[HÍREK] Ukrajnai fegyveres konfliktus

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

W

Wilson

Guest

Szerintem ez egy jó elemzés a közelgő donbaszi orosz offenzíváról

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök előrejelzése szerint az orosz csapatok a héten döntő offenzívát indítanak Donbász északi és déli részén. Nyilvánvalóan javában zajlik az orosz parancsnokság felkészítése az offenzívára (és az ukrán parancsnokság a visszaverésére). Az erősítések átadása a tervezett csata területére mindkét oldalról látható volt, de még nem jelentek meg a csatatéren. Amikor (és ha - itt is vannak lehetőségek) minden erőt csatába állítanak, akkor a háború alapvetően új szakasza kezdődik​

Miben fog különbözni a háború új szakasza az előzőtől?​

Rövid​

Ukrajna és az Orosz Föderáció csapatai, amelyeket korábban Szumitól Kijevig száz kilométerre, megszakított arcvonalon vonultattak fel, most egymással szemben találják magukat egy több tíz kilométeres fronton. A csapatok és a tűz sűrűsége nőni fog:az elkülönült harccsoportok és tüzérütegek közötti összecsapások helyett a várakozásoknak megfelelően több tízezer katonából álló alakulatok fognak harcolni a front egy szűk szektorában.. Az első típusú háborúban az orosz csapatok nem jártak sikerrel: a jelek szerint nem voltak sem számbeli fölényük, sem előnyük a csatatér ismeretében (vagyis a hírszerzés). Az új csata kimenetele attól függ, hogy az orosz hadsereg részesül-e ilyen előnyökben az új körülmények között.

részletesen​

Április 3-ra az orosz hadsereg teljesen elhagyta a kijevi, csernyihivi és szumi régiók területét. A csapatok Fehéroroszország és Oroszország területére vonultak vissza. A harkovi régió északnyugati részéig húzódó frontvonal ma már valójában Oroszország és Ukrajna államhatára mentén halad (ott viszonylag nyugodt). Fehéroroszországból az orosz csapatok nagy részét is kivonták Oroszország területére.

Az orosz védelmi minisztérium azonnal bejelentette, hogy az összes kivont katonát (vagy legalábbis azt a részét, amely a sikertelen Kijev, Csernyigov és Szumi környéki bekerítési hadművelet után harcképes maradt) bevetik a Donbászért döntő ütközetbe. A Kijevért vívott csatában részt vevő desszant egységek már megérkeztek Harkov területére . A csata idejére a jövőbeni békéről szóló tárgyalások is befagytak.

Ennek az előre meghirdetett csatának a formája első pillantásra egyszerűnek tűnik. Mindenesetre a nyugati és a Kreml-barát oroszországi elemzők is hozzávetőleg egyformán képviselik. Az orosz hadsereg minden rendelkezésre álló erőt két irányba összpontosít
  • Északon (a harkovi és a donyecki körzet határán) csapásmérő erő alakul ki, amely egy viszonylag szűk fronton dél felé indít offenzívát, nyugat felől megkerülve a Kramatorszkban és Szlavjanszkban tartózkodó fő ukrán erőket. A teljes front, amely márciusban jelent meg ebben a szektorban, a Szeverszkij-Donyec folyó mentén halad. A folyó hatalmas akadályt jelent; az itteni csapattömeg ellátása mérnöki "munkát", vagyis megbízható és biztonságos hidakat igényel. Ezért az egyetlen helyszín, ahonnan az offenzíva elkezdődhet, a folyó déli partján lévő hídfő, amelyet orosz csapatok hoztak létre Izyum régióban.
  • Délről, a Donyeck régióból vagy a Zaporozsjei régióból az orosz csapatoknak és az önjelölt DPR erőinek előre kell nyomulniuk az izjumi csoport felé. Feltételezték, hogy a Mariupol elleni támadás után felszabaduló egységekkel kell megerősíteni őket, de ez a támadás még nem fejeződött be.
Amennyire a helyszíni videó- és fotóanyagokból, valamint a Kreml-barát újságírók beszámolóiból megítélhető, még nem jöttek létre azok a csoportok, amelyeknek konvergáló irányok mentén kellene részt venniük az offenzívában. Töredékes jelentések érkeznek a tartalékok Izyum és Donyeck irányokba történő átadásáról, de a korábban ott harcoló (és már csatákban megtépázott) csapatokat eddig közvetlenül a harkovi régióban és Donyeck közelében lévő hídfőn láttak. Ebből a következő következtetések vonhatók le:vagy még nem állították össze az offenzíva erőit, és az elkövetkező napokban nem kezdődik meg, vagy az orosz parancsnokság más támadási irányokat választ..

