Ez éppen nyolcat vitt.Gondolom a zsírosabb célpontokra tartogatják őket.![]()
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.
Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.
Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.
--- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---
A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!
Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz
Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.
Ez éppen nyolcat vitt.Gondolom a zsírosabb célpontokra tartogatják őket.![]()
Orosz, vagy a dán?
Ez olyan lesz, mint a tudományos módszer? Ha sokan mondják az úgy van?Számos, különböző fajtájú forrás határozottan alátámasztja azt, hogy technikai szempontból viszont sokkal súlyosabbak az orosz technikai vesztések. Az ORYX például többé-kevésbé reprezentatív képet ad a technikai vesztségek megoszlásáról...
Értem. Harcoljanak a végsőkig az ukránok. Tipikus második világháborús birodalmi sötétség. Mindenki dögöljön bele a cél mindennek felett.Ukrajnának van esélye a győzelemre. Csak ki kell tartani a városokban, nincs elég ereje Putyinnak bevenni őket. Védekezve folyamatosan növelni kell a betolakodók veszteségét. Távolról aprítani a megszállókat a most kapott drónokkal, légvédelemmel és páncéltörőkkel. Közben a szövetségesek szétzúzzák Putyin hadigazdaságát, páriává teszik a diplomáciában, új Hitlerré a közvéleményben. A harmadik front a békepárti oroszoké akik otthon teszik azt ami helyes.
Van esélye a győzelemre Ukrajnának és győzni is fog. Súlyos ára lesz, de a lefoglalt ezermilliárdok kárpótolnak majd és a szövetségesek is támogatni fogják a győztes és szabad Ukrajnát.
Raktam be egy elemzést ebbe a topikba is az ukrán légvédelmi rakétarendszerek állapotáról, és helyzetéről....Elfelejted, hogy Ukrajnának igenis van (vagy volt) ipara, ami képes a szovjet technikát fenntartani, modernizálni, meg új dolgokat is fejleszteni. (Pár éve pl Izrael vásárolt tőlük Kolcsuga-M passzív lokátorokat) Ehhez jön még a NATO/amerikaiak által folyamatosan AWACS-el, JSTARS-al meg drónokkal gyűjtött és átadott információ. Rögtön nem olyan egyoldalú az információs és elektronikai kép.
2018- as cikk , de azóta gyakorlatilag nem változott a helyzet.
Megbízható pajzs vagy lyukas vályú: milyen állapotban van az ukrán légvédelmi rendszer?....
A Sz-300 miért nem csodaszer, és a Sz-125 visszaállítására tett kísérletek miért egyértelmű korrupció.
Mikhail Zhirokhov
10 ÁPRILIS 2018, 08:30
Április elején az Ukroboronprom bejelentette, hogy újabb felújított Sz-300PS légvédelmi rendszert adott át az Ukrán Fegyveres Erőknek. A berendezés élettartamát további hét évvel meghosszabbították. A munkát a konszernhez tartozó Ukroboronservis végezte, és 2016-2017-ben összesen öt ilyen komplexumot javította. Ez egyike az Ukroboronpromnak az Ukrán Pajzs stratégia részeként adott számos megrendelésnek, amely "a csúcstechnológiás gyártásra való áttérést, a nemzetközi NATO-szabványokat és a fegyveres erők modern fegyverekkel való felszerelését irányozza elő" - közölte a konszern. A Mind megkérdezte Mykhaylo Zhyrokhov katonai szakértőt, hogy mi is valójában az "ukrán pajzs" a légvédelmi rendszerek tekintetében.
Rendszerek a múlt századból...
Az Ukroboronprom csak a minap jelentette, hogy az elmúlt két évben öt Sz-300-as komplexumot javítottak az ukrán légierő számára. Érdemes felidézni, hogy ezeket a komplexumokat stratégiai és taktikai repülőgépek, cirkáló és taktikai rakéták ellen tervezték, 25-27 kilométeres magasságig és 100 kilométeres távolságig.
Az azonban, hogy ezek a rendszerek mennyire bizonyulnának hatékonynak egy esetleges nagyszabású háború esetén Oroszországgal, meglehetősen vitatható kérdés. Egyrészt ez egy meglehetősen mobil légvédelmi rendszer. Amikor a rendszer gyártása megkezdődött (1980-as évek eleje), rekordot jelentő 5 percet kellett várni a harckészültség elérésére. Másrészt 30 év alatt az észlelő- és zavarórendszerek nagyon sokat fejlődtek, míg ezen ukrán komplexumok elektronikája tulajdonképpen a változatlan maradt.
Még egy dolog - 2014 előtt Ukrajnának volt egy Csouda rakétakilövőtere a Krímben, de 2010 óta egyetlen éleslövészettel járó gyakorlati taktikai gyakorlatot sem tartottak ott.
