[HÍREK] Ukrajnai fegyveres konfliktus

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

tomippo

Well-Known Member
2016. május 16.
3 339
10 541
113

Renitens

Well-Known Member
2022. február 26.
1 941
17 176
113

Catles

Well-Known Member
2021. február 5.
523
1 741
93
Számos, különböző fajtájú forrás határozottan alátámasztja azt, hogy technikai szempontból viszont sokkal súlyosabbak az orosz technikai vesztések. Az ORYX például többé-kevésbé reprezentatív képet ad a technikai vesztségek megoszlásáról...
Hát az azért kicsit félrevezető, mert az elérhető képanyagokból dolgoznak, abból meg értelemszerűen az ukrán perspektívából van több.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby
T

Törölt tag 22302

Guest
Nem mindegy szerintem,,hogy melyik területről beszélünk, az A-50-s gépek az invázió első napján is folyamatosan fennt voltak a Kijev elleni támadásnál kénytelenek voltak aktivizálni a kijevi és Kijev környéki légvédelmet, ráadásul az ukrán légvédelmi rendszerek esetében olyan harceszközökről beszélünk amelyeket még a Szovjetúnióban gyártottak és amelyeket az ukránok nem modernizáltak, az orosz légierőnek ezeket az eszközöket, felderíteni,megsemmisíteni zavarni, biztos nem jelentett megoldhatatlan kihívást, ismétlem a Kijev elleni támadásnál aktivizálni kellett ezeket a rendszereket az Ukránoknak....
Elfelejted, hogy Ukrajnának igenis van (vagy volt) ipara, ami képes a szovjet technikát fenntartani, modernizálni, meg új dolgokat is fejleszteni. (Pár éve pl Izrael vásárolt tőlük Kolcsuga-M passzív lokátorokat) Ehhez jön még a NATO/amerikaiak által folyamatosan AWACS-el, JSTARS-al meg drónokkal gyűjtött és átadott információ. Rögtön nem olyan egyoldalú az információs és elektronikai kép.
 

Miskolci Ogre

Well-Known Member
2019. december 21.
7 575
26 187
113
Putyin azt is mondta, hogy nem indít katonai inváziót Ukrajna ellen, és ezzel csak a nyugati politikusok riogatnak,és itt az a lényeg, hogy egy ilyen vezetésű országot az üzleti környezet, nagyon nem tartja biztonságosnak, és megbízhatónak ...
Hát te lehet nem tartod biztonságosnak ! DE az üzleti körökkel is megbeszélted ezt ? Csak szólok nemrég volt/van egy konfliktus a közel keleten ahol hívatlan , erőszakos országok nemzetközi nagyvállalatokkal közösen LOPJÁK AZ OLAJAT ! Pofátlanul több éve és erre még egy nemzetközi terrorista csoportot is létre hoztak (ISIS) ! És te most jössz azzal , hogy ezek az országok és nemzetközi nagyvállalatok túl kényesek üzletileg ahhoz , hogyha véget ér a cirkusz rezzenéstelen arccal újra üzleteljenek az Oroszokkal ! Ne már Lali ettől sokkal jobb vagy és kevésbé naiv !
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 678
14 641
113
Kijev nyilvánosságra hozta az elfogott orosz csapatok számát
March 19, 2022

| RT


„Jelenleg hivatalosan 562 orosz hadifoglyunk van” – állította a TSN televíziós csatornának adott interjújában. Az orosz védelmi minisztérium egyelőre nem erősítette meg az információt.


Ami az ukrán hadifoglyokat illeti, Verescsuk elmondta, hogy Ukrajnának még nem sikerült megkülönböztetnie az újabbakat a 2014 óta elfogottaktól, amikor a donbászi konfliktus kitört. „Több százan vannak” – mondta a miniszterelnök-helyettes. „De ha nagyjából szétválasztjuk, nagyjából tudjuk, hogy körülbelül 270 foglyunk van. Azokat, amelyek rögzítve vannak, amelyek a nyilvántartásunkban vannak. Összesen [2014 óta] körülbelül 650-en vannak.”
 

