M
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.
Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.
Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.
--- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---
A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!
Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz
Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.
A mostani arabokat ne hasonlítsuk a "korabeli" arabokhoz. Költészetben, politikatudományban, és az ókori eredmények megőrzésében, pl. orvostudományban, matematikában, filozófiában igenis voltak eredményeik. Ha csak a mogul építészetet nézed, hatalmas eredményeik voltak. Csak mára már nem korszerűek, átvette a dogmatika a vezetést. De Irán, Törökország, Pakisztán, Egyiptom ma sem lebecsülendő. Persze ebből csak Egyiptom arab ország.
Nem rosszból de a kereszténység államvallássá tétele után következett be a római birodalom összeomlása, olyan gazdasági és kultúrális visszaesés, amelyre nem túl sok példa van a történelemben. Azt se felejtsük el, hogy az iszlám állam hódításainak kezdetén, két nálánál katonailag jóval erősebb birodalomra(bizánc és perzsia) mért csapással tudta kiterjeszteni uralmi területét. A 9.század után az arabok nem sok szerepet játszottak az iszlám katonai hódításaiban mert a közel-keleten az iszlamizálódó türk törzsek és rabszolgakatonaság, míg észak-afrikában a berberek voltak a dominánsak.
Akkor egy kis költészeti gyorstalpaló:Az "arabok", akik az Arab-félszigetről elindították a dzsihadot, harcias sivatagi törzsek voltak (lásd: Dűne, fremenek). Nem voltak sem kifinomultak, sem műveltek. Azok, akiről beszélsz, berberek, perzsák stb. voltak.
A kereszténység felvétele már az összeomlás elleni lépés volt. Bizánc meg tartotta magát még 1000 éven át.
Akik a tudományt művelték arab létükre. ( van köztük perzsa is)Az "arabok", akik az Arab-félszigetről elindították a dzsihadot, harcias sivatagi törzsek voltak (lásd: Dűne, fremenek). Nem voltak sem kifinomultak, sem műveltek. Azok, akiről beszélsz, berberek, perzsák stb. voltak.
A kereszténység felvétele már az összeomlás elleni lépés volt. Bizánc meg tartotta magát még 1000 éven át.
Jó sorozat, a többit is meg fogom hallgatni szerintem.
player.fm/series/the-explorers-podcast/ferdinand-magellan-and-the-circumnavigation-of-the-world-part-1
player.fm/series/the-explorers-podcast/ferdinand-magellan-and-the-circumnavigation-of-the-world-part-2
player.fm/series/the-explorers-podcast/ferdinand-magellan-and-the-circumnavigation-of-the-world-part-3
player.fm/series/the-explorers-podcast/ferdinand-magellan-and-the-circumnavigation-of-the-world-part-4
Hát, én bringázás közben hallgattam meg.Nem tudok igazán angol szöveget koncentrálás nélkül hallgatni, mondjuk magyart sem annyira, akkor meg inkább yt:
"Az "arabok", akik az Arab-félszigetről elindították a dzsihadot, harcias sivatagi törzsek voltak (lásd: Dűne, fremenek). "( téged idézlek.)
Most beletrafáltál! A Dűne az egyik kedvenc regényem. Azért is merek hozzászólni. A megkövezés illetve keresztre feszítés lehetőségét vállalva, azt jelenteném inkább ki, hogy a szemiták a fremenek arhetípusai. Nem kifejezetten arab. A kabbala "tudománya" is tetten érhető az "ember feletti ember" a Kwisach Hederach képében, ne vezzessen meg a "Mahdi" és a "dzsihad" szavak. Egy jóval komplexebb regény, jó pár kultúrából átemelt és "összeolózott" egyveleg. Utalnék itt Szepes Mária Vörös Oroszlán regényében szereplő Adam Kadmonra, aki szintén a szemita "übermensch" akakja. Bonyolultabb ez...
