Űrkutatás

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
A RocketLab a tervek szerint November 14-én első alkalommal megpróbálja a rakéta indítófokozatának épségben tőrténő visszatérését.
Return-to-Sender-Mission-Profile.jpg

https://spaceflightnow.com/2020/11/05/rocket-lab-to-attempt-booster-recovery-on-next-mission/Đ

Ez azonos a SpaceX Falcon-1 koncepciójával és a Falcon-9 két első indításakor végrehajtott tesztekkel. Amelyekről nagyjából semmit sem tudunk... :\

Az Oroszország által fejlesztett super heavy rakéta a Jenisei megbízhatóbb, hatékonyabb és olcsóbb lesz, mint más űrhatalmak, különösen az Egyesült Államok és Kína által létrehozott vetélytársaival szembe mondta Dmitrij Rogozin, a Roscosmos vezetője. Az első repülést 2028ra tervezik.
https://tass.com/science/1219555

[szarkazmus]
Igazából Trump szerintem csak azért került hatalomra az USA-ban, mert az amerikaiak megirigyelték azt, hogy az oroszoknak van egy Rogozin-juk, aki folyamatosan csak hülyeségeket beszél, miközben minden teljesen másképp van, mint ahogy mondja.
Meg akarták mutatni, hogy túl tudják ők ezt szárnyalni (sikerült nekik, pacsit nekik...).
[/szarkazmus]
 

jani22

Well-Known Member
2016. augusztus 31.
12 463
25 260
113
"A NASA legújabb kutatásából megtudhattuk, hogy a galaxisunkban található Nappal megegyező méretű és tulajdonságú csillagok legalább ötven százalékának van egy olyan exoplanétája, amely az élhető zónában helyezkedik el.
a The Astronomical Journal tudományos folyóiratban közzétett publikációban arról írtak a csillagászok, hogy becsléseik alapján sokkal több élhető bolygó lehet a Tejútrendszerben, mint azt korábban feltételezték."

https://liner.hu/a-naphoz-hasonlo-csillagok-fele-korul-fold-szeru-lakhato-exobolygok-keringhetnek/
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and Luthero

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
4 000
14 070
113
Zajlik az élet az űrszektorban.

Teljesítette első sikeres repülését a Beijing székhelyű Galactic Energy vállalat Ceres-1rakétája.
A 19m magas 1.4m átmérőjű Ceres-1 rakéta akár 350 kg-ot képes alacsony földkörüli pályára és 270 kg-ot egy 700 km-es napszinkron pályára állítani. A rakéta három szilárd tüzelőanyag-fokozatot hidroxil- polibutadién-tüzelőanyagot használ, valamint egy folyékony hajtóanyagú "záró" fokozatot.
https://spacenews.com/chinese-rocke...ds-with-first-orbital-launch-secures-funding/


Szintén Kína, ezúttal a Long March 6 rakéta, fedélzetén 13 műholdal amiből 10 Argentina számára készűlt multispektrumú és hyperspectral képalkotó műhold.
https://www.space.com/china-long-march-6-rocket-launches-13-satellites


India 51. alkalommal indította PSVL rakétát (Polar Satellite Launch Vehicle) ezúttal 10műholdal a fefélzeten amiből az EOS-01 egy X-band synthetic-aperture radart hordozott. Az űrügynökség szerint az EOS-01 egy földmegfigyelő műhold, amelyet mezőgazdasági, erdészeti és katasztrófavédelmi támogatásokra szánnak.
https://www.isro.gov.in/launcher/pslv-c49-eos-01
 

jani22

Well-Known Member
2016. augusztus 31.
12 463
25 260
113
Nézd, lehet, hogy nem tetszik a stílusom, és kötekedőnek tartod, de a részemről ez nem több mint ragaszkodás a pontos megfogalmazáshoz, mert ez vezet a megértéshez.
Az ufo topikban is az volt a bajom, hogy nem volt egyértelmű mikor beszél az illető idegenekről és repülő tárgyakról, mert mindent ufoval illetett, és szavaknak új jelentést kölcsönzött.

