[BIZTPOL] Magyarország

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 223
67 138
113
Ki a nemzetbiztonsági főtanácsadó?
Kovács József
nemzeti információs államtitkár, nemzetbiztonsági főtanácsadó
1037edc76f9fa51c836b947fe04b07faef7bcc22_fhd_1920_w2h3.jpg


 

Király Fika

Well-Known Member
2019. március 22.
2 907
4 744
113
"Ezúton is hadd gratuláljak minden olyan ország politikai vezetésének, amelyik 50 vagy afeletti százalékban kiszolgáltatottá tette hazáját egyetlen beszállítónak"

Nagyon szépen hangzó mondat, de a valóságban ilyet csak egy beszipuzott belvárosi bölcsész tud mondani.

Hiába akarok én Hortobágy közepéről vasércet bányászni, ha ott nincs. Kénytelen vagyok olyan helyről vásárolni, ahol van. Igaz, akkor már nem én bányászom, hanem csak vásárolom.

Ha vásárolom. akkor onnan veszem, ahol 1 Forintért adják és nem onnan, ahol 100 Forintért. No, meg picit a távolság is közrejátszik, mert a szállítási költségek is emelik az árat. Az oroszok hajlandók voltak folyamatosan és pontosan szállítani. Vajon ki kezdett el kekeckedni, szankcionálgatni? Az oroszok vagy az júnió?

No, most ha én folyamatosan köpködöm a beszállítómat, az előbb-utóbb megunja és keres magának más vevőt. Pechemre keresett kurens áruról van szó, könnyen talál magának más vevőt.

Kapiso?
Capisci.
 
  • Tetszik
Reactions: Flamand

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 427
55 322
113
Ez így jól hangzik, de amíg nincs meg a rendszer többi eleme ami nem konvencionális konfliktusban (a sajátos helyzetünkben ez inkább várható, mint tankcsaták Miskolcnál) is releváns pl. Gripen/H-145M A-G fegyverzet, légvédelem, személyi felszerelés, drónok stb., addig egy nagy hk. erő egy drága és jelentős létszámigényű, de kevésbé hatékony, sőt sérülékeny elem lenne.

Már bocsánat, én azt hittem, hogy a Zrínyi egy sikeres haderőfejlesztés és minden be lett szerezve/ meg lett rendelve :rolleyes:

De viccet félre téve, valamennyire tisztában vagyok azzal, hogy milyen csöves még mindig a személyi felszerelés, hogy a tartalékosoknak lényegében se felszerelésük se kiképzésük stb...
Ettől viszont még nem lesz elégséges a páncélos erőnk.
A tény az, hogy a "drága és jelentős létszámigényű, de kevésbé hatékony, sőt sérülékeny elem " az a jelenlegi páncélos fejlesztésünkre igaz minden szempontból. 44 db tankunk nagyon drága, ellenben semmire nem elég, de legalább gyorsan elfogy egy háborúban.
A papíron létező Lynxeinkből jó indulattal 10 év mire lesz valami és megszűnnek a gyerek betegségek. És akkor sem lesz belőle elég.
Páncélos felderítő kapacitásunk nincs is, és nem is tervezték a beszerzését (már ha BRDM-2 nem számít annak XD).
Mindenből pár darabot vettünk , drágán.

A helyzet az, hogy hazánk síkság. Tökéletesen alkalmas páncélos hadviselésre.
14 db Gripen meg pár játékhelikopter nem fog semmilyen ellenséget sem megállítani. Ez a helyzet. 44 db tank szintén világ vicce kategória.
És a" Magyarország sosem keveredik konvencionális háborúba" önámítás ezen helyzet megoldásában nem segít.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 427
55 322
113
Ezt most nem értem.



Kicsit valahol azért még reménykedtem mostanáig, de ezek után már teljesen tiszta.
Szóval te azt állítod, hogy az IFF-egységben lehet? És ott mégis mit csinálna? És anélkül szerinted nem lehet a Stingert használni?



Ismét csak, erre bármi bizonyíték, valami alátámasztás?