Csak 2016 végén kezdtek éleslövészetbe a rakétásaink, amikor végre sikerült felállítaniuk egy gyakorlóteret a Herszon régióban. Az ilyen gyakorlatok azonban szó szerint esetleges jellegűek, és nem képesek teljes mértékben támogatni az összes légvédelmi rakétaegység harckészültségét.
Arsenal csökkentés.....
Általánosságban elmondható, hogy a Szovjetunió összeomlása után hazánk egy meglehetősen komoly légvédelmi rendszert - 132 légvédelmi rakétadivíziót - örökölt. Ugyanennyi volt Oroszországban 2015-ben. Légvédelmi rendszerünknek azonban volt egy meglehetősen komoly problémája - a szovjet alapokmányok szerint a légvédelmi rakétarendszerek állásai túlnyomórészt helyhez kötöttek voltak, és főként stratégiailag fontos ipari és közigazgatási központokat - Kijevet, Dnyepropetrovszkot (ma Dnyepr), Harkovot, Nyikolajevet, Odesszát és a Krímet - fedték le.
Nyilvánvaló, hogy még a meglehetősen régi rendszerek, például a vietnami háború idejéből származó Sz-125 vagy Sz-75 is elég jó volt ilyen célokra. Egy független államnak, amelynek nem volt annyi ellensége, mint a Szovjetuniónak, egyszerűen nem volt szüksége ennyi eszközre. Ezért Ukrajna a függetlenség elnyerése után nagyon hamar jelentős csökkentésre kényszerült. Így először az Sz-75 közepes hatótávolságú SAM-eket vonták ki a szolgálatból, majd a 2000-es évek elején az Sz-125 rövid hatótávolságúakat. Amíg az erőforrások lehetővé tették, a nagy hatótávolságú Sz-200V és
Sz-200D SAM-ek szolgálatban voltak, de 2013-ban ezeket is kivonták a harci szolgálatból.
A fő rendszer az Sz-300-300PT és az Sz-300PS volt (2010-ben 16 hadosztály rendelkezett S-300PT-vel és 11 S-300PS-szel). Ezzel egyidejűleg komoly földrajzi átrendeződés történt - elsőként a Donbasszban és az Oroszországgal határos területeken állomásozó hadosztályokat szüntették meg, míg a hangsúly a központi és nyugati régiókra helyeződött. Nagyon valószínű, hogy ez szándékosan történt.
Az Oroszországból származó pótalkatrész-ellátással kapcsolatos problémák és a légvédelmi rakéták szavatossági idejének meghosszabbítására való képtelenség vezetett oda, hogy 2014-re még a hadsereg Buk-M1 közepes hatótávolságú SAM-rendszere is bekerült az ország légvédelmi rendszerébe. Ugyanakkor kísérleteket tettek a komplexumok felújításának elsajátítására - a legnagyobb sikert az Sz-300-asok esetében érték el. Fegyverzeti szakembereink például 2012-ben arról számoltak be, hogy az Sz-300PS két hadosztályát felújították, és az alkatrészek egy részét Oroszországban gyártották.
![]()
Sz-300PS SAM RENDSZER
Fotó: Ukroboronservis
A Krím annektálása után a légierőnk öt Sz-300-as és három Buk-M1-es hadosztályt veszített el, ami rendkívül negatívan hatott a harckészültségre, és valójában lyukat ütött a déli légvédelmi rendszerben.
@Avtomat ez a cikk második része...Háború idején.
Csak 2015-ben kezdődtek meg a légvédelmi egységek megerősítésére irányuló tervezett munkálatok, amelyek középpontjában a gyári javítások és a légvédelmi rakéták élettartamának meghosszabbítása állt. Mivel a munkapontokat csak az Sz-300-asra dolgozták ki, tömegesen kezdték el átépíteni és javítani őket. Ennek eredményeként az elmúlt két évben a meglévő Sz-300P föld-levegő rakétarendszerek 65%-át különböző mértékben felújították. Ezenkívül a rakéták javítását is elsajátították. Egy másik irány a Buk-M1 légvédelmi rendszerek javítása és korszerűsítése volt - itt az eredmények nem kevésbé lenyűgözőek.
Ezzel párhuzamosan megkezdődtek a légvédelmi rendszerünk nem csak mennyiségi, hanem minőségi megerősítésére irányuló kísérletek is. Ebben az irányban olyan meglehetősen egyedi komplexumokat kell figyelembe venni, mint az Sz-300V1 és a Tor.
