[HUN] Honvédségi kézifegyverek és fegyver kiegészítők

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 233
33 705
113
.
Kforban én láttam náluk AKM-et illletve az ukrán nemzeti gárdánál látni elég sokszor a képeken, mivel ők a legrébbi maradékot kapták.

De amúgy az orosz távolkeleten is làtni.
orosz távolkeleten egész biztos mert nem jutott idő az átállásra és nem vólt prioritás.

ha az ukránoknál viszont előkerült és használják nato kaliber melett és 5.45 melett akkor már tényleg minden szalmaszálba kapaszkodnak... még a végén 7.92x33 is előkerülhet vagy kitudja de ez már nagyon a vég nekik. eszerint.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 284
120 125
113
.

orosz távolkeleten egész biztos mert nem jutott idő az átállásra és nem vólt prioritás.

ha az ukránoknál viszont előkerült és használják nato kaliber melett és 5.45 melett akkor már tényleg minden szalmaszálba kapaszkodnak... még a végén 7.92x33 is előkerülhet vagy kitudja de ez már nagyon a vég nekik. eszerint.
2 éve is ezt kapta a nemzeti gárda kfor meg 3 éve volt.
 
  • Tetszik
Reactions: bel and Wilson

subsonic

Well-Known Member
2016. január 13.
523
1 015
93
.

orosz távolkeleten egész biztos mert nem jutott idő az átállásra és nem vólt prioritás.

ha az ukránoknál viszont előkerült és használják nato kaliber melett és 5.45 melett akkor már tényleg minden szalmaszálba kapaszkodnak... még a végén 7.92x33 is előkerülhet vagy kitudja de ez már nagyon a vég nekik. eszerint.
Ülj le egyes! Irdatlan mennyiség volt náluk tartalékban! Videó hegyek vannak róla keresegess ,továbbá több tízezer darabot,ha jól emlékszem akkor 100 e. feletti darabszám kaptak a volt az ex Vsz és a volt Jugoszláv országok egy részéből szerinted azt mire használják zsírt kavarnak vele?. A harcokban nem is látsz gyakorlatilag csak 7.62-t. Miért is, mert utánpótlás csak 7.62-ből tud jönni nagy mennyiségben nyugatról. Szerinted miért “sírtak” nekünk ? Azért drága “barátom” nagyon nagy mennyiségben van nálunk raktáron lőszer… véleményem szerint 5.45-ből erősen kifogyóban vannak,ha van még egyáltalán. Mennyi lőszerraktárat lőttek már ki az oroszok véleményed szerint? Általános háborús tartalék lőszerből a hadrendben álló és tartalékokban lévő eszközök viszonyítva 30-60 nap. Adott egy lőszer adag/fő amivel számolsz háborús cselekmény esetén. Nem akarok belemenni jobban ne jelents ki dolgokat elhamarkodottan.
Szerintem engedd el a témát!
 
  • Tetszik
Reactions: cirqle and Wilson

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 233
33 705
113
Ülj le egyes! Irdatlan mennyiség volt náluk tartalékban! Videó hegyek vannak róla keresegess ,továbbá több tízezer darabot,ha jól emlékszem akkor 100 e. feletti darabszám kaptak a volt az ex Vsz és a volt Jugoszláv országok egy részéből szerinted azt mire használják zsírt kavarnak vele?. A harcokban nem is látsz gyakorlatilag csak 7.62-t. Miért is, mert utánpótlás csak 7.62-ből tud jönni nagy mennyiségben nyugatról. Szerinted miért “sírtak” nekünk ? Azért drága “barátom” nagyon nagy mennyiségben van nálunk raktáron lőszer… véleményem szerint 5.45-ből erősen kifogyóban vannak,ha van még egyáltalán. Mennyi lőszerraktárat lőttek már ki az oroszok véleményed szerint? Általános háborús tartalék lőszerből a hadrendben álló és tartalékokban lévő eszközök viszonyítva 30-60 nap. Adott egy lőszer adag/fő amivel számolsz háborús cselekmény esetén. Nem akarok belemenni jobban ne jelents ki dolgokat elhamarkodottan.
Szerintem engedd el a témát!
erre csak azt tudom írni hogy jól elkurták szerencsétlenek... vólt 8 évük hogy felkészüljenek. erre még a legalapvetőbb filléres dolgot semi sikerült nekik megoldani... de legalább emberrel még bírják. végülis az ember ingyen van...
 

subsonic

Well-Known Member
2016. január 13.
523
1 015
93
erre csak azt tudom írni hogy jól elkurták szerencsétlenek... vólt 8 évük hogy felkészüljenek. erre még a legalapvetőbb filléres dolgot semi sikerült nekik megoldani... de legalább emberrel még bírják. végülis az ember ingyen van...
Ez már az ő bajuk engem inkább az aggaszt, hogy ,olyan mennyiségű fegyver, eszköz áramlik be hozzájuk, hogy az oroszok nem tudnak eleget elpusztítani. Egyre nagyobb lesz a bátorság a tapasztalatuk. Rossz előérzetem van….
 

