Űrkutatás

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

W

Wilson

Guest
Szivárog és gyorsan fogy levegő a Nemzetközi Űrállomás (ISS) orosz részlegéből, és egyelőre nem sikerült kijavítani a hibát.



A szakértők a hírek szerint azt fontolgatják, hogy a két orosz kozmonauta lezárja-e a hibás részleget vagy sem.

A szivárgás valószínűleg a Zvezda modulon van, de nem tudják, hogy pontosan hol.

Augusztusban már egyszer felfedeztek egy 4,5 centiméter átmérőjű rést, de azt akkor befoltozták, anélkül, hogy megtudták volna, mitől keletkezett.Később, októberben aztán észrevették azt, hogy van egy másik lék is, amelyet azonban még nem sikerült megtalálniuk. Novemberben már egy űrsétát is végrehajtottak a szivárgás helyének felderítésére, de ez eredménytelen volt.




Ha az űrhajósok és a földi irányítóközpont arra jutna, hogy le kell zárni a szivárgó részleget, akkor ez az egész űrállomást és minden ott dolgozó űrhajós tevékenységét érintené.

A Roszkoszmosz orosz űrkutatási vállalat közölte, hogy az ISS-en senki sincs veszélyben. Jelenleg a két oroszon kozmonaután kívül négy amerikai és egy japán űrhajós tartózkodik az állomáson.

A Russia Today nemrég arról írt, hogy az oroszok földi irányítóközpontja arra kérte a kozmonautákat: kettőzzék meg az erőfeszítéseiket és találják meg mielőbb a léket, mert a Földről ennek a problémának a megoldásában nem fognak tudni segíteni.

Egyes szakértők szerint a szivárgás azt jelzi, hogy a Nemzetközi Űrállomás felett „eljárt az idő", és emiatt érdemes lenne újabb űrállomás(okat) építeni

Index
 
W

Wilson

Guest
A világ legerősebb folyékony hajtóanyagú rakétamotorját Oroszországban tesztelték



2020. december 19-én az NPO Energomash (a Roscosmos része) elvégezte a világ legerősebb folyékony hajtóanyagú rakétamotorjának, az RD-171MV-nek az első teljes méretű indítási próbáját. Dmitrij Rogozin, az állami vállalat vezetője erről Twitter-fiókjában írt.

Minden paraméter normális

- mondta Rogozin.

Megjegyezte, hogy ezt a hajtóművet a legújabb, közepes osztályú hordozórakéta, a Szojuz-5 első szakaszában fogják használni. A vezérigazgató ugyanakkor megígérte az előfizetők kéréseire válaszolva, hogy legközelebb videót készítenek és közzétesznek egy ilyen eseményről.

A "Szojuz-5" fejlesztése 2016-n kezdődött. Helyettesítenie kell az Ukrajnában gyártott Zenith LV-t. A Szojuz-5 második szakasza az RD-0124MS motorral lesz felszerelve -ez a Szojuz-2.1b hordozórakéta harmadik fokozatának továbbfejlesztett erőforrása. Ez a rakétamotor helyettesíti az ukrán RD-120 (Yuzhmash) .

2023-2025-n legalább három "Szojuz-5" kísérleti indítást terveznek végrehajtani a Bajkonur kozmodromnál. A tesztek befejezése után és 2036-g évente legalább két Szojuz-5 indítást terveznek.

2018-n a Zenit hordozórakéta indító, technikai, összeszerelési és tesztlétesítményei Kazahsztán tulajdonába kerültek Baikonurban . Az orosz-kazah közös projektről szóló megállapodás keretein belül ezt az infrastruktúrát Kazasztán költségén a "Szojuz-5" hordozórakétához kell igazítani.
 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
4 186
14 852
113
Röviden...

Ujabb sikeres Falcon is 9 start és landolás NROL-108


ArianeSpace ST-29 mission 36db OneWeb műholdal a Vostochny Cosmodrome-ból.
https://www.arianespace.com/mission/soyuz-flight-st29/


Kanadai űrhajós is lesz az első Holdra szálló Artemis járaton.
Valamint a Kanadai Űrügynökség négy űrhajósának egyike is részt vesz a NASA Orion kapszulájának és a Space Launch System (SLS) rakétának legelső személyzettel indított járatán, ami közel kéthetes próbarepülést végez majd a Hold körül.
https://www.nasaspaceflight.com/202...econd-nation-ever-to-send-people-to-the-moon/


A Floridai Cape Canaveral Air Force Station és Patrick Air Force Base-t átnevezték Cape Canaveral Space Force Station és Patrick Space Force Base-re. A átnevezés megerősíti az Űrerő US Space Forces láthatóságát.
http://www.collectspace.com/news/news-121020a-cape-canaveral-space-force-renaming.html