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 387
8 959
113
Putyin azt is mondta, hogy nem indít katonai inváziót Ukrajna ellen, és ezzel csak a nyugati politikusok riogatnak,és itt az a lényeg, hogy egy ilyen vezetésű országot az üzleti környezet, nagyon nem tartja biztonságosnak, és megbízhatónak ...

Így is volt - amikor azt mondta nem indít, akkor nem is indított. Amikor meg azt mondta, hogy indít, akkor meg is indultak. Hallatlan, mennyire nem lehet megbízni a szavukban ... :)
 
W

Wilson

Guest

Íme egy jó cikk az Ukrán gazdaság jelenlegi helyzetéről és jövőbeni kilátásairól...​

Szerhij Nyikolajcsuk, az NBU elnökhelyettese a GDP csökkenéséről, a partnerek segítségéről és az ukrán "Marshall-tervről...​


Még december közepén Szerhij Nyikolajcsuk (40) az NBU elnökhelyettese a legtöbb sajtóval folytatott beszélgetés során a világ gyorsuló inflációjának kockázatairól, valamint az európai, az Egyesült Államok és végső soron Ukrajna központi bankjainak szigorúbb politikájáról beszélt.

Nyikolajcsuk, aki békeidőben a Nemzeti Bankban a monetáris blokkért, a szabályozó inflációra és gazdasági növekedésre gyakorolt befolyásának eszközéért felelős, most új feladattal van elfoglalva: felméri az ukrán gazdaságot az orosz tankok repülőgépek és rakéták,által okozott katasztrófa mértékét.

2022. március 16-án beszélt a Forbes-szal a Zoomon. Az Oroszországgal vívott háború miatt nem hozzák nyilvánosságra sem a férfi, sem az NBU igazgatóságának többi tagjának fizikai hollétére vonatkozó információkat.

Mennyit veszített Ukrajna gazdasági potenciáljában a háború három hete alatt, mennyi pénzt kapott az ország a nemzetközi partnerektől, és hogyan lehet a leghatékonyabban felépíteni a háborús gazdaságot?
Erről - Szergej Nikolaychuk interjújában. A Forbes közzéteszi a beszélgetés rövidített és olvasható változatát.

"Az ukrán vállalkozások 30%-a leállt"

Az általános nézet szerint a háború a felére csökkentette Ukrajna gazdaságát. A háború első hete után Ön is azt mondta, hogy Ukrajna GDP-je a háború előtti szint 50%-a. most hogy van?

Az országban valóban jelentősen visszaesett az üzleti tevékenység. Nyilvánvaló, hogy mindenekelőtt azokon a területeken, ahol a katonai hadműveletek folynak. Más területek az ellátási lánc zavaraitól és a honvédelmi részvétel és a kényszer migráció miatti munkaerő-veszteségtől szenvednek.
Azonban azt látjuk, hogy a háború első napjainak megrázkódtatása után a gazdaság kezdett alkalmazkodni a háborús körülményekhez. Nagyon fontos, hogy a pénzügyi szektor továbbra is megfelelően működjön: a bankok biztosítják a fizetést, a készpénzes hrivnyával nincs gond, általában sikerült megőriznünk a pénzügyi stabilitást. Igen, az ár meglehetősen szigorú, de azt hiszem, sikerült megtalálni az egyensúlyt a stabilizáló hatás és a között, hogy a rendszer továbbra is ellátja a funkcióit.
A GDP-t most nagyon nehéz megbecsülni, a második negyedévi dinamikát még nehezebb megbecsülni, mert az a háború időtartamától függ. A magas frekvenciájú mutatók mögött azt látjuk, hogy a gazdaság valamivel kevesebb, mint 50%-ot "kért". Például az elmúlt két hét villamosenergia-fogyasztása a háború előtti normál szint 60%-a. Az MMC-vállalkozások leterheltsége 50% - elsősorban a hazai igények kielégítésére dolgoznak, beleértve a katonai igényeket is.

Múlt héten villámgyors felmérést végeztünk az üzleti életben: a cégek mintegy 30%-a teljesen leállította tevékenységét, 45%-a csökkentette a termelést. Ennek eredményeként e cégek tevékenységében elérjük a veszteségek 40-50%-át. Nyilvánvaló, hogy ezek az adatok nehezen extrapolálhatók az egész országra, mert nyugaton folytatódik a többé-kevésbé normális gazdasági élet.