Ezt az "mi pénzünkön vigyázták volna az USA katonák" agymenést megint miből szülted meg? A horvátoknál, meg a szlovéneknél is az USA katonái vigyáznak a Stingereikre szerinted?

És arra sem válaszoltál, hogy milyen hozzáférést nem kaptunk volna a Stingerhez, amit a Mistralhoz igen és hogy ezt honnan lehet tudni...

Szóval ki is csinál viccet magából a mindenféle tényt-bizonyítékot nélkülöző, erősen ruszki agitprop áthallásos állításaival?

Egyenlőre te. Annyira ruszki agitrop amiket írtam, hogy a légvédelmi tenderről és annak kiértékeléséről az akkori szaksajtóban olvastam, ahogyan a magyar MANPAD képesség lényegében megsemmisítéséről is. Nyugodtan keresd vissza az akkori Aranysas/Top Gun meg egyéb sajtóban megjelenő írásokat a témában.
De biztosan ruszki agitrop volt az is... Úgy látom sok embernek agyára ment a mai információs háború :)
 

Busho3301

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2021. április 26.
2 376
10 048
113
De viccet félre téve, valamennyire tisztában vagyok azzal, hogy milyen csöves még mindig a személyi felszerelés, hogy a tartalékosoknak lényegében se felszerelésük se kiképzésük stb...
Ettől viszont még nem lesz elégséges a páncélos erőnk.
A tény az, hogy a "drága és jelentős létszámigényű, de kevésbé hatékony, sőt sérülékeny elem " az a jelenlegi páncélos fejlesztésünkre igaz minden szempontból. 44 db tankunk nagyon drága, ellenben semmire nem elég, de legalább gyorsan elfogy egy háborúban.
A papíron létező Lynxeinkből jó indulattal 10 év mire lesz valami és megszűnnek a gyerek betegségek. És akkor sem lesz belőle elég.
Páncélos felderítő kapacitásunk nincs is, és nem is tervezték a beszerzését (már ha BRDM-2 nem számít annak XD).
Mindenből pár darabot vettünk , drágán.

A helyzet az, hogy hazánk síkság. Tökéletesen alkalmas páncélos hadviselésre.
14 db Gripen meg pár játékhelikopter nem fog semmilyen ellenséget sem megállítani. Ez a helyzet. 44 db tank szintén világ vicce kategória.
Csak azt mondom, hogy a hiányzó képességek olyan támpillérek, amelyek hiányát a hk. fegyvernem darabszámainak többszörösére növelése nem tudja ellensúlyozni.
Pl.a hajadra kenheted a sok tankot, ha kiszedik a drónok.

És a" Magyarország sosem keveredik konvencionális háborúba" önámítás ezen helyzet megoldásában nem segít.
De nem is mondtam ilyet. Jelen helyzetünkben valószínűbb egy asszimetrikus fenyegetés (akár hirtelen) felbukkanása, hosszabb távon meg nem vagyok jós.
 
H

Hummen23

Guest
Már bocsánat, én azt hittem, hogy a Zrínyi egy sikeres haderőfejlesztés és minden be lett szerezve/ meg lett rendelve :rolleyes:

De viccet félre téve, valamennyire tisztában vagyok azzal, hogy milyen csöves még mindig a személyi felszerelés, hogy a tartalékosoknak lényegében se felszerelésük se kiképzésük stb...
Ettől viszont még nem lesz elégséges a páncélos erőnk.
A tény az, hogy a "drága és jelentős létszámigényű, de kevésbé hatékony, sőt sérülékeny elem " az a jelenlegi páncélos fejlesztésünkre igaz minden szempontból. 44 db tankunk nagyon drága, ellenben semmire nem elég, de legalább gyorsan elfogy egy háborúban.
A papíron létező Lynxeinkből jó indulattal 10 év mire lesz valami és megszűnnek a gyerek betegségek. És akkor sem lesz belőle elég.
Páncélos felderítő kapacitásunk nincs is, és nem is tervezték a beszerzését (már ha BRDM-2 nem számít annak XD).
Mindenből pár darabot vettünk , drágán.