![]()
OSA-AK SAM RENDSZER
Fotó: Ukroboronservis
Ugyanakkor nincs minden rendben: úgy tűnik, hogy az Sz-300-asok számának növelése nem jelent csodaszert egy nagyobb háború esetén. Végtére is, a mobilitás ellenére a komplexumok még mindig rendelkeznek álló pozíciókkal, amelyeket már az agresszió első óráiban elég könnyen eltalálnak a különböző "Kaliberek" és "Iskanderek". Itt beszélhetünk a túlélők százalékos arányáról és arról, hogy mekkora kárt tudnak majd okozni az ellenségnek a jövőben. Az orosz "légierő" fő ellenfele tehát a hadsereg Buk-M1 és "Darázs" lesz, amelyek rendkívül korlátozott képességekkel rendelkeznek. Itt úgy tűnik, hogy a személyzet száma és képzettsége nagyon fontos lesz.
Jövőbeli fejlemények. Már jó ideje folynak tárgyalások egy olcsó, hazai terveken alapuló felszíni-levegő rakétarendszer létrehozásáról. Ebben az összefüggésben nagyon érdekes az Artem State Holding Company (Kijev) által gyártott, levegő-levegő rakétákon alapuló rövid hatótávolságú légvédelmi rendszer sorsa.
Ezt a rendszert a lengyelek a Narew pályázaton R-27 ADS néven ajánlották fel, és kemény verseny után ezt választották ki a lengyel hadseregnek történő szállításra. Most szakembereink a lengyelekkel együtt intenzíven dolgoznak ezen a rendszeren. Az előzetes bemutatót idén nyárra tervezik, a tüzelést pedig őszre.
Bár a repülőgép-rakéta használata pótmegoldásnak tűnik, mégis elég életképes. Elég, ha felidézzük az izraeli Spyder rendszert a RutoP-5 rakétákkal, amelyet a 2008-as háborúban meglehetősen sikeresen alkalmaztak az orosz támadó repülőgépek ellen. Vagy, általánosabban, az R-27T-vel folytatott iráni kísérletek, amelyek rendkívül sikeresek a szaúd-arábiai légierő és az Egyesült Arab Emírségek modern repülőgépei ellen.
Így a viszonylagos olcsóság miatt nagyon rövid idő alatt lehetséges lesz egyfajta mobil "rakétakerítés" létrehozása, amelynek leküzdése egy esetleges ellenség számára a felszerelés és legfőképpen a repülőszemélyzet súlyos veszteségeivel jár. És már az is fontos visszatartó erő lenne, ha az ilyen rendszerek megfelelő számban rendelkezésre állnának.
Fenntarthatatlan költségek. Ha ebből a szempontból vizsgáljuk a helyzetet, akkor a néhány katonai és magáncég által támogatott, a szolgálatban álló Sz-125-ösök helyreállítására irányuló projekt egyértelműen anakronisztikusnak tűnik. Még egy új keresőfejjel és továbbfejlesztett zavaró képességekkel sem lesz mobil, és ezért megsemmisül, mielőtt még ideje lenne kilőni az első rakétákat. Hogy érdemes-e értékes erőforrásokat és időt pazarolni ilyen nyilvánvalóan korrupt projektekre, ráadásul egy háborúban álló országban, az egy hatalmas kérdés.
Összességében elmondhatjuk, hogy jelenleg még nem dolgozták ki az orosz légvédelmi rendszer fejlesztésének koherens koncepcióját. Végül is teljesen nyilvánvaló, hogy a 30-40 évvel ezelőtti szovjet rendszereket nem lehet a végtelenségig harcképes állapotban tartani, és hamarosan felmerül a leváltásuk kérdése. És most még csak szó sincs arról, hogy nyugati gyártmányú rendszereket választanának. Az okok elvileg egyértelműek - a finanszírozás hiánya és egyes vezető tábornokok nyílt ellenállása. Azonban mintha még nem lenne túl késő, és nem maradnánk egy lyukas vályúnál egy "szép" pillanatra.
![]()
BM Tor Fotó: Ukroboronservis
![]()
Надежный щит или дырявое корыто: в каком состоянии украинская система ПВО
Почему С-300 – не панацея, а попытки восстановления С-125 – явная коррупцияmind.ua
Ukrajnának van esélye a győzelemre. Csak ki kell tartani a városokban, nincs elég ereje Putyinnak bevenni őket. Védekezve folyamatosan növelni kell a betolakodók veszteségét. Távolról aprítani a megszállókat a most kapott drónokkal, légvédelemmel és páncéltörőkkel. Közben a szövetségesek szétzúzzák Putyin hadigazdaságát, páriává teszik a diplomáciában, új Hitlerré a közvéleményben. A harmadik front a békepárti oroszoké akik otthon teszik azt ami helyes.