Az IMF 2022-re 10 százalékos GDP-csökkenést prognosztizál, ha a harcok hamarosan véget érnek, és 25-35 százalékot hosszabb háború esetén – legalábbis Irakban, Szíriában és Libanonban így történt. Ez releváns becslés?

A háború első hetében kialakult helyzeten alapuló számításokon alapul. Szerintem plusz-mínusz megfelel a dolgok valós állapotának. Ráadásul nem valószínű, hogy most reális lenne pontosabb becslést adni.

Az alap az infláció közel 20%-os gyorsulását is prognosztizálja idén. 2023-ban - 10%. Ukrajna csak három-négy év múlva tudja stabilizálni az árak növekedési ütemét az 5%-os célszinten, amelyre az NBU fókuszál. Tudja már, hogy a háború mennyire fogja felgyorsítani az inflációt Ukrajnában?

Most emelkednek a szűkös áruk vagy a meglehetősen nehezen szállítható áruk árai. Például víz, zöldség, gyümölcs, hús. De általában véve a helyzet nem tűnik ellenőrizhetetlennek, vagy nem utal hiperinflációs folyamatokra.

A stabilizáló tényező a hivatalos hrivnya árfolyamának rögzítése. Emellett sok vállalkozó erkölcstelennek tartja árui és szolgáltatásai áremelését a háború idején.

Ami az 5%-os cél elérését illeti, először is figyelembe kell vennünk az adminisztratív korlátozások fokozatos megszüntetését, valamint a lebegő árfolyamrendszerhez és az inflációs célkövetéshez való visszatérést. Úgy gondolom, hogy ez a folyamat teljesen kontrollált lesz, különösen, mivel már sikeres tapasztalataink vannak a korlátozásokról a tőke szabad mozgására való fokozatos átállásról.

A finanszírozók általános elvárásai, akikkel ezekben a napokban beszéltünk - az NBU körülbelül egy évig ellenáll az adminisztratív korlátozásoknak. Olyan forgatókönyvet fontolgat, amelyben a korlátozásokat olyan gyorsan feloldják, mint ahogy bevezették?

A 2014 utáni korlátozások feloldásának tapasztalatai azt mutatják, hogy ez nem annyira az időtől, mint inkább a makrogazdasági feltételektől függ. Ebben az értelemben általában pozitív várakozásaink vannak, köszönhetően annak a jó pénzügyi erőnek, amely az Ukrajna elleni orosz támadás aktív szakaszai között az évek során felhalmozódott . Emellett pénzügyi helyzetünket valószínűleg nemzetközi partnereink is támogatni fogják.

Ha figyelemmel kíséri a pénzváltás feketepiaca számára működő forrásokat, a dollár árfolyama jelenleg nem sokkal magasabb, mint az NBU által meghatározott árfolyam: 32-34 UAH / $ a 29,25 UAH / $ ellenében. Mivel magyarázza a devizapánik hiányát, a háború ellenére, és a 2014-2015-ös aktív feketepiac visszatérését?

Ismét egy nagyobb tartalék a pénzügyi erő. Igen, a kihívások mértéke 2014 óta is összehasonlíthatatlan, de azóta komoly reformok történtek mind a monetáris szférában, mind a bankszabályozási szektorban. Ennek jelentős gyümölcse van. További szempont, hogy a lakosságnak nincs nagy szüksége a feketepiaci valuta vásárlásra. A külföldre utazóknak sokkal kényelmesebb a kártyák használata. Az Ukrajnában maradó emberek is minden igényüket kielégíthetik a hivatalos bankrendszeren keresztül. A harmadik tényező az, hogy az NBU-nak most sokkal több lehetősége van a külföldi tőkekiáramlás megakadályozására, mint 2014-ben.

A háború miatt a gazdaság a devizabevételek mintegy 80%-át elvesztette csak az acélexportőröktől. Az Ön által hangoztatott üzleti tevékenység visszaesésének mértékéből ítélve az országba belépő valuta mennyisége jelentősen visszaesett. Mi az Ön értékelése?

