Gépkarabélyok

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 940
48 714
113
Szia,

Par eve egy versenyen lattam, hogy 2 ember nezegeti az AK-mat. Udvariasan megkerdeztem, hogy kozelebbrol is meg szeretnek nezni?

Mondtak nem, csak azon csodalkoznak, hogy hogyan lehet ilyen mocskos egy fegyver. En meglepodtem ezen, mondtam is nekik, hogy meg csak oktober van, es mar megtakaritottam a fegyvert iden (egyszer). Na, ezen meg jobban megdobbentek, es mondtak, hogy a (civil) M-16 alapu fegyveruket muszaly megtakaritaniuk aznap, mert egy 2 napos versenyt nem bir vegig a fegyver takaritas nelkul.
Korulbelul 200-300 loveses volt a verseny (a 2 nap egyutt).

Na, akkor megerosodtem abban, hogy nincs szuksegem ilyen fegyverre. :)

Bel
Hogyan abszolvál akkor az USA hadsereg egy kitartottabb tűzharcot? Komolyan érdekel :)
Másfajta lőszer?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 815
77 979
113
Szia,

Par eve egy versenyen lattam, hogy 2 ember nezegeti az AK-mat. Udvariasan megkerdeztem, hogy kozelebbrol is meg szeretnek nezni?

Mondtak nem, csak azon csodalkoznak, hogy hogyan lehet ilyen mocskos egy fegyver. En meglepodtem ezen, mondtam is nekik, hogy meg csak oktober van, es mar megtakaritottam a fegyvert iden (egyszer). Na, ezen meg jobban megdobbentek, es mondtak, hogy a (civil) M-16 alapu fegyveruket muszaly megtakaritaniuk aznap, mert egy 2 napos versenyt nem bir vegig a fegyver takaritas nelkul.
Korulbelul 200-300 loveses volt a verseny (a 2 nap egyutt).

Na, akkor megerosodtem abban, hogy nincs szuksegem ilyen fegyverre. :)

Bel
Hogyan abszolvál akkor az USA hadsereg egy kitartottabb tűzharcot? Komolyan érdekel :)
Másfajta lőszer?
Ennyire azért nem rossz a helyzet, amíg olajos addig működik. Volt aki direkt nem takarította az M4-et 6 hónapig Afganisztánban csak olajozta és nem volt baj vele, működött rendesen (nem lőtt el napi 200-300 lőszert, no de az ukránok vagy az oroszok sem lőnek el ennyit még ukrajnában sem).

Gondolom a két bácsinak nem hadi M4 volt hanem valami versenyfegyver sokkal precízebben méretezett alkatrészekkel és abban sem vagyok biztos, hogy hadilőszert lőttek (ami azért nagyobb nyomáson működik).

Amúgy meg mióta lettél mutogatós bácsi?
 

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 665
3 992
113
Ennyire azért nem rossz a helyzet, amíg olajos addig működik. Volt aki direkt nem takarította az M4-et 6 hónapig Afganisztánban csak olajozta és nem volt baj vele, működött rendesen (nem lőtt el napi 200-300 lőszert, no de az ukránok vagy az oroszok sem lőnek el ennyit még ukrajnában sem).
Szia,

Hat, en nem lennek ilyen bator: eles helyzetben tesztelni, hogy vajon mukodik-e a fegyver.

Gondolom a két bácsinak nem hadi M4 volt hanem valami versenyfegyver sokkal precízebben méretezett alkatrészekkel és abban sem vagyok biztos, hogy hadilőszert lőttek (ami azért nagyobb nyomáson működik).

Amúgy meg mióta lettél mutogatós bácsi?

Igen, civil fegyver es civil loszer (de en nem gondolom, hogy a loszer nagyon nagy kulonbseg ebbol a szempontbol: ha nagyobb a gaznyomasa, akkor tobb lopor van benne, es ebben az esetben jobban koszol minden egyes lovesnel, szoval osszessegeben kicsi a kulonbseg). Arrol persze fogalmam sincs, hogy a fegyvereknel mekkora kulonbseg van a meretezes minosegeben.

Es nem arrol van szo, hogy teljesen mukodeskeptelenne valt volna a fegyveruk, "csak" parszor hasznalni kell a rasegitot (ami olyan sok ido, hogy egy versenyzo nem kockaztatja meg egy versenyen).
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 815
77 979
113
Szia,

Hat, en nem lennek ilyen bator: eles helyzetben tesztelni, hogy vajon mukodik-e a fegyver.



