Közben Jelcin és társai felbomlasztották a SZU-t 1991-ben, így sajnos sok imfrastruktúra az orosz határon túl maradt. A legértékesebb Bajkonur Kazahsztánhoz került. A 90-es éveket pedig nem kell bemutatni, amikor egy új állam jön létre sokkal kisebb lehetőségekkel. Pénz nincs ezért kénytelenek amerikai ürhajósokat fogadni a Mir ürállomáson, hogy fenn maradjon valamilyen formában az üzemeltetése.
Mellette rengeteg szovjet ürtechnológiát-fejlesztést eladnak fünek-fának. Munka nélkül maradt minőségi szakemberek ezrei vándorolnak nyugatra, de van aki keletre. Nehéz ilyen feltételek mellett valami újat alkotni. A SZU felbomlása miatt(ami nagy hiba) elvesztettek 15 évet.
A SzU felbomlása éppoly természetes dinoszaurusz-effektus volt, mint amilyen az államalakulat élete is volt. Nagy volt, erős volt, nagy volt a gravitációja (ha már űrkutatás a topik neve), így saját magán is túl tudott nőni.
Aztán mivel a nagyság átka a rugalmatlanság, saját súlya alatt összeroskadt.
Jelcinnel, vagy mással, ez teljesen elkerülhetetlen volt. Akkor és ott nem véletlen, hogy Jelcin és bűvköre került hatalomra.
Merev architektúra, ami a nyers erő stabil alapja volt, de amelyből igyanakkor hiányzott a belső dinamizmus. Így már képtelen volt lereagálni a tőle független külső változókat, így szépen összedőlt a népek nagy barátsága.
A Szovjetúniót kár siratni, pontosan oda jutott, ahová egy ilyen gigantoszauruszt a saját tömege juttatja. A Szovjetúnióban semmiféle potenciál nem volt már 1991 év végére, akármit is gondolnak erről a romantikusok.
Ami a szovjet űripart illeti. Annak idén lesz harminc éve, hogy vége, míg te az első tizenöt évet kárhoztatod csak. És a másik fele? Azzal mi a helyzet? Putyinnak volt 2002 után, két évnyi bemelegítést követően, 2013-ig 11 jó éve. Ezalatt a Szojuzokat vagy kétszer is le akarták váltani. 2005-ben Moszkvában láttam a Klipper-t, a leendő többször felhasználható űrhajójukat. Az is nyom nélkül eltűnt.
Emlékezzünk vissza a 2002-2013-as időszakra. Akkor se volt egy konkrét, világos terv se. Persze, az USA-nak se, ez nem is vitás. Ők ezalatt annyit tettek (teszem hozzá, nagyon helyesen) hogy a Space Shuttle-t leállították 2011 októberével.
De emiatt az oroszok elaludtak. Az orosz űripar annyit tudott fizikailag kiizzadni, hogy bérfuvart biztosított a fizetős vendégeknek, hogy ennek farvizén egy-két orosz is feljuthasson az ISS-re, meg változatosságképp felbocsátottak pár műholdat a Protonokkal. Amikor azok épp nem fordultak nyílegyenesen vissza a föld felé.
Nem, ennek a perspektíva nélküli káosznak már nem a Szovjetúnióhoz van köze.