Köszönöm én is erre a raktárrészre gondoltam, - tippeltem csak -, nem tudtam. Így akkor nem hülyeség amire gondolok . Próbálom csak mutatni a gondolatomat! Nem szép de érthető.
Ugye csak kicsit tovább kellene fejleszteni, ugyanolyan keresztkonzolt tenni rá mint a középgerinc! A napcellák előtt szépen lehet látni hogy pont van annyi hely hogy ezt kilehetne alakítani. S mindjárt ugyanolyan 2-2 azaz 4db Kibo modult lehetne az oldalán kialakítani. Sőt a másik Orosz oldalon a Mir modul ideglenes áthelyezésével már 8db-ot. S így lenne 8db dokkolónk is! S mire is kellene ez a szerkezet?
- Ezt ellehetne tolni a Holdhoz, (persze hajtóművekkel), ezáltal egy már kész űrállomást ott létrehozva, a hold körül keringve!
- Bármi történhet a holdon az űrhajósokkal, legyen egy stabil hely ahová tudjanak menekülni.
Mivel hiába küldünk egy űrhajót a holdra, az csak egy űrhajó! Abban nem tudnak mihez kezdeni!
Lásd most is az ISS-n az asztronautát! A hold kicsit messzebb van mint az ISS.
- A másik ok pedig a holdra-szállás lenne, amihez megint jármű kell, amihez megint üzemanyag kell. Amit el kell tárolni. A megtörtént "régi" holdra szállásnál is így volt, ha jól emlékszem, külön volt egy egység ami leszállt a holdra. Ezért én úgy gondolom talán érdemes lenne nem elégetni hanem kicsit feltuningolva a hold körül keringetve, egy űrbázisként használni! Így eltűnne a föld közelből, nem kellene szétégetni a több milliárdos űrbázist! Lehetne az új űrbázist építeni!
- Ugyanakkor a Kibo modulból 8db kellene, ez talán még csökkentené a költségeket is, s növelné a raktárkészleteket! Ugyanakkor már előkészül a többemberes holdbázis létrehozásához is! Bőven lenne hely rajta!
- A lényeg nem a földről kellene indulni! Elő kísérlet a Mars induláshoz! Majd létre lehetne hozni egy lézeres kommunikációt a Hold űrbázis s földi űrbázis között! Így több lehetőség nyílna a fejlődésre!
Mivel a marsi űrbázissal már lézeres kommunikáció volna jó!
Viszont égetni egyszerűbb igaz!
Ami az ISS tunningolását illeti, elméletileg lehetne, gyakorlatilag több tényező miatt sem éri meg.
Az egyik ilyen az állomás kora. Nem feltétlenül kerül be a hírekbe minden apró műszaki hiba, ahogy az se, hogy csak a ūtemezett karbantartás mennyi űrhajós időt visz el ami különösen az Orosz szegmest érinti, de a nyugati rész se lessz fiatalabb.
Egy 2021-es elemzésben a Nemzetközi Űrállomásra küldött orosz űrhajósok munkaidejük 25,3% -át, vagyis 579 órát és 20 percet töltöttek az állomás orosz szegmensének karbantartására..
A Nemzetközi Űrállomásra utoljára küldött orosz űrhajósok munkaidejük 25,3% -át, vagyis 579 órát és 20 percet töltöttek az állomás orosz szegmensének karbantartására egy jelentés szerint.Az orosz modulokon végzett karbantartási munka ellenére a személyzet teljes egészében befejezte a tudományos…
rocket-science.blog.hu
Az űrállomás egy Lenyűgöző szerkezet, amely két futballpálya területű. Ennek mint egy tengeralattjárónak, zárt hajóteste van. Az állomás hajó-testén keresztül több száz különböző kábel és csővezeték megy ki. És minden ilyen pontot úgy kell tartósan leszigetelni, hogy az állomás a napos oldalon akár + 150 fokig melegszik, majd az árnyékban - 150-re hűl. És mindez naponta tizenhatszor! Ez a ciklus hőmérséklet változás idővel minden szerkezetet kikezdhet. Az Orosz szegmens folyamatosan szivárogy több lyuk, repedés is van rajta, ugyanakkor nem lehagyhatóak.
Még üzemanyag tárolasra sem alkalmas, régóta ūresek a modulok tankjai a felmerülő problémák miatt, és teherhajókkal emelik a magasságot.
Mikro meteorok is lyuggatják rendszeresen az állomast, nem okozva komoly károkat, de pl degradálodnak a napelemek, de a robot kart is érte már találat;
Az egész szerkezet indokolatlanul nagy egy Hold bázis kiszolgálásához.
De ha mindezen nem lennének akkor is ott van még az Orbitális Energia menedzsment problémája.
Nem úgy megy az, hogy hasra ütés szerint kitalálom, hogy átugrok Hold pályára..
Az ISS inklanációja az Orosz elérhetőseg miatt relatív nagy, 51.6°
Ebből kellene eljutni a Hold Near-rectilinear halo pályára.
Általánosságban elmondható, hogy a dőlésszög/inklanáció megváltoztatása nagyon sok delta-v-t igényel, épp ezert a legtöbb esetben megpróbálják elkerülni ezeket, amikor csak lehetséges. Magyarán
Minimális az ami az ISS pályából nyerhető, ezért egyszerűbb kihagyni az odautat, és az öreg túlsúlyos problémás szerkezet helyett direktben és ujjal indítani..
A vázoltak miatt már készül a Gateway ami kifejezetten Hold körül kering majd, oda érkeznek, majd onnan indulnak a Holdra tovább a missziók.
Ja, és Marsi missziókhoz se feltétlenül ideális a Hold mint kiindulási pont, pont nemrég volt erről szó;
Post in thread 'Űrkutatás'
https://forum.htka.hu/threads/urkutatas.1156/post-1730735