Űrkutatás

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Loken

Well-Known Member
2016. november 24.
2 701
4 923
113
https://index.hu/techtud/2019/10/07/szaturnusz_felfedezes_20_uj_hold/
"20 újabb holdat talált a Szaturnusz körül egy friss vizsgálatot elvégző kutatócsoport, ezzel a Szaturnusz ugrott a Naprendszer bolygói között az élre a holdak számát tekintve, hiszen így már 82 saját maga körül keringő égitesttel bír, míg az eddigi rekorder Jupiter megmaradt 79-en."
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Újabb rész a Von Braun Station fejlesztőitől.
Alaposan bemutatják a vészhelyzeti rendszereket, de ezek nekem nem tűnnek túl meggyőzőnek.
Egy űrszeméttel való ütközést követő dekompresszió szerintem eléggé hasonlítana egy robbanásra (persze ez nyilván függ az űrszemét méretétől...)
Mindenesetre eléggé nehezen hihető hogy lenne idő használni azokat a sátor fedezékeket...
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
22 154
36 288
113

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
22 154
36 288
113
https://index.hu/techtud/2019/10/07/szaturnusz_felfedezes_20_uj_hold/
"20 újabb holdat talált a Szaturnusz körül egy friss vizsgálatot elvégző kutatócsoport, ezzel a Szaturnusz ugrott a Naprendszer bolygói között az élre a holdak számát tekintve, hiszen így már 82 saját maga körül keringő égitesttel bír, míg az eddigi rekorder Jupiter megmaradt 79-en."
Na errol szoktam koptatnia tablett kijelzojet... De lakhato bolygokat fedeznek fel...stb...hulyesegek aztan a napredszerunket se nagyon ismerik...
 

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 329
18 938
113
EGqdSfvXUAANCK1.jpg:large
 
  • Tetszik
Reactions: Luthero
T

Törölt tag 1586

Guest
M

molnibalage

Guest
Az első számomra értelmesnek tűnő ok hogy miért is kéne nekünk a Földön kívül - konkrétan a Holdon - építkezzünk.
Overwhelmingly Large Telescope (OLT) - a holdon!
https://arxiv.org/pdf/1908.02080.pdf
Pontos megnevezés:
Very high resolution spectro-polarimetric interferometry and imaging
from the Moon

Röviden: egy 100m átmérőjű teleszkóp a holdon.
A linkelt anyagban benne van minden miért lenne forradalmi egy ilyen eszköz.
Összefoglalva, amit olvastam, mert más lehet, hogy nem teszi meg.
  • Exobolygó kutatáshoz.
  • 0,004 szögmásodperces felbontás.
  • 100 méteres átmérővel is 3 órás megfigyelési idő az infószerzéshez. Földön a szél és gravitáció miatt ekkorát esélytelen perpill csinálni.
  • A bolygók három fő jellemzője a forgási periódusidő, az átmérője és az abeldó. Ebből az első kettőt ma is egész jól lehet mérni, az utóbbit semennyire. Ezt tudná mérni a cucc. Atmoszfére modellezés lenne ezzel lehetséges.
  • Pontosabb spektrumanalízisre is jó lenne a teleszkóp.
  • Extrém távoli galaxisok megfigyelésével a tágulás és inflációs modell pontosítása (?) vagy igazolása?
  • Csillagközi szondával tudna kommunikálni. (Ha lenne ilyen, ez csak ötlet szintjén van most.)
Hát, kb. ennyi. Azt gyors átfutásra nem értettem, hogy akkor most 3000 db bolygót vizsgálhatna vagy ennek csak töredékét-e.