Jelentős problémáink vannak a logisztikával - a kikötők el vannak zárva, a vasút megmarad, de ma már fő létesítményei a lakosság evakuálásával és a fegyveres erők szükségleteivel foglalkoznak. Ugyanakkor a helyzet dinamikus és gyorsan változik. Hosszú távon az export növekedési potenciállal rendelkezik az új logisztika kialakításával.

Milyen külső környezetben kell majd Ukrajnának újjáépülnie a háború után?

Ezt a külső környezetet sok tekintetben az fogja meghatározni, hogy az ukrajnai helyzet hogyan fog változni. Ismét több forgatókönyv létezik. Az ukrajnai háború nagyon erős hatással van a nemzetközi élelmiszer- és energiapiacokra. Ha a harcok folytatódnak, és az ukrajnai vetési kampány kudarcot vall, a világnak komoly élelmiszerárak emelkedése lesz. Becsléseink szerint ez a következő 12 hónapban 40-50%-kal magasabb árat jelent a világban fontos élelmiszereknek, köztük a gabonának, mint az ellenkező forgatókönyv esetén, amikor a vetés többé-kevésbé normális.

Ebben az értelemben az energiaszektor helyzete kevésbé fenyegető: az olaj árát sokféle tényező befolyásolja. A jegyzések először majdnem 140 dollár/hordóra ugrottak, majd 100 dollár/hordóra és az alá estek. Ennek oka nem csak az ukrajnai háború befejezésének kilátásai, hanem az Irán körüli események, a koronavírus új kitörése Kínában és így tovább. Oroszország természetesen nagy szállító, de a világ képes lesz kompenzálni a veszteségét. Élelmiszerről ugyanez nem mondható el: lehetetlen gyorsan pótolni az Ukrajna által szállított mennyiségeket

 
W

Wilson

Guest

"A vállalatok már átállnak a katonai igényekre"

Mindenki arról beszél, hogy alkalmazkodni kell a háborús gazdasághoz. Ukrajna megbirkózik ezzel a feladattal?

A háborús gazdaságnak két fő célnak kell megfelelnie. Először is segítenie kell a hadsereget, másodszor pedig biztosítania kell a hátország működését. Véleményem szerint sok ágazatban a vállalatok már most átállnak a katonai igényekre. Ugyanaz az MMC elkezdett például "sündisznókat" gyártani az exportra szánt hagyományos áruk helyett. A közlekedési ágazat, mindenekelőtt az UZ, aktívan dolgozik a hadseregnek és a lakosság evakuálásán. Érdemes megemlíteni az együttműködést a korábban erősen versengő ágazatokban is, mint például a mobilszolgáltatók belföldi roamingja vagy a pénzpiaci interakció a beszedési kérdésekben.

Ha nem annyira az üzleti élet és a polgárok önkéntességen és lelkesedésen alapuló spontán reakciójáról beszélünk, hanem rendszerszemléletű megközelítésről: milyen legyen egy hatékony hadigazdaság? Mi az állam szerepe a kiigazításban?

Amit most Ukrajnában látunk, az egybeesik a nemzetközi tapasztalatokkal, amikor nemcsak az állami, hanem a magáncégek is a közjóért dolgoznak, anélkül, hogy a profit maximalizálására törekednének. Ez egyébként az ukrán üzlet jelentős előnye - nagyon gyorsan és hatékonyan alkalmazkodik az új, még nagyon extrém körülményekhez is. Valószínűleg megpróbálnám minimálisan szabályozni.

Ismerjük ugyanakkor az Egyesült Államok tapasztalatait, amikor a második világháború idején az autógyártók a haditechnikai eszközök gyártására helyezték a hangsúlyt, miközben az autók lakossági magáncélú értékesítését korlátozták. Ugyanakkor ezeknek a gyáraknak a dolgozói szinte hétköznapi életet éltek, fizetésüket boltokban, mozikban és éttermekben költötték, így támogatták a háborúzó gazdaság legtöbb polgári szektorát. Lehetséges-e gyorsan felállítani egy ilyen rendszert a jelenlegi ukrajnai körülmények között?

