Űrkutatás

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
4 545
16 534
113
Akkor nem nagyon bíztak benne.
Ez csak a másodík indítása volt a rakétának, az első 2014-ben. Itt a szempont a minél nagyobb tömegü hasznos teher(mühold) pályára állítása
Rogozin úgy is szeret nagyokat mondani, meg a SpaceX-et piszkálni, igazán bevállalhatta volna hogy kilőnek egy Ladát! Jó nagy sajtót kapott volna..
cjqSo5_tvKk.jpg
 

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
14 445
36 485
113
Nem lett volna rossz, de nem lenne elég orosz. :D Egy egész MAZ-537 szerelvény tankostól, na az már elég orosz lenne. :D

Pár éve talán az sg-n vagy itt volt egy rajz, ahol Szu-27-est lőttek volna fel hordozórakétával. Persze lehet, hogy áprilisi tréfa volt.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
4 545
16 534
113
Japán StriX-α műhold a Rocket Lab fedélzetén.


A küldetés az Új-Zélandi, Māhia-félszigeten található Launch Complex 1A-ból indul.

A Synspective, a műhold gyártója, egy japán székhelyű vállalat, amely idő- és munkaigényes földi megfigyelésekre igyekszik orbitális megoldásokat nyújtani.

E cél elérése érdekében a vállalat legalább 30 kisméretű Synthetic Aperture Radar (SAR) műholdból álló flottát tervez telepíteni a StriX csillagkép részeként.

Screen-Shot-2020-12-14-at-20.13.20-1170x655.png


A Strix a baglyok, a látásukról híres lény nemzetségneve. Innen a küldetés elnevezése is: The Owl’s Night Begins - Kezdődik a Bagoly Éjszakája.

Screen-Shot-2020-12-14-at-20.07.10.png


Hasonlóképpen, a StriX SAR műholdak képesek lesznek átlátni minden olyan időjárási körülményt, amely egyébként eltakarná a talajt az optikai kameráktól.

A műhold eredetileg egy Arianespace Vega rakétáról indult volna, de miután a Vega meghibásodott a Falcon Eye 1 indításakor 2019-ben, az Electron rakétára váltottak.

https://www.nasaspaceflight.com/2020/12/owls-night-begins-strixα-rocket-lab-launch/#more-72056
 
M

molnibalage

Guest
Te jó ég, ez gondolom valódi szimuláció, minden egyes részecske minden egyes részecskére vonzást gyakorol. Téboly, mekkora számítógép kell ma egy ilyenhez és mennyi idő?
A kulcs az, hogy mekkora a "részecske" és az, hogy milyen távolság esetén hagysz ki bizonyos dolgokat az egyenletből vagy hanyagolsz el dolgokat.

Pl. a modell hol és mikor számol hőtranszporttal. Vagy a gravitációs vonzást meddig veszi figyelembe. Mert a részecske, ami akkora sebességvektorral bír, hogy elrepül a fenébe, akkor azzal egy idő után lehet, hogy nem számol a modell.

Amikor én egyetemista voltam, akkor néhány tízezer elemből álló CFT modelleket használtunk és futtattak akkor bivalyerős PC-k (néha többön együtt) dinamikus módban 1-2-3-4 sec hosszan napokig és a valódi 3D hálózat csak nagyon, nagyon, nagyon, nagyon indokolt esetben használtunk. Talán még megvannak valahol egy kavitációs számításról készült videóim.

Ma, ha nem is kell 3D a több millió elemes modellekkel elbírnak néhány százezerbe kerülő PC-k. Szóvl a videón látható modellezést, ha helyesen paraméterezik és néhány millió elemből áll, egy izmosabb 4 PC-s hálózat szerintem hetes nagyságrendben is megoldja, ha a modell vizsálatának szempontjából dolgokkal nem számolunk.
Ez több tízmillió vagy még több elemmel készül, akkor tényleg kell egy szuperszámítógép. Videóból nem derül ki, hogy a szuperszámítógépen mennyi időt futott. Mert lehet, hogy csak néhány órát. Piszok drága azok üzemidje ám.

