Űrkutatás

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
3 983
14 007
113
Egy remek, jól áttekintheő infografika a SpaceX Falcon 9 boosterről, az adott verzió mit, mikor, hányszor indított.
Nemrég szóba került egy másik topikban a boosteren lévő titán Grid Fins, aminek kapcsán, még régebben nyilatkozta Musk, hogy egy darabbol kovácsolt, így elég drága darabok, és ugye négy is van egy fokozaton belőle.
Falcon-Heavy-1023-titanium-grid-fin-NASA_c.jpg
Az árát elég nehéz pontosan megbecsülni, de valahol $500,000 körűl lehet darabja! Az ~2millió/booster!
r9aQ8.png

Ez csak azért érdekes, mert pont a legutóbbi booster ugye a tengerben landolt, a drónhajó közelében.
A hajó kordináták adottak, így elég pontos közelítéssel ismerhetik a becsapodás helyét.
Én a helyükben elgondolkoznék egy kutató Sub ROV bérlésén, hogy felszínre hozzák legalább ezeket az elemeket, amik aligha sérűltek, sőt kis szerencsével még telemetria adatot is kinyerhetnének a roncsból.

Az Atlanti óceán átlagos mélysége ~3300m, és a ballonos felszínre hozás már bizonyított technologia a Titaniknál is használták. Nyilván nem olcsó egy ilyen expedíció, de visszahozhatná az árát. Mit gondoltok?
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 976
14 040
113
Egy remek, jól áttekintheő infografika a SpaceX Falcon 9 boosterről, az adott verzió mit, mikor, hányszor indított.
Nemrég szóba került egy másik topikban a boosteren lévő titán Grid Fins, aminek kapcsán, még régebben nyilatkozta Musk, hogy egy darabbol kovácsolt, így elég drága darabok, és ugye négy is van egy fokozaton belőle.
Falcon-Heavy-1023-titanium-grid-fin-NASA_c.jpg
Az árát elég nehéz pontosan megbecsülni, de valahol $500,000 körűl lehet darabja! Az ~2millió/booster!
r9aQ8.png

Ez csak azért érdekes, mert pont a legutóbbi booster ugye a tengerben landolt, a drónhajó közelében.
A hajó kordináták adottak, így elég pontos közelítéssel ismerhetik a becsapodás helyét.
Én a helyükben elgondolkoznék egy kutató Sub ROV bérlésén, hogy felszínre hozzák legalább ezeket az elemeket, amik aligha sérűltek, sőt kis szerencsével még telemetria adatot is kinyerhetnének a roncsból.




...Az Atlanti óceán átlagos mélysége ~3300m, és a ballonos felszínre hozás már bizonyított technologia a Titanic-nál is használták. Nyilván nem olcsó egy ilyen expedíció, de visszahozhatná az árát. Mit gondoltok?


Szerintem @kamm már szervezi...:D
 

beta

Well-Known Member
2011. október 26.
5 395
8 606
113


2030 után érkezne csak vissza a minta a Földre :(
 

hayate

Well-Known Member
2012. december 3.
342
1 748
93
Direkt link a Perseverance szonda leszállását magyarul közvetítő csatornához. 19:45 kezdődik az élő adás.


Ugyanezen csatorna beszélgetése az SN9-es kapcsán felmerült témákkal kapcsolatban, mindenféle hegesztésekkel (elektron, lézer,plazmasugaras), 3mm vs 4mm falvastagság, stb.


Saját vélemény: szerintem érdemes nézni a csatornát, szépen bővül, fejlődik, élő indítások és tesztek közvetítésén kívül sok-sok érdekes témával.
 

gergo55

Well-Known Member
2014. július 16.
4 085
10 253
113
.
Üzenem a "Zoroszoknak":

"Szerintem tudtok újat mutatni, ha saját árnyékotokat átlépve, nem a többiek által erőltetett --jelentős részben a presztizs okok és nem műszaki okokkal megtámogatott-- nagyobbat, erősebbet, ... versenybe szálltok be.
Jobb, ha "lekoppintjátok"/megvalósítjátok --az ezek szerint részben általatok elindított-- Musk "többször-használatos" koncepcióját és azt ötvözitek egy Alfa (Mű-)Hold Bázissal Fökd-körüli pályán (...elnevezve --a minden Alfája, kezdete után-- "szabadon"...).
Miért is jó ez a megoldás: mert Ott majd össze-Legózzátok, feltankoljátok az expedícióitokat (...az ablakot lemosni!), és akkor gyorsabban és költséghatékonyabban fogtok eljutni a sikerekhez. Ekkora méretű rakétátok van/lesz/lehet viszonylag rövid időn belül. :hadonaszos: "

KOHEC



Szerintem ár/érték arányban a jelenlegi, "egy-menetben/egy rakétával valósítok meg mindent" koncepció az egyre bonyolultabb, "kihegyezettebb" elemek használatával rémálom.

