Űrkutatás

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
4 181
14 824
113
Alacsony pályáról (legyen mondjuk 250km), körülbelül mekkora -deltav kell, hogy egy szemétdarab biztosan viszonylag hamar (max hónapok) visszaérjen a légkörbe?
Lehet hülye elgondolás, de nem lehet valami nagy "visszafele lökéssel" belassítani a szemetet? Rugós mechanikával, vagy ágyú mintára.
És akkor ugyanakkora impulzussal a befogó kukás műhold meg gyorsulna/emelkedne egyet, aztán mehetne az ionjával a következőhöz. Kvázi "belökdösné" a szemetet a légkörbe.
Ezek az ötletek szerintem mindenkiben felmerülhetnek, de ahogy már utaltam rá, a józan paraszti ész nem működik az orbitális mechanikánál.

Amugy szerintem a 250 km-es pályán nem kell sok idő magától is lejön az, persze függ a méretétől és a tömegétől.
Az ISS-t is pár havonta meg kell emelni pedig az 400+ km-en kering, mondjuk jó nagy felülettel az is igaz..
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and gergo55

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Ezek az ötletek szerintem mindenkiben felmerülhetnek, de ahogy már utaltam rá, a józan paraszti ész nem működik az orbitális mechanikánál.

Amugy szerintem a 250 km-es pályán nem kell sok idő magától is lejön az, persze függ a méretétől és a tömegétől.
Az ISS-t is pár havonta meg kell emelni pedig az 400+ km-en kering, mondjuk jó nagy felülettel az is igaz..
Ezen elmélázva, különben nem is biztos, hogy olyan rossz ötlet amit leír. Igazság szerint az lehet még egy jó ötlet, ha a befogó műhold egyszerre több befogó kar/háló készletet vinne magával. Képzeljünk el egy olyan megoldást, mint amikor a tollaslabdákat egymásba rakjuk! A képzeletbeli tollaslabdák működnének befogó eszközként. Minden ilyen tollaslabda kaphatna egy mini rakéta hajtóművet. Mondjuk szilárd hajtóanyagút, hogy olcsó és egyszerű legyen.
Amikor befogja a szemetet, akkor az egy készlet "tollaslabda" leválik, és a szemét pályairányával ellentétesen gyújt. Ezzel a módszerrel akár már a fellövés előtt be lehet tervezni a szükséges micro hajtómű deltaV-jét, és minden szemétdarabhoz pont annyit vinni, amennyi elegendő a viszonylag gyors lehozáshoz.
Így pedig, maga a befogó műhold nem fog fel-le jojózni a pályák között, és valószínűleg gazdaságosabb is ez a megoldás, mert a "tollaslabdákkal" folyamatosan tömeget veszítene, és így egyre hatékonyabbak lennének az ion hajtómű pályamódosító gyújtásai.
 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
4 181
14 824
113
Összefoglaló az új kínai állomásról. Találtan pár jó felbontású képet is a modulról.

249E0He_fNUUAUG_xl.jpg

Bővebben Akit érdekel:
 
M

molnibalage

Guest
Alacsony pályáról (legyen mondjuk 250km), körülbelül mekkora -deltav kell, hogy egy szemétdarab biztosan viszonylag hamar (max hónapok) visszaérjen a légkörbe?
Lehet hülye elgondolás, de nem lehet valami nagy "visszafele lökéssel" belassítani a szemetet? Rugós mechanikával, vagy ágyú mintára.
És akkor ugyanakkora impulzussal a befogó kukás műhold meg gyorsulna/emelkedne egyet, aztán mehetne az ionjával a következőhöz. Kvázi "belökdösné" a szemetet a légkörbe.
Sokkal egyszerűbb és praktikusabb ötlet az, hogy lézerrel meglövik az egyik oldalukat és az ki elpárolgó anyag ad egy impulzust.
Ezzel egy hold igen sok célpontra tud tüzelni és ha megfelelő pályára teszed, akkor igen sok célpontot lesöpörhet.

A probléma az, hogy ez kvázi űrbe telepített fegyver lenne, mert ehhez több kW-os lézer kell.

