage

Guest
"A londoni levegő ólomszintje 2 százalék,"

Na, aki ezt leírta, az sem értette mit olvasott...

In the 1980s, annual average airborne lead concentrations in central London dropped from 500-600ng/m3 of air to around 300ng/m3, before dropping to around 20ng/m3 in 2000. The researchers in this study measured lead concentrations of 8ng/m3 of air on average in 2018 at Marylebone Road.

1,2 kg kb 1 m3 levegő, ami 1 200 000 0000 ng.
Tehát tömegarányra ez

8 / 1 200 000 0000 = 0,006 ppm

De hát mire is számítottam abban a világban, ahol divat és trendi az, hogy "hülye vagyok a matekhoz".

Vagy csak azt akarta írni, hogy a 8 az kb. 2%-a a 500-600-nak. De ez sem sikerült.
"Újságíró". Fogalmazni sem tud.
Na, én is benéztem, hogy eleve nanogramm volt.
Tehát három nagységrenddel kisebb a koncentráció.
Mert 1200 g = 1200 * 10^9 ng.
Durva, hogy ez is ki lehet mérni.

Az EÜ hatáérték amúgy 0.3 mikrogramm / m3.
Ez sok nagyságrenddel a mért felett van.
 
M

molnibalage

Guest
Boldog Karácsonyt.

Az persze véletlenül sincs benne, hogy minden más drágul, az építőanyagok is ugye?
Nagyon uncsi ez a folyamatos karigerizés.

Halkan kérdem, hogy a Lánchíd 2013 óta esedékes felújítását narancsos vezetés és 2/3 mellett hogyan nem sikerült lezavarni, és meg itt is a karigerizés?
De több új sportlétesítmény van már, mint égen a csillag?

Én sem csípem KG-t, de bakker, azért ami itt megy, azon néha göbbels is csak csettintene...
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 872
113
Ne sírjunk, el kell tudni engedni azokat a dolgokat, amik gazdaságilag életképtelenek, ő is megtette. Ha valaki akkor ő látja át a dolgot, ha értelmét látná, akkor nyilván "kalapozna" hogy valaki mentse meg a vállalkozást/ vegye át, de őszinte és megmondja, hogy ez gazdaságilag életképtelen. Ha eljött az ideje, hogy bezárjon, és ő is így gondolja, akkor ne búsuljunk miatta. Rengeteg szakma szűnt meg a technikai fejlődéssel, mert meghaladottá vált, vagy elment a divatja. Semmi sem tart örökké, a városnak és az embereknek fejlődniük kell, nem egy korábbi állapotot visszasírni.
Nem fekete-fehér a dolog. Mikor kalapot vettem, nem volt csak olasz kalap a kalapboltba. Ott jártunk, megtetszett, megvettem. Ha lett volna magyar kalap, hasonló, vagy azonos fazonban, akkor azt vettem volna. Ha meg nincs a "piacon" akkor persze, hogy még az se vesz, aki akar.
Más kérdés, hogy lehetne többször kalapot hordani, és néha el kellene engedni, hogy csak kiöltözős helyzetben vegye fel az ember.

Lehetne mondani, hogy hát ha nincs rá igény... de pl. a hazai bőripar is teljesen kihalt, közben meg olaszországból hozzák a bőrt és lehet venni 40+ ezerért négyzetméterét a natúr kruponak. Olaszországban megéri? Van rá igény, sőt exportálják.... itthon meg nincs? És nyilván sok mindenre el lehetne mondani.
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 060
10 185
113
Értem én, de azt hittem már mind észrevettük, kb 2 évvel ezelőtt meredeken zuhanni kezdett a színvonal a 444-nél, láthatóan nincsen olvasószerkesztő, kb olyan mintha egy amatőr blogot olvasna az ember. Ha pedig van olvasószerkesztő, akkor Isten irgalmazzon nekik :D Én is csak azért nézek rá néha, mert feltúrnak valami érdekeset, aminek érdemes utána nézni. Az "újságírókkal" persze mindenhol baj van ahol valami szakmai dologról van szó, mivel nyilván nem érthetnek mindenhez, de a 444 már az utóbbi években szerintem mérhetetlenül lezüllött, ezért fura számomra ha mérgelődsz azon, mik vannak a cikkjeikben :)
Mivel semmihez em értenek.
Ismerek pár (2) újságírót, nem sok pénzért tényleg őszintén hülyék.
 
M

molnibalage

Guest
Nem fekete-fehér a dolog. Mikor kalapot vettem, nem volt csak olasz kalap a kalapboltba. Ott jártunk, megtetszett, megvettem. Ha lett volna magyar kalap, hasonló, vagy azonos fazonban, akkor azt vettem volna. Ha meg nincs a "piacon" akkor persze, hogy még az se vesz, aki akar.
Más kérdés, hogy lehetne többször kalapot hordani, és néha el kellene engedni, hogy csak kiöltözős helyzetben vegye fel az ember.

Lehetne mondani, hogy hát ha nincs rá igény... de pl. a hazai bőripar is teljesen kihalt, közben meg olaszországból hozzák a bőrt és lehet venni 40+ ezerért négyzetméterét a natúr kruponak. Olaszországban megéri? Van rá igény, sőt exportálják.... itthon meg nincs? És nyilván sok mindenre el lehetne mondani.
Abban az országban, ahol számottevő rétegnek a rezsicsökkentés számít, akkor ott szerinted a minőségi, kézzel készített egyedi (?) bőrtermékre van igény és telik? Ez luxus. Csak havi 2000-3000 EUR átlagfizetésből vastagabb a felvevő réteg.
Itthon meg sokszor a pénzes hülyék a legigénytelenebb gyökerek, 0 stílusérzékkel.