Ez utóbbi kevésbé valószínű: ha délen még több viszonylag kényelmes pont is van egy offenzívára (Donyec külvárosai, erősen megerősítve az elmúlt 7 évben - Avdiivka és Maryinka; Velikaya Novoselovka Donyecktől keletre; De északon csak Izyum gyakorlatilag az egyetlen lehetséges lehetőség.

Mi történik most az állítólagos támadás környékén?​

Márciusban kezdődtek a harcok a harkovi régió déli részén, Izyum környékén. A hónap közepén az orosz csapatok több pontonhidat építettek a Szeverszkij-Donyec folyón a városon kívül. Március utolsó hetében pedig el tudták foglalni Izyum déli részét (a Szeverszkij-Donyec jobb partján) és a délen fekvő Kamenka falut. Így biztosították az átkelést a folyón.

Március 24-én a NASA FIRMS tűztérképe alapján az Izyumért folytatott harcok leálltak, március 25-én Kamenkában. Most a hídfőállást komolyan megerősítették . A NASA tűztérképei alapján az ukrán tüzérség körülbelül egy hete nem lőtt az átkelőre (legalábbis az átkelőhelyek környékén már régóta nem ég semmi).

De már márciusban ennek a területnek a hiányosságai is kiderültek egy jövőbeli offenzíva értelmében:

  • Szűk támadófront délről és nyitott szárnyak nyugatról (több tíz kilométerre Csuguevig, ahol az ukrán csapatok március végén ellentámadásba lendültek és létrehozták hídfőjüket a Szeverszkij-Donyecnél Malinovka mellett), délkeletről pedig Kramatorszktól és Szlavjanszk. Az ukrán erők megtámadhatják az orosz offenzíva szárnyait, akárcsak Kijevtől északra és nyugatra márciusban. Valójában már most is történnek ilyen támadások. Április 11-ig a NASA műholdak tüzeket rögzítettek az orosz csapatok tervezett koncentrációjának területén. Valószínűleg az ukrán tüzérségi csapások után felgyújtották az orosz felszereléseket vagy lőszerraktárakat (ezt azonban csak a tüzek műholdas térképei alapján nem lehet megerősíteni, szinte nincs más forrás, amely megértené, mi történik - orosz újságírók csak az Izyum melletti átkelőhelyet keresik fel ,
  • A hídfőtől délre - vagyis ott, ahol az offenzívának ki kell fejlődnie - egy ukrán csapatok és tüzérség által elfoglalt dombos terület, amely a Szeverszkij-Donyec völgye fölé magasodik. A völgyön való átkelési kísérletek eddig nem jártak sikerrel (amennyire a térségben elszenvedett orosz áldozatokról készült néhány közzétett videó és fotó alapján ítélhető).
Ebből a hídfőből nem sikerült a gyors előrenyomulás a donyecki régió határáig. A csapatok (valószínűleg a 4. páncéloshadosztály és a 3. gépesített lövészhadosztály harccsoportjai, valamint az átkelőket vezető mérnökcsapatok dandárja) súlyos veszteségeket szenvedtek. Csak a Kamenkaért folytatott csatákban a felszerelések dokumentált vesztesége 5 tank, 15 gyalogsági harcjármű, több tüzérség és több mint tíz utánpótlás teherautó volt. Más területeken (például Gusarovka faluban, Balakley város közelében) a teljes veszteség sem volt kisebb.