A helyzet az, hogy hazánk síkság. Tökéletesen alkalmas páncélos hadviselésre.
14 db Gripen meg pár játékhelikopter nem fog semmilyen ellenséget sem megállítani. Ez a helyzet. 44 db tank szintén világ vicce kategória.
És a" Magyarország sosem keveredik konvencionális háborúba" önámítás ezen helyzet megoldásában nem segít.
Jó volna erről egy diskurzust folytatni. Sajnos ez is kezd tabu téma lenni.
A haderőfejlesztés alapvetése az, hogy kicsi, de modern haderőt építünk. Arról viszont soha nem esett szó, hogy a modern eszközökből mennyire van szükségünk a sikeres önvédelemhez, figyelembe véve az adottságainkat.
Laikusként biztos vagyok benne, hogy ezek egzakt számok.
A megrendelt mennyiségek azzal lettek megmagyarázva, hogy a NATO-nak felajánlott képességek eléréséhez ennyire van szükségünk. Viszont az ország szuverenitásának garantálásának képessége nem feltétlenül egyezik meg a NATO-nak felajánlott erőkkel.
Én nagyon szeretnék erről beszélni.
1. Csak a NATO felajánlásnak akarunk-e eleget tenni?
2. Mit kívánunk tenni egy NATO-n belüli fegyveres konfliktus esetén? Lásd: Törökország-Görögország.
3. Amennyiben semmit, miért?
4. Amennyiben az ország szuverenitását garantálni képes erőt akarunk, úgy ahhoz mire volna szükségünk?

Ahogy írtam, én laikus vagyok. Nagyon jó volna erről szakmailag megalapozott, objektív véleményeket olvasni.

(Tegyük fel, hogy a NATO nem minden esetben egységes, és számunkra megfelelő időben, számunkra megfelelő választ ad.)
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 427
55 322
113
Jó volna erről egy diskurzust folytatni.

Igen, én nyitott vagyok erre a fórumon.
Bár nem ártott volna ha ezt a diskurzust lefolytatták volna az illetékes elvtársak a Zrínyi kezdetén.
Aztán az átláthatóság jegyében közzéteszik, a végeredményt, hogy:
1. Mi a célja a fejlesztésnek?
2. Milyen eszköz típusok és mikor lesznek beszerezve
3. Mely gyártókkal vették fel az információs kapcsolatokat ez ügyben.

Én alapvetően nem vagyok tender párti, és jobban szeretem én is az államközi szerződéseket. De attól még a cégeket egy verseny tárgyaláson meg lehet futtani.

A haderőfejlesztés alapvetése az, hogy kicsi, de modern haderőt építünk.

Ez az egyik legalapvetőbb probléma. Ebből látszik, hogy az 1-es pontott érdemben leszarták.
Normális esetben a haderő fejlesztés célja az, hogy az ország védelmi képességeit ellássa konvencionális és asszimetrikus fenyegetésekkel szemben.
Ehhez ismerni kell a geopolitikai környezetett.
2016-os a Zrínyi. Minimális hozzáértéssel is látható volt az ukrán és egy esetleges Balkáni háború.
Ez 2 db konvencionális háború.
E mellet ott van a NATO belüli konfliktus esélye is mindig, például romániával szemben.
Amikor meghatározodd a fejlesztési irányokat akkor ehhez kell méretezni a programot.

A kicsi de modern haderő ezen fogalmi rendszer szerint nem értelmezhető PR f@szság.
Nem PR nyelven a kicsi de modern haderő azt jelenti, hogy elégtelen de legalább kurva drága.

Arról viszont soha nem esett szó, hogy a modern eszközökből mennyire van szükségünk a sikeres önvédelemhez, figyelembe véve az adottságainkat.

