CRS-15:
Mind a Falcon 9 rakéta, mind a Dragon visszatérő egysége újrahasznosított:
- a Falcon 9 (Core 1045.2) 2018 áprilisában a
TESS-küldetést (exobolygó kereső távcső) szolgálta ki, de ezúttal nem nyerték vissza (ez lenne az utolsó
Block-4-es rakéta, viszont ezt rekord gyorsasággal, 72 nap alatt forgatták vissza). Ez volt az 57. fellövése a típusnak.
- a Dragon visszatérő modulja a CRS-9 missziónál került bevetésre 2016 júliusában, az első CRS szerződéseket ezekkel is fogják kiszolgálni (már nem gyártanak Dragon-1-et)
Még mindig az első CRS szerződés alapján szállít a Space-X, miután 2015-ben további három+öt fellövéssel lett kiegészítve az eredeti 12 darabos megbízás (1,6 milliárd dollárért alkalmanként 20 tonna pályára állításával: 133.3 millió USD/fellövés),
immáron 150 millió usd/fellövés számlázásával. Magát a CRS megrendelést úgy kommunikálta a NASA, hogy cégenként egy 3,1 milliárd dolláros kereten belül maradva képesek folyamatosan újabb és újabb szállításokat kérni, de nem biztos, hogy a teljes keretösszeg elköltésre kerül - viszont így nem kell minden küldetést megtendereztetniük. Az Orbital-ATK esetében az eredeti 8 darabos megrendelés 10-re nőtt. (
The chad Falcon-9 and the virgin Antares )
A
2019-2024-es időszakot fedi majd le a CRS-2 szerződés, ahol a Space-X - Orbital-ATK/Northrop Grumman Innovation Systems duó kiegészül a Sierra Nevadával: legalább 6 küldetés cégenként, összesen 14 millárd dolláros keretből finanszírozva (az, hogy mikor ki szállít, függ majd az ISS input-igényétől). Itt már csak Dragon-2 teher és emberszállító változat fog (szeretnék) repülni.
Rakomány: 2,7 tonna
- 205 kg a személyzetnek
- 178 kg hardver az amerikai modulnak
- 12 kg hardver az orosz modulnak
- 21 kg számítógép
- 63 kg űrsétához szükséges alkatrész (többek között a Canadarm2 robotkar végére akasztható okos cuppanó -
Latching End Effector, ez most csak tartalék alkatrész, mert már ki lett cserélve korábban)
Kísérletek:
- Chemical Gardens: nem szerves szilícium-alapú izék és fém sók illetve szilikátok kapcsolatát vizsgálják, egyfajta növesztéses kísérletként.
- BCAT-CS: "cohesive and adhesive forces in sediments" azaz üledékekre ható összetartó és széthúzó erők vizsgálatát nézik meg kvarcon és agyagon. Ezek a cuccok a földön is szeretnek összecsomódosni, node mit csinálnak mikrogravitációban? Némileg emlékeztet a fenti
@molnibalage és a marsi por párbeszédére.
- Rodent Research 7: emésztőszervrendszerben lakó bacik vizsgálata (gondolom: mi az amit kiöl a sugárzás, meg mi az amit nem. Ez aztán az immúnrendszer gyengülésétől kezdve egy standard antibiotikumos fosáson át a lehetőségek széles tárházát nyitja meg a kimenetek terén. Meg gondolom valami jófajta probiotikum is kisülhet belőle.)
- Angiex Cancer Therapy: egy rákellenes gyógyszert tesztelnek mikrogravitációs sejtkultúrákban, hogy megnézzék, hogyan hat a mikrogravitáció ezekre a kísérletekre.
- Crew Interactive Mobile Companion (ESA): egy 3D nyomtatással készített tokba zárt AI, önálló mozgást lehetővé tevő hajtóművekkel, egy kijelzőn elhelyezett arccal, beépített ultrahangos és kamerás navigációval. Továbbá mikrofonokon keresztül interakcióba léphet a személyzettel. Az AI alapja a IBM Watson, képes autonóm módon, illetve a NASA földi felhőjével összeköttetésben is futni (ha épp rálátása van a NASA antennáira - Tracking and Data Relay Satellite System TDRSS). Az AI célja, hogy segítse az asztronauták munkáját: felolvassa a protokollokat (nem kell lapozgatni) és mozgó kamera-platformként szolgál - a kristálynövesztős, gyógyszeres kísérleteknél és egy Robik-kocka kirakásnál. Emellett a pszichés állapot felmérésére is szolgál (
nem lennék meglepve, ha egy jó pillanatban nem repülne ki véletlenül valamelyik légzsilipen )
- NASA’s Ecosystem Spaceborne Thermal Radiometer Experiment: az ISS Kibo-moduljának külsején vizsgálja majd a földi növények életét: a hőmérsékletet, vízkörforgást, szénkörforgást azzal a céllal, hogy könnyebben megérthető legyen a szárazságok kialakulása. A kísérlethez a Prototype HyspIRI Thermal Infrared Radiometer eszközt használják, 38 méteres felbontású infravörös tartományban készítve a képeket, 516 wattot fogyasztva.
- 6 db cube sat, ezen belül is a Biarri-Squad: 3 db műhold előre megszabott alakzatban történő haladását vizsgálják lézeres és GPS navigáció segítésével.