[HÍREK] Ukrajnai fegyveres konfliktus

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Ursula

Well-Known Member
2022. február 25.
5 380
45 809
113
Zelenszkij a NATO-csúcson: egy hónap harc után az oroszokkal senki nem állíthatja, hogy az ukrán haderő nem elég felkészült a NATO-csatlakozáshoz

(PestiSrácok)


Most akkor NATO vagy semlegesség. A béketárgyalások még sokáig nem vezetnek eredményre szerény véleményem szerint.
 

Ursula

Well-Known Member
2022. február 25.
5 380
45 809
113
Biden határozatlan vezetését kritizálják az amerikai sajtóban

A háború eddig eltelt négy hete alatt „nehéz volt megmondani, hogy Biden hátulról, oldalról, felülről vagy alulról vezet” (tehát, hogy tolja vagy húzza a szekeret – a szerk.). „Az egyetlen hely, ahol ritkán látható, az, hogy elöl van. Nehéz ezt nem észrevenni. A Wall Street Journal (WSJ) felmérése szerint az amerikaiak 52 százaléka nem hiszi, hogy Biden újra indul, főként a kora miatt” – írja a vezető amerikai gazdasági lap csütörtöki vezércikke Joe Biden európai útja és a NATO-csúcstalálkozó kapcsán.
A lap úgy fogalmaz: „miközben a világnak szüksége van Bidenre, hogy fokozza a tempót, ő valahogy nem tűnik úgy, hogy elkötelezné magát vagy a hivatalát bármi mellett, ami az ukrajnai katasztrófa mértékével felér”.

A WSJ úgy véli: „egy szó szerinti repüléstilalmi zóna lehetetlen”.

 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 976
14 041
113
Szerintem is inkább szabotázs, USA műholdképek által "ihletve"! ...nem először. Úgy látom az oroszok nem találják erre az ellenszert.

Ha --legalább a kritikus időkre (órák/fél-napok)-- nem tudnak az oroszok kitalálni ez ellen valamit, akkor brutális ára lesz ennek a "Különleges Hadművelet"-nek! ...ahogy azt az amcsik szeretnék is! Európa és a Mi rovásunkra!
...de nyilatkozataik szerint akár az egész világéra!!!




U.I: Én lassan --a háttérben-- elkezdenék támogatni az India-Kína+"El nem kötelezettek 2.0" béke-kikényszerítést az USA ellenében!!!


U.I.: Az eddigi események alapján biztos vagyok benne, hogy az EU --bármit ígér az álláspontunkért cserébe-- nem fogja betartani a nekünk tett ígéreteit, ahogy a "jogállamiságis" ígéretét sem!!! A médiában el kellene kezdeni felvetegetni egy lehetséges semlegesség/részleges kiválást, és annak előnyeit a jelenlegi Európai Unió = Suicide Squad(Öngyilkos különítmény)-ből.

.
 

PavolR

Well-Known Member
2020. július 2.
5 092
13 498
113
Most akkor NATO vagy semlegesség. A béketárgyalások még sokáig nem vezetnek eredményre szerény véleményem szerint.
Frontjelentésfuggo ;) - a legutobiak nyilván optimisták voltak, ezért vetetette fel minap a tárgyalási eredmények megnépszavaztatását (azaz bármin is megegyeznének a kivonulás után az ukránok lesoprik az asztalról ... :oops: ) ... ami az oroszok számára válalhatatlan :cool:
 

snakeye

Active Member
2010. április 27.
134
173
43
Szerintem is inkább szabotázs, USA műholdképek által "ihletve"! ...nem először. Úgy látom az oroszok nem találják erre az ellenszert.

Ha --legalább a kritikus időkre (órák/fél-napok)-- nem tudnak az oroszok kitalálni ez ellen valamit, akkor brutális ára lesz ennek a "Különleges Hadművelet"-nek! ...ahogy azt az amcsik szeretnék is! Európa és a Mi rovásunkra!
...de nyilatkozataik szerint akár az egész világéra!!!




U.I: Én lassan --a háttérben-- elkezdenék támogatni az India-Kína+"El nem kötelezettek 2.0" béke-kikényszerítést az USA ellenében!!!