Hiszed vagy sem engem komolyan érdekelt volna a dolog, azért is én kérdeztem, és nagyon felkavart, hogy csak azért mert pontos megfogalmazást kértem, a szavak jelentés szerinti használatát még én vagyok a nagyképű meg kötekedő, ahogy te is most így próbálsz meg beállítani.

Tudod egy kocsmai beszélgetésben az ilyen simán elmegy, hiszen látod a beszélőt, és ki tudod következtetni mire gondol, de egy fórumon ez nem működik, és félreértésekre ad okot.

Ebben a topikban most sem teszek mást mint felhívom a figyelmet nem első alkalommal a gravitációs modell jelenleg elfogadott modeljére amikor valaki tévesen a korábbival jön.
És azért nem álltam le veled vitatkozni mert neked nem velem van vitád, hanem ezek szerínt Einsteinel.
Továbbá nem is világos mit akartál mondani a mágnesességgel meg a többivel, és úgy meg pláne nehéz vitázni, ha alap fogalnak jelentésével nem vagy tisztába, és először azokat kell magyarázni.

Ha ez számodra nagyképűség, akkor legyen, felkengzős nagyképű vagyok.
De akkor én meg azt aki a vitapartnerének stílusába köt bele csak azért mert nem tetszik annak mondamdója, had tartsam nettó taplóságnak bármennyi smileyval is tűzdeli tele a kommentjét.

Szívesen vitatkozok majd a felvetésedről is akár ha sikerűl majd érthetően megfogalmaznod.
Tipikus! :D

Csak nem bírtad megállni, hogy ki ne nyögd! :D
Idézet tőled:

"Ha ez számodra nagyképűség, akkor legyen, felkengzős nagyképű vagyok."

Engem nem érdekel, hogy te magadban mi vagy!

Ebben a topicban is menjen az új infó és ezt olvassuk sokan, tegyél be te is sokat.

Ez a célja ennek itt, az infó átadása!

Nincs elfelejtve részemről a szemellenzős, csak én tudom viselkedés! Holott nagyon szép szavakkal sok minden rendezhető volna, PL. a videóval, amit elsőre meg sem néztél, csak fröcsögtél.

Miért kell ezt így rögtön csinálni?

:(

Ne itt válaszolj, ha kérhetlek, mert NE ide írod az aktuális gondit. :D
 

hayate

Well-Known Member
2012. december 3.
342
1 748
93

Visszatérés nagyon érdekes lesz.

Starship-reentry-and-landing-overview-SpaceX-1.png


Kíváncsi leszek hogy ezt hogyan fogja kibírni:

bellybrake.png


A Space Shuttle ugye masszívabb volt (?), 40 fokos állásszöggel érkezett be, ugyanúgy kb. 28.000km/h sebességgel mint a Starship de itt az AoA 60 fok lesz.
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113

Visszatérés nagyon érdekes lesz.

Starship-reentry-and-landing-overview-SpaceX-1.png


Kíváncsi leszek hogy ezt hogyan fogja kibírni:

bellybrake.png


A Space Shuttle ugye masszívabb volt (?), 40 fokos állásszöggel érkezett be, ugyanúgy kb. 28.000km/h sebességgel mint a Starship de itt az AoA 60 fok lesz.

Hát nem tudom, az űrsikló merevebb volt elvben, de ha a tartályok túlnyomás alatt vannak tartva, akkor ugye az hozzájárul a szerkezeti szilárdsághoz ez esetben.
Itt nincsenek bordák vagy merevítők, szóval érdekes lesz...
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
Upszi. Jim Birdenstein lelép a NASA éléről, kvázi amiatt, mert a demokrata elnökjelölt nyert. A megfogalmazás szerint a NASA élére olyan vezető kell, akiben megbízik az elnök és a kormányzati vezetés, ő pedig nem ilyen ember. Forrás

