Űrkutatás

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Capslock27

Well-Known Member
2017. október 30.
2 613
6 083
113
A másik hibaforrást ott látom, hogy megdöglött beríja.
.
.
Pedig Berija szelleme na legyengülve is, de ott volt Rogozin nyilatkozataban, pont abbol idezek, amit forditással linkeltél:
.
Rogozin "gratulált a sikeres indulásban részt vevőknek, és megjegyezte, hogy most meg kell várni az RSC Energia által fejlesztett Perseus felső fokozat működését”.
.
Valószinűleg már tudta, hogy kudarc lett, és amúgy feleslegesen, de valójában már direkt, finom fenyegetésként tette bele a mondatba a fejlesztő cég nevét. :)
 

Capslock27

Well-Known Member
2017. október 30.
2 613
6 083
113
Frissítés - 12.28 08:53

Újabb siker: magyar idő szerint tegnap délután 13 óra 20 perckor a Webb űrtávcső gond nélkül beindította hajtóműveit, és sor került a második pályakorrekciós manőverre (MCC1b). Ennek köszönhetően a JWST továbbra is a kijelölt sebességgel halad a keringési pályáján a Nap-Föld rendszer L2 Lagrange-pontja felé. Legközelebb már csak a 29 napos útjának végén lesznek a távcső fúvókái bekapcsolva, hogy lefékezzen az L2 pontnál.

Emellett tegnap egy jelentős mérföldkövet és elért az űrteleszkóp: hivatalosan is elhagyta a Hold pályamagasságát! Többször vetődött fel a kérdés, hogy ha több mint 9 km/s sebességre gyorsította az Ariane-5 fokozat a Webbet, akkor a világűr vákuumjában mi lassította le? - a válasz pedig egészen egyszerű, hiszen most is a feldobott labda esetére kell gondolnunk. A Webb jelenleg felfelé halad pályáján, a Föld gravitációja pedig folyamatosan "húzza" vissza. A legmagasabb pontján a pályájának (1,5 millió km) egy apró gyorsítással el fogják tudni érni, hogy sose zuhanjon vissza "labdaként" a Földre.

Jelen sorok írásakor a James Webb űrtávcső 448 ezer kilométerre volt a Földtől, 1,10 km/s sebességgel száguldott (~3960 km/h) és útjának körülbelül 30%-át már megtette úticélja felé.

tEtThuYMz1sCvvx39MMaLLfuAzcM53MvHru6nT18.jpg


A JSWT a második korrekciós manőverezés közben (számítógépes animáció). Kép forrása: NASA

PGIgDtEp64VIX7lSPVUELSrERlxXSHDRZyEkg5yi.png


Láthatjuk, hogy a Webb lesugárzott adataig jelenleg a NASA ausztráliai Canberra követőállomása fogadja, a beérkező adatáramlat sávszélessége 40 kb/s. Kép forrása: DSN Now

(spacejunkies.hu)

.
.
Az az MCC1a után az MCC1b pályakorrekció akár ki is maradhatott volna, ha annyira szuperpontos a fellövés. Reméljük, nem kellett hosszú 1b. Az igazi második pályakorrekció (MCC2) a fellövés után 29 nappal esedékes.
 
  • Tetszik
Reactions: gergo55

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
4 530
16 463
113
...csak nehogy a naiv tudosok megprobaljonak haverkodni vmi ismeretlenekkel, es a nyakunkra hozzonak vmi felhulyeket akiknek megtetszenek a fold asvanyi kincsei. ebben is (mint sok minden masban) az emberi hulyesegtol felek legjobban.
Ha már az emberi hülyeséget szóba hoztad, áruld már el mi az a ritka àsványi kincs amiért ide jönnének mert nincs a saját naprendszerükben, vagy a mi külső bolygóinkon???

Ennek a szenáriónak még a Hollywoodi filmekben sincs sok értelme...
 

misinator

Well-Known Member
2011. október 5.
4 598
12 682
113
.
.
Van az a mondás, hogy bármi történik, tény úgy, mintha szándékos lenne. :)
.
Az egyházak mind kihoznák, hogy ők tulajdonképpen mindig erről beszéltek. A fanatikus, iskolázatlan muzulmán tömegekkel lenne több gond, de velük feltehetően azt kéne elhitetni, hogy az ufókat is Allah teremtette, és hogy még kevesebbet gondolkozzanak ezen az egészen, be kéne nekik iktatni egy napi hatodik kötelező imát is. Sőt akár egy hetediket és nyolcadikat is, amennyi kell. :)
.
Arra lennék kiváncsi, hogy arra mit lépne a vallás és a tudomány, ha egyszer esetleg megtalálnák azt a civilizációt, vagy annak maradványait, aki a földi életet megteremtette. Megtalálják kvázi Istent, Allahot, stb. Ez az ateistáknak is nagy sokk lenne, ha nyilvánvalóan kiderülne, hogy a földi élet nem a semmiből, nem atomok és molekulák random összepróbálgatásaiból alakult ki, és hogy az élővilág kifejlődése és az evolúció inkább valami kutatási-fejlesztési folyamat lehetett.
De mondjuk a tudósokat se kell félteni, az pl máris egy jó elterelő visszakérdés lenne, hogy oké, itt vannak a teremtőink, na de őket ki teremtette? :)
Na látod: Ezekért is jó lenni agnosztikusnak.;)
 
