Hát az. Ráadásul rémmese. Visszafejlődés.Mese lenne az orosz/szovjet űrkutatás?
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.
Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.
Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.
--- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---
A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!
Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz
Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.
Hát az. Ráadásul rémmese. Visszafejlődés.Mese lenne az orosz/szovjet űrkutatás?
Bevallom neked,hogy ilyen velős, semmilyen konkrétumot/tényt sem tartalmazó kijelentésekkel nem tudok mit kezdeni....Hát az. Ráadásul rémmese. Visszafejlődés.
Ezt a szemellenzőt.Bevallom neked,hogy ilyen velős, semmilyen konkrétumot/tényt sem tartalmazó kijelentésekkel nem tudok mit kezdeni....
Két kérdés mi számít neked bolygóközi akciónak és miért lenne rémmese az orosz/szovjet űrkutatás annak minden eredményével?Ezt a szemellenző.
Egy rávezető kérdés: Mikor is vost sz oroszoknak az utolsó sikeres bolygóközi akciójuk?
Nem tudom milyen szakmai tudás az, amit pluszba az oroszok hozzá tudnak adni a kínaiékhoz.
Tudnak azért a kínaiak felporszívózni szerintem dolgokat még (pl. rakétahajtóművek?). Aztán vagy felhasználják vagy tudnak jobbat, részletkérdés. Sok katonai projektjük is máig orosz alapokra építkezett, J-20-as kicsit ihletett a MiG 1.44 által, J-10 is sokáig orosz hajtóművel repült, ahogy a JF-17 is azzal, J-31 is, Y-20 szállítógép egy Il-76 amit kicsit átdizájnoltak kívülről, hogy hasonlítson a C-17-hez, Z-20 harci helit állítólag eredetileg a Kamov tervezte nekik és így tovább. Vagy meg lehet nézni az SSBN-jeiket (Type 094 kicsit hasonlít a Deltákhoz nem? Bár az amcsik állítása szerint hangosabb a Delta III-nál is. Persze simán lehet ipari kémkedés eredménye, nem biztos, hogy kormányszinten átadták nekik a terveket, megvették kéz alatt... az első nuki tengóikat még az amerikaiakról koppintották láthatóan)
Az oroszoknak ott van a nukleáris zűrvontatójuk, ami a kínaiknál is gondolom készülget, de az oroszok jó pár év előnyben vannak hozzájuk képest. Másrészt az oroszok is dolgoznak a szupernehéz rakétájukon, ami újrafelhasználható lesz metánüzemű hajtóművekkel. Nagy kuss van róla, asszem hírzárlatot rendeltek el.Pont ez a lényeg: amiket emlegetsz, az a múlt.
Ma már a Kínai haditengerészet előremutatóbb hajóegységeket épít, mint az Orosz hadiflotta. Az atommeghajtású tengók terén most még kicsivel lemaradásban vannak, de az AIP tengók terén messze leelőzték az oroszokat.
A témánál maradva, a Long March 1, 2, 3 és 4 család még az 1950-es, 60-as évek technológiájára épült az UDMH üzemanyaggal és szilárd hajtóanyagú gyorsítórakétákkal, ezt a technológiát tökéletesítette. A Long March 5, 6 és 7 viszont már egy új korszak, amit az oroszok az Angara A5-el még csak demóznak, azt a kínaiak simán, ütemszerűen megvalósították.
Az, hogy 56 indítást (volt egy plusz hivatalosan nem jegyzett indításuk) sikeresen, kudarc nélkül megvalósítottak 2021-ben, azért minimum megsüvegelendő. Teszik mindezt öles lépésekkel...
Mit tudnának tehát ehhez pluszba adni az oroszok, ami már nincs meg Kínának?
Nagyon maximum a tapasztalatokat a tartós űrbéli emberi küldetésekről, amelyben tényleg páratlan az orosz tudás jelenleg.
Viszont kétlem, hogy az ezekhez köthető tudást már nem szerezték meg a kínaiak.
Csak a gyakorlatba átültetés az, ami még hiányzik...
És most vissza az első lépésre: mi az, ami pluszt tud nyújtani az Orosz űripar Kínának egy Holdbázis terén?
Nincs nagyobb teljesítményű rakétájuk, Kína vezet.
Nincs jobb űrhajójuk, az Orelnek még tesztpéldánya sem járt a világűrben, a kínai következő generációs űrhajó már tavaly járt odafent.
Nincs saját LEO űrállomásuk, az ISS-re az Egyesült Államok nem engedi be Kínát. Kínának van viszont saját űrállomása.