Ez azért roppant kínos, mert a NASA-nak végre volt egy célja (Gateway űrállomás és a 2024-re tervezett emberes Holdraszállás), amely felé elindult. Ezt az utat alapvetően a Trump-kormányzat, pontosabban Mike Pence alelnök jelölte ki.
Joe Biden a választási versenyben nem hangoztatott túl sok mindent a NASA-val kapcsolatosan, egyedül azt fejtette ki, hogy fel kéne számolni azt az elavult jogszabályt, ami megtiltja a NASA-nak a Kínai Űrügynökséggel való minden együttműködést. Ez especiel még találkozik is Birdenstein eddigi nyilatkozataival. Ugyanakkor Birdenstein kinevezése sok demokrata politikus ellenvetését váltotta ki, hiszen egy Republikánus politikus került a NASA élére...
 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
4 000
14 070
113
Upszi. Jim Birdenstein lelép a NASA éléről, kvázi amiatt, mert a demokrata elnökjelölt nyert. A megfogalmazás szerint a NASA élére olyan vezető kell, akiben megbízik az elnök és a kormányzati vezetés, ő pedig nem ilyen ember. Forrás

Ez azért roppant kínos, mert a NASA-nak végre volt egy célja (Gateway űrállomás és a 2024-re tervezett emberes Holdraszállás), amely felé elindult. Ezt az utat alapvetően a Trump-kormányzat, pontosabban Mike Pence alelnök jelölte ki.
Joe Biden a választási versenyben nem hangoztatott túl sok mindent a NASA-val kapcsolatosan, egyedül azt fejtette ki, hogy fel kéne számolni azt az elavult jogszabályt, ami megtiltja a NASA-nak a Kínai Űrügynökséggel való minden együttműködést. Ez especiel még találkozik is Birdenstein eddigi nyilatkozataival. Ugyanakkor Birdenstein kinevezése sok demokrata politikus ellenvetését váltotta ki, hiszen egy Republikánus politikus került a NASA élére...
Meglepően gyorsan reagált ezzel a lépéssel. Ugyan nem könnyű megtippelni a Biden adminisztráció elkötelezettségét az űrprogramok iránt, de nem számítok rá, hogy elkaszálnák az Artemisz programot, aminek egy része a Gateway, főleg hogy a Nasa már mennyi pénzt belerakott, és egy sikeres 24es holdraszállással még demózhatnának is a választási évben.
Azt viszont érdekes lesz látni, hogy kik nyernek majd nagyobb megrendeléseket, meg pl a landoló modult ki építheti majd. Ugye Musk kifejezetten jó viszonyban volt a Trump vezetéssel, de például Bezost nagyon nem kedvelte Donald, a demokrata vezetés pedig jó hátszél lehet a BlueOriginnek.
Így könnyen lehet az ő koncepcióját választja majd az új Nasa vezetés, mert eléggé előrehaladott is.
Mondjuk szerintem a 3 opció közűl a legrosszabb választás lenne, nálam a Dynetics a befutó.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and Luthero

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
Meglepően gyorsan reagált ezzel a lépéssel. Ugyan nem könnyű megtippelni a Biden adminisztráció elkötelezettségét az űrprogramok iránt, de nem számítok rá, hogy elkaszálnák az Artemisz programot, aminek egy része a Gateway, főleg hogy a Nasa már mennyi pénzt belerakott, és egy sikeres 24es holdraszállással még demózhatnának is a választási évben.

Ha többségük lenne a demokratáknak a szenátusban, még akár azt is el tudtam volna képzelni, hogy elkaszálják az SLS / Orion programot, hogy helyette a CCDeV-hez hasonló konstrukcióban menjen a Holdraszállás. De amíg a szenátusban republikánus fölény van, és olyan meghatározó emberek támogatják az SLS-t, mint Richard Shelby, nem számítok arra, hogy az SLS / Orion / Artemis bármiféle veszélynek lenne kitéve. Keresztbe lehet neki tenni, ahogy az Obama-adminisztráció csinálta a Constellation-programmal, de felszámolni nem fogják tudni.