Pontosan!
Ennyit a Z terv szakmaiságáról.
Hozzá tenném, hogy én laikusként nagyjából az egykori 90's évek elejének járműlétszámát látnám reális opciónak.
Ez kb. 200 db tank, 500 db IFV, 100 db önjáró tüzérség, 50 db rakétasorozat vető, 50 db páncélozott felderítő jármű, 5 db önjáró légvédelmi üteg, telepített légvédelem a Paks-Százhalombatta súlyponton, nagyjából 2000 db többcélú könnyű jármű (LMV kategória) , kb. ugyan ennyi közepes és nehéz tehergépkocsi, 40 db többcélú helikopter, 30 db vadászrepülőgép lehetőleg két légibázisra szétdobva.
Ehhez jönnek még a kézből eldobható kis drónok 100-as mennyiségben, és pár tucat közepes felderítő és vagy harci drón.

Én nagyjából így látom a konvencionális védelmünkhöz szükséges erőt.
Itt nagyjából 10 milliárd dollárról beszélünk 10 év alatt elköltve ha okosan csináljuk.
Ha úgy csináljuk, mint a mostani Z tervet akkor persze kifizethetetlen....
Gondold el, hogy a Z terv picsaf@sznyi beszerzéseire eddig majdnem ennyi pénz lett elköltve. Csak a Leó+PZH+Lynx több, mint 5 milliárd dollár volt és semmi sincs még itt, de ha mind megjön akkor is a szükséges mennyiségnél jóval kisebb számokról beszélünk....
 

Raszputyin

Well-Known Member
2022. február 20.
1 587
4 826
113
És milyen igaza van ebben!
Izraelnek ezen a téren is bőven van tapasztalata. Nem véletlenül tart hadrendben több mint 1000 db modern harckocsit!

A fórumon sopánkodnak egyesek, hogy: "Jahj, ezek a lengyelek nem normálisak, több, mint 1000 db tankot akarnak venni"
Hát pont, hogy ők normálisak és mindenki más hülye! Minket is beleértve!
Egy 40 milliós szárazföldi hatalomnak ki kell tudnia állítani 1,000 db harckocsit.
A 10 milliós Magyarországnak is az volt a normális amikor 230 db T-72-esünk volt, 500+ db BMP-vel és kb. 120 db Gvozdgyikával.
Így néz ki egy normális hadsereg!
Mi meg jelenleg azon vergődünk, hogy hogyan csináljunk 20 db tankból 44 db-ot.... Közép Európa elrettentő hadereje :D :D :D

Hát ez az! Mi az az 1000 db tank? Személygépkocsiból hány százezer van az országban, hány millió? Ahhoz képest mi az az 1000 db tank?
Még a 230 db T-72 is csak nagyjából azt jelenti, hogy megyénként jut belőle kb. 10 (tíz!) darab. Jó tudom, nem megyénként osztják el, csak szemléltetésképpen. Nagyítóval kellene keresni az országban még a 230 darabot is...
 

Raszputyin

Well-Known Member
2022. február 20.
1 587
4 826
113
Lehetett volna így, de ez már 2014 óta nem lehetséges, mert azóta Oroszország katonai úton kezdte el intézni a külpolitikát. Amíg Putyin ül a székben és a Krím az Orosz föderáció tésze. Egyes nyugati körök semmi akadályát nem látták annak, hogy Oroszország és Ukrajna együtt az EU tagja legyen, és akkor ez az egész határtologatósdi, katona és civil életek tömkelegét tönkretevő baromkodásra nem lett volna szükség. Már ha Putyin tényleg azt akarta volna amit te mondasz. De nyilvánvalóan ő nem tagja, hanem vezetője szeretne lenni az új Uniónak, ami nem realisztikus. Ezért most egy kisebb pecsenyét sütöget, Ukrajnában.
Ha valaki más a te általad felvázolt elképzelésekkel leváltja őt, akkor jön a harmadik nagy világégés, most már összehasonlíthatatlanul durvább fegyverekkel, mint az előző. Ezt mindenki tudja. Ezért nincs és nem is lesz ilyen, csak egy afféle Korea jellegű kiterjesztett proxyháború. Mert ha lenne akkor a poszt apokaliptikus fantasy írók fantáziája szegényes lenne ahhoz, ami jönne... nem, nem lesz SZU 2.0. Inkább elpusztítják a fél világot.
Ha álmodsz, akkor realisztikusabb egy rémálom.