U.I.: Az eddigi események alapján biztos vagyok benne, hogy az EU --bármit ígér az álláspontunkért cserébe-- nem fogja betartani a nekünk tett ígéreteit, ahogy a "jogállamiságis" ígéretét sem!!! A médiában el kellene kezdeni felvetegetni egy lehetséges semlegesség/részleges kiválást, és annak előnyeit a jelenlegi Európai Unió = Suicide Squad(Öngyilkos különítmény)-ből.

.
nekünk jobban fájna a kiválás mint nekik. És ezt tudják
 

PavolR

Well-Known Member
2020. július 2.
5 092
13 498
113
Kijev koruli események:
Makarivi és Irpini pozíciók erosodtek - orosz légitámadások:
https://liveuamap.com/en/2022/24-march-ukrainian-military-improved-positions-in-makariv
Ukránok kezdenek benyomulni Hostomelbe:
https://liveuamap.com/en/2022/24-march-reports-of-ukrainian-military-entering-hostomel

Nyugaton pedig 25-35 kilomérerrel szorították visza az oroszokat:

a térkép igazán érdekes:
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 385
8 928
113
Na ezért veszik el az orosz katonák mobiljait...

LRUYX6q.png

Ezek ukrán képek ukrán veszteségekről. Olvassátok vissza

Igen, és pont erről szólt a hivatkozott poszt. Amennyiben megnézed a képeket - mindenki kezében mobiltelefon. Bőszen videóznak, fényképeznek és töltik fel a net -re. Csetelgetnek. Továbbá mindezt úgy, hogy a pontos koordinátákat is megosztják (!!). Ennek eredményét pedig a jobboldali felső és középső képen láthatjuk ...

Azaz leegyszerűsítve: "a mobiltelefon öl" ...
 

Gungnir (F1End)

Well-Known Member
2021. március 24.
442
1 189
93
Amúgy valaki meg tudná tippelni, mi értelme ide hajóval szállítani bármit is?
Mennyi idő behajózni?
Mennyi idő hajóval az út?
Mennyi idő kikapolni?
Az orosz határ innen 120 km légvonalban szárazföldön.
Az ukrán tüzérség meg a kikötő koordinátáját nem felejtette el.... várható volt egy "zsíros célpontra" történő támadás.
Hol van akkor a kikötő körüli légvédelem?
Vagy nem rakéta támadás lehetett hanem szabotázs?

0:18n-ál a nyilt vízen mintha lövedékek csapódtak volna be.
Szerintem az is lehet, hogy amikor még kitalálták a hajós szállítást, azt hitték Odesszánál fognak majd kipakolni. Csak nem úgy haladt az offenzíva.
 
  • Tetszik
Reactions: Lelkeslaikus

milagro

Well-Known Member
2019. szeptember 28.
11 785
25 338
113
Nem vagyok jós, de saját véleményem szerint végett fog érni a konfliktus, mert előbb-utóbb vissza kell vezényelni az orosz katonákat, nem tudnak megszállni egy ekkora országot. Kijev, amelyehez sok orosz történelmi esemény fűződik és milliós nagyváros most is, nem lőhetik szét... Aztán szerintem megtartják a krimet és a két déli tartományt az oroszok, a szancikók majd elhülnek, mert a világnak kell az orosz nyersanyag, meg a piac, az oroszok meg újra építhetik azt amit 1990-es években elkezdtek. Ja Putyin visszavonul, esetleg egészégi problémái lesznek.. Ukrajna (talán kicsit más határokkal) nagy kölcsönt kap, újjáépül..
Akár. De ehhez mindenkinek engednie kellene a saját igényeiből...
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
14 623
21 321
113
13:06

SHAREDNato news conference coming up​

We're expecting to hear from Nato chief Jens Stoltenberg shortly, as the military alliance gathers in Brussels for a summit in the wake of Russia's invasion of Ukraine.
Stoltenberg has said that Nato leaders need to discuss a "security reset", with the alliance ready to approve a major increase in forces in eastern Europe.
Four new battlegroups will be sent to Slovakia, Hungary, Bulgaria and Romania to shore up the alliance's eastern flank.
Stay with us for full coverage of the news conference.

/BBC/
 
W

Wilson

Guest
Orosz cikk egy mariupoli kórházból....

