Oroszország bejelentette, hogy „drasztikusan csökkenti a katonai tevékenységet” Kijev térségében.
Ez radikális változást jelent Ukrajna javára? Rövid válasz: minden nehezebb, Donbászban eszkalációra kell számítanunk
2022. március 29. 19:22
Forrás: Meduza
Az orosz védelmi minisztérium képviselője, Alekszandr Fomin vezérezredes március 29-én, Oroszország és Ukrajna delegációi között Isztambulban folytatott tárgyalások után
azt mondta , hogy az orosz csapatok „drasztikusan csökkentik a katonai tevékenységüket Kijev és Csernyigov irányában. " Ez a döntés közvetlenül kapcsolódik a háború folytatására vonatkozó új orosz tervhez: a parancsnokság minden erőt az ukrán csapatok bekerítésére összpontosít a Donbászban. Az orosz csapatok kijevi hadművelete nyilvánvalóan kudarcot vallott, és a Donbászban aratott győzelem elméletileg lehetővé teheti a Kreml számára, hogy számára elfogadható békével fejezze be a háborút
Fomin tábornok nem árult el részleteket arról, hogy mit jelent "drasztikus csökkentés", azt ígérte, hogy a vezérkar később ezt megteszi.
Csak azt közölték , hogy a "de-eszkaláció" nem jelent fegyverszünetet. Emellett a védelmi minisztérium arra számít, hogy "a vonatkozó kulcsfontosságú döntéseket Kijevben hozzák meg". Valószínűleg ez azt jelenti, hogy az ukrán csapatoknak is – az oroszok példáját követve – drasztikusan csökkenteniük kell katonai tevékenységüket.
Az elmúlt napok kijevi és csernyihivi irányú eseményei ugyanakkor azt mutatják, hogy az „aktivitás visszaszorítása” (ha Ukrajna is csatlakozik hozzá) aligha nevezhető engedménynek Oroszország részéről. Amint a Meduza március 24-én
beszámolt róla , leállították az orosz offenzívát, amellyel Kijev két irányból – északnyugatról a csernobili tilalmi zónán keresztül, illetve északkeletről a csernyihivi régión keresztül – bekerítették.
Összességében az orosz offenzíva ilyen irányú folytatása aligha lehetséges. Az orosz hadseregnek nincs ereje ahhoz, hogy teljes mértékben biztosítsa azoknak a csoportoknak a kommunikációját, amelyek elérték Kijev külvárosát, Csernigovból, Szumiból és Pripjatyból. Így"az aktivitás drámai csökkentése", különösen, ha lehetővé teszi a csapatok felszabadítását, előnyös az orosz parancsnokság számára.
Ugyanakkor fontos, hogy az offenzíva Kijev melletti leállítása nyilvánvalóan nem volt része az orosz haditervnek. A makacs ukrán ellenállás megállította a csapatokat az ország északi részén. Az orosz hadsereg nem volt képes egyszerre minden irányban elérni a célokat (erre kezdetben nem volt elég erő), ezért parancsnoksága úgy döntött, hogy kijavítja a tervezési hibákat, és minden erőt a Donbászba koncentrál, ahol elméleti lehetőség van a bevetésre. döntő vereség az ellenségen
Három lehetőség van az "aktivitás csökkentésére"
- Az orosz (és ukrán) csapatok általában megmaradnak jelenlegi pozíciójukon, és leállítják az egymás elleni nagyszabású támadásokat. Ez a lehetőség jelentősen javíthatja az orosz parancsnokság általános működési környezetét: szabadon felhasználhatja a Donbászban lévő összes tartalékot abban az irányban, amelyet a háború kimenetele szempontjából meghatározónak tart.
- A másik lehetőség sokkal kevésbé kedvez az orosz parancsnokságnak: az „aktivitás csökkentés” egyoldalú lesz, az ukrán ellentámadások Kijevtől nyugatra és keletre folytatódnak; Az ukrán csapatok képesek lesznek legalább leállítani az összes tartalék átadását a Donbászba és a harkovi régió déli részére.