Az önkéntesség mellett normális piacgazdaságunk van, amely továbbra is támogatja a társadalmat és a hadsereget, és adót fizet az állami költségvetésbe. Arra vonatkozóan, hogy az állam hogyan segítheti a vállalkozásokat a katonai "sínekre", példát hozhatunk a kritikus cikkek kivételével minden import tilalmára. Ezzel megmutatjuk, hogy most az országban felhalmozódó anyagi forrásokat valóban fontos és szükséges dolgokra kell fordítani, nem például luxuscikkekre.

"Az IMF alapján Ukrajnát támogató alap jön létre"

Mennyi pénzt kapott már Ukrajna külföldi partnerektől?

Már 1,4 milliárd dollárt kaptunk az IMF-től és az első 300 millió eurós makroszintű pénzügyi támogatást az EU-tól és 311 millió dollárt a Világbanktól. A hét végéig további 300 millió eurót várunk az EU-tól ez az első részlet második részlete. Így az NBU tartalékai most még magasabbak, mint a háború előtt. Arra költjük őket, hogy valutát adjunk el bankoknak, hogy kielégítsük a kritikus importszükségleteket. Általánosságban elmondható, hogy a már felhalmozott pénzeszközök elegendőek lesznek az ország normális működésének támogatására a következő hónapokban.

Van fogalma arról, hogy Ukrajna hogyan és milyen formában kapja meg az Egyesült Államok által „Ukrajna és partnerei” felirattal elkülönített 13,6 milliárd dollárt?

Valójában ezek a források nemcsak Ukrajnát kapják, hanem szomszédainkat is, akiknek az Egyesült Államok segít megerősíteni védelmi képességeit, valamint támogatást nyújt gazdaságaik számára az Ukrajnából érkező nagyszámú menekültáradat révén. Az Ukrajnának juttatott összeg nagy részét katonai felszerelésekre és árukra fordítják. Valós pénzben - viszonylag kis összeg.

Milyen további segítségre számít Ukrajna a közeljövőben?

Aktív tárgyalások folynak egy Ukrajna számára külön alap létrehozásáról az IMF bázisán, amelyet a G7-országok finanszíroznak majd, és esetleg más fejlett országok is csatlakoznak hozzá. Ennek a mechanizmusnak kulcsfontosságú elemévé kell válnia Ukrajna támogatásában az orosz agresszió elleni küzdelemben. Amíg azonban folynak a tárgyalások, konkrét összegekről nem beszélhetünk.

Mennyire fogja ez a háború befolyásolni Ukrajna gazdasági potenciálját? Az IMF becslései szerint körülbelül négy-öt évvel fogunk visszalépni, és több mint két évbe fog telni, hogy a visszaesést megfordítsuk. Mi lenne a hatás ebben az értelemben, az Ön becslése szerint?

Azzal kezdem, hogy minden azon múlik, hogy ez a háború hogyan végződik Ukrajna számára. Ez a fő dolog, ami meghatározza a lehetőségeinket. Ha egy olyan forgatókönyvről beszélünk, amelyben Ukrajna nyer, megvédi területeit, és gazdaságilag és demokratikus értékekben még inkább Európához köti magát, nem lennék ennyire pesszimista.
Igen, még fel kell mérnünk a veszteségeket, különösen az emberéletekben, és újjá kell építeni az infrastruktúrát. Néhány ember, aki elment, nem tér vissza. De nemzetközi segítséggel, amiben bízom, a termelékenység olyan országos emelkedése és növekedése, amely az EU-integráció miatt legalább nem csökken, sőt nő is, gyorsan helyre tudjuk állítani, sőt növelni tudjuk az ország gazdasági potenciálját.

Miből álljon az ukrajnai „Marshall-terv”? Ez a történet nem csak a pénzről szól, hanem az ország újjáépítésének átfogó megértéséről is. Vagyis nem a szovjet örökség újjáépítéséről van szó, hanem a gazdaság új szintre emeléséről. Mik lehetnek ebben az értelemben a prioritások?

Visszatérve a háború utáni Németország eredeti tervéhez, a forrásokat elsősorban a közlekedési infrastruktúra újjáépítésére fordították. A német gazdasági csoda, amelyet sokan a Marshall-tervnek tulajdonítanak, valójában az állami intézmények fejlődésének az eredménye, és már hosszú távú gazdasági hatást fejtettek ki.