Mariupol a saját szememmel - ez most a pokol egyik ága....


Dmitrij Sztesin, a kp.ru különtudósítója meglátogatott egy ukránok által üzemeltetett kórházat. A kórház "működik": a folyosókon a halottakkal együtt fekszenek az élők, a kórtermek plafonig tele vannak hullákkal, a szomszédos utcákon pedig harcok folynak.

Dmitry STESHIN


wr-767-1.jpg

A mariupoli regionális kórház helyiségei.
Fotó: Dmitry STESHIN

"FREEDOMS".
A mariupoli menekültek fő tárolóhelye húsz kilométerre a várostól, Volodarskoje faluban található. "Dekommunizálták", így nevezi a térképek és navigátorok fele a falut, vagy inkább egy sztyeppei kisvárost Nikolskoje-nek, ami csak tovább fokozza a körülötte zajló káoszt.


Az élet, ha mondhatom így, egyre jobb Volodarszkoje-Nikolskoje városában. Önkéntesek jelentek meg, és evakuálási listákat állítanak össze. Az áram és a kommunikáció hiánya ellenére is érkeznek hírek. A Berdjanszk felé vezető utat a mieink elzárták. A minap az Azov megpróbálta elhagyni a várost a mariupoli repülőtéren keresztül, az ellentámadást visszaverték, de még nem sikerült teljesen megtisztítani a törőket. A Mariupol felé vezető Zaporizzsjai autópálya azonban nyitva van - hajtsanak tovább! Ez szarkazmus.


wr-750-11.jpg

Mariupol fő menekülttábora Volodarskoje faluban van. A falon - feljegyzések a rokonoknak.
Fotó: Dmitry STESHIN

Vika halkan közeledik felém, nem hallom - zokniban jár a jeges aszfalton. A korát nem tudom meghatározni, talán csak a középiskolás A haja összegubancolódott, és az inge koszos. Remeg a keze, nem találja, hova tegye. A lány ruhái eltűntek, hatalmas szemében őrült tekintet:

- Beszélj hozzám, senki sem beszél hozzám, nem engednek a gyerekek közelébe, és én félek. Félek a hangoktól. Félek a robbanásoktól, a lövedékektől, a fegyveres emberektől!

Megértem, hogy a lányt valahogy ki kell zökkenteni. Kiveszek a zsebemből egy marék nyalókát:

- Együnk egy kis édességet és beszélgessünk. Hogy hívnak?

A lány a pulóvere zsebébe dugja az édességet, adok neki még egyet, ő is elrejti, fájdalmasan próbál emlékezni, hogy ki is ő:

- Victoria vagyok. Victoria Dyachenko!

- Vika, hol éltél Mariupolban?

- Mariupolban éltem, ott is bombázták, figyeljetek rám, mindent elmondok.

De Vika nem emlékszik a címre. Aztán megmutatja a jobb lábát. Láttam már ilyet - a lökéshullám csak elválasztja a húst a csonttól, de még mindig maradnak benne kisebb repeszek vagy másodlagos szilánkok, például betonforgácsok. A teteje eddig begyógyult, nem gennyesedik. Megkérdezem Vikát: etesselek meg?

- Szeretnék egy kis teát, forrót, mert fázom.

- Maradj itt, ne menj sehova!

wr-750-12.jpg

Vika még a saját címére sem emlékszik. Remeg a keze, és nincs nála semmi holmi.
Fotó: Dmitry STESHIN

Vika bólint, kezét a lábára mutatja, mintha állna. Betolakodom az iskolai menzára, a menekülteket egyszerre tizenöten fogadják be. Sorban állás nélkül töltik nekem a teát, én pedig felveszek egy fél almát a tálcáról. Vika elveszi a teát, nem köszöni meg, nem veszi észre az almát, azonnal inni kezd, és azonnal megfeledkezik a létezésemről. Az egyik milicista társam, egy katonai tapasztalattal rendelkező mentős. Vlad azt mondja, hogy Vikát kórházba kell vinni, hogy kezeljék a lábát. Ezután kezelni kell őt mentálisan, hosszú ideig. De hová vigyem? Volodárszkojéban lévő intézmény nem kórház, hanem járóbeteg-rendelő. Mariupolba a Regionális Intenzív Centrumba?