Ezt a lista egy lófasz! Semmi konkrétum csomó dolognál.Akik a tudományt művelték arab létükre. ( van köztük perzsa is)
Tizenöt kiemelkedő iszlám tudós és felfedezéseik | Orientalista.hu
Amikor az iszlám állam és más muszlimok által elkövetett rombolás képei tárulnak elénk, feladatunk annak tudatosítása, hogy mindebbe az iszlámot belevinni bűn, bárki is teszi. Ha nem lettek volna muszorientalista.hu
Mit és hogyan reformált rajta?a középkori gondolkodás megreformálásának kiemelkedő alakja.
Melyek azok az egyes diszciplínák?Arisztotelészi filozófia továbbfejlesztője és az orvostudomány egyes diszciplínáinak létrehozója volt.
Az iszlamofilek körében talán a leghíresebb útleírás. Mondjuk a Marco Polo utazásáról már hallottam, erről a leghíresebbről pedig nem.Arab utazó, tudós, aki Rihlah címen megírta a történelem leghíresebb útleírását.
Mi ezen a felfedezés? Mások munkáját regurgulizálta, mint az arab tudósok úgy általában.Arab filozófus, tudós, aki Arisztotelész és Platón munkáit kommentálta, magyarázta, majd kiegészítéseivel a kor számára érthetővé tette.
Ez is egy olyan arab "találmány" amit nem ők találtak ki, hanem ezt pl. az indiaiak.Munkássága a hindu-arab számok és az algebra koncepciójának európai matematikába való bevezetése miatt vált híressé.
Hippokratész vagy Semmelweis már smafu?Perzsa alkimista, filozófus, a történelem egyik legnagyobb orvosa.
Már jóval előtte Euklidész, Ptolemaiosz megalkották az optika alapelveit.Arab csillagász, matematikus, az optika alapelveinek megalapozója, akit híressé tettek tudományos kísérletei.
Nekem eléggé érdekes, hogy mondjuk egy Ulugbek hiányzik erről a listáról:Ezt a lista egy lófasz! Semmi konkrétum csomó dolognál.
Mit és hogyan reformált rajta?
Melyek azok az egyes diszciplínák?
Az iszlamofilek körében talán a leghíresebb útleírás. Mondjuk a Marco Polo utazásáról már hallottam, erről a leghíresebbről pedig nem.
Mi ezen a felfedezés? Mások munkáját regurgulizálta, mint az arab tudósok úgy általában.
Ez is egy olyan arab "találmány" amit nem ők találtak ki, hanem ezt pl. az indiaiak.
Hippokratész vagy Semmelweis már smafu?
Már jóval előtte Euklidész, Ptolemaiosz megalkották az optika alapelveit.
Az a helyzet, hogy egyetlen olyan tudományos eredményt ismerek, amit tényleg eredeti innováció az arab világból, és nem mások eredményeinek az újracsomagolva eladása: a gyakoriságelemzéses kriptanalízis.
Csak a nyugat számára marginális és az is csak az átlagos ismeretek szerint. A valóságban eléggé számontartott volt. Nagypapa ugye a történelem valaha volt legzseniálisabb pszichopata tömeggyilkosa volt, aki hatalmas mértékben befolyásolta a világtörténelem menetét itt is. Ennek következtében a diplomácia kiterjedt volt a térség szintjén is, és igen magas szintű.. Pechjére egy marginàlis régióban működött, igy munkàsságának befolyàsa az emberi történelemre és a tudomànyra is csak erdekessèg.