Ezek az ötletek szerintem mindenkiben felmerülhetnek, de ahogy már utaltam rá, a józan paraszti ész nem működik az orbitális mechanikánál.

Amugy szerintem a 250 km-es pályán nem kell sok idő magától is lejön az, persze függ a méretétől és a tömegétől.
Az ISS-t is pár havonta meg kell emelni pedig az 400+ km-en kering, mondjuk jó nagy felülettel az is igaz..

2:42
Beszarás, ezekről soha nem hallottam.
 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
4 181
14 824
113
Sokkal egyszerűbb és praktikusabb ötlet az, hogy lézerrel meglövik az egyik oldalukat és az ki elpárolgó anyag ad egy impulzust.
Ezzel egy hold igen sok célpontra tud tüzelni és ha megfelelő pályára teszed, akkor igen sok célpontot lesöpörhet.

A probléma az, hogy ez kvázi űrbe telepített fegyver lenne, mert ehhez több kW-os lézer kell.
Egy komolyabb lézer nagy, nehéz. Eltalálja az objektumot, annak egy akkumlátorát, vagy üzemanyag tankját, az meg kontrolálatlanúl elkezdhet pörögni vagy pályát módosítani a kiáramló gázok miatt. A kompozitot meg lehet csak simán átégetné. Szerintem nem véletlen, hogy nincsenek ilyen irányú tervek.
2:42
Beszarás, ezekről soha nem hallottam.
:)
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed
M

molnibalage

Guest
Egy komolyabb lézer nagy, nehéz. Eltalálja az objektumot, annak egy akkumlátorát, vagy üzemanyag tankját, az meg kontrolálatlanúl elkezdhet pörögni vagy pályát módosítani a kiáramló gázok miatt. A kompozitot meg lehet csak simán átégetné. Szerintem nem véletlen, hogy nincsenek ilyen irányú tervek.

:)
2000 körül még a Magyar Nemzet is írt erről. Őszintén szólva ehhez képest egyik űrszemét takarító technológiát sem tudom komolyan venni. Mert ez az egyetlen, ami évtizedekig működő holdat eredményez és úgy, hogy széles sávot képes lenne tisztára söpörni. A többi hülye ötlet több szemetet termelne talán, mint amit eltakarít.
 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
4 181
14 824
113
2000 körül még a Magyar Nemzet is írt erről. Őszintén szólva ehhez képest egyik űrszemét takarító technológiát sem tudom komolyan venni. Mert ez az egyetlen, ami évtizedekig működő holdat eredményez és úgy, hogy széles sávot képes lenne tisztára söpörni. A többi hülye ötlet több szemetet termelne talán, mint amit eltakarít.

Nemrég volt egy küldetés ami két azonos méretű tömegű Cubesat-ot állított pályára, de az eggyiknek volt egy kiengedhető hosszú szalag kábele. Pont azt vizsgálták, hogy a drag különbséggel hogyan alakul a de-orbit. Az antennás pár hét alatt lejött, míg a simának hónapok kellettek.
Én ennek nyomán olyan műholdba gondolkoznék ami ilyen kihajtható, kitekerhető extra felületet kapcsolna a LEO-n levő szeméthez, megnövelve a felületét. Olcsó könnyű kompozit, vagy műanyag is lehet, többet is vihetne magával, csak a rögzítést kellene kitalálni.
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 868
35 254
113
Nem tudoom en meg mindig azt latom hogy a kinaiak menetet hangoztatnak mikozbe futnak az oroszok ballagnak az amerikaiak totyorognak de sprintnek allitjak be.

Jo tudom a kinai mir. De akkor is egy uj urallomas es nincsenek elszallva tolle nem a vegtelennek tervezik. Nem adok 5 evet es mar keszul nekik a kovetkezo generacios allomas amit a szerzett tapasztalatok alapjan kezdenek el majd epiteni.
 