Azt viszont érdekes lesz látni, hogy kik nyernek majd nagyobb megrendeléseket, meg pl a landoló modult ki építheti majd. Ugye Musk kifejezetten jó viszonyban volt a Trump vezetéssel, de például Bezost nagyon nem kedvelte Donald, a demokrata vezetés pedig jó hátszél lehet a BlueOriginnek.
Így könnyen lehet az ő koncepcióját választja majd az új Nasa vezetés, mert eléggé előrehaladott is.
Mondjuk szerintem a 3 opció közűl a legrosszabb választás lenne, nálam a Dynetics a befutó.

A Blue Origin mellett van a Lockheed-Martin is, szóval az a lobbyerő nem gyenge - függetlenül az elnöktől. Nekem a három opció közül igazából egyik sem tetszik igazán, de ha már választani kéne, akkor a SpaceX mellett tenném le a voksom, mert adott esetben az a Gateway nélkül is működhet...

140_lunar_lander.jpg
 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
4 000
14 070
113
A Blue Origin mellett van a Lockheed-Martin is, szóval az a lobbyerő nem gyenge - függetlenül az elnöktől. Nekem a három opció közül igazából egyik sem tetszik igazán, de ha már választani kéne, akkor a SpaceX mellett tenném le a voksom, mert adott esetben az a Gateway nélkül is működhet...

140_lunar_lander.jpg
Én a NASA helyében a Dynetics-nek adnám a munkát, és a SpaceX nek a hordozó rakéta szerepet. Mindkettő újrahasznosítható koncepció. Messze a Dynetics tűnik a leg asztronauta barátnak a három közül, és így a SpaceXnek sem kellene megosztania a figyelmét egy új verziós Starship fejlesztésével. Egyébként is van épp elég aSpaceX tányérján.

Nyílván a fotelből könnyű véleményt alkotni, de a Blue Origin koncepció a tizen valahány méteres létrával, szerintem az Apollo korszakban sem lenne elégséges dizájn, pláne nem a 21.században.
Csak merem remélni, hogy nem az lesz a döntő, hogy ki mennyire előrehaladott a megvalósításban.
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
Nyílván a fotelből könnyű véleményt alkotni, de a Blue Origin koncepció a tizen valahány méteres létrával, szerintem az Apollo korszakban sem lenne elégséges dizájn, pláne nem a 21.században.

A tizen valahány méteres létrával mi a probléma? A gravitáció mindössze 1,62 m/s² . Akár még le is ugorhat az asztronauta fentről.

Csak merem remélni, hogy nem az lesz a döntő, hogy ki mennyire előrehaladott a megvalósításban.

E téren messze a Blue Origin féle National Team áll a legjobban. A leszállóegység a Blue Moon-on landeren alapul, ami 3 éve van fejlesztés alatt. A visszatérő modul az Orion-on alapul, a transzfer egység pedig a Cygnus-on. Pont, hogy a Dynetics áll e téren legrosszabbul, hiszen kvázi nulláról kezdték a munkát.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and gacsat

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Én a NASA helyében a Dynetics-nek adnám a munkát, és a SpaceX nek a hordozó rakéta szerepet. Mindkettő újrahasznosítható koncepció. Messze a Dynetics tűnik a leg asztronauta barátnak a három közül, és így a SpaceXnek sem kellene megosztania a figyelmét egy új verziós Starship fejlesztésével. Egyébként is van épp elég aSpaceX tányérján.

Nyílván a fotelből könnyű véleményt alkotni, de a Blue Origin koncepció a tizen valahány méteres létrával, szerintem az Apollo korszakban sem lenne elégséges dizájn, pláne nem a 21.században.
Csak merem remélni, hogy nem az lesz a döntő, hogy ki mennyire előrehaladott a megvalósításban.
Az Apolló korszak óta csak visszafelé haladtunk. Von Braun és Koroljov bokájáig sem ér fel az azóta űrutazást mímelő banda. Azóta Musk az egyetlen valamirevaló fickó.