Űrkutatás

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 506
10 088
113
Laikus vagyok!!!
Tényleg ennyire nélkülözhetetlenek az orosz hajtóművek az USA űrrepülésében, mint ez a kínai cikkre hivatkozó írás írja?
Nem. Csak a Spacexnek monopolhelyzete lenne egy darabig. De a Rocket lab is amerikai, ha jól tudom. meg az Orbital/Grumman. De a Delta IVet is bármikor lehetne használni.
 

Nemerson

Well-Known Member
2018. február 17.
8 680
34 584
113
A Naprendszer belép egy közeli csillagközi felhőbe?
Feltételezzükk, hogy a posztulált csillagközi felhőnek a "közeli" jövőben egy meghatározatlan időpontban találkoznia kell a Naprendszerrel, és drasztikus hatással lehet a szárazföldi éghajlatra a következő 10 000 évben.
 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
3 920
13 725
113
Tegnap a NASA negyedik nekifutásra elvegezte az SLS "wet dress rehearsal" tesztet. Az alábbi gif-en a központi fokozat látható a kriogén hidrogén feltölteselőtt és után. Megfigyelhető amint a szuperhideg üzemanyag hatására némileg "összemegy" a rakéta;


Némi csúszással ugyan de Ezúttal sikeresen indult a Koreai Nuri rakéta.
A háromfokozatú, több mint 47 méter magas és 200 tonnás rakétát az ország déli part menti régiójában található Naro Űrközpontból indították.
A rakterèben öt Föld-megfigyelő időjárási műhold valamint egy 1,3 tonnás 'dummy' műhold kapott helyet


Roszkoszmosz eddig nem látott felvételt mutatott be egy Progress rakéta fairingjéről, amint az szétválik és visszatér a földre;
 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
3 920
13 725
113
Laikus vagyok!!!
Tényleg ennyire nélkülözhetetlenek az orosz hajtóművek az USA űrrepülésében, mint ez a kínai cikkre hivatkozó írás írja?
Röviden: Nem!
"Az Egyesült Államok nem tudott önállóan műholdakat Föld körüli pályára állítani. Erre a következtetésre jutottak a Baijiahao kínai kiadásának megfigyelői.

Nem is olyan régen, június 12-én történt egy incidens, amely felkeltette a kínai elemzők figyelmét. Az amerikai űrkutatási hivatal sikertelen kísérletet tett két meteorológiai műholddal a fedélzetén lévő hordozórakéta felbocsátására a Cape Canaveral űrkikötőről. Amikor az Astra Space már a levegőben volt, a második fokozat idő előtt elrepült. Ennek eredménye mindkét NASA műhold elvesztése. Baijiahao újságírók szerint az Egyesült Államok számára ez a katasztrófa nem jelentett nagy pénzügyi veszteséget. Képük azonban ismét komoly csapást kapott.
Az Astra egy magáncég a superlight hordozó piacon, a tőzsdén is kint vannak, ès ugyan kaptak NASA megrendelést, de a cég saját magát finanszíroza. Eddig sok hibába belefut ottan mindössze két sikere küldetésüket volt, de stabilak mert az egyik legolcsóbb hordozó építik. Így is szinte jelentéktelennek ami a pályára állított terhet tekinti.
Az Egyesült Államok nagy űrhatalomként pozicionálja magát, de a valóságban ez egy kicsit másképp alakul. A NASA legtöbb sikeres rakétaindítása az RD-180 hajtóművekhez kapcsolódik, amelyeket az Egyesült Államok a 90-es évek elején kezdett megvásárolni Oroszországtól. „Az űrrepülőgép-szakértők úgy vélik, hogy az RD-180-as hajtómű a maga nemében messze a legjobb a világon, és senki sem tud neki megfelelni. Minőség, tapadás, megbízhatóság és egyéb szempontok szempontjából az RD-180 minden tekintetben felülmúlta a hasonló termékeket” – idézi a PolitRussia kiadás a Baijiahao cikk fordítását.
Az USA tényleg nagy űrhatalom. Amíg a szovjetek a kerozin alapú hatóműveket fejlesztették tökélyre, addig ők is megcsinálták a maguk closed cycle motorjukat, csak ők a hidrogénre fókuszáltak, az került az űrsiklóra, és majd az SLSre #RS25, valamint a mai napig a legjobb expander cycle hidrogén hajtómű legnagyobb specific impulsal rendelkező RL10.