Valamilyen oknál fogva bíztam benne, hogy ott fognak segíteni valamiben. Tévedtem. És helyesen tettük, hogy Vikát ott hagytuk, este már Rosztovban volt...


MÉRGEZŐ KÖDBEN.

Aznap Mariupolban nem fújt a szél, így az egész várost szürke köd borította, olyan büdös, csúnya köd, ami a tüdőt tépi. Égett a város, égtek a gyárak és a kikötő, égett a fű a mezőkön... A bejáratnál lévő felperzselt bevásárlóközpontból egyenesen a Regionális Intenzív Kórházba mentünk. Egy vadonatúj, többszintes komplexum, homlokzatán srapnel nyomok, üveg nélkül. Egy hete, amikor a mieink végre elfoglalták a kórház melletti tömböket, egy csomag Grad lövedéket indítottak a kórházra , Ukrajna így "búcsúzott". Magam is hallottam, abban a pillanatban a kocsi alá estem, és bedugtam a fejem a motor alá.

A mariupoli regionális kórház előtt

Most a kórháztól balra és jobbra, az utca túloldalán ágyúzás folyik, és a front mögött tovább dolgozik a tüzérség, úgy, hogy megremeg a föld.

A kórház téren az emberek a földön ülnek, fekszenek, állnak, a bejáratnál tolonganak. Egy busz "Nemzeti Gárda" felirattal, a betört ablakokon keresztül öblítik a függönyöket, belül minden vérben úszik.

wr-750-14.jpg

Az AFU Nemzeti Gárda összetört járműve.
Fotó: Dmitriy STESHIN

Egy idős nő rohan felénk, és zokog értünk:

- Istenem, legalább valaki felhívná a lányomat, és megmondaná neki, hogy élek. A lányom Norilszkban van, tanárnő.

- Van egy számod?

- Igen, igen, várj!

A nő remegő kézzel kinyitja a táskáját, minden holmija benne van. Egy kis edényben, egy műanyag zacskóban, egy fél tenyérnyi füzetet. A barátom tárcsázza a számot ... nincs kapcsolat, és hogyan is lehetne? A nő ismét sírni kezd. Megtanultam, hogyan kell ilyen helyzetekben kommunikálni, határozottan, határozottan beszélek:

- Mi a neved? Név, vezetéknév? Még ma beírom az újságba!

- Nelya Ivanovna Zenina.

- Este elmegyünk egy olyan helyre, ahol van kapcsolat, azonnal felhívom a lányodat, ígérem!

wr-750-15.jpg


Leveszem a kalapomat, és keresztet vetek; valószínűleg ez az egyetlen olyan ígéret, amely itt működik. Este felhívtuk Natasa lányunkat Norilszkban, ő már úton volt az édesanyjáért, hogy visszavigye Oroszországba. A történtekből ítélve Mariupolban még sokáig nem lesz normális, megszokott élet.
 
W

Wilson

Guest
AZ ÉLŐK ÉS A HOLTAK

A kórház előterében térdig érő sár van. Néhány önkéntes vagy ápoló felmosórongyokkal kenegeti, felismerve a munka értelmetlenségét. A tüzérségi lövedékek felszántották a város összes gyepét és terét, szétszórták a földet az aszfalton. Itt, a csarnok homályában folyékony sárrá változott: az emberek egy kék tartályból merítenek vizet, hátborzongató, sötétbarna, színű, de más víz nincs a városban. A falakra üzeneteket firkáltak: "Tanya, elmentünk. Belosarayka" vagy "Mi vagyunk az 1. emeleten a Gyermekszoba", "Bityukov Herman + Kalinins, Volodarskaya.


wr-750-16.jpg

A piszkos vízért sorban állnak.
Fotó: Dmitry STESHIN

Megtaláljuk a kórház főorvosát, akit valamiért igazgatónak hívnak ukránul. Olga Golubcsenko nem volt hajlandó nyilatkozni, azt mondja, hogy a kórház jól működik, és hogy minden megvan: személyzet, gyógyszerek, élelmiszer. Nem néz a szemünkbe, és általában olyan rosszul visszafogott dühvel beszél. Próbáljuk elmagyarázni neki, hogy nem azért vagyunk itt, hogy kíváncsiak legyünk, és hogy tudunk segítséget szervezni... Végül búcsú nélkül megfordulunk, és elindulunk a kórház főépülete felé. Senki sem állít meg minket.

