Űrkutatás

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

gergo55

Well-Known Member
2014. július 16.
4 358
11 350
113

Egy pillanatra a frászt hozta a NASA-ra szilveszterkor a 11 milliárd dolláros űrteleszkóp.....​

2022. január 02. – 11:42

Ünneplés helyett komoly munkával telt az év utolsó napja a NASA-nál, javában zajlik ugyanis a 11 milliárd dollárból készült, december 25-én fellőtt James Webb űrteleszkóp (JWST) űrbéli kihajtogatása, amelyet a földi személyzet vezényel több százezer kilométeres távolságból. Az év utolsó napján, december 31-én komoly mérföldkőhöz érkezett el az űrtávcső, sikerült ugyanis kinyitni a JWST műszereit védő napernyőt, bár a folyamat egyáltalán nem volt izgalommentes.
Az egyik tartókar kieresztése előtt ugyanis nem aktiválódtak azok a kapcsolók, melyek a fóliát takaró védőréteg eltávolítását jelezték volna, így a kritikus, rendkívül érzékeny folyamatot felügyelő mérnököknek egyéb forrásból, hőmérséklet- és mozgásszenzorok segítségével kellett meggyőződniük arról, hogy a védőréteg gond nélkül levált a napvédő pajzsról.

Amennyiben ez nem történt volna meg, az a küldetés végét jelenthette volna a négyből két, de akár az összes műszer számára is. Bár a szenzorok alapján úgy tűnik, hogy a védőfólia legördülésének hibája ellenére is jól nyíltak ki a fóliák – ezt december 31-én erősítette meg a NASA –, de erről csak később, a hűtés folyamán bizonyosodhatnak meg végleg.

A december 30-31-i műveletek során kiengedték a két tartókart, a két művelet 3-3 óráig tartott, majd 107 membránkioldó eszköz vette át a főszerepet. Ezek mindegyikének működnie kellett ahhoz, hogy az öt, rendkívül vékony, kaptonból álló védőréteg elnyerhesse az űrteleszkóp semmivel össze nem téveszthető végső formáját.

A NASA megfeszített munka után január 1-jére pihenőnapot rendelt el, ami után 2-án a napernyő kifeszítésével folytatódnak a munkálatok. Ez legalább két napig tart majd, de ha szükség van rá, a NASA akár lassíthatja is a folyamatot. A feszítés során a rendkívül vékony, a Nap felőli oldalon 0,05 milliméteres vastagságú fóliarétegek kerülnek végső állapotukba.

Ahogy a Rakéta.hu írja, a JWST árnyékolójának üzembe helyezése a legbonyolultabb ilyen jellegű munka, amivel a NASA valaha megpróbálkozott, lényegében ezen múlik a küldetés sikere, mert ha az árnyékoló nem a megfelelő módon nyílik ki, a James Webb eszközei nem tudnak megfelelő mértékben lehűlni, és így a feladatukat sem tudják ellátni.
A James Webb űrtávcső magyar idő szerint vasárnap délelőtt félmillió mérföldre, vagyis több mint 800 ezer kilométerre távolodott el a Földtől, ezzel a tervezett út 55%-ánál jár. A távcső útját és a kinyitásának fázisait itt lehet követni.

A 14 év csúszással fellőtt, végül közel 11 milliárd dollárba kerülő James Webb űrtávcső (JWST) a Hubble kvázi utódjaként felbecsülhetetlen tudományos munkát végez majd a Földtől 1,5 millió km-re található úgynevezett L2 Lagrange-pontban. A Hubble-től eltérő módon infravörös tartományban kutató JWST a világegyetem legkorábbi korszakait, a galaxis születését, a friss csillagok létrejöttét és az exobolygókat kutatja majd. A távcső jelentőségéről, működéséről és eszközeiről ebben a cikkünkben írtunk részletesen.