- A harmadik lehetőség katonai szempontból elfogadható, de politikai szempontból rossz - a csapatok kivonása a kerületek egy részéből Kijev és Csernigov irányában. A nehéz körülmények között háborús tapasztalatokat szerzett (és nem szenvedett vereséget) csapatokat be lehetett használni a Donbass-i offenzívában; az ellenség fővárosa közelében lévő pozíciók politikai elhagyása azonban drasztikusan rontja Oroszország pozícióját a tárgyalásokon. Ráadásul ott, ahol az orosz parancsnokság eddig (az ukrán hadsereg nyomására vagy az ellátásuk képtelensége miatt) vont ki csapatokat, ez súlyos veszteségekkel járt: így volt ez Mikolajiv régióban március közepén, ill. Trostyanets a Sumy régióban március végén. Az egykori orosz állásokat elfoglaló ukrán hadsereg mindkét alkalommal több tucat megsemmisült és elhagyott ellenséges járművet mutatott be.
És most a fő dolog: mit akar elérni Oroszország a Donbászban?
Egészen mostanáig nyilvánvalóan nem volt elég csapat a nagy bekerítéshez a Donbászban. De az elmúlt napokban (számos, járműoszlopokkal ellátott videóból ítélve) az Izyumtól délre (Kharkiv régiótól délre), Donyecktől és Gulyaipoltól (zaporozsjei régió) északra lévő területeken lévő orosz csoportok más irányokból is kaptak tartalékokat. Ők azok, akik a védelmi minisztérium
által bejelentett terv szerint bekerítik az ukrán hadsereg jelentős részét a Donbászban, és ezzel döntenek a háború kimeneteléről.
Valószínű, hogy az ukrán parancsnokság nem lesz képes szervezetten kivonni az összes csapatot a Donbászból a Dnyeperbe ( az összes ukrán haderő
mindössze negyedét-harmadát - körülbelül 70 ezer főt) az ellenséges légi fölény körülményei között. . Az tény, hogy az ukrán hadsereg valóban az oroszok számára váratlan stabilitásról tesz tanúbizonyságot, amikor felszerelt állásokban és városokban védekezik, és mellettük tüzérségük fedezékében ellentámadásokat is indít. Ha azonban ellenséges nyomásra és légi bombázásra kell felvonulniuk, akkor nagyon súlyos veszteségeket szenvedhetnek el (ahogy
voltaz Ukrán Fegyveres Erők 59. dandárjával a háború első napjaiban, amikor Herszon mellett kitört a bekerítésből). Egy ekkora csoport bekerítése pedig (amely a mariupoli csoporttal ellentétben nem áldozható fel a hadsereg drasztikus meggyengülésének veszélye nélkül) engedményekre kényszeríti az ukrán vezetést.
De mindenesetre ezeknek a kísérleteknek az ellenségeskedés lefagyasztására egy helyen, hogy egy másik helyen döntő csapást mérjenek, csak akkor van értelme, ha ez a döntő ütés hatékony. Az orosz csapatok (valamint az ukrán csapatok) azonban nem képesek leküzdeni a koncentrált tüzérségi tűzre épített védelmet, amelyet drónokról céloznak és korrigálnak.
Így az Izyum és Balakleya területéről egy nagy ukrán csoport hátulja felé haladó orosz csapatokat Szlavjanszkban és Kramatorszkban (ahol a Donbászban lévő összes csapat főhadiszállása található) tüzérségi tűz és ellentámadások állították meg Gusarovka térségében. és súlyos veszteségeket
szenvedett . Általában több mint egy hete folynak a harcok Izyumtól délre, de az orosz csapatok előretörése nem haladta meg a 10 kilométert. Hasonlóan szerény előrelépést értek el a magukat DPR-nek nevező erők és az orosz csapatok, amelyek megpróbálnak betörni az ukrán dandárok 2015 óta felszerelt védelmébe.
Eközben az ukrán csapatok ellátási útvonalának elvágásához a Donbászban az orosz csapatoknak mintegy 200 kilométert kell leküzdeniük, annak ellenére, hogy az ukrán fegyveres erők nagy valószínűséggel a Dnyeper felől is megtámadják az előrenyomuló csoport szárnyait. és Zaporizzsjából és a Donbassból