Az elmúlt héten az orosz csapatok kibővítették a hídfőt a Szeverszkij-Donyec folyótól délre fekvő Izyum régióban (erről a hídfőről emlékeztetünk arra, hogy a várakozásoknak megfelelően a déli csapásnak Szlavjanszkot és Kramatorszkot megkerülve kell végrehajtania). Az ukrán hadsereg azonban itt ismét egy páncéltörő lesre és nagy hatótávolságú tüzérségre épülő mobil védelemmel szállt szembe az orosz csapatokkal. Egy ilyen védelemben az egyik pozíció elvesztése nem jelent vereséget az ukrán csapatok számára: ( az orosz katonák szerint) a következőhöz vonulnak vissza, amelynek rohama során az orosz csapatok veszteségeket szenvednek el a páncéltörő lestől és a tüzérségi tűztől. Ez a védelem megviselte az előrenyomuló orosz csapatokat Kijev külvárosában márciusban.

Ugyanakkor a DPR és Oroszország csapatai, amelyeknek Donyeck külvárosából kellene feléjük nyomulniuk, megrekedtek a 2015 óta épülő ukrán erődített területeken

Tehát megismétlődik a Kijevért vívott csata forgatókönyve?​

Valószínűtlen. Nem tudni, hogy ki fog nyerni, de ha mindkét oldal katonai szakértőinek igaza van, akkor a hadművelet egészen más lesz, mint amit eddig láttunk. Csupán két fő tengelyen – legalábbis az orosz oldalon – a csapatsűrűségnek sokkal nagyobbnak kell lennie, mint egy hónappal ezelőtt Ukrajna-szerte szétszórt területeken. Az erők és a tűzerő összpontosításávalAz orosz csapatok egymást követő műveletek során próbálják áttörni az ukrán mobil védelmet. Az eredmény attól függ, hogy az erők szűk fronton történő koncentrálása lehetővé teszi-e a háború első hónapjában azonosított taktikai problémák megoldását