1) A Lisszabontól-Vlagyivosztokig unió már nem lehetséges. A Szovjetunió igen, mert az katonai erővel jön létre.
2) Dehogynem látták akadályát a nyugati körök Oroszország EU-s tagságának, fel sem merült. Ukrajna pont arra olyan büszke, hogy bezzeg őket felvennék az EU-ba, míg az oroszokat nem.
3) Hát persze, hogy Putyin Oroszországa, Eurázsiai Uniója, CCCP 2.0-ja nem csicskának jönne az EU-ba egy kontinensnyi terület gazdagságát meg a világ legütőképesebb atom-arzenálját hozva, azt gondolom, hogy ez természetes.
4) Éshát innen következik, hogy az öntudatos, gőgös németek ezt az ajánlatot nem fogadták el, mármint a Putyin Lisszabontól-Vlagyivosztokig-ját, hát hogy jönne ahhoz Oroszország, hogy ők vezessék a nagy német népet! Ahol a nagy német nép csak másodhegedűs lehet. Inkább megérte Németországnak is uszítani Ukrajnát és beleszarni a medve levesébe.
5) A harmadik nagy világégés egészen biztosan így is eljön, erre garancia az olyan konferenciák, ahol Oroszország 34 részre darabolásáról akarnak dönteni.
6) De, lesz SZU 2.0, mert különben felégeti Moszkva a világot.
 
H

Hummen23

Guest
Igen, én nyitott vagyok erre a fórumon.
Bár nem ártott volna ha ezt a diskurzust lefolytatták volna az illetékes elvtársak a Zrínyi kezdetén.
Aztán az átláthatóság jegyében közzéteszik, a végeredményt, hogy:
1. Mi a célja a fejlesztésnek?
2. Milyen eszköz típusok és mikor lesznek beszerezve
3. Mely gyártókkal vették fel az információs kapcsolatokat ez ügyben.

Én alapvetően nem vagyok tender párti, és jobban szeretem én is az államközi szerződéseket. De attól még a cégeket egy verseny tárgyaláson meg lehet futtani.



Ez az egyik legalapvetőbb probléma. Ebből látszik, hogy az 1-es pontott érdemben leszarták.
Normális esetben a haderő fejlesztés célja az, hogy az ország védelmi képességeit ellássa konvencionális és asszimetrikus fenyegetésekkel szemben.
Ehhez ismerni kell a geopolitikai környezetett.
2016-os a Zrínyi. Minimális hozzáértéssel is látható volt az ukrán és egy esetleges Balkáni háború.
Ez 2 db konvencionális háború.
E mellet ott van a NATO belüli konfliktus esélye is mindig, például romániával szemben.
Amikor meghatározodd a fejlesztési irányokat akkor ehhez kell méretezni a programot.

A kicsi de modern haderő ezen fogalmi rendszer szerint nem értelmezhető PR f@szság.
Nem PR nyelven a kicsi de modern haderő azt jelenti, hogy elégtelen de legalább kurva drága.



Pontosan!
Ennyit a Z terv szakmaiságáról.
Hozzá tenném, hogy én laikusként nagyjából az egykori 90's évek elejének járműlétszámát látnám reális opciónak.
Ez kb. 200 db tank, 500 db IFV, 100 db önjáró tüzérség, 50 db rakétasorozat vető, 50 db páncélozott felderítő jármű, 5 db önjáró légvédelmi üteg, telepített légvédelem a Paks-Százhalombatta súlyponton, nagyjából 2000 db többcélú könnyű jármű (LMV kategória) , kb. ugyan ennyi közepes és nehéz tehergépkocsi, 40 db többcélú helikopter, 30 db vadászrepülőgép lehetőleg két légibázisra szétdobva.
Ehhez jönnek még a kézből eldobható kis drónok 100-as mennyiségben, és pár tucat közepes felderítő és vagy harci drón.