wr-750-17.jpg

A kórház falait rövid üzenetekkel borítják.
Fotó: Dmitry STESHIN

Sötét, végtelen folyosók, rothadó hús szaga. Mindenki, akinek van cigarettája, dohányzik, mert senkit sem érdekel, és nincs értelme a kórházi sterilitásról beszélni. Egy nővér tisztítja egy nő gennyes sebét közvetlenül előttünk, aki nyögdécsel és csikorgatja a fogait. A halottak a falak mentén fekszenek az élők közé vegyülve. Ha egy takaró van a fejed felett, akkor halott vagy. A folyosókon fekszenek, mert a kórtermek ablakaiban nincs üveg, hideg van, a kórház remeg a robbanások és az aknák miatt, a gránátok bármelyik pillanatban berepülhetnek. Kóbor golyók suhantak végig a homlokzaton. Egy gránátvető dörren, egy légvédelmi rakétavető támogatja, az élet Mariupolban megy a maga útján. Ha ezt életnek lehet nevezni.

AZ ÉG NEM ÍGÉR SEMMIT.

A következő emeleten ugyanez a helyzet. Bűzös homály, betört ablakok, kartondarabokkal bedeszkázva.

Egy kerekesszékes férfi elmeséli, hogyan érte a találat:

- Csak kiléptem a lépcsőházból, és rögtön eltaláltak. Vasárnap, 13-án. Visszamentem a bejárathoz, és a szomszédok - egyszerre három hulla - kimentek cigizni.

wr-750-18.jpg

Mihail megsebesült, de túlélte, a szomszédai sokkal kevésbé voltak szerencsések.
Fotó: Dmitry STESHIN

- Bekötözik?

- Múlt csütörtök óta nem láttam senkit. Maradt egy szilánk, nem találják, a röntgen nem működik. Hát, semmi, most már csengetek - viccelődik Mihailo nem vidáman.

Felajánlották az evakuálást?

- Miben fogok bemenni, legalább van otthon ruhám.

- A lakás rendben van?

Mihail int a kezével:

- Az ablakok eltűntek, az összes bútor fel van halmozva, eltalálva. De van hol lakni!

Mihail szomszédja a folyóhoz ment vízért, srapnell-sérülésekkel a lábában:

- Már régóta nincs kötszer, az orvosok és az ápolók mind elszaladtak... Se gyógyszerek, se kötszerek, sebekből kilógó csövek....

Egy hordágyon, a fal mellett feküdt Sasha. Azt mondja: "Megsebesültem, mint mindig - tűzifáért mentem".

A lábát mutatja, szintén kötés nélkül, csak dréncsövek vannak rajta.

A sebészeti osztályt keressük, és ott találjuk... A folyosókat homokzsákokból készült falak borítják. Az ablakokon ugyanazok a falak vannak, de valamiért karzatokkal. Az Ukrán Nemzeti Gárda itt akart harcolni, de meggondolta magát.

Egy törött kávéfőző, egy szétvert röntgenszoba, általában minden elromlott a kórházban, még az asztalok is. De nem ez a legrosszabb. A kórtermekben fekszenek a holttestek, szépen összecsomagolva, függönyökbe, takarókba vagy egyszerűen csak ömlesztve, csövekkel, sínnel, Elizarov-eszközökkel... Valahol kis kupacokban, valahol, ahol sötét van, plafonig vannak halmozva a holttestek... Csend van itt, ebben a hatalmas holt szobában, persze, ha a tüzérséget levonjuk.

wr-750-19.jpg

Hullák hegye a kórház egyik szobájában.
Fotó: Dmitry STESHIN

Csak a betört ablakok redőnyei csattognak, és a repeszektől megtépázott homlokzatokról néha leesik valami. Az emberek tömege elhallgat a kórházban, ahol nem gyógyítják, hanem egyszerűen lefektetik őket meghalni. Általában az ilyen tömegeket ez az enyhe zúgás kíséri, de itt csend van. Az emberek hallgatják a zajló harcokat, próbálják elkülöníteni a pillanatot, hogy azonnal lefeküdjenek. És mindenki vár valamire: evakuálásra vagy humanitárius segítségre.

wr-750-20.jpg

Az emberek a kórház bejáratánál tolonganak. És mégis csend van itt...
Fotó: Dmitry STESHIN

- Várom a békét - mondta nekem egy szeplőkkel pettyezett kislány, Dasha -, de nem fogok evakuálni a négyéves gyermekemmel!