Az Egyesült Királyság nemzeti rakétatesztelő létesítménye hamarosan megnyitja kapuit. Az új központ lehetővé teszi a UK vállalatainak és tudósainak, hogy teszteljék a legkorszerűbb űrhajtóműveket.
https://www.spacedaily.com/m/report...lity_to_propel_UK_into_new_space_age_999.html


Kiadták az idei sikertelen Vega rakéta VV17 hivatalos vizsgálati anyagát.
vega-launch-gokturk-1-dec-2016-2-lg.jpg

https://www.spacedaily.com/m/report...iry_Commission_announces_conclusions_999.html


Megkezdék a kínai hold küldetés visszatért kapszulájának tartalmának kiemelését.

https://youtu.be/UWVkJXEMKpo
 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
4 186
14 852
113
A hibbant Trumpek Space Guardians sztorija volt mar? Ezen rohog a fel orszag itt napok ota, hogy ez NEM vicc, hanem komolyan bejelentettek Pence (es nem rohogte el magat): https://www.thewrap.com/space-force...ing-members-guardians-how-is-this-not-a-joke/
Tényleg nem védeni akarom a kormányzati álláspontot, mert valószínűleg találhattak volna megfelelőbb nevet is, de csak azért mert pár Disney szuperhősös filmben is így van elnevezve pár jelmezes karakter, még nem sajátíthatják ki az elnevezést. Ez a kultúrharc negatív hozadéka.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7
K

kamm

Guest
Tényleg nem védeni akarom a kormányzati álláspontot, mert valószínűleg találhattak volna megfelelőbb nevet is, de csak azért mert pár Disney szuperhősös filmben is így van elnevezve pár jelmezes karakter, még nem sajátíthatják ki az elnevezést. Ez a kultúrharc negatív hozadéka.

Ennek semmi koze ehhez, te felreertesz valamit. Beszeled a nyelvet? Angolul total rohejes az egesz nev, Marvellel vagy anelkul, szo szerint nevetseges, gyerekes, kinosan ostoba. Kepzeld el, ha a HM holnaptol mondjuk orangyaloknak hivna a pilotakat, az lenne a hivatalos elnevezesuk, nem mondjuk honved vagy ilyesmi.
 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
4 186
14 852
113
Ennek semmi koze ehhez, te felreertesz valamit. Beszeled a nyelvet? Angolul total rohejes az egesz nev, Marvellel vagy anelkul, szo szerint nevetseges, gyerekes, kinosan ostoba. Kepzeld el, ha a HM holnaptol mondjuk orangyaloknak hivna a pilotakat, az lenne a hivatalos elnevezesuk, nem mondjuk honved vagy ilyesmi.
Szerintem pont te nem vagy a szó jelentésével tisztában. Egyáltalán nem röhejes, csak te a jelmezes mesefilmre asszociálsz.
https://dictionary.cambridge.org/dictionary/english/guardian

És a hasonlatod sem jó..
 
K

kamm

Guest
Szerintem pont te nem vagy a szó jelentésével tisztában. Egyáltalán nem röhejes, csak te a jelmezes mesefilmre asszociálsz.
https://dictionary.cambridge.org/dictionary/english/guardian

1. En nem is lattam a Marveles dolgokat.
2. Nem megbantani akartalak, egyszerűen tenyt allapitottam meg, hogy nem erzed, miert ciki. Az angolba szerintem inkabb ne menjunk bele, roviden szolva en ketnyelvu vagyok (kb egyedul itt hasznalok magyart, meg par csaladtaggal, barattal telefonon, amugy tobb, mint husz eve angolul kommunikalok, amikor ebren vagyok, nativ amerikai kornyezetben, C-level beosztasban vagy konzultanskent, emellett birosagon, hosszu valoperemben is magamat képviselem.)
3. A guardian egy rohejes szo ilyen kornyezetben. Jogban peldaul incapacitated avagy underage etc személynek van Law Guardian kijelolve. Ha nem erted, miert, az valószínűleg azert van, mert nem vagy nativ az amerikai angolban, nincs ebben semmi, nem sertesnek szantam.
 
