[HÍREK] Ukrajnai fegyveres konfliktus

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 940
48 711
113
Azt valaki elmondaná nekem, hogy egy Caesar miben különb egy bármilyen más 155mm-es és hasonló csőhosszú önjáró taracktól?
Tüzérséghez tök hülye vagyok, de azt látni vélem, hogy itt a fórumon is többnyire mindenki odavan érte.
Valami korrekt tűzvezető rendszer? Vagy gyorsabban változtat helyet mert teherautóalvázok van? Oder was?
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 091
25 061
113
"Az ukrán katonák tiltakozó parancsnoka megtagadja, hogy Donbászba küldjék őket kellő tüzérségi támogatás nélkül Oroszország ellen." Uragan MLRS munkában.
Terület "tisztítás". DNR fegyveresek fésülik át az erdős részt, több elesett ukrán katonát találva.
2Sz19 MSzTA-Sz 152mm önjáró löveg akcióban
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 849
81 359
113
Azért mert a levegöben lévö oxigént elégeti,még nem keletkezik vákuum,ugyanis csak 21 százalék az oxigén a levegöben.A maradék 79 százalékkal mi történik?Nem tünik el ugye mert csak az O2 táplálja az égést,tehát az adott térfogatú levegö nem elhanyagolható mennyiségü anyagot tartalmaz,hanem jelentös mennyiségüt.Ez még nagyon messze van a vákuumtól.
Azért van idézőjelben " ". Fórumtárs felvetésére volt válasz. Egyébként semmi köze a vákuum töltethez...

u.I. De idegesító az 1 órán belüli 2 hsz max. Még meg kell szoknom. :)
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 563
77 410
113
Azt valaki elmondaná nekem, hogy egy Caesar miben különb egy bármilyen más 155mm-es és hasonló csőhosszú önjáró taracktól?
Tüzérséghez tök hülye vagyok, de azt látni vélem, hogy itt a fórumon is többnyire mindenki odavan érte.
Valami korrekt tűzvezető rendszer? Vagy gyorsabban változtat helyet mert teherautóalvázok van? Oder was?
Azt tudom elmondani, hogy miért fontos a Cesar az oroszoknak. Neki ilyen nincs és nem is nagyon volt. Ha úgy döntenek, hogy kerekes alvázon kifejlesztenek egy önjáró löveget, akkor azt gyakorlatilag a nulláról kell kezdeni, vagyis eddig a nulláról kellett vol a kezdeniük... Már van nekik 2 Cesar így ha a fejlesztés mellett döntenek akkor éveket spórolnak meg.
Ilyenformán fongosabb nekik a Cesar mintha pl. Paladint/PzH2000-et zsákmányoltak volna, hisz olyanjuk van, olyat tudnak gyártani és fejleszetni.
 

Autodidaktakatona

Well-Known Member
2019. január 13.
1 561
7 006
113
Azt tudom elmondani, hogy miért fontos a Cesar az oroszoknak. Neki ilyen nincs és nem is nagyon volt. Ha úgy döntenek, hogy kerekes alvázon kifejlesztenek egy önjáró löveget, akkor azt gyakorlatilag a nulláról kell kezdeni, vagyis eddig a nulláról kellett vol a kezdeniük... Már van nekik 2 Cesar így ha a fejlesztés mellett döntenek akkor éveket spórolnak meg.
Ilyenformán fongosabb nekik a Cesar mintha pl. Paladint/PzH2000-et zsákmányoltak volna, hisz olyanjuk van, olyat tudnak gyártani és fejleszetni.
Ezek saját fejlesztések kerekes alvázon, nem?

http://www.military-today.com/artillery/2s43_malva.htm

 

Yoda

Well-Known Member
2022. február 28.
1 854
2 188
113
Azt valaki elmondaná nekem, hogy egy Caesar miben különb egy bármilyen más 155mm-es és hasonló csőhosszú önjáró taracktól?
Tüzérséghez tök hülye vagyok, de azt látni vélem, hogy itt a fórumon is többnyire mindenki odavan érte.
Valami korrekt tűzvezető rendszer? Vagy gyorsabban változtat helyet mert teherautóalvázok van? Oder was?
 
