A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

S

speziale

Guest
Régebben a nagyobb kaliber nagyobb lőtávolságot jelentett. (lásd Dora, Párizsi ágyú stb.)
Ma már ez meghaladott: 155-össel is lehet 60km-re lőni rakéta póthajtással, "vérző lövedékkel" (Base Bleeding) is 50 km körül
A rakéta technológia kiszorította a nagyobb kaliberű tüzérséget: kisebb és mobilabb eszközzel lehet messzebbre több robbanó anyagot eljuttatni.

így néz ki a base bleed:

Base_bleed_unit.png


az a lényege, hogy ahogy repülés közben a lőszer tolja maga előtt a levegőt a lőszer mögött egy alacsony nyomású légréteg jön létre, ami vákuumként "szívja vissza" a lövedéket...a lőszer hátuljába beépített gázgenerátor ezt a légréteget "tölti ki" és ezzel csökkenti a "visszaszívó" hatást
 
  • Tetszik
Reactions: borisz and Galthran

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 950
18 441
113
Hogy áll most a honvédség aknatelepítő képessége? Várható szerintetek valami fejlesztés ezen a téren?
Van még az aknáknak létjogosultsága a modern harctéren? Vagy most már úgy is minden aknaálló (MRAP) meg harckocsik is kitúrják maguk előtt?
@krisss ? @dudi ?

A Délszláv háborúban rengeteg aknáz leraktak. Tehát elvileg, két hasonló erővel bíró ország katonai konfliktusában lehet létjogosultságuk. Amennyiben elhúzódó harcokra és adott, elég nyilvánvaló terepszakaszokon történő ellenséges páncélos erők megjelenésére lehet számítani.
 

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 594
8 207
113
Ez azért így nem teljesen igaz, pontosabban több minden van.

A Rheinmetall egyrészt dolgozik:
  • egy hosszabb 155 mm-es L/60-as ágyúcsövön
aa.jpg

  • eltérően az eddigi NATO töltényűr szabványtól ( JBMoU - Joint Ballistics Memorandum of Understanding - 23 L) már most egy nagyobb 25 L-es, később, az L60 os meg egy még nagyobb egy nagyobb 29 L-es, töltényűrt terveznek használni. Ebben úgy tűnik már megegyezés van az amikkal akik a fejlesztés alatt álló ERCA lövegüknélis az eddigi NATO st. nél nagyobb töltényűrt alkalmaznak.
  • kifejlesztették Assegai lőszer családot és - itt van amit írtál - egy egy Top Charge névre halgató töltetet
erről részletesebben: https://forum.htka.hu/threads/a-mag...fejlesztesi-iranyai.499/page-4643#post-824315

Szerintem ezek a fejlesztések azt jelentik hogy a jövőben a ma még csak rekord lövészeteken elért 76 km es hatótáv lesz a standard lőtávolság - PGM gyújtóval - a fejlett tüzérségnek, ami igen figyelemre méltó...:eek:
Vajon pl. Assegait fogunk mi venni?
Kíváncsi leszek a lőszerválasztékunkra.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 901
36 191
113
Is is. Oktattam is alapkiképzésen. Van belőle gyakorló verzió ami visít ha elműködik. Azt konkrétan tatán láttam 17-ben fura hogy te nem találkoztál vele.
Aknák terén lesz szerinted fejlesztés? Egyáltalán van még ennek jelentősége a modern hadviselésben?
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 377
120 547
113
Aknák terén lesz szerinted fejlesztés? Egyáltalán van még ennek jelentősége a modern hadviselésben?
Egy harckocsi és jármű elleni aknának? Hogy a rákba ne lenne. Ez egy modernnek minősülő konstrukció nincs vele semmi baj, gyalogsági akna nem lesz mert aláírtuk azt a retket sajnos de hát ez van.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 359
14 349
113
Is is. Oktattam is alapkiképzésen. Van belőle gyakorló verzió ami visít ha elműködik. Azt konkrétan tatán láttam 17-ben fura hogy te nem találkoztál vele.
Na olyanra ami visít biztosan emlékeznék. :D

13ban szereltem. És voltam műszaki képzésen amit egy szentesi hadnagy tartott.
Főleg az aknákra/műszakizárakra kihegyezve. De ott sem volt.
Vagy a demencia. :rolleyes:
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 177
13 650
113
Egy harckocsi és jármű elleni aknának? Hogy a rákba ne lenne. Ez egy modernnek minősülő konstrukció nincs vele semmi baj, gyalogsági akna nem lesz mert aláírtuk azt a retket sajnos de hát ez van.
elvileg 156 ország írta alá, de szerinted meddig fogják betartani ha úgy adódik a helyzet bárhol a világon?
 
  • Tetszik
Reactions: Masztiff

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 377
120 547
113
Na olyanra ami visít biztosan emlékeznék. :D

13ban szereltem. És voltam műszaki képzésen amit egy szentesi hadnagy tartott.
Főleg az aknákra/műszakizárakra kihegyezve. De ott sem volt.
Vagy a demencia. :rolleyes:
20+ éve van rendszerben én még középiskolai nyílt napon is láttam a sima gyakorló verziót pedig az nagyon nem mostanában volt, alapkiképzésen azzal tanultam aknatelepítést egyszerűen nem tudom elképzelni hogy nem láttál ilyet.
 

ssgtzlan

Well-Known Member
2020. május 10.
1 177
5 018
113
Aknák terén lesz szerinted fejlesztés? Egyáltalán van még ennek jelentősége a modern hadviselésben?
Hogy lesz-e magyar fejlesztés azt nem tudom. De hogy a jelentősége megkérdőjelezhetetlen, az biztos.

Ennek egy filmes bizonyítékát ajánlanám:

A film címe: Kajaki dam valós sztori

 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 177
13 650
113
Ahol nincsenek belőle készlet és nem húzódik el a konfliktus (pl. 2020 hegyi karabah is csak 2 hétig tartott) ott betartják... :)
Igen, csak a karabahi konfliktus az nem volt háború, mészárlás folyt és az azeriek most egy kicsit abba hagyták. Az örmények meg most nézegetik a köldöküket, hogy most mi van a gender elmélet, meg az usa seggében milyen is az élet. Szerintem már gondolkoznak, hogy az oroszoktól jó lenne ilyet is kérni, ha nem akarják az ország többi részét is elveszteni.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 901
36 191
113
Igen, csak a karabahi konfliktus az nem volt háború, mészárlás folyt és az azeriek most egy kicsit abba hagyták. Az örmények meg most nézegetik a köldöküket, hogy most mi van a gender elmélet, meg az usa seggében milyen is az élet. Szerintem már gondolkoznak, hogy az oroszoktól jó lenne ilyet is kérni, ha nem akarják az ország többi részét is elveszteni.
Ahhoz képest hogy az örményeknek az oroszokkal NATO-szerű védelmi megállapodásuk volt, Putin nem sokat segített nekik az azeriek ellen...
Ez az USA seggnyalás szöveg szerintem pont nem igaz rájuk - az örmények inkább orosz barátok.
 
  • Hűha
Reactions: jimkirk

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 177
13 650
113
Ahhoz képest hogy az örményeknek az oroszokkal NATO-szerű védelmi megállapodásuk volt, Putin nem sokat segített nekik az azeriek ellen...
Kinek a seggébe is bújtak az örmények és remek elnökük? Miket is nyilatkozgattak Putyinról meg az oroszokról, ja kérem tetszettek volna forradalmat csinálni és ezt a Pasijant elzavarni!
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby