Frissítés - 01.05. 12:00
A NASA legfrissebb blogbejegyzése szerint a mai nap folyamán fogják megkísérelni a segédtükör tartókarjainak lehajtását. A folyamatot a tegnapi napvédő pajzs kifeszítéshez hasonlóan élőben fogják közvetíteni a baltimore-i központból, maga az élő adás pedig magyar idő szerint 15 óra 45 perckor fog kezdődni (ottani idő szerint ez reggel 9 óra 45 perc). A folyamat során a segédtükröt tartó szerkezet a helyére kerül, ami két merev és egy nyitható karból áll. Ennek a manővernek a pontossága rendkívül fontos, ugyanis a segédtükör lesz azért felelős, hogy a 6,5 méter átmérőjű berilliumból készült főtükör által összegyűjtött fényt a teleszkóp műszereihez eljuttassa.
Frissítés - 01.04. 19:26
Újabb mérföldkő! A NASA csapata sikeresen kiadta a parancsot az ötödik napvédő réteg kifeszítésére, ami magyar idő szerint 17 óra 58 perckor ért véget, ezzel teljesen befejeződött a James Webb űrtávcső napvédő pajzsának a kicsomagolása. Ez űrtörténelem is egyben, ugyanis ilyen bonyolult folyamatot még sosem hajtottak végre egyetlen űrszondával sem.
A napellenzők kibontásához és feszítéséhez a Webb 178 kioldómechanizmusából 139-et, 70 csuklóegységet, nyolc kioldómotort, nagyjából 400 csigát és 90 egyedi kábelt használtak, amelyek összesen nagyjából 400 méter hosszúak voltak.
Az ötrétegű napellenző pajzs a távcsövet a Nap, a Föld és a Hold fényétől és hőjétől fogja megvédeni. Az egyes kaptonból készült lapok körülbelül olyan vékonyak, mint egy emberi hajszál, és egy speciális fényvisszaverő fémmel vannak bevonva. Ha mindennapi dolgokban kellene gondolkodunk, akkor körülbelül olyan effektív a JWST napdvédő pajzsa, mint egy egymillió faktoros naptej. Az öt réteg együttesen több mint 200 kilowattnyi napenergiából származó sugárzást mindössze egyetlen egy watt töredékére csökkenti.
A következő fontos lépés a segédtükör lehajtása lesz, várhatóan a következő napokban.
Jelen sorok írásakor a James Webb űrtávcső 918 ezer kilométerre volt a Földtől, 0,51 km/s sebességgel száguldott (~1830 km/h) és útjának körülbelül 63%-át már megtette úticélja felé.
A Webb űrtávcső a jelenlegi helyzetben. Kép forrása: NASA
Frissítés - 01.04. 15:23
Egy rövid blogbejegyzésben bejelentette a NASA, hogy az utolsó két napvédő membrán feszesítését is megkezdték a mai nap, valamint hogy az utolsó réteg kifeszítését élőben fogják közvetíteni az űrhivatal YouTube-csatornáján, magyar idő szerint 15:30-tól.
Jelen sorok írásakor a James Webb űrtávcső 911 ezer kilométerre volt a Földtől, 0,51 km/s sebességgel száguldott (~1830 km/h) és útjának körülbelül 63%-át már megtette úticélja felé.
Frissítés - 01.04. 15:04
Magyarországról is lefotózták a James Webb űrtávcsövet
Mezei Balázs zalaegerszegi amatőrcsillagász 2022. január 1-jén sikeresen lencsvégre kapta a James Webb űrtávcsövet, amit az egyik első hazai észlelések közé sorolhatunk. Az éppen az Orion csillagképben járó űrteleszkópot egy 250/960-as Newton távcsővel sikerült elkapnia a késő esti órákban, amikor kedvezőek voltak a körülmények. Mezei Balázs mellett a világon több amatőrnek is sikerült már megörökíteni a Webbet kozmikus útja során, amit annak is köszönhetünk, hogy a NASA Jet Propulsion Laboratory (JPL) kutatóközpontja
közzétette az űrtávcső pályaadatait, így bárki elő tudja magának hívni a szükséges adatokat az észleléshez.