  • Tetszik
Reactions: paul64

Ember

Well-Known Member
2022. április 21.
975
8 224
93
Ukrajna végérvényesen elvesztette a háborút. Nem orosz forrásokat idézek hanem nyugatiakat. Akinek valós információi vannak a hadműveletekről az tudja.
Sajnos azonban vannak érdekek amelyek el kívánják húzni amennyire lehet, vagy azért hogy fegyvert adhassanak el a küldöttek pótlására, vagy, hogy gyengítsék Oroszországot, vagy hogy gyengítsék Európat, pozícióba hozzák a külső energialobbit stb stb

Ami viszont a véres valóság: rgy felelős ukrán vezetőnek most kellene tárgyalnia, hogy mentse a menthetőt, emberéletet, infrastruktúrát. Most még meg lehetne egyezni az oroszokkal területekért cserébe maradna egy EU tagjelölt Ukrajna, azzal az eséllyel, hogy segítséggel rendbe hozza magát.

Aki ebben a helyzetben ukrán győzelemről beszél az vagy megtévesztett médiafogyasztó, vagy bűnös, akinek emberéletek fognak a lelkén száradni.

Semmilyen pozitív kimenetele nem lehet ukrajna számára, ha továbbra is küldi a tartalékosait a húsdarálóba. Mindenki nézzen a tükörbe, aki ennek a háborúnak a folytatásán dolgozik. És nem, nem az oroszok érdeke, hogy vége legyen. Sajnos az oroszok is a folytatásban érdekeltek, annál többet szakítanak minél több ideig tart ez. Csak egy érvet mondjon valamelyik ukrán szimpatizáns itt, hogy miért nem kellene tárgyalásokat kezdeni, és elengedni a Krímet és a Donbaszt? Ha a győzelemben hisz, ezt mire alapozza? Vagy tegyen be a komoly elemzést ami ennek lehetőségét bizonyítja.





https://youtu.be/wSlk9PeBOWk

https://youtu.be/0Paaa9fDNV8

https://youtu.be/PhVokDPKnt4
 

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
14 623
21 323
113
Azt tudom elmondani, hogy miért fontos a Cesar az oroszoknak. Neki ilyen nincs és nem is nagyon volt. Ha úgy döntenek, hogy kerekes alvázon kifejlesztenek egy önjáró löveget, akkor azt gyakorlatilag a nulláról kell kezdeni, vagyis eddig a nulláról kellett vol a kezdeniük... Már van nekik 2 Cesar így ha a fejlesztés mellett döntenek akkor éveket spórolnak meg.
Ilyenformán fongosabb nekik a Cesar mintha pl. Paladint/PzH2000-et zsákmányoltak volna, hisz olyanjuk van, olyat tudnak gyártani és fejleszetni.
Az ukránok is csináltak ilyen kerekes önj löveget (vagy proto vagy pár darabos).
Határozottan emlékszem rá, hogy találkoztam vele valahol pár hete.
De a nevét meg nem mondom.
 
  • Tetszik
Reactions: paul64

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 563
77 410
113
Ezek saját fejlesztések kerekes alvázon, nem?

http://www.military-today.com/artillery/2s43_malva.htm

Ez szerencsetlen olyan messze van a Cesartól...

A 2S35-1 az pedig egy láncos alvazra tervezett torony kerekes alvázra pakolva. Engem nem lepne meg, ha széttörné az alvázat.

SirHiggins, én is rajzoltam a minap aztán mégis az a vád ért, hogy nem vagyok egy Picasso.
 

GI83

Well-Known Member
2022. március 13.
1 507
12 782
113
Nem csúszatok. De az a technika amit alig kepzett emberek csak (szakszerűtlenül) használnak de nem szervízelnek tönkremegy. A nyugati és a keleti is.

Az 2 bites gondolkozás, hogy levonom a konklúziót anélkül, hogy megvizsgálnám az okokat.

Akkor nevezzük annak, aminek TE szeretnéd. Hogy hivod azt, amikor olyan dolgokra válaszolsz, amiről én nem írtam?
Én csúsztatásnak hívom.

Megjegyezném eltudják olvasni az előzményt az emberek.

Pl a 2 bites gondolkozásról Te írtál eddig, 7 óra 7 perckor a mai napi válaszodban. Nem én. Továbbra is erőlteted.
Sajnálom de nem lehet veled kétoldalú kommunikációt folytatni.

Mindenesetre a konklúziód az, hogy a szerinted karbantartás hiány, hozzá nem értő személyzet miatt, a nyugati fegyverek haszontalanok.
Én ennek ellenkezőjét, bármennyire is szeretnéd, hogy én mondtam, de nem állítottam.