Én nagyjából így látom a konvencionális védelmünkhöz szükséges erőt.
Itt nagyjából 10 milliárd dollárról beszélünk 10 év alatt elköltve ha okosan csináljuk.
Ha úgy csináljuk, mint a mostani Z tervet akkor persze kifizethetetlen....
Gondold el, hogy a Z terv picsaf@sznyi beszerzéseire eddig majdnem ennyi pénz lett elköltve. Csak a Leó+PZH+Lynx több, mint 5 milliárd dollár volt és semmi sincs még itt, de ha mind megjön akkor is a szükséges mennyiségnél jóval kisebb számokról beszélünk....
Màr pedig csak arra kellene készülni, hogy önerőböl képesek legyünk az önvédelemre. Hangoztatják is a kormányzati kommunikációban, de semmi érdemi intézkedés nem igazolja.
Nem lehetetlen a NATO tagok közé éket verni, szerintem az oroszoknak is van erre terve.
Valószínűnek tartom azt is, hogy a magyar lakosság nem örülni, ha magyar katonák harcolnának finnországban a demokráciáért, sem a spanyol nép, ha az ő fiaik feküdnének a nagykunsági lövészárkokban...ect.
Kisarkított példa, csak arra akarok utalni, hogy az elmélet szép és jó, de a gyakorlatban eléggé kétséges az eredmény ahhoz, hogy erre lehessen alapozni
 

Centquri prime

Well-Known Member
2021. december 22.
4 915
24 604
113
A haderőfejlesztés alapvetése az, hogy kicsi, de modern haderőt építünk.
És itt hal meg az egész. Mert ezbiztos nem működik.
Persze lehet remélni, hogy Csaba királyfi majd lerongyol a csillagösvényen
Esetleg Mátyás épp most dönt a visszatérés mellett, vagy éppen abban, hogy Kapisztrán János kései utóda puszta keresztel kezében rohamra vezeti a népfelkelőket.
De talán nem kéne elfelejteni, hogy még az utóbbi legvalószínűbb eset előképében is a 1p ezer nehézpáncélos rohama döntötte el a csatát.
Azaz mennyiség nélkül a minőség szart sem ér.
 

reich_und_roll

Well-Known Member
2016. szeptember 27.
3 958
21 764
113
És itt hal meg az egész. Mert ezbiztos nem működik.
Persze lehet remélni, hogy Csaba királyfi majd lerongyol a csillagösvényen
Esetleg Mátyás épp most dönt a visszatérés mellett, vagy éppen abban, hogy Kapisztrán János kései utóda puszta keresztel kezében rohamra vezeti a népfelkelőket.
De talán nem kéne elfelejteni, hogy még az utóbbi legvalószínűbb eset előképében is a 1p ezer nehézpáncélos rohama döntötte el a csatát.
Azaz mennyiség nélkül a minőség szart sem ér.

Sajnos extra rovid a takaronk, igy a nyujtozkodasunk is eleg limitalt. Valoban, az nem mindegy mivel es mennyivel nyujtozunk amig lehet…
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 427
55 322
113
Sajnos extra rovid a takaronk, igy a nyujtozkodasunk is eleg limitalt. Valoban, az nem mindegy mivel es mennyivel nyujtozunk amig lehet…
Csak, hogy mi azt a kevés erőforásunkat is rosszul, nagyzolósan használjuk.
Olyanok vagyunk mint a cigány, akinek omladozik a vályog putrija, de azért belízingelt egy mercit németből.
 

Centquri prime

Well-Known Member
2021. december 22.
4 915
24 604
113
Sajnos extra rovid a takaronk, igy a nyujtozkodasunk is eleg limitalt. Valoban, az nem mindegy mivel es mennyivel nyujtozunk amig lehet…
Miért is?
Egyiptom GDPje nincs a duplája a miénknek
Csak harckocsiból 5000+ van náluk
Algéria GDPje gyakorlatilag alig magasabb mint a mienk.
500+ T90es parkolászik arrafele.
A Néphadsereg 1400 körüli HKval nyomulászott.
De mi a kőgazdag Magyarország nem engedhetünk meg magunknak egy nehézpáncélos hadosztályt...
 