Egy több feljuttatási-, technológiai-szakaszból álló folyamat sok hibaehetőséget tud kiküszöbölni, megjavítani, ami a "mindent-egybe/egyből" koncepcióban az összeredményt tekintve kockázatosabb: egy egy Mars-expedíció sikerét a Lottó-négyes/ötös esélyeihez hasonlítják kilépett kutatók.(A Holdra-szállásokét is PL...)

Nem azt kéne hajszolniuk az oroszoknak, amiben már most is le vannak maradva.
Szerintem/Nekem egyszerű műszaki gazdaságossági technológiai tendenciák Kő-Papír-Olló "játékaként"/elemzéseként kijön.
...de nekem a nagyhatalmi presztízs és egyéb "tsatsiságok" nem szerepelnek a lap alján, pirossal bekarikázva. :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Visszaugorva: Egy Föld-körüli bázis közbeiktatásával kellene kihasználni egy --ugyan kicsivel kisebb hasznos teherrel utazó-- de sokszor felhasználhatóságot üzembiztosan lehetővé tevő és ezzel a (köz-)gazdasági lehetőségeikhez alkalmazkodó rendszert létrehozva ezzel, a:
  • Hold,
  • Mars,
  • Föld-körüli,
  • Nap körüli,
  • egyéb..

feladatokat is megoldó, általánosan használható Űrbázist, vagy inkább(jobb név ? ) Űr-kikötőt létrehozva.

A méret-hajszolás helyett --szerintem-- a sokszor felhasználhatóval felvitt "elemekből-építkezés" oldja meg gazdaságosan a méret-kérdést.
Van/volt nekik reaktoruk is Pl, mint egy szmegoldás egy jelenlegi szűk keresztmetszetre.
Minden eszközük megvan "darabként", a koncepciót("erdőt") nem látják a fától!




Ez szerintem más kívülállónak is kijön ha a tendenciákat és tényeket a zajból/lila-ködből kihámozza!





U.i: Szerintem: Be kell hívni a takarítónőt nekik is ;)
...ahogy a Yale-en, Oxford-ban, javasolják ilyen esetben :hadonaszos:


Erről beszélek már mióta!! :)
Moduláris bolygóközi szállító rendszert kell minél előbb, a legteljesebb nemzetközi együttműködéssel megtervezni és fokozatosan üzembe állítani!

Ahogy mondod, nem igazán XXI. századi megoldás a Hold és főleg a Mars körül, oda-vissza megjáratni a földi leszálláshoz szükséges eszközöket. Ahogy elhagyja a földkörüli pályát, mindezek fölösleges holtterhek. És a Mars orbit-felszín között közlekedő járművet-kompot is csak egyszer kell oda vinni, ahogy a Gateway-Holdfelszin közötti holdkompot is.
Az all in one konstruckiókat lassan át kell vegye a különböző funkciójú modulok rendszere.

Vannak jelek, hogy kezd teret hódítani ez a gondolkodásmód, de amíg minden szereplő egyedül akar okos lenni, nem fog menni, mert tényleg akkora feladat, hogy azt egy űrhatalom sem képes magában kivitelezni/üzemeltetni.
Tehát, igen, kell egy/több űrvontató.
Kellenek teher és személy szállító modulok, amelyeket a kompok le tudnak vinni/hozni a felszínre/ről.
Kell üzemanyagtároló-szállító modul. Ha majd sikerül üzemanyagot előállítani a Holdon, Marson, akkor már nem kell a Föld mély gravitációs kútjából felhordani! :)
Egységes kapcsoló, dokkoló, felületek kellenek, ahogy a vezérlésnek, kommunikációnak, stb. is egységesnek kell lennie, és az ISS-ről kell irányítani a forgalmat! :)

Ezekből a modulokból össze lehet legózni az adott küldetésnek megfelelő konfigurációt.
A személyzet az ISS-re érkezik, onnan száll át a már kész, feltöltött "űrvonat"-ra, és indul a küldetésére.
Visszafele ugyan úgy az ISS-en keresztül tér vissza a Földre.

Ugye milyen sok sci-fi-t olvastam??? :)
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

milagro

Well-Known Member
2019. szeptember 28.
11 785
25 338
113
Direkt link a Perseverance szonda leszállását magyarul közvetítő csatornához. 19:45 kezdődik az élő adás.


Ugyanezen csatorna beszélgetése az SN9-es kapcsán felmerült témákkal kapcsolatban, mindenféle hegesztésekkel (elektron, lézer,plazmasugaras), 3mm vs 4mm falvastagság, stb.