Igen, civil fegyver es civil loszer (de en nem gondolom, hogy a loszer nagyon nagy kulonbseg ebbol a szempontbol: ha nagyobb a gaznyomasa, akkor tobb lopor van benne, es ebben az esetben jobban koszol minden egyes lovesnel, szoval osszessegeben kicsi a kulonbseg). Arrol persze fogalmam sincs, hogy a fegyvereknel mekkora kulonbseg van a meretezes minosegeben.

Es nem arrol van szo, hogy teljesen mukodeskeptelenne valt volna a fegyveruk, "csak" parszor hasznalni kell a rasegitot (ami olyan sok ido, hogy egy versenyzo nem kockaztatja meg egy versenyen).
Nem akkor kapta a kezebe életében először az M4-et. Ez amolyan visszaigazolás jellegű volt, nem pedig na akkor próbaljuk ki mit bír.
Bár a végen 2 napig takarította... :D

A nagyobb gáznyomás egyszersmind nagyobb mozgatóenergiát is jelent nem csak nagyobb gázmennyiséget.

Összességében az M4-et takarítani kell ez tény, itt persze nem arra kell gondolni hogyha nem szemlekész a fegyver minden áldott nap akkor nem fog működni, de azt a napi 10-20 percet rá kell szánni. Az AK-nál ilyen "gond" valóban nincs, ha egy fél életen át nem taharítod az akkor is működni fog.
 

Ranger

Well-Known Member
2021. szeptember 20.
1 300
2 501
113
de azt a napi 10-20 percet rá kell szánni.
Azt hiszem egy lövész katona esetében nem túlzó elvárás, ha napi 20 percet fordít a “munkaeszköze” karbantartására…pláne ha az élete függhet tőle.
S ezzel nem az M4/M16 mellett vagy az AK ellen nyilatkozom.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 815
77 979
113
Azt hiszem egy lövész katona esetében nem túlzó elvárás, ha napi 20 percet fordít a “munkaeszköze” karbantartására…pláne ha az élete függhet tőle.
S ezzel nem az M4/M16 mellett vagy az AK ellen nyilatkozom.
Velünk az AK-t is minden nap takaríttatták terepen hiába volt ÁKÁ.
Ez szerintem amúgy a helyes hozzáállás egy fegyverhez.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 141
113
A zárfejen a reteszelőszemölcsök kb kétszer hosszabbak, mint az AR-10-en. Ezért (is) számít a nyomás, illetve mert a zárszerkezetet működtető erők is arányosak vele.

Persze, a nagyobb energiájú lőszerhez nem árt masszívabb szerkezetet és/vagy erősebb (de azok meg drágábbak) anyagokat használni. Ez ugye vissza is köszön a fegyver tömegén és árán is. De én továbbra is úgy vélem, hogy önmagában a nagyobb nyomás káros hatásainak nagy részét (fokozott erózió és hőterhelés) a cső+töltényűr kapja. Hogy kifejtsem, mire gondolok, ha egy kisebb/kisebb hüvelykapacitású lőszert használnának, pl. egy 5.56x45-öst, de ugyanekkora nyomással=a "szabványosnál" nagyobb energiájú lőporral, akkor a cső+töltényűr gyakorlatilag azonos mértékben megkapná azokat a káros hatásokat, amiket most .277-estől a Spear/M5 és amiket ugyanúgy kezelni kellene, de szerintem a fegyver többi részét, köztük a zárszemölcsöket is, már nem kéne azonosan masszívra csinálni.


Az AK elhasalt azokon a teszteken. Nyilván szintetikus tesztek voltak, de az AR-15 platform ezekben mindig jobban szerepelt - a teljesen zárt felépítése miatt.

Hát, ahol az AK elhasal, ott általában a legtöbb sorozatgyártású gépkarabély szintén. Ha az AR-15 a sarat jobban bírja, az mindenképpen dicséretes.
De az AR-15 meg pl. a vizet nem bírja :D


Azért arra kíváncsi lennék, hogy a SIG üdvöskéje ezzel a nagy energiájú-nagy nyomású lőszerrel hogyan teljesítene ezen a teszten.

Mi a véleményed a zár igénybevételeiről?

Mint ahogy fentebb írtam, nyilván nagyobb az igénybevétel, de ez szerintem inkább Newton III. törvénye miatt van, vagyis kisebb nyomású, de azonos energiájú=nagyobb lőportöltetű lőszertől is megkapná kb. ugyanezt az igénybevételt.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and cirqle

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 540
55 938
113
AEK-971 sorozat műszaki bemutatása:
Kovrovskiy-A545_3.jpg
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 815
77 979
113
Valaki. A civil AR15-ösöknél hogyan oldják meg azt, hogy ne lehssen sorozatlövésre alkalmassá tenni a fegyvert? A magyar törvények értlmében úgy kell legyártani őket, hogy fizikailag ne lehessen sorozatlövőre alakítani még akkor sem, ha szerzel egy hadni M4 elsütő szerkezetet amiben van sorozatlövésre alkalmas tűzváltó kar tengely és elsütőemelő (a hozzá tartozó mindennel, szóval egy komplett hadi M4A1 elsütőszerkezet).
 