Centquri prime

Well-Known Member
2021. december 22.
4 915
24 604
113
Amúgy itt mindenki a hipermodern fegyvereket akarja. Csak lenne egy kérdésem, ha te a gyalogság vagy, és az ellen gyalogsága mögött kibontakozik a ködből 3 katyusa üteg, és egy ezrednyi T-34es, akkor kinél fogsz fellebbezni, hogy, de ez nem ér, mert ez nem hipermodern?
Persze most sarkítok, de a lényeg ez. A tartalékos sorozott erőknek (amikor kitör a háború) kvázi mindegy, hogy a lánctalpakon érkező halál T-62es vagy abrams. Mert mindkettő megoldhatatlan kézifegyverekkel.
De ha a 400+ T-55AM még meglenne, akkor picit más lenne a súlyunk a térségben.
És itt válik lényegtelenné a @fip7 vs @Pogány vita. Mert olyan mindegy, hogy merkava III vagy Leo A4. Csak legyen itt.
(Most hkkra hegyeztem ki. De technikailag a magyar légierő nem lenne képes legyőzni az Észak-Koreait. Mert ha minden egyes rakétánk talál, akkor is 100 feletti gépük marad még)
 

rappali_

Well-Known Member
2016. szeptember 18.
3 593
16 210
113
Miért is?
Egyiptom GDPje nincs a duplája a miénknek
Csak harckocsiból 5000+ van náluk
Algéria GDPje gyakorlatilag alig magasabb mint a mienk.
500+ T90es parkolászik arrafele.
A Néphadsereg 1400 körüli HKval nyomulászott.
De mi a kőgazdag Magyarország nem engedhetünk meg magunknak egy nehézpáncélos hadosztályt...
Mit szólna a belpesti kávézó ál-értelmiségi közönsége, ha 13 féle szója latte helyett csak 2 lenne mert Te harckocsira költesz?! :)
 

Lengyel_nem_medik

Well-Known Member
2022. március 30.
520
1 513
93
Ha a német túlárazott, akkor a lengyelek amerikai beszerzései milyenek lesznek? Az amcsik F-35-sei és az Abramsek sem pénzspórolós beszerzések. Ha mi itt dögivel vennénk az amcsi haditechnikát nagy vonítás lenne ebben a topikban mekkora bábkormányunk van.

Ha a számokat és nem a bejelentéseket nézzük , az orosz-ukrán óta a gyakorlatbban a lengyelek a tankjak felét, ha nem több mint a felét odaadták az ukránoknak és ugyanerre készülnek a hazai gyártású önjáró lövegeikkel.

Tehát eddig nagy bejelentések a jövőre, a mában egy nagyarányú haditechnika csokkenés.
Ne keverd ossze szlovakiat Lengyelorszaggal. Itt mar itt vannak az elso Abrams-ek, mig a tobbi orszagba ami fegyvert adott meg az igeret is alig erkezett meg...
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0 and fip7

reich_und_roll

Well-Known Member
2016. szeptember 27.
3 958
21 764
113
Csak, hogy mi azt a kevés erőforásunkat is rosszul, nagyzolósan használjuk.
Olyanok vagyunk mint a cigány, akinek omladozik a vályog putrija, de azért belízingelt egy mercit németből.

Magam is igy gondolom, ezert is irtam, hogy viszont az nem mindegy mivel es mennyivel nyujtozkodunk.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

reich_und_roll

Well-Known Member
2016. szeptember 27.
3 958
21 764
113
Miért is?
Egyiptom GDPje nincs a duplája a miénknek
Csak harckocsiból 5000+ van náluk
Algéria GDPje gyakorlatilag alig magasabb mint a mienk.
500+ T90es parkolászik arrafele.
A Néphadsereg 1400 körüli HKval nyomulászott.
De mi a kőgazdag Magyarország nem engedhetünk meg magunknak egy nehézpáncélos hadosztályt...

Szerintem halalosan egyszeru a miert is kerdesre a valasz. Azert mert az altalad emlitett orszagok vezetoi nem alltak a dilettantizmus es idiotizmus olyan fokan, hogy teljesen lenullaztak az orszagaik hadsereget.
Gondolom abszolut egyet tudunk abban erteni, hogy mi sem igy allnank, ha nem dobunk ki vagy hagyunk szetrohadni mindent az utobbi huszonpar evben.