Frissítés - 01.04. 9:15
Újabb remek hírek! Magyar idő szerint tegnap 21:48-kor sikeresen
befejezték az első, Nap felé néző (és egyben legnagyobb) membrán feszesítését, a művelet minden probléma nélkül zajlott le. Ezután egyből
megkezdték először a második majd harmadik réteg feszesítését is (22:09-kor és 23:48-kor), amik szintén sikeresek voltak, így az 5-ből már 3 napvédő réteg a végső pozícióban van. A folyamat a második rétegnél 74 percet, a harmadiknál pedig 71 percet vett igénybe. Ma folytatják az utolsó két réteg feszesítését.
Jelen sorok írásakor a James Webb űrtávcső 899 ezer kilométerre volt a Földtől, 0,52 km/s sebességgel száguldott, és útjának körülbelül 62%-át már megtette az L2 pont felé.
A teleszkóp napvédő rétegei
Frissítés - 01.03. 19:18
A NASA legfrissebb közleménye szerint a mérnökök a mai nap folyamán megkezdték a napvédő rétegek feszesítését. Körülbelül 2-3 napig fog tartani az egész folyamat, amialatt mind az öt ezüstszínű, kaptonból készült réteget kifeszítik. A mai közlemény mellett egy telekonferenciát is tartott az űrhivatal, amiben összefoglalták a Webb eddigi teljesítményét. Bill Ochs, a James Webb űrtávcső programvezetője elmondta, hogy eddig kiemelkedően jól teljesített az űrteleszkóp. Elárulta, hogy a távcsővel dolgozó mérnökök 12 órás műszakokban váltakozva felügyelik a folyamatokat, és a lehető legtöbb információt próbálják begyűjteni a JWST rendszereinek világűrben való viselkedéséről.
Részletezte, hogy a tegnapi közleményben az
"energiaellátó rendszernek az optimalizálása" alatt azt értették, hogy egy kisebb probléma miatt újra kellett konfigurálni a távcső napelemtábláját (ami ugyebár az összes energiát szolgáltatja), ami azóta sikeresen meg is történt. A másik gond a feszítést végző motorok hőmérséklete volt, ugyanis azok csak ma érték el az üzemképes hőmérsékletüket. Ochs továbba kifejtette, hogy ha a tervek szerint halad a napvédő réteg kifeszítése a következő napokban, akkor az űrteleszkóp kritikus egyedi hibapontjainak 70-75%-án már túljutottak.
Jelen sorok írásakor a James Webb űrtávcső 872 ezer kilométerre volt a Földtől, 0,55 km/s sebességgel száguldott (~1980 km/h) és útjának körülbelül 60%-át már megtette úticélja felé.
Frissítés - 01.03. 9:00
A NASA új
blogbejegyzése szerint tegnap végül nem kezdődött el a napvédő rétegek feszesítése, helyette inkább a teleszkóp energiaellátó rendszerének optimalizálására fókuszáltak, illetve a távcső alrendszereinek az űrben való viselkedését tanulmányozták. Ezzel szeretnék biztosítani, hogy a JWST kiváló állapotban legyen a következő fontos műveletek előtt - például a feszesítést végző motorok is a megfelelő hőmérsékletre kerüljenek. A rétegek feszesítését legkorábban a mai nap kezdhetik el, és bár a halasztás nem volt előre tervezett, de a kinyitási folyamatba előzőleg belekalkuláltak ilyen lehetőségeket. Mike Menzel, a Goddard Űrközpont munkatársa, és a Webb vezető rendszermérnöke szerint az eddig végrehajtott műveletek a lehető leginkább zökkenőmentesen történtek, és most a csapat szeretett volna arra időt szakítani, hogy teljesen megérthessék a teleszkóp eddig üzembe helyezett elemeinek a működését és űrbéli viselkedését, mielőtt a következő fontos műveletbe belekezdenek.
Jelen sorok írásakor a James Webb űrtávcső 852 ezer kilométerre volt a Földtől, 0,57 km/s sebességgel száguldott, és útjának körülbelül 59%-át már megtette az L2 pont felé.
(spacejunkies.hu)
'WhereIsWebb' shows the status of Webb on its journey to L2 orbit. The page constantly updates as Webb travels, deploys, and cools to operating temperature. The most recently completed deployment step for Webb is displayed along a timeline that also indicates the major deployment phases. Note...
webb.nasa.gov