Ukrajnának ezenkívül az infrastruktúra újjáépítésére kell összpontosítania, és lakhatást kell biztosítania mindazoknak, akik elvesztették azt a háború alatt. Ez nem zárja ki azt a tényt, hogy az áldozatok nemzetközi bíróságokhoz forduljanak kártérítésért az agresszortól. A következő nemzeti szintű feladat azonban a normák megvalósításán és az uniós szabványokhoz való közelítésen való munka folytatása. Ebben az értelemben rengeteg munka vár ránk, amely nélkül lehetetlen lesz a további közeledés az európai államok családjához.

 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 678
14 641
113
Oroszország megerősítette, hogy hiperszonikus rakétákat használ Ukrajnában

March 19, 2022

| Zero Hedge

A Kh-47M2 Kinzhal (más néven „tőr”) hiperszonikus rakéta pénteken csapást mért egy rakétákat és lőszert tartalmazó földalatti raktárba az Ivano-Frankivszk régióban található Deljatyin faluban.

 

Ursula

Well-Known Member
2022. február 25.
5 676
48 651
113
Zelenszkij felszólította a svájci bankokat, hogy zárolják az orosz számlákat

Az ukrán elnök Svájchoz intézett felhívásában hangsúlyozta: „ahogyan szeretném azt, ha az ukránok úgy élnének, mint a svájciak, úgy szeretném azt is, ha ti is úgy élnétek, mint az ukránok a gonosz elleni harcban. Hogy ne eshessen szó olyan bankokról – a ti bankjaitokról –, ahol azoknak a pénzét tartják, akik ezt a háborút elkezdték. Ez fájdalmas és kellemetlen, de egyben a gonosz elleni küzdelem is, ha ezeknek az embereknek a teljes vagyonát, az összes számláit befagyasztjátok. Ez egy nagy küzdelem, de meg tudjátok csinálni” – fogalmazott az ukrán elnök.

Kiemelte azt is, hogy elfogadhatatlan a külföldi üzleti tevékenység Oroszországban, példaként említve a Nestlét, amely svájci vállalatként még mindig működik Oroszországban – írja az ukrán közszolgálati média.

„Azt akarom, hogy ti, svájciak, mostantól mindannyian olyanok legyetek, mint mi, ukránok! Azt akarom, hogy ne veszítsük el a közös esélyünket – az esélyt, hogy visszatérjen a béke, az esélyt, hogy véget vessünk a világban zajló háborúknak” – hangsúlyozta Zelenszkij.

(hiradó.hu)
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 678
14 641
113
Oroszország megerősítette, hogy hiperszonikus rakétákat használ Ukrajnában

March 19, 2022

| Zero Hedge

A Kh-47M2 Kinzhal (más néven „tőr”) hiperszonikus rakéta pénteken csapást mért egy rakétákat és lőszert tartalmazó földalatti raktárba az Ivano-Frankivszk régióban található Deljatyin faluban.

 

Ursula

Well-Known Member
2022. február 25.
5 676
48 651
113
Lekapcsolhatják Oroszországot a GPS-rendszerről?

Az USA azt fontolgatja, hogy Oroszországot lekapcsolja a GPS műholdas kommunikációs rendszerről. Ezt március 19-én, szombaton jelentette be a Roszkozmosz állami vállalat vezetője, Dmitrij Rogozin – közli a Izvesztyija.

„A szankciók részeként az Egyesült Államok azt fontolgatja, hogy az Orosz Föderációt lekapcsolja a GPS-ről” – fejtette ki Rogozin a „Progressz” Rakéta- és Űrközpontban tett látogatása során.

Hozzátette: szerinte „emiatt nem kell aggódni, mert minden okostelefon csatlakozik az orosz globális navigációs műholdrendszerhez (GLONASS), amely ebben az esetben is működni fog”.

A GLONASS rendszer 24 műholddal működik. A fő különbség a GPS-hez képest az, hogy a e műholdak pályamozgása nem szinkronizált a Föld forgásával, ami nagyobb stabilitást biztosít számukra.