Űrkutatás

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

jani22

Well-Known Member
2016. augusztus 31.
12 572
26 477
113
Akkor az 1 szar,még lóerő sincs benne.
Bezzeg a primerámról tudom,hogy mennyi.
:D

Az elégetett üzemanyag energia tartalmát ismerjük? Pl x liter,vagy tonna ég el y km-en,az adna egy átlagot,nem?
Vagy abból nem lehet következtetni,hogy x tonna súlyt,y idő alatt,z távolságra hordozott?
Hol vannak a fizikusok?:)
Akkora arcberendesű fórumozók döngetik itt a mellkast,folyamatosan,hogy a 2 elemis traktorosnak kell meg goglizni a végen?:p
A fentiek, csak kábítanak. Belekevernek minden más paramétert is, csak azért, hogy összezavarjanak. :):)

Megjegyzem, hogy a kérdésedet nem kellett volna feltenni, mert nincs értelme összehasonlítani a két tényezőt.:eek:

Az adott időpillanatban leadott teljesítményből kell kiindulni. Mintha egy csónakból kidobnád a megunt szerelmedet. :D

Itt fizikázhatsz.

https://hu.wikipedia.org/wiki/Tolóerő

Emitt egyszerűsített megoldás

https://www.gyakorikerdesek.hu/tudo...manyok__57746-hany-loeros-egy-urhajo-raketaja

Itt átszámíthatsz, ha tudod az alap paramétereket.
http://www.convertworld.com/hu/teljesitmeny/
 
  • Tetszik
Reactions: zeal and fishbed

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
17 217
57 563
113
A fentiek, csak kábítanak. Belekevernek minden más paramétert is, csak azért, hogy összezavarjanak. :):)

Megjegyzem, hogy a kérdésedet nem kellett volna feltenni, mert nincs értelme összehasonlítani a két tényezőt.:eek:

Az adott időpillanatban leadott teljesítményből kell kiindulni. Mintha egy csónakból kidobnád a megunt szerelmedet. :D

Itt fizikázhatsz.

https://hu.wikipedia.org/wiki/Tolóerő

Emitt egyszerűsített megoldás

https://www.gyakorikerdesek.hu/tudo...manyok__57746-hany-loeros-egy-urhajo-raketaja

Itt átszámíthatsz, ha tudod az alap paramétereket.
http://www.convertworld.com/hu/teljesitmeny/


Köszi,holnap ráhaladok a kérdésre,most telóról nem cigiztetem vele magam.
 

sirdavegd

Well-Known Member
2016. január 5.
1 269
2 090
113
Vintage Space Amy Shira Teitel elővette a jó öreg "biztos a Marsra kellene menni" kérdést:
Jelenlegi NASA koncepció:
0. ISS-en kifejleszteni és tesztelni a hosszabb ideig tartó űrben tartózkodás feltételeit, technológiai következményeit
1. Hold-körüli pályára állított Deep Space Gateway űrállomás (ld. korábbi kommentem)
2. DSG-n újratölthető többször használható Deep Space Transport hajó
3. Mars rendszer meglátogatása
4. landolni a Marson
Viszont: Marsnak nincs mágneses tere, illetve a talaj is vidáman sugárzik, nem beszélve a légkörről.
Lásd Kopasz Bácsi (egy Mars-küldetés 5%-kal növeli meg a rák kialakulásának kockázatát, ami a jelen NASA-standardok szerint az asztronauta többet nem repülhet a hazatérés után; szemek hályogosodása; a kozmikus sugárzás emellett demenciához hasonló agykárosodást is okoz molekuláris szinten; Scott Kelley egy éves űrben tartózkodása során napi 2,5 órás tréning mellet is veszített 12%-ot a csontjaiból és 40%-ot az izmaiból a látásbeli és keringési problémák mellett, egy 20 éves korú ember 60 évessé öregíti néhány hónap alatt):
Ehhez képest Amy szerint: a Vénusznak van valamennyi mágneses tere, illetve a légkörben lehetne elhelyezni lebegő emberi telepeket. 50 és 55 km magasságban a nyomás 0.5314-1.066 atmoszféra közötti, a hőmérséklet 27-75 celsius fokos. Viszont az 50. szélességi fok alatt a szélsebesség 100 m/s ezen a magasságon - a sarkoknál viszont gyakorlatilag szélcsend van. Az ottani CO2 légkörben egy nitrogén-oxigén légkörrel ellátott kapszula eleve lebegne (csak senki ne nyissa ki az ablakot).
Emellett ott van még az Európa a maga kis mágneses terével, a jég alatti sós vizével (amihez le lehet fúrni a küldetéssel vonszolt atomreaktorral és még le is tudnák adni az atomhasadás hőjét :hadonaszos: ) .
Illetve ott van még az Enceladus is a maga vízpárájával:
354px-Fountains_of_Enceladus_PIA07758.jpg

