A gömbtükröknél természetesen gömbi hibával (szférikus aberráció) terhelt a képalkotás, a gömbfelület miatt. Ez nem azon múlik, hogy refrakciós, vagy reflexiós a képalkotás, hanem a felület alakjától.
Tükrös távcsöveknél a gömbi hibát a legegyszerűbben úgy lehet kiküszöbölni, hogy parabolikusra csiszolják a főtükröt, csak ezt nehezebb megcsinálni, mint a gömbfelületet. (Nagyon) régen ez probléma volt, manapság már viszont a legolcsóbb (Newton-rendszerű) amatőrtávcsövek is parabolikus tükröt kapnak.
Parabolikus tükörnél viszont a gömbi hiba helyett kómahiba van, de legalább a látómező közepe jól használható egy gömbtükörhöz képest.
Két aszférikus tükörrel viszont a kómahibát is egész jól korrigálni lehet (pl. Cassegrain, vagy Ritchey-Chrétien elrendezés), cserébe harmadrendű torzítások maradnak (asztigmia, képsíkgörbület). Na, ezeket lehet korrigálni a három tükrös, anasztigmát rendszerekkel. Ezek akár szférikus tükörtagokat is tartalmazhatnak. Az ELT optikai dizánja pont ilyen három tükrös anasztigmát.
A harmadrendű torzításokat lencserendszerrel is lehet korrigálni, a lencsék viszont színihibát hoznak be. Bizonyos határok közt azt is lehet mérsékelni megfelelő üveganyagok használatával, de az ELT meglehetősen tág spektrális tartományban fog dolgozni. Valamint itt bazinagy méretű optikai elemek kellenek, amiket lencsékből nem éri meg megcsinálni (már ha lehetséges egyáltalán).