Gasztronómia, étel-ital dinomdánom

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 468
23 994
113
@Sunlight56 menjél ez mondjuk Zalaegerszegre,utána Salgótarjánba,onnan csavarj le Szegedre és utána menjél el Nyíregyházára .. próbáld ki megértik-e amit mondasz ! de tehetsz egy kitérőt mondjuk a Délvidékre Székelyföldre vagy a Felvidékre .. hidd el sehol nem leszel elveszve a magyar nyelvtudásoddal, még ha a létrát valahol lábtónak hivja is a tájnyelv akkor sem ..
Kajával már bajban lennénk, egyik ismerősöm kakasdi, náluk a töltött káposztát galuskának hívják.... Lenne csodálkozás ha kérsz pörköltöt galuskával aztán kapsz pár tekercs káposztát pörkölttel :)
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 468
23 994
113
Jász-Nagykun-Szolnok. A tepertö megvan forgatva piros paprikában. Nagyon finom.
Áhh földim, mondjuk én sem hallottam erről a receptről, mi disznóvágáskor csak simán kisütöttük és úgy raktuk el, max tepertőkrémbe került egy kicsi.
 

Venom85

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
6 501
18 621
113
@megazez ez egy szalonnadarab amit a tepertővel együtt kisütsz és utána megsózod a tetejét, beszórod pirospaprikával megkened fokhagymával!
 
  • Tetszik
Reactions: megazez

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 655
55 309
113
Van észak-német gasztróban járatos erre?
Az autentikus Bismarckbrötchen/Fischbrötchen -ben majonéz vagy remoulade van?
Illetve van egyáltalán?

1068.jpg
Tudtommal eredetileg nincs semilyen "szósz" rajta. De ez nem jelenti azt, hogy nem lenne jò, ha bealapozod a pèksütit majonézzal stb.
 
  • Tetszik
Reactions: SirHiggins

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
14 623
21 321
113
Valakinek valami ötlete, hogy hova tűnt a boltokból a makaróni?
Nem újkeletű, még 'válság' előtt óta nem találok.
 

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
14 623
21 321
113
Ma -újra- felfedeztem egy régi eljárást. Pontosabban egy ideje.
Nagyanyám anno szárította a kenyérhajat, kenyeret és abból lett a prézli.
Ez sajnos nagyival együtt elfelejtődött, nemrég eszembe jutott.
Hát.
Sokkal jobb mint a bolti. Jobban is tapad a húsra.
Ezen kívül lehet játszani a kombókkal, hogy milyen kenyérből, kalácsból,
hozzáadni fűszereket (az oregano-s nagyon jó) akár szárított parmezánt.
Dunsztos üvegben nagyobb mennyiség is eláll.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 872
113
Ma -újra- felfedeztem egy régi eljárást. Pontosabban egy ideje.
Nagyanyám anno szárította a kenyérhajat, kenyeret és abból lett a prézli.
Ez sajnos nagyival együtt elfelejtődött, nemrég eszembe jutott.
Hát.
Sokkal jobb mint a bolti. Jobban is tapad a húsra.
Ezen kívül lehet játszani a kombókkal, hogy milyen kenyérből, kalácsból,
hozzáadni fűszereket (az oregano-s nagyon jó) akár szárított parmezánt.
Dunsztos üvegben nagyobb mennyiség is eláll.
Nincs Neked túl sok szabadidőd? :D
 
M

molnibalage

Guest
Amúgy azt veszem észre, hogy a termékek minősége is elkezdett romlani.
A legutóbb vett Tolle tejföl sem volt olyan selymes, mint az eddig, olyan nagyon kicsit túrós darabos jelleg volt már ennek is, mint a Cserpesnek.
Mintha spórolnának valami technológiai lépésen vagy nem tudom. Ehhez nem értek, de két tejfölnél is ugyanazt a minőségromlást látom.
Érdekes.
 

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
14 623
21 321
113
Amúgy azt veszem észre, hogy a termékek minősége is elkezdett romlani.
A legutóbb vett Tolle tejföl sem volt olyan selymes, mint az eddig, olyan nagyon kicsit túrós darabos jelleg volt már ennek is, mint a Cserpesnek.
Mintha spórolnának valami technológiai lépésen vagy nem tudom. Ehhez nem értek, de két tejfölnél is ugyanazt a minőségromlást látom.
Érdekes.
Edd túrónak :)
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 010
113
Ma -újra- felfedeztem egy régi eljárást. Pontosabban egy ideje.
Nagyanyám anno szárította a kenyérhajat, kenyeret és abból lett a prézli.
Ez sajnos nagyival együtt elfelejtődött, nemrég eszembe jutott.
Hát.
Sokkal jobb mint a bolti. Jobban is tapad a húsra.
Ezen kívül lehet játszani a kombókkal, hogy milyen kenyérből, kalácsból,
hozzáadni fűszereket (az oregano-s nagyon jó) akár szárított parmezánt.
Dunsztos üvegben nagyobb mennyiség is eláll.
Na látod ebből is látszik , hogy nem vagy Magyar ! Mert ha az lennél akkor tudnád , hogy a nagy Levin szerint " Prézli alatt nem a hitvány szikkadt pékáruból ledarált morzsákat értem ! Hanem a friss pékáru nyílt lángon történt szárításából készültet !" ! LOL


U.i.: " A nem kívánd rész dörlendő !"
 
