Diktatórikus? Khm!
Szóval van egy társadalmunk, ami a népfelség elve mentén uralkodó pozícióban van. Úgy is fogalmazhatnák, hogy a politizálni hajlandó aktuális többségük az atyaúristen. Ezt hívják demokráciának, állítólag jobb, mint bármilyen más rendszer. Ez minket annyiban érint, hogy ennek a többségnek senki, de az égadta világon senki nem mondhatja meg, hogy legyen. Bármi.
Mert ők mondják meg!
Amikor megmondják, azt hívjuk politizálásnak, mert a megmondásuk a politika maga. Mikéntje meg államrezon és hatalomtechnika. Államrezon, mert intézményrendszert hozott létre e társadalom a megmondás menedzselésére és hatalomtechnika, mert menedzseli is ez az intézményrenddszer a társadalmi akaratot. A társadalmunk intézményei a társadalom akaratának kivetülése, eszköze és végrehajtó szerve. Egyszóval -ha eddig nem derült volna ki- az összes intézmény egy demokráciában alantas pozícióban van a társadalom akaratával szemben. Az intézmények végrehajtók, támogatók, fenntartók, segítők, de nem parancsolók, döntéshozók. Olyan nincs, itt a társadalom akarata dönt.
A társadalom képviselőket választ az akarata kivetítéseként, a képviselők meg kijelölik a végrehajtókat és azokat, akik menedzselik a végrehajtást.
Ez így működik. Namost évszázadok alatt kialakult a nyugati közegben az írásbeliség talaján a különféle problémák megoldásának sztenderdizálása, ami döntően a társadalom aktuális elvárásán, másrészt kisebb részben a gyakorlati eredmények összegzésén, másrészt aktuális közmegyezésen, harmadrészt ezen intézmények belső fejlődésén alapul. Ezt hívjuk szakmaiságnak. A szakmaiságra a kapott feladatok végrehajtásának minősége végett van szükség.
Kapott feladatok.
A műemlékvédelem például azt kapja feladatba, hogy a társadalom kultúrájának részét képező épített örökséget feltárja, karban tartsa, fenntartását menedzselje, helyreállításához tanácsokkal szolgáljon. Ennyi. Hogy mit kell csinálnia azt utasításba kapja a társadalom erre hivatott szerveitől. Hogy miért arról a társadalom igényei alapján döntenek a társadalom által választott szervek, hogy miképp azt pedig a társadalom finanszírozza az adójából az általa választott szervek által menedzselve.
Szóval nem, hogy mit és hogyan építünk újjá az nem szakmai ügy. A társadalom arról dönt, hogy akar újjáépíteni valamit és arról, hogy milyen végeredményt szeretne látni. Ez tisztán a társadalom igénye és ebből fakadó döntése amit a választott szervein keresztül érvényesít. Az érvnyesítés folyamat, mint feljebb tárgyaltuk a
politika fogalmát takarja a demokratikus közegben. A szakmai testület ez esetben tanácsadó és végrehajtó. Tájékoztatja a társadalom szerveit a lehetőségekről a társadalom által kijelölt keretek között és elkészíti a terveket valamely lehetőség megvalósításához. Mert erre tartjuk őket ilyen esetben. Így néz ki a döntéshozatali mechanizmus leegyszerűsítve:
társadalmi akarat --> politikai akarat --> politikai döntéshozatal a tervezésről és annak kereteiről --> szakmai testület tanácsai --> politikai döntéshozatal a kivitelezésről --> szakmai testület, politikai keretek alapján készített terveinek kivitelezése --> társadalmi elégedettség (politikai haszon a társadalom akaratának végrehajtói oldalán).
Nem bonyolult ez, majd megszokod ezt a demokrácia nevű rendszert!