 
W

Wilson

Guest

Milyen problémákkal küzdenek az orosz csapatok?​

  • Gyalogság hiánya a harci csoportokban. Az orosz hadsereg békeidőben marad. A szerződéses katonák által irányított egységekben a „békés” államokban tervezett létszámhiány tapasztalható. A problémát egy hónappal a háború kezdete után komolyan bonyolították a csapatok élőerő-veszteségei. Ennek eredményeként az orosz harccsoportok nem tudják megfelelően ellenőrizni a területet. Az ukrán hadsereg részleges tartalékos mozgósításon esett át és önkéntesekkel feltöltötték, ezért nem tapasztal élőerőhiányt.
  • Néhány hétig tartó új, intenzív, súlyos veszteségekkel járó csaták után az élőerő hiány kritikussá válhat. Ebben az esetben az orosz politikai hatóságoknak fontolóra kell venniük a tartalékosok és/vagy sorkatonák részleges mozgósítását.
  • Az orosz parancsnokság részben megoldhatja a problémát azzal, hogy megtagadja a harcot kilátástalan területeken, és leszűkíti a támadózónát (és ezzel növeli a csapatok sűrűségét). Ha ezekben a szűk szektorokban lehetséges a tűzerőben előnyt szerezni anélkül, hogy az ellenség ott tartalékokat telepíthetne, akkor eredményes offenzívában reménykedhetünk.
  • De úgy tűnik, hogy a tűzerő-előny kihasználása is problémákat okoz.. Az orosz csapatok 2014-ben a Donbászban külön zászlóalj taktikai csoportokban (BTG) harcoltak. Tüzérséggel, felderítő egységekkel, légvédelmi rendszerekkel, elektronikus haditechnikai eszközökkel megerősített harckocsi- és gépesített lövész zászlóaljak (egyenként összesen 800-1000 katona). 2014-2015-ben az orosz BTG-k elsöprő fölényben voltak a harctéri tudatosság terén az ukránokkal szemben. Most, egy viszonylag egyenrangú ellenséggel vívott intenzív háború körülményei között egy ilyen szervezet nem működik (nem teljesen világos okokból).
  • Valószínűleg a fő probléma a gyalogsági fedezet hiánya, amely figyelemmel kíséri a harcteret, és segíti a főbb erőket a harci műveletek végrehajtásában. Egy másik lehetséges probléma: az ukrán csapatok a 2014-2015-ös évtől eltérően technikai hírszerzésben – drónok, műhold- és nagy hatótávolságú légi felderítésben (itt az információkat nyilván a NATO szolgáltatja), radarokban, köztük olyanokban, amelyek képesek tüzérségi tűzforrás észlelése nincsenek hátrányban az oroszokkal szemben. Úgy tűnik, hogy az ukrán dandároknál a kommunikáció, az egységek közötti információcsere és a parancsnokság általános minősége gyakran jobb, mint az orosz BTG-knél és magasabb alakulatoknál.
  • Ennek eredményeként (a videóból és a csatatérről készült fotókból ítélve)Az orosz támadási kísérleteket főleg az ukrán tüzérség állítja meg, amely számszerűen és minőségileg gyengébb az orosznál, kevésbé mobil, de (legalábbis néha) előnye van a célpontok azonosításának sebességében. (Itt azonban emlékeznünk kell arra, hogy az ukrán fél több okirati bizonyítékot szolgáltat az ellenséges veszteségekről, mint az orosz fél, függetlenül attól, hogy a valóságban mi is a helyzet..
  • azért,annak érdekében, hogy mennyiségi fölényt szerezzen a fő csapások területein, gyorsabban kell tartalékokat átvinnie oda, mint az ellenség. Kijev közelében az orosz csapatok (elsősorban a légierő) nem tudták megállítani az ukrán erők érkezését a szomszédos régiókból. Ismeretes, hogy az ukrán tartalékok most érkeznek Ukrajna keleti részébe , többek között vasúton. Az orosz parancsnokság megpróbálja megakadályozni, hogy Szlavjanszkba és Kramatorszkba szállítsák át őket, csapást mérve a vasúti infrastruktúrára és az üzemanyag-tartalékokra. Egyes esetekben a vasutak körülbelül egy napos javítást igényeltek a forgalom helyreállításához. De még nem világos, hogy az orosz csapatoknak sikerült-e megzavarniuk a kijevi csata után felszabaduló ukrán tartalékok átadását.
  • Ugyanakkor az ukrán csapatok megpróbálják megzavarni az orosz tartalékok koncentrációját: Kijev szerint például a Harkov régióban, Velikij Burluk város közelében megsemmisült egy több száz járműből álló orosz tartalékból álló konvoj. Igaz, egy ekkora konvoj teljes megsemmisítése a frontvonaltól 60 kilométerre Csuguev közelében rendkívül kétséges, de ez biztosan nem üres bravúr: például a műholdfotózással foglalkozó Maxar cég mutatott egy fotót a konvojról. maga, 13 kilométeren át; és a NASA tűzeseteket jelentett a Velikij Burluktól északra eső területen április 6-7.
Maxar Technologies / Reuters / Scanpix / LETA
  • Arra vonatkozó adatok azonban, hogy történt-e támadás az orosz tartalékok ellen – és ha igen, mennyire volt sikeres, az még mindig nem elegendő. Így vagy úgy, de még nem nyilvánvaló egyik fél sikere az ellenség tartalékai elleni harcban.