Azaz, akkor amit én írtam, azzal egyetértessz.
Köszönöm.
Amivel meg nem, azokat próbálod úgy előadni, mintha én írtam volna. De ezt a harcodat légyszíves ne velem vívd meg. Bárhogyan is hívod a definicióját.
 

Halfdan

Well-Known Member
2019. január 9.
2 056
2 762
113
  • Tetszik
Reactions: Yoda and SirHiggins

Ember

Well-Known Member
2022. április 21.
975
8 224
93
Upsz. Litvánia semmivel sem tesz többet, mint a mindenki által is megszavazott EU-s szankciókat alkalmazza.
Nem önjáróan, hanem az EU-val összhangban.
Persze a szankciót betű szerint értelmezve ez igaz, hiszen az EU területére lépnek ezek az áruk. Nyilvánvaló, és ezt mindenki rudja is, hogy viszont itt nem importról van szó, hanem hogy Oroszország továbbra is gyakorolhassa az áruszállítási jogát Kalinyingrádba. A szanció a behozatalt célozta és nem Kalinyingrád blokád alá vételét. Egyszerű technikai kérdés lenne ellenőrizni, hogy a vonatok Kalinyingrádba mennek és nem Litvániába, ahogy eddig is.
A hazájukat kockára tevő litván politikusok, azután hogy a baltiak közül ők küldik a legtöbb fegyvert az oroszok ellen, ismét kiszolgálják a konfliktust tovább tüzelni kívánó körök parancsait. Ezeknek semmi sem drága, ugyanúgy beáldoznák az országukat mint Zelenszkij, csak hogy basztassák az oroszt. Szóval ne vetítsél HigiBébi te is hülyére veszel itt mindenkit szokás szerint a buzgómócsing haveroddal.
 

Yoda

Well-Known Member
2022. február 28.
1 854
2 188
113
őszinte választ kérek. Te ezt elhiszed?
utak már nincsenek, hidakat felrobbantották, szóval lehet úszni, csónakon menni.
mégis hogyan vonultak ki, pláne rendezetten szervezetten, nyilván még az ott mutogatott páncélost is magukkal cipelve ...
értem én, hogy a fájó veszteséget el kell adni valahogy, de ez azért már kicsit mintha túlzó lenne
Más fórumozó is lehozta a hírt meg a fősodorban is ott van.
#140 221
Az elgondolkodtató ha nem volt erre parancs Kijivből.
Vannak egyértelmű helyzetek bekerítés ilyen ha a ellenség tűzerő meg élőerő fölényben van akkor meg pláne amikor a visszavonulás a helyes megoldás.
Ha már itt tartunk akkor ukránok talán átgondolhatnák a stratégiát és olyan védelmi taktikákat alkalmazzanak szinte kizárólagosan /azért a meglepetés miatt nem csak/ ami a ő élőerőjüket kíméli.
Négyszeres szárazföldi tűzerő többlettel szemben a ember a képzett katona meg a tartalékos is gyorsan fogy.
Értelmetlenül.
Tehát területvédelmet 100+ évvel ezelőtti módszerekkel csak a legszükségesebb esetekben vállaljanak be.
2022.02.24. előtt is volt egy többszörös mennyiségi orosz fölény azzal együtt is hogy rásszíjából nem vonhatják ki mindenhonnan a csapataikat.
A nyugati technikai segítség meg kevés.
12 cézár francia önjáró löveg.
Néhány himars m-777 fh-70.
Yoda többször kérdezte a elmúlt 8 évben ilyen eszközökből miért nem szállítottak többet a semmihez képest kiképzéssel logisztikával együtt.
Ezek klasszikus védelmi eszközök ugyanúgy mint a manpads-ok atgm-ek ezekből hogy legyen képzet személyzet meg mennyiség kevés az hogy 2022.02.24.-étől szállították őket.
Nem is beszélve a pl. patriot vagy iris-t
tessék itt a cikk németország küld
aha mikor? /lehet e cikkben nincs benne de volt róla szó hogy évek múlva lesznek leszállítva... de a fősodorban megjelenik hogy németország szállít...mikor? mennyiért?/
Tehát közel légvédelmi meg közepes légvédelmi eszközökkel meg legalább vontatott tűzérséggel meg tisztességes mennyiségű atgmel már régen elláthatták volna Ukrajnát.
Nem tették meg.
Ennek egyáltalán nem biztos ám hogy valami racionális oka van /tervezést értek ez alatt.
Hogy miért nem történt meg.