Persze a Mars egyszerűbb: egy buta szikla a szomszédban, aminek le lehet szállni a felszínére és ki lehet tűzni a zászlót. Ez a Vénusz esetében nem megoldható, a másik két hold pedig rettenet messze van a Marshoz képest.
 

sirdavegd

Well-Known Member
2016. január 5.
1 269
2 090
113
Nem is én írnám a Cats in Space twittert, ha nem tenném ki ezt a videót, mihelyt szembejön az interneten:
A macskák parabolikus röptetésére egyszerű a magyarázat: így tanulmányozták azokat a mozdulatokat, amelyek szükségesek lehetnek súlytakanságban történő mozgáshoz. Amy néni mondjuk megkérdezett igazi asztronautákat is, akik azt mondták, mihelyt fent van az ember elég könnyen rájön magától is (ld úszás).
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti

sirdavegd

Well-Known Member
2016. január 5.
1 269
2 090
113
No mi jött szembe tecsőn, amikor a Belga: Kavboj című számát kerestem?
X-37B és napvitorlás műhold fellövése Atlas V tetején 2015-ből. 25. percnél kezdődik az X-37B bemutatása.
Ne felejtsük el, hogy a Légierő már a hőskorszakban is akart magának Geminis küldetéseket és saját űrállomás (ebből nem lett semmi), valamint rajta hagyták az ujjlenyomatukat az űrsiklókon is (azért lett nagyon drága és nagy és kissé balesetveszélyes).
28. percnél jön a napvitorlás kockaműhold ismertetése, ami 4,5 mikron vastag és 32 négyzetméter felületű (5,6*5,6m). Összességében a műhold nem ment elég magasra ahhoz, hogy érdemi teszteket lehessen vele végezni, de kinyitni pl sikerült:
lightsail-table.jpg

Pályára állítva így nézett ki a napvitorla:
sails-out-color-corrected1.jpg

A LightSail 2 2017-ben megy fel egy Falcon Heavy tetején a Prox-1 műhold társaságában a honlap szerint. Ez csak azért problémás, mert a Space-X listáján nincs a jövőbeli fellövések közöt. De elvileg 720 km-ről kellene indítani ahhoz, hogy ne zavarja a légkör. Illetve kellene még egy röpképes Falcon Heavy is a sikerhez.
 
  • Tetszik
Reactions: Luthero and fishbed

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 508
5 706
113
Az alábbi cikk olvasásakor megnéztem, hogy nem-e április 1-i cikk, annyira hihetetlenül hangzik amiket leírtak. Nem gondoltam volna, hogy magyar tudósok ilyen eszközök megépítésére képesek.

http://index.hu/belfold/2017/04/21/havazas_elzart_telepulesek_erdok/

"Ez év elején, amikor Vlagyimir Putyin orosz miniszterelnök Budapestre látogatott, Magyarország és Oroszország kölcsönösen megállapodott abban, hogy folytatják a korábban kifejezetten sikeres közös űrkutatási programot. Miközben Orbán Viktor orosz kollégájával tárgyalt, Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter és Gyenisz Manturov ipari és kereskedelmi miniszter új lendületet adtak a Farkas Bertalan űrrepülése óta kissé elhanyagolt űrkutatási együttműködésnek.

A február 2-i miniszteri találkozó után Szijjártó Péter közölte, hogy a magyar kormány 200 millió forinttal támogatja a magyar-orosz űrprogram folytatását, és a jövőben nagyobb hangsúlyt szentel az együttműködésnek, aminek köszönhetően exportképes magyar űripari beszállítók kaphatnak nagy értékű megrendeléseket Oroszországtól.

Mint elhangzott, Magyarország lehetőséget kap arra, hogy kulcsfontosságú műszerekkel és fedélzeti egységekkel egyedüli nemzetközi partnerként vegyen részt az Orosz Tudományos Akadémia (RAS) és az Orosz Űrkutatási Intézet (IKI) most induló, űridőjárást kutató tudományos missziójában. A Napból jövő nagy energiájú napszél, a bioszférára és technoszférára egyaránt komoly hatással lévő űrviharok vizsgálata lesz a Trabant névre keresztelt orosz-magyar műhold feladata, ami forradalmian új, eddig nem látott nagy felbontású plazmafizikai méréseket hajt végre a Föld közvetlen környezetében."
 

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
17 217
57 563
113