A három BIOS-3 bionautából kettő. Az egyik kezében búzakalász van. A keret jobb oldalán egy mini malom található a gabona lisztté őrlésére. Bár a búza nem tűnik túl praktikusnak egy zárt ökoszisztémában, valójában kiváló termést és magas fehérjetartalmat mutatott.
Fél évszázaddal ezelőtt az SB RAS Krasznojarszki Fizikai Intézetében készítettek egy olyan eszközt, amely segítségével egy űrhajós bármilyen bolygón különösebb probléma és külső segítség nélkül túlélhet. A forradalmi BIOS-3 zárt hurkú támogatási rendszer, amelynek a világon nincs analógja, szinte teljesen ellátta a benne élőket vízzel, oxigénnel és élelemmel. Elég volt egy nagyon kis adagot magával vinni, majd mindent maga a rendszer termelt és tisztított.
A Russian Planet kiderítette, hogyan tudtak a szibériai tudósok megelőzni korukat és kollégáikat.
Lélegezzen algákkal
„Az első kísérletek zárt, autonóm életfenntartó rendszerek létrehozására Krasznojarszkban kezdődtek az 1960-as évek végén” – mondja Jegor Zaderjev , vezető kutató, az Orosz Tudományos Akadémia Szibériai Kirendeltsége Biofizikai Intézetének tudományos titkára az RP tudósítójának. . - A tudósok azt találták, hogy ahhoz, hogy két ember egy évig élhessen, körülbelül 300 kg oxigénre, 2,5 tonna vízre és 400 kg élelemre van szüksége. Ugyanakkor ugyanebben az időszakban 350 kg szén-dioxidot és egy tonna hulladékot bocsátanak ki, amelyet újra kell hasznosítani. Az maradt, hogy kitaláljuk, hogyan biztosítsuk számukra mindezt a külvilágtól elzárt környezetben.
A szakértők kísérleteket végeztek, és megerősítették azt a hipotézist, hogy egy élő szervezet fejlődési potenciálja magasabb, mint a megvalósítható lehetőségek. Amikor az egysejtű Chlorella algát ideális körülmények közé helyezték, sokkal gyorsabban kezdett szaporodni, és több oxigént termelt, mint természetes környezetében, valamint aktívabban hasznosította a szén-dioxidot.
Az algák egy kis tartályban kezdtek elegendőnek lenni ahhoz, hogy az ember egész nap normálisan lélegezzen, és az arcát egy speciális lyukba helyezte, amely nem engedi be a levegőt kívülről. Így 1964-ben létrehoztak egy zárt oxigénreprodukciós ciklusú "BIOS-1" rendszert, amely segített az embernek levegőtlen térben, például az űrben lélegezni. Ezután a tudósok képesek voltak 12 óráról 30 napra növelni a zárt helyiségben töltött időt. Később a vízcserét is lezárták, ami lehetővé tette egy 45 napos kísérlet elvégzését.
Az algák azonban csak azért voltak hasznosak, hogy az embert oxigénnel látják el, és megszabaduljanak a szén-dioxidtól. Ha nincs más növény a zárt térben, akkor algákkal is kell táplálkoznia. Lehet, hogy elegendő tápanyag van az emberi szervezet számára, de a mentális egészség megőrzése egy ilyen étrend mellett problémás lesz.
1966-ban a tudósok kísérleteket indítottak zöldségekkel és gabonafélékkel, és ennek eredményeként megépítették a BIOS-2 telepítést. Kiderült, hogy ha ugyanaz a búza ideális feltételeket teremt a növekedéshez - hőmérséklet-változások, időjárás-változások, gyomok nélkül, akkor évente hatszor terem, és többszöröse, mint természetes körülmények között. Útközben a kutatók megállapították, hogy mennyi búzát kell elvetni egy ember táplálásához.