Űrkutatás

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

milagro

Well-Known Member
2019. szeptember 28.
11 788
25 343
113
Még tovább keresgéltem a könyvvel kapcsolatosan. Hát sajnos, mégsem olvasnám el a könyvet. :) Bár állítólag igen olvasmányos.

https://www.mcse.hu/helyi-csoportok...tesek/131-velikovsky-immanuel-utkozo-vilagok/

Én a könyvet olvastam el és nem egy 444szintű troll csúsztatásait!
Ez az egy kötet jelent meg magyarul is. A többit megtalálod angolul a neten.
https://en.wikipedia.org/wiki/Immanuel_Velikovsky
..
De ahogy gondolod. Végülis másodkézből informálódni és képet alkotni mindig tutibb, mint valójában utánanézni valaminek.
 

jani22

Well-Known Member
2016. augusztus 31.
12 466
25 292
113
[QUOTE = "Pogány, post: 753618, tag: 2012"] https://www.washingtonpost.com/archive/politics/1983/12/30/possible-as-large-as-jupiter/1075b265-120a-4d40 -9493-a8c523b76927 /

Esetleg akkora, mint a Jupiter

[/QUOTE]

"A rejtélytestet kétszer látta az infravörös műhold, amikor tavaly januártól novemberig fürkészte az északi eget, amikor a műhold elfogyott a szuperhideg héliumból, amely lehetővé tette távcsövének, hogy a leghidegebb testeket lássa az égen. A második megfigyelésre hat hónappal az első után került sor, és azt sejtette, hogy a rejtélytest ekkor még nem mozdult el az égbolt foltjáról az Orion csillagkép nyugati pereme közelében."


Ha a Naprendszer része lenne, akkor 6 hónap alatt legalább egy picit el kellett volna mozdulni, tehát igen távoli az ismeretlen objektum, Gondolom a washingtonpost tömegeknek ír, tehát a szövegezése hatásvadász.
:)
 

jani22

Well-Known Member
2016. augusztus 31.
12 466
25 292
113
Én a könyvet olvastam el és nem egy 444szintű troll csúsztatásait!
Ez az egy kötet jelent meg magyarul is. A többit megtalálod angolul a neten.
https://en.wikipedia.org/wiki/Immanuel_Velikovsky
..
De ahogy gondolod. Végülis másodkézből informálódni és képet alkotni mindig tutibb, mint valójában utánanézni valaminek.
A linkelt oldal a Magyar Csillagászati Egyesület oldala, nem egy bulvár. Ha a könyvben az van pl. hogy a Vénusz a Jupiterből származik, akkor bennem kétségek merülnek fel. De lehet, hogy nagyon szórakoztató. Írtam is, hogy biztos olvasmányos. :)

Korábbi bejegyzésem előtt olvastam, hogy az illető nem piskóta tudományos múlttal is rendelkezik.
 
  • Tetszik
Reactions: Ettemlevest

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
4 009
14 089
113
Uraim! 23millio $ fejlesztett űr toalett a Nasa!
https://www.space.com/nasa-space-toilet-ready-for-launch
7TJJbZFZLWFNrUrrPedfKn-970-80.jpg

Sokan irigylik az asztronautákat, de odafent még a WC és annak használata is mérnöki feladat.
Na de a viccet félretéve..

"It also features a 3D-printed titanium dual fan separator, which was developed by Collins Aerospace and creates a strong airflow"

Nem is tudtam, hogy már titániumból is tudunk 3D nyomtatni..
 
  • Tetszik
Reactions: Loken

gergo55

Well-Known Member
2014. július 16.
4 095
10 284
113
Uraim! 23millio $ fejlesztett űr toalett a Nasa!
https://www.space.com/nasa-space-toilet-ready-for-launch
7TJJbZFZLWFNrUrrPedfKn-970-80.jpg

Sokan irigylik az asztronautákat, de odafent még a WC és annak használata is mérnöki feladat.
Na de a viccet félretéve..

"It also features a 3D-printed titanium dual fan separator, which was developed by Collins Aerospace and creates a strong airflow"

Nem is tudtam, hogy már titániumból is tudunk 3D nyomtatni..

Mostmár csak a végtermék komposztálását kell megoldani, és lehet friss zöldséget termeszteni az űrhajósoknak! :)
 
  • Tetszik
Reactions: Loken

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 991
19 328
113
"It also features a 3D-printed titanium dual fan separator, which was developed by Collins Aerospace and creates a strong airflow"

Nem is tudtam, hogy már titániumból is tudunk 3D nyomtatni..
Szerintem titán por lézer impulzusokkal olvasztásával csinálják, pár éve láttam videót, amikor kísérleteztek ilyennel. Gyakorlatilag porkohászat köbmilliméterenként.
 