Melyek az ukrán hadsereg fő problémái?​

  • Ha az orosz hadsereg nagy bekerítésben akarja megsemmisíteni az ellenséges erőket, akkor előre el kell döntenie, hogyan érheti el a háború politikai céljait a bekerítés segítségével. Az orosz hadsereg egyrészt másfél hónapja harcol a többszörösen kisebb mariupoli bekerített ukrán csoport ellen. Ezzel szemben a viszonylag csekély létszámú (az eredeti összetételben legfeljebb 15 ezer katona) Mariupol-csoport nyilvánvalóan nagy lőszer- és lőszerkészlettel rendelkezett a bekerítés előtt. Sokkal nehezebb ilyen tartalékokat képezni egy sokkal nagyobb csoport számára az egész Donbassban, amely egy részét már elhasználta a több mint egy hónapos heves harcok során. Ezért fontos, hogy az ukrán parancsnokság kerülje a főerők bekerítését, amihez a hadseregnek nemcsak védekeznie kell, hanem ellentámadást is kell végeznie a kialakuló „üstön” kívülről és belülről egyaránt.
  • Ennek megvannak a maga problémái:az ukrán hadseregnek hiányzik (és a kezdetektől fogva hiányzott) a nehéz felszerelés. Mindenekelőtt olyan nagy hatótávolságú légvédelmi rendszerekről beszélünk, amelyek bármilyen magasságban képesek ellenállni az orosz repülőgépeknek, valamint olyan harcjárművekről, amelyek képesek mozgósítani az ukrán hadsereget az offenzívában. A közelgő súlyos csatákban bekövetkező felszerelésvesztés kritikus problémát jelenthet az ukrán hadsereg számára.

 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 855
29 108
113

Notehát: Magyarország a befizetéseivel 1,15 százalékban járul hozzá az EU éves költségvetéséhez, ha jól értem.

Az ukránoknak nyújtott katonai segítség jelenleg ennyi: 1 milliárd EUR

Ezt az European Peace Facility programból finanszírozzák, ami a Common Foreign and Security Policy alá tartozik. Ezzel a 1,15 százalékkal számolva Magyarország jelenleg:

11 500 000,-

Euróval, azaz 4,3 milliárd Forinttal támogatja Ukrajna felfegyverzését. Ez úgy:
  • tizenkét Gidrán
  • ötven NLAW
  • vagy ötezer gépkarabély
ára. Mindenesetre fölösleges handabandázni, Magyarország a fegyvert szállító országok közé tartozik, nem véletlen, hogy az oroszok az összes EU tagállamot kezelik egy egységként, teljesen értelmetlen, csak a kevésbé értelmes hazai szavazóknak szóló kampányszlogen az, hogy kimaradunk a háborúból. Nem, semmi különbség nincs köztünk és mondjuk a lengyelek között, csak mi hazudozva tesszük ugyanazt, amit a lengyelek büszkén.
 

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
14 454
36 511
113
Mert Lviv még nem volt Kalibrálva ugye ? Tehát amikor szétbaxták a zsoldosok laktanyáját és fegyver raktárát ott akkor azok nem az Oroszok voltak mert nem képesek rá ugye ? Eszemfaszommegáll !

Akkor képesek voltak rá, mert megtudták, hogy ott vannak (egy jól ismert kiképzőközpontban). Rossz volt az op sec, még közösségi médiában is posztoltak, amiről beazonosíthatták a helyszínt, ahol dekkoltak. Valószínű, hogy a fegyverszállítmányokról nincs valós idejű felderítési infójuk, meg azok mozognak is (mozgó célpont ellen nem ér semmit a kaliber vagy szkander), max. a végén állnak meg egy raktárban egy időre. Nyugat-Ukrajában meg, mint már sokszor volt róla szó, nem aktív az orosz légierő, de nekik is problémás lenne mondjuk egy oszlopot menet közben éjszaka lebombázni, mert nincs TGP-jük, lézerbombájuk... USAF F-111 személyzetek már 1991-ben éjszakánként az utakon mozgó iraki páncélosokat semmisítettek meg sorra Paveway bombákkal, MANPADS hatótáv felettről... na ilyet nem tudnak az oroszok ma sem a jelek szerint. 31 évvel később sem érik el az akkori amcsi képességeket, leszámítva a cirkálórakéták alkalmazását. 2003-ról nem is beszélve persze, amikor az amerikai különleges erőknél már általános volt pl. az éjjellátó használata, csóri oroszoknál gyakorlatilag ma sem látni egyet sem stb.
Ka-52, Mi-28 kb. tudja azt, amit az Apache tudott akkor, de jóval több és jobb MANPADS van az ellenfélnél, mint amivel az Apache-knak számolni kellett akkor. Orosz hk-k, BMP-k, BTR-ek zöme ma is csak aktív infrával rendelkezik, mint a '80-as években. Drónokat ugyan alkalmaznak, de valószínűleg abból sincs elég.
 