  • Hűha
Reactions: jani22

Nemerson

Well-Known Member
2018. február 17.
9 814
39 256
113
T

Törölt tag 1711

Guest
az lenne a hir ha dyson szfera feleseget talalnak egyszer...azt biztos eszre lehetne venni jo messzirol is.
es akor vmi olyanra szaladtunk ra, ami sokkal okosabb mint mi most.

na mindegy.
elobb utobb, ugyis lesz vmi, abban biztos vagyok.
csak nehogy a naiv tudosok megprobaljonak haverkodni vmi ismeretlenekkel, es a nyakunkra hozzonak vmi felhulyeket akiknek megtetszenek a fold asvanyi kincsei. ebben is (mint sok minden masban) az emberi hulyesegtol felek legjobban.

Én eddig Battletech-ben láttam legrealisztikusabban ábrázolni a kapcsolatfelvételt: 2 értelmesnek mondható fajjal találkozott az emberiség amikor kirajzott a csillagok közé, az egyik középkor, másik kora iparosodás szintjén volt. Mindkettő lábjegyzet a történelemkönyvekben.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 678
14 641
113

.
Rogozin már sejtett/tudott valamit, amikor "gratulált a sikeres indulásban részt vevőknek, és megjegyezte, hogy most meg kell várni „az RSC Energia által fejlesztett Perseus felső fokozat működését”.
.
.
Sajnos azóta ugyanis hivatalosan is kiderült, hogy a Persei (Block-DM3) miatt a tesztküldetést sikertelennek kell tekinteni.
A harmadik fokozat is jól működött, a rakéta magtette a dolgát, a leválás is rendben megtörtént. A Block-DM3 első, rövid inditása is rendben megvolt, viszont ezután a 2. inditása már nem történt meg, elkezdődött, de egy vészleállito parancs (AVD) leállitotta, még a tényleges gyújtás előtt. Emiatt pedig a jármű végrehajtott egy vészleválasztást, majd robbanást megelőzendő kipumpálta a hajtóanyagot magából, és a nyomásmentesitett, "passziválódott".
Egy 170 km körüli pályán ragadt igy be a tömegszimulált műhold, és a tervezett 36000km-nek igy a közelében sincsenek.
Újabb csapás az oroszoknak és az évtizedes Angara történetnek.
 
  • Tetszik
Reactions: enzo

gergo55

Well-Known Member
2014. július 16.
4 356
11 347
113
Frissítés - 12.29. 09:50

További két újabb fontos műveletet hajtott végre a távcső: először a napfólia elülső tartókarja nyílt ki 19:21-kor, majd ezt követően 1:27-kor a hátsó tartókar is megfelelő pozícióba került! Ezeken a karokon helyezkedik el az egész szerkezet, mely majd az ötrétegű napfóliát rögzíti. Ez utóbbi virágszirom szerűen fog kinyílni a megfelelő fázisban, de előbb a különböző műszereket kell újrakalibrálni és konfigurálni, hiszen a Webb immár a teljes kicsomagolási fázist kezdte meg.

Jelenleg a távcső már több mint 540.000 km-t tett meg az indítás óta, de még 905.000 km választja el a végcéltól.

BInkmCNqdbL9dtOeHiIbRLoMgNaenYBu6ON7LEZS.jpg


Forrás: NASA


/spacejunkies.hu)


 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
4 530
16 463
113
Kijött a hivatalos vizsgálat eredménye a KSVL II Nuri rakéta októberi kudarcáról..

A végfokozat 46sec korábban leállt a tervezettnél mert az oxigégtartály nyomáson tartásáért felelős hélium tartály az indítás során jelentkező erőhatások miatt levállt az oxigén tartályról (annak belselyében rögzített pontjáról?) ami hirtelen nyomásesést, és hajtómű leállást eredményezett.

 
W

Wilson

Guest
A távcsőn levő kamera képével mennyire tudják majd nyomon követni a folyamatot?
Erről nincs live stream?
Jó kérdés, valamelyik űrkutatàsi fórumon azt olvastam, hogy talán van, de az ott megadott link halott....Én arra tippelek, hogy a NASA kifog adni felvételeket a folyamatról de csak utólag a live stream kapcsán szkeptikus vagyok, de ne legyen igazam....
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 043
10 149
113
Jó kérdés, valamelyik űrkutatàsi fórumon azt olvastam, hogy talán van, de az ott megadott link halott....Én arra tippelek, hogy a NASA kifog adni felvételeket a folyamatról de csak utólag a live stream kapcsán szkeptikus vagyok, de ne legyen igazam....

Volt egy webcam, de az a Northrop-Grumman tisztaszobát mutatta, ahol az űrtávcső épült.
Tudomásom szerint jelenleg nincs "live feed" az űrtávcsőről. Az ilyen eseményeket jellemzően csak a szenzorok állapotából követik.