Saját vélemény: szerintem érdemes nézni a csatornát, szépen bővül, fejlődik, élő indítások és tesztek közvetítésén kívül sok-sok érdekes témával.
Itt is:
 
  • Tetszik
Reactions: enzo

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
3 983
14 007
113
Nem akartam elrontani senki kedvét a tegnapi "élő" közvetítesű Mars landolástól, és pláne nem akarom az érdemét megkérdójelezni, de a média rendesen túltolja ezt. Az, hogy mennyi értelme van órákon át azt nézni, hogy mások meg egy monitort nézve várják az adatokat, most hadjuk. Attol is tekintsünk el, hogy ilyen távolságnál már nincs élő közvetítés. A landolás persze nem kockázat mentes, de azért nem ez az első sikeres Marsot érés. Az érdemi izgalmakra valódi okot adó események majd csak ezután jönnek, ha elindul a kutatómunka. A molni által is linkelt Real Enginering videóban minden érdemi info benne van a projekről.

De addig is akinek már elege van a Hype-ból, annak ajánlanám figyelmébe az eddigi legjobb ismertető videót az ESO Chilében épülő Extremely Large Telescope-ról. Igazi mérnöki csoda lesz, ha elkészűl.
mirrors-m1-banner1.jpg

A főtükrök felülete 978m2
Az így gyüjtött fényt még 4x kell áttükrözni mire a szenzorokhoz ér, és az M2 második tükre is 4.25m átmérőjű, legnagyobb függesztett secondary tükör lesz, ami a hasonlóan nagy 4méteres M3 vetíti a fényt, ez a tükör lesz adaptív optikai rendszerrel szerelve.

A Németországban készített
M2 M3 tükrökről itt lehet olvasni. >> https://elt.eso.org/mirror/M2M3/
ELT-M2-Render-CC.jpg

M3-render1-big-cc.jpg
 

beta

Well-Known Member
2011. október 26.
5 395
8 606
113
Nem akartam elrontani senki kedvét a tegnapi "élő" közvetítesű Mars landolástól, és pláne nem akarom az érdemét megkérdójelezni, de a média rendesen túltolja ezt. Az, hogy mennyi értelme van órákon át azt nézni, hogy mások meg egy monitort nézve várják az adatokat, most hadjuk. Attol is tekintsünk el, hogy ilyen távolságnál már nincs élő közvetítés. A landolás persze nem kockázat mentes, de azért nem ez az első sikeres Marsot érés. Az érdemi izgalmakra valódi okot adó események majd csak ezután jönnek, ha elindul a kutatómunka. A molni által is linkelt Real Enginering videóban minden érdemi info benne van a projekről.

De addig is akinek már elege van a Hype-ból, annak ajánlanám figyelmébe az eddigi legjobb ismertető videót az ESO Chilében épülő Extremely Large Telescope-ról. Igazi mérnöki csoda lesz, ha elkészűl.

A főtükrök felülete 978m2
Az így gyüjtött fényt még 4x kell áttükrözni mire a szenzorokhoz ér, és az M2 második tükre is 4.25m átmérőjű, legnagyobb függesztett secondary tükör lesz, ami a hasonlóan nagy 4méteres M3 vetíti a fényt, ez a tükör lesz adaptív optikai rendszerrel szerelve.

A Németországban készített
M2 M3 tükrökről itt lehet olvasni. >> https://elt.eso.org/mirror/M2M3/

A Perseverance esetén nem kamu hájpról van szó, mégha a gyakorlatban nincsenek is gyorsan látványos dolgok. Meg jót is tesz az ilyen projekteknek ha fel vannak kapva a közvélemény által is.
 
  • Tetszik
Reactions: gergo55

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
3 983
14 007
113
A Perseverance esetén nem kamu hájpról van szó, mégha a gyakorlatban nincsenek is gyorsan látványos dolgok. Meg jót is tesz az ilyen projekteknek ha fel vannak kapva a közvélemény által is.
Mondom, én is emelem kalapom a projekt előtt, de most ugyanaz az őrület van mint a SpaceX starshipsnél! Szerintem ez csak indokolatlan Média hype.
A curiosity ugyanígy landolt, ok most kicsit frissítették a szoftvert, hogy pontosabb legyen a leszállás, de kb ennyi ami eddig történt.
Persze a küldetés maga technológiai oldalról megközelítve zseniális! Egy pillanatig nem vonom kétségbe, bár hasznosságát tekintve azért némileg szkeptikus vagyok. A Mars évmilliók óta halott felszínű fagyott bolygó. A sokadik mars rover után is ott tartunk, hogy valamikor volt a felszínén folyékony víz, remek! Kapunk persze pár szuper felvételt a felszínről, de ha ez sem talál semmi konkrétumot az élet valaha volt jelenlétére, amire jó esély van, szinte ott vagyunk ahol előtte.
 