Oroszországnak arra kell felkészülnie, hogy Kína mellett másodhegedűs legyen ebben a Hold-programban, valahogy úgy, ahogy Európa és Japán is másodhegedűs az Egyesült Államok mellett a közös űrprogramokban.
Azonban szerintem az Orosz politikusok (és hangadók) nehezen fogják megemészteni ezt, és itt jön az, amit hangoztatok: Kínának maximum politikai okokból lehet szüksége az Oroszokra. Ha maga mellé állítja Őket, azzal kivonja a nyugati űrprogramok képletéből az oroszokat, és mondhatja, hogy van egy "saját" nemzetközi űrprogramja (ahogy az Artemis az USA "saját" nemzetközi űrprogramja) - de ennél többet az oroszok, legalábbis a jelen állás szerint, nem fognak jelenteni ebben a témakörben.
Csak úgy halkan megkérdem, te értesz bármit is az űrkutatáshoz?Ezt a szemellenzőt.
Egy rávezető kérdés: Mikor is volt sz oroszoknak az utolsó sikeres bolygóközi akciójuk?
Tervezni olcsó. Megvalósítani már drágább. De az ismeretek megszerzése, hogy mevalósítható dolgot tudjanak tervezni talán a legdrágább. De tervezni ez utóbbi nélkül is lehet, hanem kell megvalósítani...Az oroszoknak ott van a nukleáris zűrvontatójuk, ami a kínaiknál is gondolom készülget, de az oroszok jó pár év előnyben vannak hozzájuk képest. Másrészt az oroszok is dolgoznak a szupernehéz rakétájukon, ami újrafelhasználható lesz metánüzemű hajtóművekkel. Nagy kuss van róla, asszem hírzárlatot rendeltek el.
Néhány napja jelentették be, hogy az Angara A5 hidrogénüzemű felső szakasz megnövelt teljesítményű változatát sikeresen tesztelték. Ezzel majd 40 tonnát tudnak alacsony földkörüli pályára juttatni.
A holdraszállást egyenlőre 4 Angara A5 indításával tervezik megvalósítani.
Bőven egyenrangú partnerekként vésznek részt ebben a Kínával közös programban.
Foleg az utobbi 2-3 ev lepesi. /nem hiszem hanem ugy latom./torokorszag, sziria, irak, iran./ emellett gazra es atomeromuvekre egyre nagyobb az igeny. Ahony a nemesfemek ara is fel fog menni a kozeljovoben. A szankcioknak hala egyre onellattobbak. Az eszaki utvonal es az eszaki sarkor is nyilni latszik ahogy kina is a vasuttal./ami tovabbi kiepulese nagyban erositi az orszag gazdasagat./ emellett a repulogep iparnak is egy jokora lokest ad az uj cimbora iran./ sziria sok penzt vitt el meg egy akkora orszagnak is mint oroszorszag. Ha!arosan megkezdodik a hosszu betakaritas./ en egy elegge felivelo palya kezdeten latom az orosz foderaciot barmily furan is hasson ez most sokaknak./igen lehet ellen peldat hozni nem tagadom hogy nincs./
cifu a tarsulassal szerintem beletalaltal. Csak kihagytal par szereplot esa val tradicionalisan jo kapcsolatot apolnak az oroszok ez a jovoben szerintem tovabb fog erosodni. A masik a feltorekvo urprogrammal rendelkezok. Iran mint az egyik ilyen./sokadszor irom le iran nevet mert en jelentos elorrelepesnek tartom ezt az uj baratsagot a ket orszag szempontjabol./ tudom az irani urprogram koltsegvetese csokkent az utobbi idobe a szankcioknak hala de ha aztmondom hogy ez a szankciosdi nem sokaig essz betartva azthiszem nem irok hulyeseget. Es a legfontosabb partnert akivel a legszorosabbak lesznek a szalak es van tudas technologia fiatal kora ellenere az a torok urugynokseg... Szerintem itt meg latunk erdekeset a jovobe. /a torokoknek van mit bepotolni az egbekuldessel kapcsolatba./ azt hogy egy csomo orszak par eve nyitott urugynokseget es ezek az altalaban szegenyebb orszagok orosz vagy kinai befolyas allatt alnak es emiatt ez a ket orszag kuldi fel nagyvaloszinuseggel az eszkozeiket a kozeljovoben ugyan csak penzt jelent az oroszoknak megha apropenzt is.../ hosszan lehetne sorolni es persze semmi sincs kobevesve tudom es ez egyenlore csak egy meglatas. Es sokmindenbe bele lehet kotni a fenti hozzazolasomba. De en nem irnam meg le az oroszokat urteren. /van meg mit leporolni nekik a polcon./hogy ez mennyire fejlodes mennyire nem szerintem csak azon mullik hogy mennyit adnak hozza./ persze lehet hogy tevedek es az oroszok vegkep lemaradnak... A klipper lehet torolve lett de a tervezes eleg elorehaladott fazisaba jartak ha joltudom. Ha 1:1 be nem is veszik ujra elo en nagy eselyt latok hogy elemei szerzett tudas repulni fognak./ ha a japanokkal sikerul rendezni a viszonyt ami korea miatt igen valoszinu .... /a japanok eddig se zarkoztak el az oroszoktol./ egyebkent a meg mindig a kinaiakba latom a legnagyobb potencialt urkutatas teren a jovobe.../tudom a multkor emiatt is kilettem oktatva hogy zavaros a programjuk.../
az első kommentem végén a Kínaiakra való hivatkoztam (2018) igazából azt a komment cunamimat keresem... (cunami miatt sajnos már nincs meg) de emlékszem hogy kaptam hideget meleget mert a kínaiak előrretőrését vizionáltam skiccek és félinfók alapján...Jobban mondva az oroszok nem is magaban a holdbazisban hanem az oda vezeto utban tudnanak segiteni a kinaiaknak...