M

molnibalage

Guest
Nemrég volt egy küldetés ami két azonos méretű tömegű Cubesat-ot állított pályára, de az eggyiknek volt egy kiengedhető hosszú szalag kábele. Pont azt vizsgálták, hogy a drag különbséggel hogyan alakul a de-orbit. Az antennás pár hét alatt lejött, míg a simának hónapok kellettek.
Én ennek nyomán olyan műholdba gondolkoznék ami ilyen kihajtható, kitekerhető extra felületet kapcsolna a LEO-n levő szeméthez, megnövelve a felületét. Olcsó könnyű kompozit, vagy műanyag is lehet, többet is vihetne magával, csak a rögzítést kellene kitalálni.
De ennek pont semmi értelme. Több tízezer vagy százezer igen kis szemét van. Azzal semmit nem tud kezdeni ez.
A lézeres meg az aprónak és nagynak is ad delta V-t és ha olyan pályán van, ami szemét pályára merőleges, akkor idővel szépen kitakarít több sávot is.
Ez a fizikai marhulás értelmezhetetlen. A nagyon nagy darabok ellen jó, de ott hány cubasat kéne ennek és mi viszi fel őket? Sok rakéta = szemét.
 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
4 181
14 824
113
De ennek pont semmi értelme. Több tízezer vagy százezer igen kis szemét van. Azzal semmit nem tud kezdeni ez.
A lézeres meg az aprónak és nagynak is ad delta V-t és ha olyan pályán van, ami szemét pályára merőleges, akkor idővel szépen kitakarít több sávot is.
Ez a fizikai marhulás értelmezhetetlen. A nagyon nagy darabok ellen jó, de ott hány cubasat kéne ennek és mi viszi fel őket? Sok rakéta = szemét.
Szerinted.
A cubesat csak teszt volt.
Egy nagyobb műhold akár száz előre feltekert, felületnövelő eszközt is vihetne magával különböző méretben a különböző objektumokhoz.

De tényleg lézzerrel lövöldözni mennyivel jobb ötlet, összeviszza elkezdhet pörögni, a felülete akár visszaverheti, ha félremegy a nyaláb párszáz vagy ezer kilométerre lévő másik objektumba is kárt tehet. Alighanem egy nagyságrendel drágább, komplexebb..
 
M

molnibalage

Guest
Szerinted.
A cubesat csak teszt volt.
Egy nagyobb műhold akár száz előre feltekert, felületnövelő eszközt is vihetne magával különböző méretben a különböző objektumokhoz.
És ezt hogyan képzeled el? Ehhez mennyi delta V kell?
De tényleg lézzerrel lövöldözni mennyivel jobb ötlet, összeviszza elkezdhet pörögni, a felülete akár visszaverheti, ha félremegy a nyaláb párszáz vagy ezer kilométerre lévő másik objektumba is kárt tehet. Alighanem egy nagyságrendel drágább, komplexebb..
  1. A lézer igen kis teljesítményű lennem, néhány kW.
  2. Több száz km-re el sem tudna lőni emiatt.
  3. Az, hogy véletenül pont eltalál valamit annak matematikai esélye közel 0, de még ha ez megtörténne a teljesítménye 0 közelében lenne.
 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
4 181
14 824
113
Nem tudoom en meg mindig azt latom hogy a kinaiak menetet hangoztatnak mikozbe futnak az oroszok ballagnak az amerikaiak totyorognak de sprintnek allitjak be.

Jo tudom a kinai mir. De akkor is egy uj urallomas es nincsenek elszallva tolle nem a vegtelennek tervezik. Nem adok 5 evet es mar keszul nekik a kovetkezo generacios allomas amit a szerzett tapasztalatok alapjan kezdenek el majd epiteni.
Amerika egyre inkább átállni igyekszik a kereskedelmi űrkutatásra, ami már berúgta az űrszektor ajtaját. Hatalmas potenciál van benne, nem véletlen, hogy kína is próbálkozik nyitni az irányba is.
De még így is körhátrányba vannak az USAhoz képest. Vagy 8x többet költ a NASA mint Kína az űrre. A SpaceX Starship-el pedig még radikálisan nőhet is az előnyük.
Az oroszok, egyhelyben topognak, ott a fegyverkezés a fontos.
Az Eu-nak a pár asztronautához nem kellett külön űrhajó, a most kialakulni látszó árleszorító versenyben simán elég lessz helyet venni a keredkedelmi hajókra, és a fejlesztésen megspórolt pénzt másra költeni.
 