Agresszív Sügér

Well-Known Member
2020. december 8.
421
2 141
93
Én még mindig nem értem, mire föl a hirtelen váltás.
Nekem még mindig úgy tűnik, hogy fogták az elmúlt 20 év tapasztalatait (javarészt Afganisztából), megnézték a tipikus lőtávokat meg harci szituációkat, és baselineoltak egy új követelményrendszert - hegyi körülmények között, viszonylag távoli célok leküzdésére.

De én nem hiszem, hogy a hadviselés úgy általában annyit változott (a lövészkatona szintjén), hogy új kaliberre lenne szükség. Annakidején pont azért találták ki az 5,56-ot, hogy az átlag katona könnyebben érjen el találatot, akár sorozatlövés esetén is, és hogy több muníciót tudjon magával vinni (lévén sokkal könnyebb, mint a .30-06 volt). Nem utolsósorban az StG és az AK sikere miatt, csak hát az USÁnak eltartott egy darabig, amíg felfogta, hogy szükség lenne egy köztes kaliberre :)

Őszintén kíváncsi lennék az itt sűrűn előforduló katonák véleményére, hogy vajon miért van szükség most hirtelen a 6,8-ra.
Én ugyan csak egy ex vagyok, de pár dolgot azért leírok.

- Az 5.56 a lövedék kis tömege miatt gyorsabban veszti el a mozgási energiáját. Ha akadályba ütközik (lombkorona, bozótos stb) azonnal bukdácsolni kezd, nem a csúcsával éri a célpontot.
Egyébként a cserére irányuló program egy 2014 óta tartó, egyéni lőfegyverek lőszerét vizsgáló kutatás eredményeire támaszkodik, aminél a tapasztalat az volt, hogy a vívott tűzharcok kb. fele 300 méternél nagyobb távolságban zajlott – s ebben az esetben az 5,56 milliméteres lőszer hatékonysága alaposan csökkent.

-A ballisztikai mellények általános elterjedése és védőképességük növekedése.

Tehát az állítás, hogy a 6,8 mm űrméret a legtöbb feledatra overkill, csak addig a pillanatig igaz, amíg szembe nem jön veled egy olyan ellenfél, akinek 6.8-as fegyvere van jó minőségű fegyveroptikával.
 

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 933
48 688
113
Én ugyan csak egy ex vagyok, de pár dolgot azért leírok.

- Az 5.56 a lövedék kis tömege miatt gyorsabban veszti el a mozgási energiáját. Ha akadályba ütközik (lombkorona, bozótos stb) azonnal bukdácsolni kezd, nem a csúcsával éri a célpontot.
Egyébként a cserére irányuló program egy 2014 óta tartó, egyéni lőfegyverek lőszerét vizsgáló kutatás eredményeire támaszkodik, aminél a tapasztalat az volt, hogy a vívott tűzharcok kb. fele 300 méternél nagyobb távolságban zajlott – s ebben az esetben az 5,56 milliméteres lőszer hatékonysága alaposan csökkent.
Igen, pont erre gondolok, hogy az adatsor, amiből dolgoztak, és amiből kijött ez a 300m+, vajon honnan származik. Szerintem javarészt Afganisztán lehetett, ott sokszor volt ekkora vagy nagyobb lőtáv.
 

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 636
3 915
113
Tehát az állítás, hogy a 6,8 mm űrméret a legtöbb feledatra overkill, csak addig a pillanatig igaz, amíg szembe nem jön veled egy olyan ellenfél, akinek 6.8-as fegyvere van jó minőségű fegyveroptikával.
Szia,

Vagy ha szembe jon egy Dragunov, PKM.

Ha jol tudom, mar a VSZ raj is rendelkezett 7.62x54R loszeru fegyverekkel, az USA rajok meg nem (mindketto az alap gyalogsagi rajra vonatkozik), ezert 300 m felett egyertelmu volt a tuzfoleny.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 362
77 044
113
Annakidején még nem volt általánosan elterjedt a lövedékálló mellény és a kevlársisak sem. Ma már igen.
Éppen ezért jöttek elő a 6.8-cal.
A plate-t gyártók csinálnak 1kg-val nehezebb platet (amivel visszajönnek a 90-es évek átlag tömegű platejei) és meg van oldva a dolog. A különbség csak annyi, hogy a 6,8-ra átállni több év és elképesztően drága a plate csere meg gyors és olcsó.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 362
77 044
113
Szia,

Vagy ha szembe jon egy Dragunov, PKM.

Ha jol tudom, mar a VSZ raj is rendelkezett 7.62x54R loszeru fegyverekkel, az USA rajok meg nem (mindketto az alap gyalogsagi rajra vonatkozik), ezert 300 m felett egyertelmu volt a tuzfoleny.
Nem így működik. A raj tűzrendszerében az LMG nincs hátrányban a géppuskával. A raj nem nagyon lő 500 méter fölé, alatta meg mind1, hogy 5,56-os könnyű-géppuska vagy 7,62-es géppuska.
 

eszena

Well-Known Member
2021. április 3.
899
3 231
93
Az igaz, hogy a Brennél az anyag gyengeség miatt, bizonyos lövészám felett, gyakori a meghibásodás? A lőszer adagolásnál jelentkezik.
 
  • Hűha
Reactions: vasszekely