Az oroszoknak ott van a nukleáris zűrvontatójuk, ami a kínaiknál is gondolom készülget, de az oroszok jó pár év előnyben vannak hozzájuk képest.
Másrészt az oroszok is dolgoznak a szupernehéz rakétájukon, ami újrafelhasználható lesz metánüzemű hajtóművekkel. Nagy kuss van róla, asszem hírzárlatot rendeltek el.
Néhány napja jelentették be, hogy az Angara A5 hidrogénüzemű felső szakasz megnövelt teljesítményű változatát sikeresen tesztelték. Ezzel majd 40 tonnát tudnak alacsony földkörüli pályára juttatni.
A holdraszállást egyenlőre 4 Angara A5 indításával tervezik megvalósítani.
Bőven egyenrangú partnerekként vésznek részt ebben a Kínával közös programban.
Itt az orosz közlemény az együttműködésről....A szakmai tudás alatt elsősorban azt értettem, hogy Oroszország nem nyeretlen két évesként vág bele a projektbe, van még ott szakmai tőke, amit az alulfinanszírozottság és a vezetés inkompetenciája miatt nem tudnak az oroszok kihasználni.
És még egy dolgot nem szabad elfelejteni ennek a programnak illetve együttműködésnek a katonai vonatkozását ami szerintem legalább olyan jelentős lesz mint a tudományos része a programnak....
Van? Dehogy van. Fejlesztik. Az nem igazán "van"...
A TEM meglehetősen lassan készülget, és a jelen tervek is arról szólnak, hogy 2030 előtt nem fog sor kerülni az első útjára. A TEM egyébként első sorban bolygóközi küldetésekre van tervezve tudomásom szerint.
Szóval ez is egy olyan példa, ahol a meglehetősen ködös jövőben talán majd lesz valami, ami előremutatónak tűnik ma.
Tervezik.
A kínaiak is, csak nekik ott van a Hosszú Menetelés-5, ami már üzemszerűen viszi a világűrbe a Holdszondákat és Űrállomás elemeket. A hasonló képességű Angara A5 pedig még mindig csak tesztrepülések szintjén jár...
Amíg az Angara A5 nem lesz teljesen harcképes, az oroszoknak marad a meglehetősen elavult Proton család e téren...
Nem néztél valamit el?
Egy 800 tonna körüli induló tömegű rakéta (Angara A5) aligha fog 40 tonnát felvinni, az új felső fokozat a GEO / Molnyija pályára való indításnál jelenthet nagyobb felvihető tömeget.
Az Angara A7 esetén ígértek hajdanában-danában 35 majd 50 tonnát, az általad említett fokozattal. Az A7 viszont hat URM-1 gyorsító fokozattal rendelkezik, és jelenleg még csak tervek vannak róla, hogy talán majd egyszer megépítik. Per pillanat az Angara A5 a legnagyobb teherbírású orosz, valóban létező rakéta.
Tervezni tervezhetik, azért, mert a Jenyiszei (mikor éppen melyik változata) továbbra is a ködös jövőbe veszik.
Tehát egyszerűen nincs belátható időn belül más opciójuk. Még tervek szintjén sem nagyon...
Nagyon határozott kijelentés, csak éppen nem látom azt a betonerős tényt, ami ezt alátámasztaná.
Ahogy írtam, a Kína űrprogram nagyjából mindenben előrébb jár jelenleg már, mint az Orosz űrprogram.