W

Wilson

Guest
Kína pályára állította egy jövőbeli űrállomás alapmodulját


4543091_1000.jpg


A Csangcseng-5B "nehéz" rakéta csütörtökön sikeresen alacsony Föld körüli pályára állította Kína jövőbeli űrállomásának Tianhe bázismodulját - közölte a Kínai Nemzeti Űrügynökség (CNSA). Az állomás alapmodulját tartalmazó rakéta indítására a Hainan-szigeten található Wenchang kozmodromról pekingi idő szerint 11:25-kor került sor.

Körülbelül hét perccel később a Tianhe modul pályára állt. A főmodul (22,5 tonna tömegű és 50 köbméter térfogatú) az irányítóközponttal, a lakótérrel és a zsilipekkel a 370 kilométeres magasságban lévő orbitális állomás építésének ez lesz első szakasza. Az építés befejezéséhez összesen 11 indításra és valamivel több mint egy évre lesz szükség.


4543657_1000.jpg

4543799_1000.jpg

4544081_1000.jpg



Érdekes képek a leendő kínai űrállomás "Tianhe" alapmoduljának méretéről és belső rekeszeiről.

4545010_1000.jpg

4545083_1000.jpg

4545286_1000.jpg

4545599_1000.jpg

4545856_1000.jpg

4546288_1000.jpg

 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
4 181
14 824
113
És ezt hogyan képzeled el? Ehhez mennyi delta V kell?
Itt is alkalmazhato az ion hajtómű, nem kell kapkodni, randevúzni egy objektummal nem uj technologia. A rögzítést ahogy már említettem ki kell találni.

  1. A lézer igen kis teljesítményű lennem, néhány kW.
  2. Több száz km-re el sem tudna lőni emiatt.
  3. Az, hogy véletenül pont eltalál valamit annak matematikai esélye közel 0, de még ha ez megtörténne a teljesítménye 0 közelében lenne.
Ha gyenge lézerrel tervezel akkor ehhez is ugyanúgy kell a deltaV a manőverezéshez, pályakorrekciókhoz mint az én ötletemhez. Szvsz

Az ESA a Vega rakéta fairing elválasztóját akarja a korábban említett módon elkapni kb 60kg hengeres kompozit. A lézer egy ilyen tárgyal mit kezd? Átégeti és aztán?
 
W

Wilson

Guest
Ez még lemaradt:)

A Tianhe központi modul a Tiangong Mennyei Palota űrállomás parancsnoki és irányító központjaként fog működni. Ezenkívül a főmodul egyszerre három űrhajóhoz tud dokkolni rövid tartózkodás vagy két űrhajóhoz hosszú tartózkodás esetén.

Az űrállomás T alakú lesz, középen a főmodul, mindkét oldalán pedig egy-egy laborkapszula található. Minden egyes modul súlya több mint 20 tonna lesz. Ha az űrállomás emberes vagy teherszállító űrhajókkal dokkolna, közel 100 tonna súlyú lehetne.

Az állomás alacsony Föld körüli pályán, 340-450 km magasságban fog működni. A tervezett élettartam 10 év, de a szakértők szerint megfelelő karbantartással és javításokkal akár több mint 15 évig is kitarthat.


 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 868
35 254
113
Nemtudom en att latom kina urallomast epit a beigertek szerint. Usaba meg csak igergetik hogy lessz egyszer uj urallomas de nem biztos... Kinaba a kereskedelmi urhajozas is allami urhajozas lenne. En meg mindig azon vagyok hogy elobb lessz kinai a holdon mint amerikai. Nem kivanok vitat szitani de a kinaiak azert tesznek le az asztalra olyan dolgokat ami a masik oldalakon a burokracia miatt es mas egyeb okok miatt folyton tolodik. Fel lehet hozni hogy kina elavult technologiat hasznal. De mindenbe ezt csinalja amibe nincs kello tapasztalat. A bevalt dolgot legyartja ujra majd modernizalja majd a tapasztalatok alapjan ujat alkot. Mind ezt gyorsan. Es az elavault technologiaval is mar tartani tudja a lepest majd ugrik egy nagyot. Biztosra megy.