- Kevesebbet lőnek?

- Ez ugyanaz...

Daria nem megy el, a békét várja.

wr-750-21.jpg

Fotó: Dmitry STESHIN

Dasha, mint mindannyian, az égre nézett, de az ég még semmi jót nem ígért. Legalábbis a következő napokban nem.

 

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
14 623
21 321
113
Orosz cikk egy mariupoli kórházból....

Mariupol a saját szememmel - ez most a pokol egyik ága....


Dmitrij Sztesin, a kp.ru különtudósítója meglátogatott egy ukránok által üzemeltetett kórházat. A kórház "működik": a folyosókon a halottakkal együtt fekszenek az élők, a kórtermek plafonig tele vannak hullákkal, a szomszédos utcákon pedig harcok folynak.

Dmitry STESHIN


wr-767-1.jpg

A mariupoli regionális kórház helyiségei.
Fotó: Dmitry STESHIN

"FREEDOMS".
A mariupoli menekültek fő tárolóhelye húsz kilométerre a várostól, Volodarskoje faluban található. "Dekommunizálták", így nevezi a térképek és navigátorok fele a falut, vagy inkább egy sztyeppei kisvárost Nikolskoje-nek, ami csak tovább fokozza a körülötte zajló káoszt.


Az élet, ha mondhatom így, egyre jobb Volodarszkoje-Nikolskoje városában. Önkéntesek jelentek meg, és evakuálási listákat állítanak össze. Az áram és a kommunikáció hiánya ellenére is érkeznek hírek. A Berdjanszk felé vezető utat a mieink elzárták. A minap az Azov megpróbálta elhagyni a várost a mariupoli repülőtéren keresztül, az ellentámadást visszaverték, de még nem sikerült teljesen megtisztítani a törőket. A Mariupol felé vezető Zaporizzsjai autópálya azonban nyitva van - hajtsanak tovább! Ez szarkazmus.


wr-750-11.jpg

Mariupol fő menekülttábora Volodarskoje faluban van. A falon - feljegyzések a rokonoknak.
Fotó: Dmitry STESHIN

Vika halkan közeledik felém, nem hallom - zokniban jár a jeges aszfalton. A korát nem tudom meghatározni, talán csak a középiskolás A haja összegubancolódott, és az inge koszos. Remeg a keze, nem találja, hova tegye. A lány ruhái eltűntek, hatalmas szemében őrült tekintet:

- Beszélj hozzám, senki sem beszél hozzám, nem engednek a gyerekek közelébe, és én félek. Félek a hangoktól. Félek a robbanásoktól, a lövedékektől, a fegyveres emberektől!

Megértem, hogy a lányt valahogy ki kell zökkenteni. Kiveszek a zsebemből egy marék nyalókát:

- Együnk egy kis édességet és beszélgessünk. Hogy hívnak?

A lány a pulóvere zsebébe dugja az édességet, adok neki még egyet, ő is elrejti, fájdalmasan próbál emlékezni, hogy ki is ő:

- Victoria vagyok. Victoria Dyachenko!

- Vika, hol éltél Mariupolban?

- Mariupolban éltem, ott is bombázták, figyeljetek rám, mindent elmondok.

De Vika nem emlékszik a címre. Aztán megmutatja a jobb lábát. Láttam már ilyet - a lökéshullám csak elválasztja a húst a csonttól, de még mindig maradnak benne kisebb repeszek vagy másodlagos szilánkok, például betonforgácsok. A teteje eddig begyógyult, nem gennyesedik. Megkérdezem Vikát: etesselek meg?

- Szeretnék egy kis teát, forrót, mert fázom.