  • Tetszik
Reactions: Loken

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
4 009
14 089
113
Most ez a hívószó a befektetőknek. Amúgy gyakorlatilag van annyira nyomtatás ez is, mint az olvasztott műanyag, vagy az oldott műanyag UV fénnyel megkötése.
Na igen. Valószínűleg előbb megérti az átlagember igy, hogy kb miről isvan szó, de egy kicsit akkor is félrevezető.
Az angolban már van ennek neve. The three metal 3D printing methods most commonly used to create titanium parts are..
Direct Energy Deposition (DED),
Electron Beam Melting (EBM)
Selective Laser Melting (SLM).
 
  • Tetszik
Reactions: Veér Ispán
M

molnibalage

Guest

Bevallom, ezt nem értem. Ha csak iszonyatos nyomáson van MH, akkor ez hogyan segít? Miben tárolnák? Vagy a nyomás elengedése után is MH marad szobahőn?
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 234
61 557
113

Bevallom, ezt nem értem. Ha csak iszonyatos nyomáson van MH, akkor ez hogyan segít? Miben tárolnák? Vagy a nyomás elengedése után is MH marad szobahőn?
Én erről a fémes hidrogánről először Peter Francis Bolygók című 1986-os ismeretterjesztő könyvében olvastam, még valamikor 1990 körül. Már akkor tudtam, hogy ez a jövő.
Nade a hülyeséget félretéve, maga a tárolás az egyelőre egy olyan nagyvonalúan kezelt kérdés, mint amikor arról álmodozunk, hogy kolonizálni kéne a Kepler 22B-t, a fénysebességet meg majd csak megoldjuk valahogy.
 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
4 009
14 089
113

Bevallom, ezt nem értem. Ha csak iszonyatos nyomáson van MH, akkor ez hogyan segít? Miben tárolnák? Vagy a nyomás elengedése után is MH marad szobahőn?
Elvileg ha elérte ezt az állapotot az anyag akkor már normál körülmények között is stabil marad és nem igényel különösebb exta tárolóberendezést mint a normál hidrogén. Elvileg...
 
M

molnibalage

Guest
Elvileg ha elérte ezt az állapotot az anyag akkor már normál körülmények között is stabil marad és nem igényel különösebb exta tárolóberendezést mint a normál hidrogén. Elvileg...
Tehát jól lehűtik, összenyomják, megszűnik a nyomás és a végén ott marad kezemben fém hidrogén...?
Mert akkor a kövi kérdés, hogy a videón szép és jó a folyékon H2-vel keverés égéskor, de szilárd anyagnál, akkor ez hogyan is menne? Az kevrés és adagolás?
Jó sok itt a kérdőjel...
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and jani22

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
4 009
14 089
113
Tehát jól lehűtik, összenyomják, megszűnik a nyomás és a végén ott marad kezemben fém hidrogén...?
Mert akkor a kövi kérdés, hogy a videón szép és jó a folyékon H2-vel keverés égéskor, de szilárd anyagnál, akkor ez hogyan is menne? Az kevrés és adagolás?
Jó sok itt a kérdőjel...

A metalic hydrogen tulájdonságában fémes=elektromos vezető. Ebben a fázsiában folyékony, de hőmérséklettől függően lehet szilárd. És jobban belegondolva ha nem lenne stabil ebben az állapotban a gyakorlati alkalmazás lehetetlenné válna.
 

gergo55

Well-Known Member
2014. július 16.
4 095
10 284
113
Tehát jól lehűtik, összenyomják, megszűnik a nyomás és a végén ott marad kezemben fém hidrogén...?
Mert akkor a kövi kérdés, hogy a videón szép és jó a folyékon H2-vel keverés égéskor, de szilárd anyagnál, akkor ez hogyan is menne? Az kevrés és adagolás?
Jó sok itt a kérdőjel...

Majd belapátolják egy kazánba, mint a szenet! :)

( boccsss)
 

jani22

Well-Known Member
2016. augusztus 31.
12 466
25 292
113
Tehát jól lehűtik, összenyomják, megszűnik a nyomás és a végén ott marad kezemben fém hidrogén...?
Mert akkor a kövi kérdés, hogy a videón szép és jó a folyékon H2-vel keverés égéskor, de szilárd anyagnál, akkor ez hogyan is menne? Az kevrés és adagolás?
Jó sok itt a kérdőjel...
régi cikk. ...
"Ha az extrém nyomáson és ultraalacsony hőmérsékleten létrehozott anyagminta csakugyan szilárd fémes hidrogén, akkor nyolcvanéves jóslatot váltottak valóra az amerikai kutatók. A nagynyomású fizika Szent Grálja egyelőre csak egy ezüstvörösen fénylő pont a mikroszkóp alatt."

https://www.origo.hu/tudomany/20170131-nagy-nyomason-szilard-femme-alakitottak-a-hidrogent.html
 
  • Tetszik
Reactions: fip7