Meg volt a kötelező gebasz....
/ Tom Hanks/
 
  • Tetszik
Reactions: Wilson

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
4 547
16 542
113
Egy teljesen elméleti kérdés.
Egy idegen civilizáció mekkora bolygótömeg mellett tudna kijutnia világűrbe, - gondolom van egy kémia rakétákkal elérhető max sebesség, illetve nagyobb nehézségi erő mellett már akkora rakétát se lehet építeni, ami képes lenne kijutni a világűrbe - vagy túl nehéz lenne, vagy a saját súlyát nem bírná el az indítóállványon?
Olyan x2 földi átmérő, x5 föld tömeg felett már aligha elegendő egy mai képességű kémiai rakéta. "Elméletileg"

Bővebben itt tudsz olvasni erröl:
 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
4 547
16 542
113
Én nem értem miért kell Kínának ennyi műhold. Nagy gazdaság, de még annyira nem globális mint Európa. Az eszközeik élettartama túl rövid? Mert a SZU idején ez igencsak hozzájárult a rekord indításokhoz. Ugyanakkor a mars és holdszondái hosszú ideig működnek.
Ez nem mind műhold! Egy része az új állomás, és annak kiszolgálása, meg aztán a interplanetáris Hold-Mars missziók. De Kína önálló kommunikációs, és navigációs flottát is épít, és akkor ott vannak még a saját földmegfigyelő műholdak, titkos katonai eszközök, tudományos projektek, stb.
 

szzsolt81

Well-Known Member
2020. október 24.
5 706
4 260
113
Olyan x2 földi átmérő, x5 föld tömeg felett már aligha elegendő egy mai képességű kémiai rakéta. "Elméletileg"

Bővebben itt tudsz olvasni erröl:
köszönöm!
 

Nemerson

Well-Known Member
2018. február 17.
9 828
39 300
113
Rogozin a Roszkozmosz fönöke: Oroszország néhány éven belül évi 50-75 rakétát indít
 
W

Wilson

Guest

Ceres-1 kilövés​

FII6FZhVcAEW76l


A kínai Galactic Energy magáncég videót tett közzé négylépcsős Galaxy Aerospace Ceres-1 rakétájának kilövéséről.
Magát a rakétát magán műholdak pályára állítására használják. A Ceres-1 eddig 2 sikeres kilövésére került sor.

2022-ben a visszatérő kapszulát a Ceres-1-en tesztelik. 2023-ban a cég tervei szerint egy új Pallada-1 rakétát terveznek indítani, amely a számítások szerint akár 5 tonna rakományt is képes lesz alacsony föld körüli pályára bocsátani.
A Pallada-2 modernizált változatának valahol 2024-2025-ig kell repülnie, és akkor a teherbírásnak már el kell érnie a 14 tonnát.


Plusz egy videóriport a KNK 2021-es állami űrprogramjának eredményeiről.


Colonelcassad
 

Beni

Well-Known Member
2019. október 18.
82
281
53
Egy kis infografika arról, hogy mennyi tartályautó kell a Starship rendszer feltöltéséhez...


FIHIKeOX0AEq9lo


Ezek miatt lenne fontos, hogy a telephely mellett található régi földgáz kutat tudják használni CH4 (esetleg He2) kinyerésére (tudomásom szerint a tulajdonossal nem tudtak megegyezni), valamint, hogy beüzemeljék a levegő szeparáló készüléket az O2, N2 és Argon előállításához.
forrás: twitter:
ui: Ha nem jelenik meg a kép jelezzetek...
 

Capslock27

Well-Known Member
2017. október 30.
2 613
6 083
113
A szerencsétlen Nauka modulnak nem csak a földi időszak volt nehézkes, az űrben sem problémamentes. Már a 6. űrséta következik Nauka+Prichal témában, hogy részben sikerüljön végre az ISS rendszereihez integrálni, részben, hogy az európai robotkar végre működőképessé váljon. Az űrséta időpontja kérdéses, mert ősz óta (!) küzdenek, egy számitógépes problémával a robotkar vezérlésében.
 

csakb

Well-Known Member
2014. március 2.
394
651
93
Hol lehet ezt nyomon követni?
 
M

molnibalage

Guest
Sajnos időbeli adatsor nincs, úgy megnéztem volna a hőmérsékleti tranzienst.