- Maradj itt, ne menj sehova!

wr-750-12.jpg

Vika még a saját címére sem emlékszik. Remeg a keze, és nincs nála semmi holmi.
Fotó: Dmitry STESHIN

Vika bólint, kezét a lábára mutatja, mintha állna. Betolakodom az iskolai menzára, a menekülteket egyszerre tizenöten fogadják be. Sorban állás nélkül töltik nekem a teát, én pedig felveszek egy fél almát a tálcáról. Vika elveszi a teát, nem köszöni meg, nem veszi észre az almát, azonnal inni kezd, és azonnal megfeledkezik a létezésemről. Az egyik milicista társam, egy katonai tapasztalattal rendelkező mentős. Vlad azt mondja, hogy Vikát kórházba kell vinni, hogy kezeljék a lábát. Ezután kezelni kell őt mentálisan, hosszú ideig. De hová vigyem? Volodárszkojéban lévő intézmény nem kórház, hanem járóbeteg-rendelő. Mariupolba a Regionális Intenzív Centrumba?

Valamilyen oknál fogva bíztam benne, hogy ott fognak segíteni valamiben. Tévedtem. És helyesen tettük, hogy Vikát ott hagytuk, este már Rosztovban volt...


MÉRGEZŐ KÖDBEN.

Aznap Mariupolban nem fújt a szél, így az egész várost szürke köd borította, olyan büdös, csúnya köd, ami a tüdőt tépi. Égett a város, égtek a gyárak és a kikötő, égett a fű a mezőkön... A bejáratnál lévő felperzselt bevásárlóközpontból egyenesen a Regionális Intenzív Kórházba mentünk. Egy vadonatúj, többszintes komplexum, homlokzatán srapnel nyomok, üveg nélkül. Egy hete, amikor a mieink végre elfoglalták a kórház melletti tömböket, egy csomag Grad lövedéket indítottak a kórházra , Ukrajna így "búcsúzott". Magam is hallottam, abban a pillanatban a kocsi alá estem, és bedugtam a fejem a motor alá.

A mariupoli regionális kórház előtt

Most a kórháztól balra és jobbra, az utca túloldalán ágyúzás folyik, és a front mögött tovább dolgozik a tüzérség, úgy, hogy megremeg a föld.

A kórház téren az emberek a földön ülnek, fekszenek, állnak, a bejáratnál tolonganak. Egy busz "Nemzeti Gárda" felirattal, a betört ablakokon keresztül öblítik a függönyöket, belül minden vérben úszik.

wr-750-14.jpg

Az AFU Nemzeti Gárda összetört járműve.
Fotó: Dmitriy STESHIN

Egy idős nő rohan felénk, és zokog értünk:

- Istenem, legalább valaki felhívná a lányomat, és megmondaná neki, hogy élek. A lányom Norilszkban van, tanárnő.

- Van egy számod?

- Igen, igen, várj!

A nő remegő kézzel kinyitja a táskáját, minden holmija benne van. Egy kis edényben, egy műanyag zacskóban, egy fél tenyérnyi füzetet. A barátom tárcsázza a számot ... nincs kapcsolat, és hogyan is lehetne? A nő ismét sírni kezd. Megtanultam, hogyan kell ilyen helyzetekben kommunikálni, határozottan, határozottan beszélek:

- Mi a neved? Név, vezetéknév? Még ma beírom az újságba!

- Nelya Ivanovna Zenina.

- Este elmegyünk egy olyan helyre, ahol van kapcsolat, azonnal felhívom a lányodat, ígérem!

wr-750-15.jpg


Leveszem a kalapomat, és keresztet vetek; valószínűleg ez az egyetlen olyan ígéret, amely itt működik. Este felhívtuk Natasa lányunkat Norilszkban, ő már úton volt az édesanyjáért, hogy visszavigye Oroszországba. A történtekből ítélve Mariupolban még sokáig nem lesz normális, megszokott élet.
Szerencsétlenek :( :(
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 845
65 554
113

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
14 623
21 321
113
Csak két kérdés. Vajon a Tocska u képes lehet ilyen pontosságra hogy eltaláljon egy ekkora hajót ?
És vajon ki csinálta ezeket a felvételeket ilyen minőségben?
Nem mindegy mi csinálta? Sikeres volt, ennyi. Később talán kiderül.
A mai világban nem akkor truváj jó minőségű videót készíteni bárkinek is.