ender

Well-Known Member
2014. november 9.
51
514
83


Notehát: Magyarország a befizetéseivel 1,15 százalékban járul hozzá az EU éves költségvetéséhez, ha jól értem.

Az ukránoknak nyújtott katonai segítség jelenleg ennyi: 1 milliárd EUR

Ezt az European Peace Facility programból finanszírozzák, ami a Common Foreign and Security Policy alá tartozik. Ezzel a 1,15 százalékkal számolva Magyarország jelenleg:

11 500 000,-

Euróval, azaz 4,3 milliárd Forinttal támogatja Ukrajna felfegyverzését. Ez úgy:
  • tizenkét Gidrán
  • ötven NLAW
  • vagy ötezer gépkarabély
ára. Mindenesetre fölösleges handabandázni, Magyarország a fegyvert szállító országok közé tartozik, nem véletlen, hogy az oroszok az összes EU tagállamot kezelik egy egységként, teljesen értelmetlen, csak a kevésbé értelmes hazai szavazóknak szóló kampányszlogen az, hogy kimaradunk a háborúból. Nem, semmi különbség nincs köztünk és mondjuk a lengyelek között, csak mi hazudozva tesszük ugyanazt, amit a lengyelek büszkén.
Ezt a részt minden EU állam befizeti, nem lehet kikerülni.
Ehhez képest milyen arányban van a 100 db modernizált T-72 M1R ára amit a lengyelek küldtek?


"A T-72M1 nagyjavítása és a T-72M1R szabványra történő módosítása keretében az 573 kW-os W-46-6 dízelmotorok további digitális indítórendszert kaptak. Új, pufferakkumulátoros táprendszereket is beépítettek. 72 Radomka az aktív TWNE-4B) és a parancsnok helyett (TKN-3 helyett POD-72 Liswarta), felkerült a PCT-72 Periscope Thermal Imaging Sight is, hőkamerákkal felszerelt KLW-1 Asteria 3. generációs lövészek számára (ahelyett éjszakai irányzék TPN- A torony hátulján egy kosár a további üzemanyagtartályoknak, a vízfolyások áthaladása esetén a motor levegőellátása, valamint a tűzálló köpeny került beépítésre. A harckocsik új lántalpakat kaptak."
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 678
14 641
113
Akkor képesek voltak rá, mert megtudták, hogy ott vannak (egy jól ismert kiképzőközpontban). Rossz volt az op sec, még közösségi médiában is posztoltak, amiről beazonosíthatták a helyszínt, ahol dekkoltak. Valószínű, hogy a fegyverszállítmányokról nincs valós idejű felderítési infójuk, meg azok mozognak is (mozgó célpont ellen nem ér semmit a kaliber vagy szkander), max. a végén állnak meg egy raktárban egy időre. Nyugat-Ukrajában meg, mint már sokszor volt róla szó, nem aktív az orosz légierő, de nekik is problémás lenne mondjuk egy oszlopot menet közben éjszaka lebombázni, mert nincs TGP-jük, lézerbombájuk... USAF F-111 személyzetek már 1991-ben éjszakánként az utakon mozgó iraki páncélosokat semmisítettek meg sorra Paveway bombákkal, MANPADS hatótáv felettről... na ilyet nem tudnak az oroszok ma sem a jelek szerint. 31 évvel később sem érik el az akkori amcsi képességeket, leszámítva a cirkálórakéták alkalmazását. 2003-ról nem is beszélve persze, amikor az amerikai különleges erőknél már általános volt pl. az éjjellátó használata, csóri oroszoknál gyakorlatilag ma sem látni egyet sem stb.
Ka-52, Mi-28 kb. tudja azt, amit az Apache tudott akkor, de jóval több és jobb MANPADS van az ellenfélnél, mint amivel az Apache-knak számolni kellett akkor. Orosz hk-k, BMP-k, BTR-ek zöme ma is csak aktív infrával rendelkezik, mint a '80-as években. Drónokat ugyan alkalmaznak, de valószínűleg abból sincs elég.
A kinzsalnah orosz bemondás szerint van hajók elleni képessége.
 

