Itt most nincs szó párhuzamokról. Felmegy a Tienkung-2 űrállomás 2016 szeptemberében, Októberben bedokkol a SzenCsou-11, és egy hónapot tölt el a fedélzetén két űrhajós. Majd visszatérnek. Oké, legyen az, hogy ennyi készlet volt két embernek (kétlem, két ember nagyjából egy tonnányi készlettel elvolt a Szaljut-6 időkben 3-4 hónapig). 2017 áprilisában jön a TienCsou-1, amely újratölti az állomás hajtóanyag-készletét, és 3x dokkol fel-le, tesztelve a különféle megközelítési metódusokat. Most júniusban a "szokott" ~380km-es keringési magasságáról lehozzák ~290km-re, majd visszaemelik ~380km-re (ami relatíve rengeteg hajtóanyag).
Wut?
Egy vicc, hogy Kína, amely per pillanat egyike a két országnak, amely embert tud vinni a világűrbe (a másik oroszország) két éve nem indított SzenCsou űrhajót... mert? Ez az a kérdés, amit a kínaiak se válaszolnak meg. Az nem lehet válasz, hogy nincs miért. Ott kering fent a Tienkung-2. Adva van a SzenCsou űrhajó, már le van tesztelve a TienCsou, vagyis konkrétan minden adott, hogy a Tienkung-2 folyamatosan lakott legyen. Vagy legalábbis több, mint 30 napos küldetést indítsanak rá. De semmi. Én erre két választ tudok: nincs pénz vagy nincs utasítás. Az elsőt elég nehéz elhinni, ha akarnák, lennie kellene pénznek.
Fejlesztések, babalépések? A Tienkung-1 esetében oké. De akkor minek kellett a Tienkung-2? Semmi sem kellett volna moduláris űrállomás előtt, avagy a Tienkung-2-nek kellett volna lennie a moduláris űrállomás bázimoduljának.
Ez az illogikus az egészben. Tesztelni akarnak? Mit? Azt, hogy automatikusan tudnak dokkolni a világűrben? 10 éve megcsinálták már.
Ha nagyobb, modulszerű űrállomást akarnak, akkor minek kellett a Tienkung-2?
Értem, hogy mit akarsz kihozni belőle, de akkor sem áll össze a kép. Ha nincsenek meg az alapképességek, akkor a Tienkung-2 fedélzetén azokat tesztelhetik.
Ha csak nincs a Tienkung-2 esetében valami bibi, ami ezt megakadályozza (hibás létfenntartó rendszer, elengedte a beltér a túlnyomást, vagy akármi). De erre utalóan semmit sem nyilatkoznak.
Kb. olyan átláthatattlan, mint a szovjet űrprogram az 1960-as években. Csak a fekete-fehér analóg TV adás helyett HD TV adás volt a kínaiaknál, a rajzok és festmények helyett pedig CGI képek.