Van esélye a győzelemre Ukrajnának és győzni is fog. Súlyos ára lesz, de a lefoglalt ezermilliárdok kárpótolnak majd és a szövetségesek is támogatni fogják a győztes és szabad Ukrajnát.
Majd megnézem, és rakok be fordítást / részletesebb beszámolót, ha valakit érdekel.németeseknek:
nekem kissé gyorsan beszél a srác, amit elkaptam belőle: egy nemzetközi (amerikai is van köztük) újságírócsoporttal a krím felől vitték be őket ukrajnába orosz katonai kísérettel, a mariupoli menekültek egyhangúan ukránellenesek (vélhetően ezért is mennek a krím felé), a helyi lakosság többnyire ukránpárti és oroszellenes, kivéve ha nem csoportosan hanem egyesével interjúznak és elteszik a kamerát, ilyenkor kifakadnak az ukránokra, láthatóan félnek attól hogy visszajönnek
az újságírók az orosz katonáktól egyetlen ukázt kaptak a munkájuk kapcsán, tilos orosz katonát maszk nélkül kamerázniuk, más minden engedélyezett
Nem én tartom finnyasnak őket hanem ilyen az üzleti világ és most nem alsó Damaszkuszról van szó, hanem pl az általad említett Oroszországon keresztül haladó Kínát Európával összekötő kereskedelmi útvonalról.....Hát te lehet nem tartod biztonságosnak ! DE az üzleti körökkel is megbeszélted ezt ? Csak szólok nemrég volt/van egy konfliktus a közel keleten ahol hívatlan , erőszakos országok nemzetközi nagyvállalatokkal közösen LOPJÁK AZ OLAJAT ! Pofátlanul több éve és erre még egy nemzetközi terrorista csoportot is létre hoztak (ISIS) ! És te most jössz azzal , hogy ezek az országok és nemzetközi nagyvállalatok túl kényesek üzletileg ahhoz , hogyha véget ér a cirkusz rezzenéstelen arccal újra üzleteljenek az Oroszokkal ! Ne már Lali ettől sokkal jobb vagy és kevésbé naiv !
Felszólít, követel.Felszólít, követel.Felszólít, követel.Felszólít, követel.Felszólít, követel.Felszólít, követel.Felszólít, követel.Felszólít, követel.Felszólít, követel.Felszólít, követel.Felszólít, követel.Felszólít, követel.Felszólít, követel.Felszólít, követel.Felszólít, követel.Zelenszkij felszólította
Tudod mikor mondta ezt, amikor megindult az invázió.....Így is volt - amikor azt mondta nem indít, akkor nem is indított. Amikor meg azt mondta, hogy indít, akkor meg is indultak. Hallatlan, mennyire nem lehet megbízni a szavukban ...![]()
Putyin nem képes megszállni Ukrajnát, az ukránok nem fogják feladni, ők a harctéren teszik a dolgukat, a nyugat a gazdaságban, Putyin rezsimje előbb fog összeomlani mint Ukrajna és ha összeomlik a rezsim akkor a seregük ki fog vonulni.Katonai győzelem az oroszoké lesz. Ukrajna mint állam, a végén vagy megsemmisül, vagy marad belőle egy kevés nyugati rész, ami semleges és talán még hadserege sem lehet. Az ukrán vezetés beleesett a saját csapdájába. Elhiszi hogy a nyugat támogatja érdemben. Semmi gond, mi is elhittük 56-ban. Na, nem támogatja, ahogy minket se támogattak, csak bíztattak. ( Tény, Munoz Grande spanyol tábornok, az egykori, keleti frontot megjárt kék hadosztály parancsnoka, vállalta a katonai vezetését egy katonai erőnek, ha jön a magyar szabadságharc támogatására. Nem engedték jönni. ) Kézi páncéltörők, Stingerek, kézifegyverek és lőszer, az nem elég támogatás az ukránoknak ugyanis. Vagy komoly haderővel megtámogatunk egy államot és segítjük győzni a háborújában, vagy nem támogatjuk, de nem is bíztatjuk, hogy harcoljon tovább. Most az ukránok, mert nagyon bugyuta népség, elhiszik hogy támogatva vannak. Kicsit vannak, de nem eléggé. Mindent elbuknak, ha továbbra is Amerika kottájából játszanak. Nincsenek támogatva érdemben, de nagyon vannak bíztatva, hogy harcoljanak. Ennek a vége csak pusztulás lesz majd. Igaz, komoly veszteséget okoznak az orosz haderőnek, ez is tény. De nem lesz elég nekik. Az oroszok fognak győzni.
A működés biztosítása érdekében a fórum alapvető, illetve opcionális sütiket használ..