  • Tetszik
Reactions: Zaphod Beeblebrox

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
4 186
14 852
113
1. En nem is lattam a Marveles dolgokat.
2. Nem megbantani akartalak, egyszerűen tenyt allapitottam meg, hogy nem erzed, miert ciki. Az angolba szerintem inkabb ne menjunk bele, roviden szolva en ketnyelvu vagyok (kb egyedul itt hasznalok magyart, meg par csaladtaggal, barattal telefonon, amugy tobb, mint husz eve angolul kommunikalok, amikor ebren vagyok, nativ amerikai kornyezetben, C-level beosztasban vagy konzultanskent, emellett birosagon, hosszu valoperemben is magamat képviselem.)
3. A guardian egy rohejes szo ilyen kornyezetben. Jogban peldaul incapacitated avagy underage etc személynek van Law Guardian kijelolve. Ha nem erted, miert, az valószínűleg azert van, mert nem vagy nativ az amerikai angolban, nincs ebben semmi, nem sertesnek szantam.
A vita, és véleménykülönbség nem sértő. Ahogy írtam is választhattak volna szerencsésebben. De ettől még csak azért mert egy szó jelentéstorzuláson megy át a posztmodern világnak köszönhetően, még nem válik meg eredeti jelentésétől. Az angolban ahogy azt ezek szerint te is jól tudod, nagyon is használatos a guard-guardian kifejezések, és nem igazán nevetséges környezetben, leszámítva a Disney filmeket.

Az a gyanúm, hogy az oly divatos "minden rossz amit a Trump adminisztráció csinál" baloldali sajtója próbálja kelteni csak az örvényeket.
 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
4 186
14 852
113
Még nem nagyon esett szó a rohamosan bővülő kereskedelmi rakétapiac egyik új indulójáról, akik nagyon hamar komoly résztvevői és kihívó lehetnek a RocketLabnak és a más a kategóriában jelenlévő szolgáltatónak.


A 2014ben alapított Firefly Aerospace-ről és az Alpha rakétájukról van szó, ami képességeit tekintve igen jól pozicionáltnak tűnik az 1000 kilogrammos LEO képességgel és a hozzá tartozó 15 milliós árcédulával.

A Firefly egy Aamerikai magáncég, amelynek központja Ukrajnában és az USA-ban található. Az amerikai Texas államban végzik a rakéták tényleges gyártását, a vállalat ukrán kozpontjában pedig a kutatás és fejlesztés zajlik.

firefly-alpha-1-1536x1152.jpg


A rakéta kétrészes LOX/RP1Reaver hajtóművekkel felszerelt, 29méter magas 1.8méter átmérővel rendelkezik.

alpha2-640x818.jpg


Tom Markusic CEO több mint 20 éve dolgozik az űriparban, az amerikai légierőnél, a NASA-nál, a SpaceX-nél, a Blue Originnél, majd a Virgin Galacticnál dolgozott. Kiemelte munkáját a SpaceX texasi tesztelő létesítményének igazgatójaként, ahol segített Elon Musk cégének a Falcon 1 rakéta fejlesztésében.
Talán nem is véletlen, hogy méretben és képességeit tekintve is van hasonlóság a két rakéta között.

Efoglw-WkAEPiwk-1276x2048.jpg


A cég 2021re már 3-4 indítással számol, és a fejlesztések sem állnak le, mert tervben van egy 3 gyorsítófokozattal rendelkező változat, valamint egy újrahasznosítható spaceplane is.

alpha4-640x736.jpg


alpha3-640x312.jpg

https://firefly.com/

https://www.cnbc.com/2020/10/21/firefly-aerospace-aims-for-first-rocket-launch-in-late-december.html
 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
4 186
14 852
113
Az SLS ismét csúszást szenvedett: az utolsó előtti teszten - amikor megpróbálták teljesen feltölteni a rakétát. A probléma mindjárt az elején jelentkezett,a mikor a folyékony oxigént próbálták "betankolni" - ha jól olvasom, már a csővezeték lehűtési szakaszában. A cikk szerint két fokozatban megy a LOX: először alacsony nyomáson, hogy lehűljön a rendszer; ne kapjon "sokkot" a hirtelen hőmérséklet változástól, majd lehűlés után nagyobb nyomással töltik.
Az utolsó teszt, az ún. "Hot-Fire Test" amely során teljes tankolás+gyújtás lesz, karácsonyra volt ütemezve, de a mostani megszakítás miatt bizonyosan ez is csúszni fog.
Forrás: https://www.nasaspaceflight.com/2020/12/sls-wdr-scrubbed-core-stage-data/
Én nem követem az SLS aktuális állását, de most így hirtelen elgondolkodva, lassan ott tartunk, hogy a Starship program előrébb jár, mint az SLS. Ugye ők már túl vannak repülésen (meg persze emiatt a feltöltési kudarcokon), még ha látványosan az SLS már indításra vár.
És az a kunszt, hogy a moduláris megközelítés megint bebizonyította, hogy mennyivel jobb fejlesztési szempontból.
Sokkal gyorsabban lehet haladni, ha a modulokat külön, vagy legalábbis stack-ekben lehet tesztelni. Mert ugye a Starship moduláris meghajtási rendszerű. Moduláris a szerkezete (gyűrűs építés), de maga az egész BFR (nekem már csak az eredeti Big Fuckin Rocket marad) is egy moduláris rendszer, mivel a működő Starship alapján szerintem 1 éven belül összerakják a hosszabb de alapvetően azonos elemekből álló, és azonos működésű Super Heavyt. Ott már nem kell külön tesztelni a Raptorokat, a tartályokat, a vezérlő szoftvert, stb. Egyszerűen csak módosítani kell a repülési paramétereket, 'oszt jónapot.