Saját űrállomás, Holdszondák és roverek, személyzettel repülő űrhajó, rakéták és a nyers indítási mennyiségben is előttük járnak (szemben a 56 kínaival, az oroszok 25 indítást tudnak felmutatni, amibe beleszámolunk egy, az ArianeSpace által rendelt 'Euro-Soyuz' küldetést is)...
Az Angara A5V a KVTK Hidrogénes fokozattal 37.5 tonnát lesz képes földközeli pályára juttatni, nincs tévedés.Angara (rocket family) - Wikipedia
en.m.wikipedia.org
Az A7 verziót elvetették mert túl költséges lett volna, ehelyett fejlesztik a hidrogénes felső fokozatot.
Az indítópad az Angara A5-höz elkészül az új űrrepterükön Vosztocsniban 2023-ra.
Ekkora blődséget amit ez a kínai nyom! Szegény orosz űrkutatást elnyomja a csúnya USA!Például szolgálnak a kétoldalú együttműködés olyan kiemelkedő kezdeményezései, mint a Nemzetközi Holdkutató Állomás, amelynek külpolitikai vonatkozásai is vannak. Oroszország - bár az Egyesült Államok meghívta a részvételre - bírálta a NASA hasonló Hold-kutatási projektjét, és az "Artemis" projektet hibáztatja. exkluzív jellege miatt, egy űralapú NATO-t utánozva” – jegyezte meg Bochkov.
"Bár Oroszország és az Egyesült Államok közötti együttműködés az űrszektorban még mindig folyik, az Egyesült Államok elnyomja Oroszország űrhatalmát" - jegyezte meg Song Zhongping. "Inkább arról van szó, hogy megkapják egymástól, amit akarnak, ami valójában nem együttműködés a valódi értelemben, csak kölcsönös gyanakvás."
Egyértelműen fejleszteni kell, hogy versenyben tudjanak lenni. A poén az, hogy pl a 60 éves Szojuz rakétában még mindíg van potenciàl, akàr kb +2tonna és akkor még több is lehetne egy egyenlítő közeli állásból.Én továbbra is abban látom az oroszoknak a kitörési --de inkább túlélési-- utat, hogy a meglévő hordozót teszik megbízhatóbbá és olcsóbben gyárthatóvá, olcsóbban felbocsájthatóbbá, üzemeltethetőbbé. Ezzel fél-/két-tucat űrturistányi pénz is nyernek és emellett a korábban általuk is említett föld-körüli tanker-/össze-LEGOzó-/szerviz-űrállomást legóznám először össze. Itt egyl automatikusan dokkoló elemekből össze tudnál állítani azt a méretű --vagy a jóval nagyobb-- továbbinduló űreszközt is, amit a többiek a rendelkezésükre álló anyagi forrásaikkal --iszonyú összegből-- náluk gyorsabban ki tudnak fejleszteni.
Ezek a többiek --USA, Kína, Eu, által iszonyú pénzekből fejlesztett-- Giga-rakéták összességükben azonban drágábbak lesznek, drágábban üzemeltethetők lesznek, és bonyolultságuk miatt összességében kockázatosabbak lesznek --szerintem--, mintha az oroszok a már rendelkezésre álló
- automatikus dokkoló rendszereiket,
- nem "korszerű", de megbízható hordozóikat,
- fenntartható --gazdaságos-- fejlődés: gazdaságos üzemeltetés szempontú -nem pedig az örökölt politikai: mindenáron-eredményt-- szemléletű fejlesztéseiket
kicsi lépésekkel, de összegezve/összeadódva meglepően jobb hatékonyságot, jobb fajlagos költséget, jobb megbízhatóságot felmutatva rakják össze, egy Föld-körüli pályán, jórészt automatikusan, mindezt közben jelentős részben űrturistákkal finanszírozva.
Ez jól hangzik, de jelenleg és a következő évtizedekben sem mutatkozik erre jelentős kereslet.Az atomos dolgot pedig megnyomnám a helyükben erősen, mert ha gyorsabbak, olcsóbbak lesznek másoknál, akkor gyakorlatilag el-/bérbe-adhatják ezt a szolgáltatásukat a hosszabb űrközi utakra!
Minden attól függ mekkora tömeget kell mozgatni.A Giga-rakétákat én ugyanúgy zsákutcának tartom, mint tartottam az Airbus A-380-asát.
A tévedés jogát fenntartom, de ezen véleményem is.
Wut?U.i.: Az űr-atom-erőműnek szerintem a következő 5-10 évben stratégiai jelentősége lesz föld-körüli pályán keringő légvédelmi radar-rendszerek --energia ellátása-- miatt, ami légvédelmi rendszerek a lopakodó gépek lopakodó előnyeit gyakorlatilag lenullázzák majd!