  • Hűha
Reactions: ogretankHU

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 940
48 714
113
Valaki. A civil AR15-ösöknél hogyan oldják meg azt, hogy ne lehssen sorozatlövésre alkalmassá tenni a fegyvert? A magyar törvények értlmében úgy kell legyártani őket, hogy fizikailag ne lehessen sorozatlövőre alakítani még akkor sem, ha szerzel egy hadni M4 elsütő szerkezetet amiben van sorozatlövésre alkalmas tűzváltó kar tengely és elsütőemelő (a hozzá tartozó mindennel, szóval egy komplett hadi M4A1 elsütőszerkezet).
Szerintem azok jogilag lőfegyver fődarabok, és ha a trigger groupot kicseréled full autora, az automatikusan btk kategória. Kicsiben ugyanez a légfegyvereknél a 7,5J-nál magasabb energiát lehetővé tevő módosítás.

Fizikailag semmi nem akadályoz meg benne, “csak” törvényt sértesz.
 

nyugger

Well-Known Member
2012. szeptember 30.
6 721
28 270
113
Valaki. A civil AR15-ösöknél hogyan oldják meg azt, hogy ne lehssen sorozatlövésre alkalmassá tenni a fegyvert? A magyar törvények értlmében úgy kell legyártani őket, hogy fizikailag ne lehessen sorozatlövőre alakítani még akkor sem, ha szerzel egy hadni M4 elsütő szerkezetet amiben van sorozatlövésre alkalmas tűzváltó kar tengely és elsütőemelő (a hozzá tartozó mindennel, szóval egy komplett hadi M4A1 elsütőszerkezet).
Szerintem sehogy, mert tele van a net az olyan mémekkel, mint a "drill a third hole" meg a drót vállfából hajtogatott plusz elem az elsütőszerkezetbe (coat hanger) plusz van youtubeon magyarázat is hozzá (linkelném, de nem akarom, hogy eljöjjön értem a TEK)
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 815
77 979
113
Szerintem azok jogilag lőfegyver fődarabok, és ha a trigger groupot kicseréled full autora, az automatikusan btk kategória. Kicsiben ugyanez a légfegyvereknél a 7,5J-nál magasabb energiát lehetővé tevő módosítás.

Fizikailag semmi nem akadályoz meg benne, “csak” törvényt sértesz.
Én úgy tudom, hogy a gyártónak úgy kell legyártania őket, hogy ne lehessen visszalakítani. Tehát nem csak a törvény "akadályoz" hanem maga a fegyver sem alkalmas rá gyárilag.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 815
77 979
113
Szerintem sehogy, mert tele van a net az olyan mémekkel, mint a "drill a third hole" meg a drót vállfából hajtogatott plusz elem az elsütőszerkezetbe (coat hanger) plusz van youtubeon magyarázat is hozzá (linkelném, de nem akarom, hogy eljöjjön értem a TEK)
Magyarországról beszélek nem amerikáról ;). Amerikában van olyan állam ahol engedélyezetta sorozatlövő fegyver (tudtommal), így ott eza visszaalakíthatóságcsak maolyan irányelv mintsem köbevésett akármi.
 
  • Tetszik
Reactions: nyugger

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 940
48 714
113
Én úgy tudom, hogy a gyártónak úgy kell legyártania őket, hogy ne lehessen visszalakítani. Tehát nem csak a törvény "akadályoz" hanem maga a fegyver sem alkalmas rá gyárilag.
A tokalsórész úgy van legyártva, de attól maga a fegyver még módosítható. Pl úgy, hogy a komplett egységet kicseréled.
 
  • Tetszik
Reactions: Mark1993

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 940
48 714
113
Magyarországról beszélek nem amerikáról ;). Amerikában van olyan állam ahol engedélyezetta sorozatlövő fegyver (tudtommal), így ott eza visszaalakíthatóságcsak maolyan irányelv mintsem köbevésett akármi.
Én úgy tudom, hogy magánemberként továbbra is vásárolhatsz sorozatlövő fegyvert (szinte mindegyik államban), csak azzal szűkítették erősen ezeknek a piacát, hogy új sorozatlövőt nem vásárolhatsz pár évtizede.
Azaz használtként hozzájuthat az állampolgár továbbra is.