Na nem kell tovább aggódni megvolt a sikeres "Green Run" teszt.
https://blogs.nasa.gov/artemis/2020...-loading-of-core-stage-during-green-run-test/

Sőt, a Nasa illetékesei szerint tudják tartani a 2021 novemberi indítási dátumot is.
https://www.bbc.com/news/science-environment-54927173
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and Horizon

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
4 186
14 852
113

Kína új, közepes rakétája, a Long March-8 végrehajtotta első repülését, és 7kísérleti és 4magán műholdat állított a tervezett pályára a Kínai Nemzeti Űrhivatal (CNSA) szerint.

A rakéta Kína déli részén, Hainan szigeti tartomány partvidékén, a Wenchang űrközpontbólindult 12 óra 37 perckor. (Pekingi idő).

pic1-36049965.jpeg


A Long March-8 rakéta teljes hossza 50,3 méter, felszállási tömege 356 tonna. Legalább 4,5 tonna hasznos tehert képes a nap szinkron pályára szállítani 700 km magasságban.


http://www.ecns.cn/m/news/sci-tech/2020-12-22/detail-ihaexsqc6150473.shtml
 

hayate

Well-Known Member
2012. december 3.
342
1 754
93

Kína új, közepes rakétája, a Long March-8 végrehajtotta első repülését, és 7kísérleti és 4magán műholdat állított a tervezett pályára a Kínai Nemzeti Űrhivatal (CNSA) szerint.

A rakéta Kína déli részén, Hainan szigeti tartomány partvidékén, a Wenchang űrközpontbólindult 12 óra 37 perckor. (Pekingi idő).

pic1-36049965.jpeg


A Long March-8 rakéta teljes hossza 50,3 méter, felszállási tömege 356 tonna. Legalább 4,5 tonna hasznos tehert képes a nap szinkron pályára szállítani 700 km magasságban.


http://www.ecns.cn/m/news/sci-tech/2020-12-22/detail-ihaexsqc6150473.shtml

És ennek az új szériának az R változata újrahasznosítható lesz. A tervek szerint az első fokozat a boosterekkel együtt fog landolni. Hallottam olyat hogy már jövőre megkísérlik, máshol meg 2025-öt említenek. 2021 kissé optimistának tűnik nekem még ha öles léptekkel is haladnak a kínaiak.
 
K

kamm

Guest
A vita, és véleménykülönbség nem sértő. Ahogy írtam is választhattak volna szerencsésebben. De ettől még csak azért mert egy szó jelentéstorzuláson megy át a posztmodern világnak köszönhetően, még nem válik meg eredeti jelentésétől. Az angolban ahogy azt ezek szerint te is jól tudod, nagyon is használatos a guard-guardian kifejezések, és nem igazán nevetséges környezetben, leszámítva a Disney filmeket.

De, igen, es pontosan ezert mondom (mert ketnyelvu vagyok), hogy nevetseges az elnevezes. Amugy mar a jogi kontextusban is gaz lenne, ugy meg kifejezetten serto (ti. guardiant konkretan incapacitated azaz magatehetetlen-donteskeptelen, szellemi fogyatekos, demens avagy kisgyerekeknek rendelnek ki.)
Hidd el, ha nem elsz itt es nem vagy nativ speaker, akkor ezt nem fogod erezni.
Ez szinte minden nyelvvel es mindenkivel igy van, beszelhet valaki barmilyen nyelvet barmilyen jol mashol, de a kulturalis affinitas hianyozni fog.
Ugyanakkor ez persze hianyozhat helyieknel is, hozzateszem, egy montanai farmer lehet, hogy a maga (joval szukebb) ertelmezeseben nem erzi kinosan tulzonak avagy bargyunak, netan sertonek, hanem szimplan nem erdekli.

Az a gyanúm, hogy az oly divatos "minden rossz amit a Trump adminisztráció csinál" baloldali sajtója próbálja kelteni csak az örvényeket.

Ennek semmi koze hozza, bar az igaz, hogy alatta szamtalan ilyen rohejes balfaszkodas tortent, pontosan amiatt, mert amatorokkel vette magat korul es o meg semmihez nem ertett soha vilagon nagyon ciki sales pitcheken kivul.

Sailors, marines, soldiers, airmen - and Guardians? Pleahhhse. Give me a fuckin' break...