T-90

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 362
77 047
113
Csak, hogy az egyrészt még mindig a felület fele, másrészt nem tömör acél. A svéd mérések szerint az ő fejlesztett tankjuknak a merőleges KE védelme azon a részen 236 mm KE. Ez 30 fokban 472 mm KE. Ezt 2 km-ről simán belövi egy 1980's évekből származó 3BM42-es is! ;)
Ezzel szemben a T-90 tornyának az oldalát ebből a szögből meg sem bírod lőni! :D
A Leopárd 2 tornyának oldalán a maradék 50%-nyi felületen meg egy sima acéllemez van! Tudod, hogy hívják az ilyen páncélt? Kalap szarnak!




Ne kamuzz már folyamatosan. A svédek kimérték az A4-es páncélját, ismertek a számok!
Szemből se ér semmit!



Ez meg az évszázad faszsága!
A T-72B teknő védelme 520 mm KE, a T-80BV-nek 570 mm KE, a T-80U-nak 620 mm KE, a T-90A-nál 700 mm KE-t adtak meg.
Az M1A2-re a svédek 350 mm KE-t mértek, A Challenger 2 esetén egy 100 mm-s acéllemez XD
A leopárd 2A4 esetén 200-400 mm KE között mozog helytől függően :D
A Leopárd 2A5-re mértek a svédek 670 mm KE.
Egy dolog egyértelmű csak, hogy megint hülyeséget beszélsz!



ERA került fel rá, mert RPG és ATGM bárhonnan jöhet. Főleg városi harcban. ;)
Viszont ugye ilyen nincs a Leopárdkád oldalán, szóval ott maradt a 400 mm CE védelem merőlegesen és az is csak a felület 50%-ára. Az konkrétan egy 70's évek beli RPG-7 ellen is kevés lenne! Nem véletlenül hullottak ezek a német vackok darabokra szíriában.
Jah, és a torony felületének 50%-a oldalról még mindig homogén acél :D
A Leopardok oldalára van egy halom fajta NERA, kb azt raksz rá amit akarsz, ha akarsz. Csak azt felejted el, hogy ott ahol sima acél lemez van a Leopard tornyának oldalán ott nincs küzdőtér, hisz az már a lőszerrekesz és a az elektronika helye a torny hátuljában ami el van szeparálva a küzdőtértől. Tehát igen, a Leopardon kalap szar védi a lőszert és az elektronikát oldalról ellenben az orosz harckocsikon meg a küzdőteret védi kalap szar oldalról. Ez azért nagyon nagy különbség!

Tessék, nézelődj, ez 1995-ös állapot a svédek szerint!
wwh7muuietk21.jpg

Tudod nem 1985-öt írunk, hogy az összehasonlítási alap Leopard 2A4 legyen (én sem T-72B-vel és T-80BV-vel példálóztam, hanem T-72B3-al és T-80BVM-el!!!), hisz abból már alig van. Persze értelek, az orosz ócskavasak semmilyen formában nem álllják az összehasonlítást egy kicsit is modern Leoparddal így kénytelen vagy 30 éves típusváltozattal érvelni, csak ezt illendően csúsztatásnak, kicsit nyersebben meg hazudozásnak hívják.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 376
55 058
113
Persze értelek, az orosz ócskavasak semmilyen formában nem álllják az összehasonlítást egy kicsit is modern Leoparddal így kénytelen vagy 30 éves típusváltozattal érvelni, csak ezt illendően csúsztatásnak, kicsit nyersebben meg hazudozásnak hívják.

Egyre szégyenteljesebb a butaságod XD
Ott van a linkelt képeiden a merőleges értéke a NERA-nak a KE és a CE ellen, a Leopárd 2A5 és a Svéd Strv 122 esetén is. Én azokat az adatokat adtam meg :DMég CE esetén sincs 400 mm, jó fej voltam, felfelé kerekítettem XD A kinetikus meg 250 mm XD
Jó reggelt ;)
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 362
77 047
113
Egyre szégyenteljesebb a butaságod XD
Ott van a linkelt képeiden a merőleges értéke a NERA-nak a KE és a CE ellen, a Leopárd 2A5 és a Svéd Strv 122 esetén is. Én azokat az adatokat adtam meg :DMég CE esetén sincs 400 mm, jó fej voltam, felfelé kerekítettem XD A kinetikus meg 250 mm XD
Jó reggelt ;)
Hol van ez? Miről beszélsz pontosan?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 362
77 047
113
De akkor a pontosság kedvéért. Ez a Leoprad 2 AV tornypáncélzatának ábrája. Tehát még a lőszert és az elektronikát is rétegelt páncélzat védi nem csak sima acéllap...
Vb-At-UVl10-Wk.jpg