SenkiFia

Well-Known Member
2022. április 4.
1 440
12 396
113
‼️Az orosz védelmi minisztérium reggeli összefoglalója a különleges műveleti övezetben kialakult helyzetről:

Tegnap, április 11-én Mariupolban az Illicha üzemnél bekerített ukrán csapatok egységeinek maradványai sikertelen kísérletet tettek arra, hogy a sötétben kitörjenek a városból.
A páncélozott járműveken közlekedő, akár 100 fős ukrán katonákból álló csoport megpróbálta kiverni magát az üzemből, és északi irányban elhagyni a várost. A légi és tüzérségi csapások meghiúsították ezt a kísérletet. Három ukrán harckocsi, öt gyalogsági harcjármű, hét jármű és legfeljebb 50 személy megsemmisült. További 42 ukrán katona önként letette a fegyvert és megadta magát.
Tegnap este az orosz fegyveres erők nagy pontosságú csapásokkal megsemmisítettek egy lőszerraktárt és egy védett hangárt ukrán repülőgépekkel a Hmelnyickij területen lévő Sztarokonsztantinov katonai repülőtéren, valamint egy lőszerraktárt a Kijevi területen lévő Havrilovka falu közelében.
Az orosz légvédelmi erők két UAV-t lőttek le Berdjanszk és Melitopol közelében
Az orosz légvédelmi erők két UAV-t lőttek le a levegőben Berdjanszk és Melitopol térségében.
Az orosz légierő operatív légiereje 32 ukrán katonai célpontot támadott meg
▪️ Buk-M1 SAM rakéták Novomikhailovka közelében;
▪️ Egy S-300 SAM rendszer radarja Zolotarevka közelében; ▪️ Egy Buk-M1 SAM rendszer Novokhailovka közelében;
▪️ egy parancsnoki állás;
▪️18 olyan területek, ahol AFU-berendezések vannak koncentrálva;
Teljes pusztítás a különleges katonai művelet kezdete óta:
▪️130 repülőgép és 99 helikopter,
▪️244 légvédelmi rakétarendszerek,
▪️443 pilóta nélküli légi járművek,
▪️2139 harckocsik és más páncélozott harcjárművek,
▪️241 többszörös rakétavetők,
▪️917 tábori tüzérségi ágyúk és aknavetők,
▪️2046 speciális katonai járművek.

t.me/rusvesnasu
 

ghostface

Well-Known Member
2010. június 20.
2 933
10 630
113
Ez is egyik oka annak, hogy a nato nem mer újat húzni az oroszokkal, nemcsak az atom. Berlin, Párizs, London, Brüsszel stb nem tud politikailag pl10-15000 koporsót elviselni.
Pláne úgy nem, hogy valójában mindenki tudja, talán még a lengyelek is, hogy ezt a pofont az ukránok és az amcsik közösen provokálták ki. Így senki sem igazán akar beleállni. Csak a műbalhét nyomják nyugaton.
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 579
85 091
113
"A nyugati média egyöntetűen már nem ír a Kramatorszk elleni rakétatámadásról, miután megjelent az Tocska -U sorozatszáma, ami bizonyítja az ukrán fegyveres erők részvételét a tragédiában.