M

molnibalage

Guest
Mondom, én is emelem kalapom a projekt előtt, de most ugyanaz az őrület van mint a SpaceX starshipsnél! Szerintem ez csak indokolatlan Média hype.
A curiosity ugyanígy landolt, ok most kicsit frissítették a szoftvert, hogy pontosabb legyen a leszállás, de kb ennyi ami eddig történt.
Persze a küldetés maga technológiai oldalról megközelítve zseniális! Egy pillanatig nem vonom kétségbe, bár hasznosságát tekintve azért némileg szkeptikus vagyok. A Mars évmilliók óta halott felszínű fagyott bolygó. A sokadik mars rover után is ott tartunk, hogy valamikor volt a felszínén folyékony víz, remek! Kapunk persze pár szuper felvételt a felszínről, de ha ez sem talál semmi konkrétumot az élet valaha volt jelenlétére, amire jó esély van, szinte ott vagyunk ahol előtte.
Semmiféle hype nincs. Közvetítették ahogy megérkezett. Ennyi. A live streamből azt as részt néztem, amikor jöttek a szonda visszajelzések, a többi duma nem érdekelt.

Egy távcsövet egy roverral összevetni a szezon és a fazon esete. Kérdezz meg egy geológust, hogy végtelen felbontású távcsövet szeretbe vagy mintát egy égitestről.

Ráadásul itt nem csak rover van. Ott a repülőeszköz is.
 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
3 983
14 007
113
Semmiféle hype nincs. Közvetítették ahogy megérkezett. Ennyi. A live streamből azt as részt néztem, amikor jöttek a szonda visszajelzések, a többi duma nem érdekelt.

Egy távcsövet egy roverral összevetni a szezon és a fazon esete. Kérdezz meg egy geológust, hogy végtelen felbontású távcsövet szeretbe vagy mintát egy égitestről.

Ráadásul itt nem csak rover van. Ott a repülőeszköz is.
Idegesítő, de kezdem megszokni az egyre gyakoribb folyamatos csúsztatásaid..

Mutasd már meg hol vetettem össze a távcsövetv a Roverral!

Pont arra utaltam én is, hogy a érdemi tudományos munka csak ezután jön.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Landing on the Moon by 2024 is no longer a realistic goal, the US space agency quietly admitted. While the Biden administration said it would keep the Trump-era Artemis program, there was no hint of Congress actually funding it.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Nem akartam elrontani senki kedvét a tegnapi "élő" közvetítesű Mars landolástól, és pláne nem akarom az érdemét megkérdójelezni, de a média rendesen túltolja ezt. Az, hogy mennyi értelme van órákon át azt nézni, hogy mások meg egy monitort nézve várják az adatokat, most hadjuk. Attol is tekintsünk el, hogy ilyen távolságnál már nincs élő közvetítés. A landolás persze nem kockázat mentes, de azért nem ez az első sikeres Marsot érés. Az érdemi izgalmakra valódi okot adó események majd csak ezután jönnek, ha elindul a kutatómunka. A molni által is linkelt Real Enginering videóban minden érdemi info benne van a projekről.

De addig is akinek már elege van a Hype-ból, annak ajánlanám figyelmébe az eddigi legjobb ismertető videót az ESO Chilében épülő Extremely Large Telescope-ról. Igazi mérnöki csoda lesz, ha elkészűl.
mirrors-m1-banner1.jpg

A főtükrök felülete 978m2
Az így gyüjtött fényt még 4x kell áttükrözni mire a szenzorokhoz ér, és az M2 második tükre is 4.25m átmérőjű, legnagyobb függesztett secondary tükör lesz, ami a hasonlóan nagy 4méteres M3 vetíti a fényt, ez a tükör lesz adaptív optikai rendszerrel szerelve.

A Németországban készített
M2 M3 tükrökről itt lehet olvasni. >> https://elt.eso.org/mirror/M2M3/
ELT-M2-Render-CC.jpg

M3-render1-big-cc.jpg
Miért rajzoltak ilyen torzítást a tükörbe?
 
  • Tetszik
Reactions: jani22

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
3 983
14 007
113
Miért rajzoltak ilyen torzítást a tükörbe?
Ezek egyike sem sík tükör, az M2 domború aszférikus tükör, az M3 homorú aszférikus. Elég komplex optika, mehanika van ezek mögött. Talán úgy a legegyszerűbb megérteni, hogy minél nagyobb egy tükör, annál nagyobb a széléről és a közepéből érkező fénysugár eltérése a fokuszponttól. Ez a szférikus aberráció ismert optikai jelensége. Ezt kiküszöbölendő alakítják aszférikussá a tükröket. Mondjuk a renderelt kép alighanem valamelyest túloz a tükrözödő kép tekintetében.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and gergo55