W
Wilson
Guest
Milyen problémákkal küzdenek az orosz csapatok?
- Gyalogság hiánya a harci csoportokban. Az orosz hadsereg békeidőben marad. A szerződéses katonák által irányított egységekben a „békés” államokban tervezett létszámhiány tapasztalható. A problémát egy hónappal a háború kezdete után komolyan bonyolították a csapatok élőerő-veszteségei. Ennek eredményeként az orosz harccsoportok nem tudják megfelelően ellenőrizni a területet. Az ukrán hadsereg részleges tartalékos mozgósításon esett át és önkéntesekkel feltöltötték, ezért nem tapasztal élőerőhiányt.
- Néhány hétig tartó új, intenzív, súlyos veszteségekkel járó csaták után az élőerő hiány kritikussá válhat. Ebben az esetben az orosz politikai hatóságoknak fontolóra kell venniük a tartalékosok és/vagy sorkatonák részleges mozgósítását.
- Az orosz parancsnokság részben megoldhatja a problémát azzal, hogy megtagadja a harcot kilátástalan területeken, és leszűkíti a támadózónát (és ezzel növeli a csapatok sűrűségét). Ha ezekben a szűk szektorokban lehetséges a tűzerőben előnyt szerezni anélkül, hogy az ellenség ott tartalékokat telepíthetne, akkor eredményes offenzívában reménykedhetünk.
- De úgy tűnik, hogy a tűzerő-előny kihasználása is problémákat okoz.. Az orosz csapatok 2014-ben a Donbászban külön zászlóalj taktikai csoportokban (BTG) harcoltak. Tüzérséggel, felderítő egységekkel, légvédelmi rendszerekkel, elektronikus haditechnikai eszközökkel megerősített harckocsi- és gépesített lövész zászlóaljak (egyenként összesen 800-1000 katona). 2014-2015-ben az orosz BTG-k elsöprő fölényben voltak a harctéri tudatosság terén az ukránokkal szemben. Most, egy viszonylag egyenrangú ellenséggel vívott intenzív háború körülményei között egy ilyen szervezet nem működik (nem teljesen világos okokból).
- Valószínűleg a fő probléma a gyalogsági fedezet hiánya, amely figyelemmel kíséri a harcteret, és segíti a főbb erőket a harci műveletek végrehajtásában. Egy másik lehetséges probléma: az ukrán csapatok a 2014-2015-ös évtől eltérően technikai hírszerzésben – drónok, műhold- és nagy hatótávolságú légi felderítésben (itt az információkat nyilván a NATO szolgáltatja), radarokban, köztük olyanokban, amelyek képesek tüzérségi tűzforrás észlelése nincsenek hátrányban az oroszokkal szemben. Úgy tűnik, hogy az ukrán dandároknál a kommunikáció, az egységek közötti információcsere és a parancsnokság általános minősége gyakran jobb, mint az orosz BTG-knél és magasabb alakulatoknál.
- Ennek eredményeként (a videóból és a csatatérről készült fotókból ítélve)Az orosz támadási kísérleteket főleg az ukrán tüzérség állítja meg, amely számszerűen és minőségileg gyengébb az orosznál, kevésbé mobil, de (legalábbis néha) előnye van a célpontok azonosításának sebességében. (Itt azonban emlékeznünk kell arra, hogy az ukrán fél több okirati bizonyítékot szolgáltat az ellenséges veszteségekről, mint az orosz fél, függetlenül attól, hogy a valóságban mi is a helyzet..
- azért,annak érdekében, hogy mennyiségi fölényt szerezzen a fő csapások területein, gyorsabban kell tartalékokat átvinnie oda, mint az ellenség. Kijev közelében az orosz csapatok (elsősorban a légierő) nem tudták megállítani az ukrán erők érkezését a szomszédos régiókból. Ismeretes, hogy az ukrán tartalékok most érkeznek Ukrajna keleti részébe , többek között vasúton. Az orosz parancsnokság megpróbálja megakadályozni, hogy Szlavjanszkba és Kramatorszkba szállítsák át őket, csapást mérve a vasúti infrastruktúrára és az üzemanyag-tartalékokra. Egyes esetekben a vasutak körülbelül egy napos javítást igényeltek a forgalom helyreállításához. De még nem világos, hogy az orosz csapatoknak sikerült-e megzavarniuk a kijevi csata után felszabaduló ukrán tartalékok átadását.
- Ugyanakkor az ukrán csapatok megpróbálják megzavarni az orosz tartalékok koncentrációját: Kijev szerint például a Harkov régióban, Velikij Burluk város közelében megsemmisült egy több száz járműből álló orosz tartalékból álló konvoj. Igaz, egy ekkora konvoj teljes megsemmisítése a frontvonaltól 60 kilométerre Csuguev közelében rendkívül kétséges, de ez biztosan nem üres bravúr: például a műholdfotózással foglalkozó Maxar cég mutatott egy fotót a konvojról. maga, 13 kilométeren át; és a NASA tűzeseteket jelentett a Velikij Burluktól északra eső területen április 6-7.
- Arra vonatkozó adatok azonban, hogy történt-e támadás az orosz tartalékok ellen – és ha igen, mennyire volt sikeres, az még mindig nem elegendő. Így vagy úgy, de még nem nyilvánvaló egyik fél sikere az ellenség tartalékai elleni harcban.
Melyek az ukrán hadsereg fő problémái?
- Ha az orosz hadsereg nagy bekerítésben akarja megsemmisíteni az ellenséges erőket, akkor előre el kell döntenie, hogyan érheti el a háború politikai céljait a bekerítés segítségével. Az orosz hadsereg egyrészt másfél hónapja harcol a többszörösen kisebb mariupoli bekerített ukrán csoport ellen. Ezzel szemben a viszonylag csekély létszámú (az eredeti összetételben legfeljebb 15 ezer katona) Mariupol-csoport nyilvánvalóan nagy lőszer- és lőszerkészlettel rendelkezett a bekerítés előtt. Sokkal nehezebb ilyen tartalékokat képezni egy sokkal nagyobb csoport számára az egész Donbassban, amely egy részét már elhasználta a több mint egy hónapos heves harcok során. Ezért fontos, hogy az ukrán parancsnokság kerülje a főerők bekerítését, amihez a hadseregnek nemcsak védekeznie kell, hanem ellentámadást is kell végeznie a kialakuló „üstön” kívülről és belülről egyaránt.
- Ennek megvannak a maga problémái:az ukrán hadseregnek hiányzik (és a kezdetektől fogva hiányzott) a nehéz felszerelés. Mindenekelőtt olyan nagy hatótávolságú légvédelmi rendszerekről beszélünk, amelyek bármilyen magasságban képesek ellenállni az orosz repülőgépeknek, valamint olyan harcjárművekről, amelyek képesek mozgósítani az ukrán hadsereget az offenzívában. A közelgő súlyos csatákban bekövetkező felszerelésvesztés kritikus problémát jelenthet az ukrán hadsereg számára.
Все ждут решающей битвы за Донбасс со дня на день (на самом деле не факт, что она начнется так быстро). От чего зависит, кто в ней победит? — Meduza
Президент Украины Владимир Зеленский прогнозирует, что на этой неделе российские войска перейдут в решающее наступление на севере и юге Донбасса. Судя по всему, подготовка российского командования к наступлению (и украинского — к его отражению) действительно идет полным ходом. Переброска...