  • Tetszik
Reactions: Pocok75

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
14 623
21 321
113
Na látod ebből is látszik , hogy nem vagy Magyar ! Mert ha az lennél akkor tudnád , hogy a nagy Levin szerint " Prézli alatt nem a hitvány szikkadt pékáruból ledarált morzsákat értem ! Hanem a friss pékáru nyílt lángon történt szárításából készültet !" ! LOL


U.i.: " A nem kívánd rész dörlendő !"
Ismerem Rejtőt, kösz.
Ettől még sajnos vannak olyan dolgok, amik silányabbak lettek.
De ezek használatának is nyilván lehet valid oka is: időhiány pl.
Mindegy, én részemről örülök, hogy ezt újra fölfedeztem és hátha más is kedvet kap, aki
vagy nem ismerte, vagy szintén csak elfelejtette anno.
És sajnos az az érzésem, hogy egyre több ilyen régi, 'spórolós' dolog fog visszajönni a nagyon közeli jövőben.
 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 010
113
Ismerem Rejtőt, kösz.
Ettől még sajnos vannak olyan dolgok, amik silányabbak lettek.
De ezek használatának is nyilván lehet valid oka is: időhiány pl.
Mindegy, én részemről örülök, hogy ezt újra fölfedeztem és hátha más is kedvet kap, aki
vagy nem ismerte, vagy szintén csak elfelejtette anno.
És sajnos az az érzésem, hogy egyre több ilyen régi, 'spórolós' dolog fog visszajönni a nagyon közeli jövőben.
Ha van kandallód vagy ne adj isten sparhelted akkor azon tökéletesen lehet szárítani főleg a sparhelt nyitott sütőjébe , amúgy az igazi a zsemle és a kifli prézli aminek a Magyar neve nem ok nélkül zsemlemorzsa , a kenyér sokkal sűrűbb tésztájú és kesernyésebb !
 
  • Tetszik
Reactions: SirHiggins

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 563
11 136
113
Amúgy azt veszem észre, hogy a termékek minősége is elkezdett romlani.
A legutóbb vett Tolle tejföl sem volt olyan selymes, mint az eddig, olyan nagyon kicsit túrós darabos jelleg volt már ennek is, mint a Cserpesnek.
Mintha spórolnának valami technológiai lépésen vagy nem tudom. Ehhez nem értek, de két tejfölnél is ugyanazt a minőségromlást látom.
Érdekes.
A homogénezés során alkalmazott nyomástól függ a tejföl textúrája. 80-150 bar-on szokták végrehajtani. (Kisebb mértékben függ a hőkezelés időtartamától és hőmérsékletétől, valamint az alkalmazott kultúrától is.)
De például, ha a lejárata vége felé volt, akkor szimplán lehet, hogy túlalvadt a pohárban. Ettől még biztonsággal fogyasztható, csak az érzékszervi minősítése más. :)
 
  • Tetszik
Reactions: enzo

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
14 623
21 321
113
Ha van kandallód vagy ne adj isten sparhelted akkor azon tökéletesen lehet szárítani főleg a sparhelt nyitott sütőjébe , amúgy az igazi a zsemle és a kifli prézli aminek a Magyar neve nem ok nélkül zsemlemorzsa , a kenyér sokkal sűrűbb tésztájú és kesernyésebb !
Jobb szeretem lassan szárítani. Vászonzsákban.
Igen, az a klasszikus, de próbáld ki mással is.
Kalács, félbarna, kovászos stb. meg a fűszerekkel/sajttal keverni is izgalmas.
 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
3 983
14 004
113
Amúgy azt veszem észre, hogy a termékek minősége is elkezdett romlani.
A legutóbb vett Tolle tejföl sem volt olyan selymes, mint az eddig, olyan nagyon kicsit túrós darabos jelleg volt már ennek is, mint a Cserpesnek.
Mintha spórolnának valami technológiai lépésen vagy nem tudom. Ehhez nem értek, de két tejfölnél is ugyanazt a minőségromlást látom.
Érdekes.
A cserepes termékek jellemzően túrárazottak és a minőségük is elég gyenge.
Az igazi tejföl a használt tejszín minőségétől-zsirtartalmától függ.

Sokáig itthon nem lehetett kapni a kint Creme-fresh/fraiche ami pedig megéri a pénzét mert 30+ akár 45% a zsírtartalma. Überfinom!