Űrkutatás

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

T

Törölt tag 1711

Guest
A Real SolarSystemen kívül a többit felszoktam rá rakni, az egyik ilyen kedvenc módom az AmpYear is, ahol lehet fő és tartalékrendszerekkel is szórakozni, volt hogy már csak tartalék energián tudtam visszajönni. :D Meg a TAC life support vagy Kerbalism is mindig fent van, így a létfenntartó rendszerekkel is lehet játszani. :D

Jó nektek, én már annak örülök ha alapjátékban élve visszajön a kerbalom bolygó körüli pályáról :D
 
  • Vicces
Reactions: pöcshuszár

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
41 979
80 640
113
A BME MHT mar 25 evvel ezelőtt is kolcsonzott munkaerot az olaszoknak, akik NASA programokon dolgoztak. Egyet konkretan ismertem, az Alpha Magnetic Spectrometer 1995-tol az MIT vezetesevel (kesobb az europai aga CERN project lett) , a magyarok az INFN Perugia alatt dolgoztak es onnan jartak at CERNbe, majd telepultek ki Floridaba az osszeszereles es shuttle mission idejere. Ma mar az AMS2 van fenn merni az ISSen.

A hazai fejlesztésű TRITEL sugárzásmérő lesz a holdkörüli pályára álló Lunar Gateway űrállomás belső sugárzásmérő rendszerének egyik eleme.
 

Nemerson

Well-Known Member
2018. február 17.
9 766
39 058
113
A Roscosmost jobban érdekli a nemzeti orbitális állomás létrehozása, mondja vezérigazgató
"Rogozin azt mondta, hogy a NASA-val az ISS jövőjével kapcsolatos jelenlegi tárgyalások "sekélyek" voltak. Úgy vélte, hogy ISS életciklusa többször meghosszabbíthato, nem több évvel, hanem csak egy évvel. Azt mondta, hogy lehet, hogy nem az egész állomás élettartamát hosszabbítják meg"
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
41 979
80 640
113

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 522
84 799
113
A SpaceX közzétett egy videót a Starship SN10 nagy magasságú tesztjéről. A tesztre 2021. március 3-án került sor. A videó a repülés leglátványosabb pillanatait mutatja be: a rakéta felszállását, aerodinamikai helyzetének változását, a borulást és a hajtómüvek működését leszállás közben. A felvételek egy részét földi kamerák, másokat maga az SN10 fedélzeti kamerái készítették.
 
W

Wilson

Guest

Új baktériumfajokat fedeztek fel a Nemzetközi Űrállomáson​

Hír24

Egy új vizsgálat során négy baktériumfajt találtak a Nemzetközi Űrállomáson (ISS), közülük három eddig ismeretlen volt – írja az MTI a The Guardianre hivatkozva. A szakértők szerint a mikroorganizmusok nem az űrből származnak, de kérdés, hogyan jutottak az űrállomásra, illetve maradtak életben.
Korábbi tanulmányok már igazolták, hogy bizonyos ellenálló baktériumok képesek fennmaradni az űrben. Ilyen a Deinococcus radiodurans, amely három évet élt túl az ISS felszínén. A Guinness Rekordok Könyve a fajt a világ legkeményebb baktériumaként tartja számon. A mikroorganizmust szándékosan helyezték el az ISS-re, hogy bizonyítsák az úgynevezett pánspermia elméletet, mely szerint az egyszerűbb létformák képesek élve eljutni egyik bolygóról a másikra, például aszteroidák közvetítésével.

Egy másik vizsgálat során baktériumok és gombák különböző, az emberi testtel kapcsolatba került populációit azonosították az állomáson belül, ahol bár valamennyire védettebbek, mégis ki vannak téve a mikrogravitáció, az újrakeringetett levegő és a magasabb szén-dioxid-szint hatásainak.

000_962929-e1616163078137-1024x576.jpg
NASA / AFP
Az új baktériumokat az ISS különböző helyein mutatták ki: az egyiket egy étkezőasztalon, egy másikat az alacsony gravitáció tanulmányozására használt kutatási terület felső paneljén, a harmadikat pedig a Cupola nevű obszervatóriumban. A negyedik, már ismert fajt egy régi légtisztító szűrőn találták meg, amelyet már visszaküldtek a Földre.

Mind a négy faj a metilobaktériumok családjába tartozik, ezek többnyire a talajban és édesvízben fordulnak elő, és segítik a növények növekedését és patogének elleni védekezését.

A mikroorganizmusok valószínűleg a Földről kerültek az ISS-re: vagy a kezdetek óta ott voltak, vagy később érkező űrhajósokkal, rakományokkal jutottak fel. Fontos megismerni azokat a baktériumokat, amelyek képesek szaporodni és túlélni a különleges környezetben, mivel hatással lehetnek a legénység egészségére, az űrállomás szerkezetére, de be is szennyezhetik azokat az égitesteket, melyekre közvetítésünkkel eljutnak.
A Methylorubrum rhodesianum baktérium volt a négy közül az, amelyet már korábban is ismertek. A másik három genetikai és taxonómiai elemzése alapján valószínűsíthető, hogy rokonai a Methylobacterium indicumnak, amely gyakran rizsszemeken fedezhető fel. A hasonló baktériumok egy nap hasznosak lehetnek az űrben zajló növénytermesztés során.

„Minden kanálnyi földben vagy talajmintában több száz azonosítatlan mikrobafaj lehet. Biztos vagyok benne, hogy még mindig van több száz vagy akár ezer kevésbé vagy egyáltalán nem ismert mikroorganizmus az ISS fedélzetén” – mondta Christine Moissl-Eichinger, a Grazi Orvosi Egyetem mikrobiológusa és a csapat tagja.
 
W

Wilson

Guest

A Mars egy óceánt rejteget a felszíne alatt​


Eddig azt gondolták, hogy a bolygóról a víz az űrbe távozik, egy új tanulmány szerint viszont nem.

Évtizedekig a tudomány azt gondolta, hogy a Marsról a víz az űrbe távozik. Mivel találtak időnként arra utaló jeleket, hogy a bolygó felszínét víz borította, ami mostanra eltűnt, úgy sejtették, hogy az űrbe került minden víz a felszínről. Egy új NASA tanulmány az adatok alapos tanulmányozása után arra jutott viszont, hogy egy egész óceánnyi víz lapulhat a Mars kérge alatt.

Erre úgy jöttek rá, hogy elemezték a talált folyadékmennyiséget a bolygón az évek során, összevetve a marsi atmoszféra jelenlegi kémiai összetevőjével és a bolygó kérgével. Amikor a víz kőzettel találkozik, a folyadék egy része beépül az adott kőzetbe gyakran és elraktározódnak. Ezek nem maradnak általában örökre a kőzetekben, a vulkánok ugyanis az atmoszférába juttatják.

A tanulmány szerint akárcsak a Földön, úgy a Marson a kőzetek ugyanúgy elraktároznak és beéptenek a szerkezetükbe folyadékot. Na de itt jön a csavar. A vörös bolygóra ugyanis egyáltalán nem jellemző a vulkáni aktivitás, szóval azok az elraktározott víz még nem került az atmoszférába, hanem a kéreg alatt bújik meg.

Úgy sejtik, hogy legalább 30%-a, de akár 99%-a is a kéreg alatti kőzetekben lehet annak az óceánnak, ami egykor a Marson volt. A nagyjából 100 és 1500 méter közötti magasságú óceán akkora lehetett, hogy beborította az egész bolygót. Vagyis simán lehetett élet 4 milliárd évvel ezelőtt rajta.

(Forrás: CNET)