Hogy miért vették meg az oroszok hajtóműveit annak technológia megszerzése mellett más oka is volt;

A Szovjetunió felbomlásával az Oroszok űrprogramja gyakorlatilag parkolópájára kényszerült, a fejlesztések leálltak, több futó projektet elkaszáltak, így hirtelen magasan képzett rakétatechnikusok, szakemberek maradtak munka nélkül. Mivel az űrdiplomáciában már 1975óta volt együttműködés a két ország között, és az amerikaiaknak nem volt annyira hatékony motorjuk mint az RD180as adta magát a dolog, hogy nem kéne ezeket a szakembereket szélnek ereszteni, mert ki tudja melyik ország állítaná szolgálatba a képességüket. Ìgy született meg a megállapodás, és a technikai transzfer. Méltán lehetnek büszkék erre a megállapodásra, és a rakétájukra az Amerikaiak.

Jelenleg a NASA nem importál hajtóműveket az Orosz Föderációból. Ennek oka elsősorban Moszkva azon döntése, hogy leállítja az RD-180-asok szállítását az Egyesült Államokba, a viszonyok súlyosbodása közepette. Ráadásul a kínai elemzők megjegyzik, hogy az orosz szakemberek már nem végeznek karbantartást még azoknál a motoroknál sem, amelyeket korábban az amerikaiak vásároltak. Ez pedig azzal a kockázattal jár, hogy az Egyesült Államok elveszti az űrhatalom státuszát."

Ez meg csak az orosz narratíva. Persze az oroszok leállítottak a szállítást, ugyanis az amerikaiak (ULA) már leállítottak az Atlasz rakéták gyártását! ami még a soron van ahoz bőven van hajtómű raktáron, valamint nem csak a hajtóműveket vették meg hanem a gyártási tervdokumenciót is, szóval ha nagyon akarnák gyárthatnák is a motort, csak ugye már megszületett a döntes, hogy átállnak a Metánra. Az új rakétájukra a Vulcan-hoz már a BlueOrigin gyártja a hajtóműveket.
 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
3 920
13 725
113
Kína Idei 20. maga a KZ1A rakéta 15. Indítása (13.sikeres) közép Mongóliából, fedélzetén a SkyWalk űridőjáras figyelő műholdal napszinkron pályára.
A Kuaizhou rakéta a DF21 ICBM egy továbbfejlesztett szilárd hajtóanyagú változata 1.5t hasznos teher képességgel.


Kína bemutatta a Mars közetminta visszahozásárá irányuló terveit.
A dolog érdekességét az adja, hogy a NASA már régóta tervezi a hasonló küldetést, és ezt előzné be két évvel Kína.
Amíg a NASA egy relatív komplex küldetés sorozat eredménye lenne a Kínai egy egyszerűbb, kevésbé szofisztikáltabb megoldásban gondolkoznak, amihez már a most Mars körül keringő szondájuk méréseit használnák.

A NASA terveiről bővebben;


A Kínai űrkutatási hivatal elkészítette a Hold teljes geologiai térképét, amit ígértük szerint hamarosan a mindenki számára elérhetővé tesznek.
https://twitter.com/CNSpaceflight/status/1534245021246885888?t=ha2v_P1ObXEtoYq9f35n_g&s=19


+1, Holnap Ariane5 start!
https://twitter.com/ArianeGroup/status/1539524150703927296?t=IpdFXSYorNBMnivTLDR8fA&s=19
 

jani22

Well-Known Member
2016. augusztus 31.
12 245
24 250
113
Nagyon szép látvány. :)

A videóban említik, ha szerencsénk van, akkor láthatjuk a Vénusz felhőit is. Hát ez nem szerencse kérdése, hanem komoly távcső kell hozzá.

Az alábbi oldalon be kell állítani a jobb felső sarokban a dátumot és máris mutatja a belső bolygók és lentebb az óriásbolygók helyzetét a Földhöz viszonyítva, mintha ránéznénk a Naprendszerre. :) Jól berendezkedtek közel 1 oldalra a bolygók. Ha jól tudom, szokott olyan előfordulni, hogy a Naprendszer tömegközéppontja kilép a Napból. :)

 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
3 920
13 725
113
Hosszú Menetelés CZ 2D start Napszinkron pályára. 3 Földmegfigyelő műholdal.
A látszat ellenére a 2D egy 41m magas 233t kétfokozatú hipergolikus közepes hordozórakéta, aminek ez volt a 60. Indítása
IMG-20220623-163858.jpg

IMG-20220623-163901.jpg





Ariane 5 indítás Korou - Francia Guayanaból. Egy indiai és egy Maláj komunikációs műholdat allított GTO pályára.
IMG-20220623-164700.jpg

IMG-20220623-164706.jpg
 

jani22

Well-Known Member
2016. augusztus 31.
12 245
24 250
113
Beszélgetés a JW MIRI két magyar résztvevőjével:
Nagyon hosszú, majd rendesen érdemes végig hallgatnom. A belehallgatásom alatt két dolog ütötte meg a fülemet.