Ez kéve végigolvasni. Több száz modell futott, abból néhányat mutattak meg.
http://icc.dur.ac.uk/giant_impacts/

With our 107-particle simulations, we have enough resolution to measure a spatial gradient in the material forming these proto-Moons.

We ran 3D simulations of over 300 collisions onto terrestrial planets hosting thin(ish) atmospheres for the first time spanning a wide range of angles and speeds, as well as different masses and compositions
 
  • Tetszik
Reactions: Horizon

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
4 545
16 534
113
  • Tetszik
Reactions: fishbed

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
4 545
16 534
113
Újabb jó hír az ESA-tól.

Az ESA 2023-ban tervezi az első újrafelhasználható Themis rakétafokozat demonstrációs repülését.

Themis_pillars.jpg


December 15-én az ESA 33 millió euró értékű szerződést írt alá a francia ArianeGroup fővállalkozóval a „Themis kezdeti szakaszra”. A Themis ezen első fázisa magában foglalja a repülőjármű-technológiák előkészítését, a próbapadot és a statikus próbapadi demonstrációt a franciaországi Vernonban. Ez magában foglalja a földi szakasz előkészítését is a svédországi Kirunában, az Esrange Űrközpontban, az első „ugró” tesztekre és a kapcsolódó jármû-módosításokra.

Themis_demonstrations_article.jpg

A Themis 30 m magas és 3,5 m átmérőjű egyrészes demonstrátor, ami 130 tonna folyékony oxigént / metánt tartalmaz ami három Prométeusz motort lát el.

A szuborbitális repülési teszteket 2023-tól tervezik az európai űrkikötőben, Kourou-ban, a Francia Guyana-ban.

https://www.esa.int/Enabling_Suppor...lans_demonstration_of_a_reusable_rocket_stage
 
W

Wilson

Guest
Kína megnyitja a külföldi kutatók előtt óriásteleszkópját, írja az MTI. A fél kilométer átmérőjű, FAST (Five-hundred-meter Aperture Spherical Radio Telescope) nevű rádiótávcső a valaha épített legnagyobb és legérzékenyebb rádióteleszkóp.

Kína 2021-től fogadja azoknak a külföldi kutatóknak a kéréseit, akik méréseket szeretnének végezni a teleszkóppal. A Délnyugat-Kína hegyei között lévő teleszkóp a Puerto Ricó-i óriásteleszkóp összeomlása után az egyetlen ilyen kaliberű eszköz, amely külföldi asztronómusokat fogad.

Inspirációt merítettek az Arecibo obszervatóriumból

Az Arecibo obszervatórium egytányérú nagy rádióteleszkópja december elsején omlott össze, mert előbb elszakadt egy segédkábele, amely egy 30 méteres lyukat ütött a fényvisszaverő tányérba és károsította a felette lévő kupolát. Majd november 6-án az egyik fő acélkábele pattant el, további sérüléseket okozva.

Vang Csiming, a FAST műveleti és fejlesztési központjának főellenőre elmondta, látogatást tettek az Arecibóban, és inspirációt merítettek annak a szerkezetéből is.

Öt kilométernyi rádiómentes zóna

A Kujcsou tartományban lévő Pingtangban található kínai teleszkóp háromszor érzékenyebb, mint az amerikai. Körülötte öt kilométernyi rádiómentes zóna terül el, ahol sem mobiltelefonok, sem számítógépek használata nem engedélyezett.

A FAST építési munkálatai 2011-ben kezdődtek, rendszeres működése szeptemberben indult, januártól a teljes teleszkóp működik.

30 futballpályányi terület

Több mint tíz ország és régió kutatói terveznek megfigyeléseket a teleszkóppal, amellyel a korábban kivitelezhetetlen kutatások is lehetővé válnak.

A gravitációs hullámok, az exobolygók, az ultranagy energiájú kozmikus sugárzás (UHECR), a csillagközi anyag megismerésében, a csillagászati, asztrofizikai és alapvető fizikai ismeretek bővítésében is nagy szerepe lehet a jövőben.

Ötszáz méteres tányérja 30 futballpályányi területet fed le, építése 1,1 milliárd jüanba (49 milliárd forintba) került. A környék több ezer lakóját költöztették el, hogy legyen elegendő hely az óriásteleszkópnak.