Azt kell látni, hogy a bezzeg arab világban egyszeri érdekességek voltak a sikeres tudósok, míg a keresztény világban ahol elvileg a tudományt üldözték, stb, egyenletesen fejlődött a tudomány, amint a gazdaság kicsit stabilizálódott. A egyház a jakobinus/kommunista rémhírekkel ellentétben pl. a tudomány átmentésében is fontos szerepet játszott, a fontos művek fordításaival, másolásával, és ezt tette egyenletesen és folyamatosan, nem kizárólag egy-egy vezető "múló hóbortjából", hanem intézményesen a háttérben, míg uralkodók és pápák jöttek-mentek. Egy időben ugyan kevesebb nagyszabású innovációt eredményezett ez, azonban épp ez a stabil környezet is egy fontos tényező lehetett az európai tudomány szárba szökkenéséhez.Nekem eléggé érdekes, hogy mondjuk egy Ulugbek hiányzik erről a listáról:
"Ulugbek különösen fogékony volt a tudományra és a művészetekre. Verseket és történelmi tanulmányokat is írt, de inkább matematikusként és főleg mint csillagász alkotott maradandót. Szamarkandot az iszlám világ egyik vezető városává tette. Az 1420-as évek fordulóján alapította medreszéjét, amelyben nemcsak teológiai ismereteket, de csillagászatot is tanítottak. Ennek oktatása később átkerült az 1428-29-ben létrehozott csillagvizsgálóba. A háromszintes obszervatórium tornya 35 m magas volt, a legnagyobb műszer pedig egy 40 m-es sugarú, a meridiánba állított és részben a földbe süllyesztett kvadráns. Emellett a távcső előtti korszak asztronómiai műszereinek legjava állt az észlelők rendelkezésére: márványból készült szextáns, armilláris gömbök, asztrolábiumok. A csillagdába híres tudósokat hívott; itt dolgozott többek között al-Kási is.
Az obszervatóriumnak és személyesen Ulugbeknek számos kiváló megfigyelési-kutatási eredményt köszönhet az utókor. 1437-ben publikálta részben saját észleléseire alapozó csillagkatalógusát, amely 1019 csillag meglepően pontos adatait tartalmazta, felhívva a figyelmet Ptolemaiosz Klaudiosz táblázatainak hibáira. A mű fontosságát jelzi, hogy azt 1665-ben Oxfordban is kiadták, pedig addigra Tycho Brahe már pontosabb adatokat szolgáltatott. Ulugbek vizsgálta a Nap és a Hold, illetve az öt fényes bolygó éves mozgását is, és előrejelzései igen korrekteknek bizonyultak. Az addiginál pontosabban meghatározta a precesszió periódusát, az ekliptika és az égi egyenlítő hajlásszögét, valamint az év hosszát, amire 365 nap 5 óra 49 perc 15 másodpercet kapott. A mérések értékeléséhez olyan trigonometrikus táblázatokat állítottak össze, amelyek jegyei a kilencedik tizedesig helyesek. Ez a munka, a Gurgani zidzs (1440) körülbelül egy ívpercenként tartalmazza a szinusz és a tangens értékeit.
Ulugbek halálával elenyészett az általa kiépített tudományos potenciál is: a szamarkandi obszervatóriumot megszüntették, és néhány generáció alatt még a romok is eltűntek a föld színéről. Pontos helyüket csak az orosz régészek találták meg: az 1908-ban kezdett ásatás még napjainkban is tart – ma az obszervatórium Szamarkand egyik fő idegenforgalmi látványossága. Ulugbek sírját 1941-ben találták meg egy Timur által építtetett mauzóleumban."
Ulugbek – Wikipédia
hu.wikipedia.org
Inkább iszlám világként mondanám, nem is arabnak.Azt kell látni, hogy a bezzeg arab világban egyszeri érdekességek voltak a sikeres tudósok, míg a keresztény világban ahol elvileg a tudományt üldözték, stb, egyenletesen fejlődött a tudomány, amint a gazdaság kicsit stabilizálódott. A egyház a jakobinus/kommunista rémhírekkel ellentétben pl. a tudomány átmentésében is fontos szerepet játszott, a fontos művek fordításaival, másolásával, és ezt tette egyenletesen és folyamatosan, nem kizárólag egy-egy vezető "múló hóbortjából", hanem intézményesen a háttérben, míg uralkodók és pápák jöttek-mentek. Egy időben ugyan kevesebb nagyszabású innovációt eredményezett ez, azonban épp ez a stabil környezet is egy fontos tényező lehetett az európai tudomány szárba szökkenéséhez.
A működés biztosítása érdekében a fórum alapvető, illetve opcionális sütiket használ..