  • Julius 12-től rengeteg adat és az eddig készült felvétel lesz publikus, ami biztos forradalmi lesz.
  • Mondja Detre egy esetre, hogy "először látunk ilyen objektumokat legalábbis infravörös tartományban és ilyen felbontásban".

Roppant izgalmasnak hangzik. :) :)
 

gergo55

Well-Known Member
2014. július 16.
4 075
10 210
113
Nagyon hosszú, majd rendesen érdemes végig hallgatnom. A belehallgatásom alatt két dolog ütötte meg a fülemet.

  • Julius 12-től rengeteg adat és az eddig készült felvétel lesz publikus, ami biztos forradalmi lesz.
  • Mondja Detre egy esetre, hogy "először látunk ilyen objektumokat legalábbis infravörös tartományban és ilyen felbontásban".

Roppant izgalmasnak hangzik. :) :)
JUli 14.-re terveznek egy újabb adást, mindhárom magyar részvevővel, ha sikerül egyeztetni.
Akkora már tényleg lesznek felvételek, amiről beszélhetünk, de ufót és ET.-t nem ígérnek. :-(

Az élő adásban azonnal válaszolnak kérdésekre, de a youtube kommentmezőben is!
 
  • Tetszik
Reactions: jani22

jani22

Well-Known Member
2016. augusztus 31.
12 245
24 250
113
JUli 14.-re terveznek egy újabb adást, mindhárom magyar részvevővel, ha sikerül egyeztetni.
Akkora már tényleg lesznek felvételek, amiről beszélhetünk, de ufót és ET.-t nem ígérnek. :-(

Az élő adásban azonnal válaszolnak kérdésekre, de a youtube kommentmezőben is!
Csak el ne felejtődjön. :)
 
  • Tetszik
Reactions: gergo55

jani22

Well-Known Member
2016. augusztus 31.
12 245
24 250
113
"MINŐSÍTETT MŰHOLDAK VONATA: Amikor a SpaceX június 19-én felbocsátotta a Globalstar kommunikációs műholdat, az elemzők tudták, hogy valami nem stimmel. A Globalstar nem volt elég nagy ahhoz, hogy megtöltse a Falcon 9 rakétát. Valami másnak kell lennie belül. Marco Langbroek, a leideni (Hollandia) éppen lefotózta a titkos tartalmat, egy négy új minősített műholdból álló vonatot:"

 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
3 920
13 725
113
Végrehajtotta az első ISS pályaemelést a Northrop Cygnus teher űrhajója.
Ez volt az első alkalom, hogy nem az Orosz szegmenhez kapcsolódott űrhajó ilyen pályakorrekciót végzett.


Animáció a Japán vezetésű Francia és Német közös Mars Phobos holdjához tervezetr projekt felszíni Roveréről.
A szokatlan talajfogást a Hold alacsony gravitációja teszi lehetővé, de mindenképpen érdekes lesz. A küldetés 2024-ben indul;


A USA hírszerzési hivatala kijött az egy éve június 15-én egy Minotaur I-vel indult NROL-111 küldetés hivatalos összefoglaló videójával;
 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
3 920
13 725
113
A Kínai Tiangong űrállomásson iskolasoknak tartott bemutató;
Bármiről is legyen szó, jól néz ki;


Kínai iSpace (Csillagközi Dicsőség/星际荣耀) kereskedelmi cèg Hyperbolic II rakétájának visszatérő/leszálló első fokozata túl van criogén O2/N2 teszteken.


Hivatalos Roszkoszmosz videón Juria Peresild orosz színésznő tavaly októberi ISS tartózkodásról. A hölgy láthatóan nagyon jól érezte magát;
 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
3 920
13 725
113
Már aktívan zajlik a kikékpzése az USA-ban, és ezúttal hivatalosan is bejelentették, hogy az Orosz kozmonauta Anna Kikina a SpaceX Crew 5 küldetéssel fog utazni a Nemzetközi Űrállomásra. Ez ugye Mark Vande Hei űrhajós csereprogramjának köszönhetően jön létre, de valahogy ez lenne a normális működés.


Irán védelmi Minisztérium közlemenye szerint, sikeres sub-orbitális tesztet teljesített a Zuljanah hordozórakéta valószínűleg Shahrudból.


Equatorial Launch Ausztrália végrehajtotta első kereskedelmi rakétaindítását. A Suborbitális Black Brant IX rakéta a NASA küldetéssel 300km-és magasságot ért el.
IMG-20220627-171434.jpg

Az indításból sok nem látszik, de az 'igazi' Aussie kommentár kárpótolja a nézőt. :)