A nyugati sajtó azonnal leállította a Kramatorszkról szóló anyagok közzétételét, amint cáfolhatatlan bizonyítékok jelentek meg arra vonatkozóan, hogy a vasútállomáson több tucat ember életét követelő támadást az Ukrán Fegyveres Erők állományában szereplőTocska-U hajtotta végre. Emlékezzünk vissza, hogy a rakéta „sorozatszáma” megegyezett azokkal a lövedékekkel, amelyek a Donbass elleni támadások során lettek bevetve.

Ha megnézzük az elmúlt két nap jelentősebb nyugati kiadványainak főcímeit, láthatjuk, hogy Kramatorszk témája egyszerűen eltűnt a legtöbb külföldi újságíró látóteréből, bár néhány nappal a sorozatszám megjelenése előtt a Tochka U-t. aktívan reprodukálták és terjesztették, követve Oroszországot "háborús bűnökkel" vádoló, már hagyományos retorikát. Most valamiért egyik „nem kötődő” újságíró sem ír egy rakétatámadás áldozatainak számáról, sem a nyomozásról, sem az elkövetők megbüntetéséről. "
 
T

Törölt tag 7166

Guest
Stratégák!
Ha a támadó odatelepít 10000 katonát a hozzávalókkal, az ellen szintén. Megvárom, míg az ellen lehorgonyoz, aztán 10 km-vel arrébb támadok. Ezt az átcsoportosítást mennyi idő alatt lehet megtenni (a céladatok, irányzék stb. korábban a titkos, új pozícióra már kiszámoltak)?
 
W

Wilson

Guest

Reggeli jelentések az orosz és az ukrán hadseregről. Rövid​

Az Orosz Föderáció Védelmi Minisztériuma :

  • A Mariupoli Iljics Vas- és Acélgyár területén körbezárt ukrán katonaság megpróbált kitörni a városból, de ezt a kísérletet a tüzérségi és légicsapások meghiúsították.
  • Az orosz hadsereg két ukrán drónt lőtt le Berdyanszk és Melitopol térségében. Két lőszerraktárt is megsemmisítettek Hmelnickij és Kijev régióban.
Az ukrán fegyveres erők vezérkara :

  • Oroszország igyekszik befejezni az egységek átcsoportosítását és áthelyezését a belgorodi és voronyezsi területek koncentrációs területeire.
  • Harkov részleges blokádja folytatódik, az Izyum régióban harcok folynak.
  • Az orosz hadsereg részéről felfigyeltek arra, hogy katonai műveleteket polgári ruhában hajtottak végre.
  • Donyeck és Luganszk térségében egy nap alatt hat támadást vertek vissza, négy harckocsit és nyolc ellenséges tüzérségi rendszert semmisítettek meg. Az ukrán fegyveres erők légiereje hét légi célpontot talált el, köztük egy repülőgépet és két helikoptert
 

gergo55

Well-Known Member
2014. július 16.
4 358
11 350
113
De folyamatosan kapják a fegyvereket a Nyugattól. Azt nem tudni, mennyi ér célba ebből! Azon csodálkozom, hogy az oroszok az Ukrajnába érkezéskor miért nem semmisítik meg. Igaz, azt írták, hogy nem egy csoportban szállítják, meg fedezik különféle civil és egyéb járművek segítségével, de végül egy helyre kell érkezniük.
Ki láthat itt tisztán. Aztán lehet, hogy a katonai elemzők tisztán látnak, csak én nem tudom felfogni azt, amit mondanak.
Az anyagháborút nem tudják az ukránok megnyerni, bármennyit is küldenek nekik nyugatról.
 

meszike91

Well-Known Member
2016. június 3.
1 918
10 028
113
Az anyagháborút nem tudják az ukránok megnyerni, bármennyit is küldenek nekik nyugatról.
Értem én hogy Oroszország nagy meg annyian vannak mint az oroszok. De azért egy 40 milliós ország ellen anyagcsatát vívni úgy hogy folyamatosan kapják a nyugati fegyvereket, míg az orosz gazdaság soha nem látott szankcióktól szenved.

Hát szerintem ez kb a lehető legrosszabb forgatókönyv amivel Putyinék számolhattak a háború elindításakor.