Balról jobbra haladva látjuk a torony frontpáncélját, ezt követi a küzdőtér oldalpáncélja, majd a harmadik a lőszertároló és elektronikai rész (tehát a torony hátsó részée) védelme. Jól látszik, hogy sehol nem véddi homogén acél a tornyot. Ezzel szemben minden orosz harckocsi (T-64/72/80/90) tornyának oldala 70-80mm homogén acél...
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 376
55 058
113
De akkor a pontosság kedvéért. Ez a Leoprad 2 AV tornypáncélzatának ábrája. Tehát még a lőszert és az elektronikát is rétegelt páncélzat védi nem csak sima acéllap...
Vb-At-UVl10-Wk.jpg

Balról jobbra haladva látjuk a torony frontpáncélját, ezt követi a küzdőtér oldalpáncélja, majd a harmadik a lőszertároló és elektronikai rész (tehát a torony hátsó részée) védelme. Jól látszik, hogy sehol nem véddi homogén acél a tornyot. Ezzel szemben minden orosz harckocsi (T-64/72/80/90) tornyának oldala 70-80mm homogén acél...

Véletlenül se a saját topikjába spammeld ezt a német szart.... Nem véletlenül mentem át oda.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 362
77 047
113
Ez pedig a T-90 tornya. A 7-essel jelölt rész a torony oldalpáncélzata. Most épp azt a marhaságot akarja a kolléga itt bemesélni, hogy ez milyen jó megoldás a Leopard 2 314mm-es NEAR páncélzatával szemben), pusztán azért mert szemből +-30 fokos szögből nem nagyon lehet eltalálni. Az persze nem zavarja, hogy minden más esetben lepkefing. A T-72-nek és T-80-nak is pont ugyanilyen kialakítású a toronypáncélzata így nem töltöm fel őket.

koG9f8y.jpg
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 376
55 058
113
Ez pedig a T-90 tornya. A7-essel jelölt rész a torony oldalpáncélzata. Most épp azt a marhaságot akarja a kolléga itt bemesélni, hogy ez milyen jó megoldás a Leopard 2 314mm-es NEAR páncélzatával szemben),

Az baszki :D
370 mm CE körül van az ócska német vas doboztornyának az erősített oldalfala, ami csak a torony feléig ér.
Ezt még egy 1970's évekből származó RPG-7 is belövi :D
Ez a torony védelem még 30 fokos oldalszögben sem ellenfél semmelyik mai pct rakétának!
A torony hátsó részét meg 15 fokos lapos szögben is beüti egy mezei RPG! Igen még a lőszer tárolót is :D

Ezzel szemben a T-90A tornyának oldalfalát, szemből 30 fokból el sem találod HEAT-al, 40 fokig pedig a lapos szög miatt a legtöbb ATGM és RPG el sem működik....
Igen, nagyságrendekkel komolyabb védelem!
Most meg még ERA is van rajta városi harchoz.... :rolleyes:
Nem is értem... hetente bele kell szaladni ugyan abba a késbe... Legalább őszinte német fanok vagytok, azok sem tanulnak semmiből sem...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 362
77 047
113
Az baszki :D
370 mm CE körül van az ócska német vas doboztornyának az erősített oldalfala, ami csak a torony feléig ér.
Ezt még egy 1970's évekből származó RPG-7 is belövi :D
Ez a torony védelem még 30 fokos oldalszögben sem ellenfél semmelyik mai pct rakétának!
A torony hátsó részét meg 15 fokos lapos szögben is beüti egy mezei RPG! Igen még a lőszer tárolót is :D

Ezzel szemben a T-90A tornyának oldalfalát, szemből 30 fokból el sem találod HEAT-al, 40 fokig pedig a lapos szög miatt a legtöbb ATGM és RPG el sem működik....
Igen, nagyságrendekkel komolyabb védelem!
Most meg még ERA is van rajta városi harchoz.... :rolleyes:
Nem is értem... hetente bele kell szaladni ugyan abba a késbe... Legalább őszinte német fanok vagytok, azok sem tanulnak semmiből sem...
Az a baj, hogy nem látod a fától az erdőt. A 80mm vastag orosz torony oldalpáncél 1000 gyengébb mint a 314mm-es német torony oldalpáncél. Ha a fejed tetejér állsz ez akkor is tény marad. Az pedig, hogy a LŐSZERREKESZT nem páncélozták (vagyis rétegelt páncélzat védi még ha vékony is) a németek ami el vans zeparálva a küzdőtértől és ezen rugózol miközben az oroszok a KÜZDŐTERET nem páncélozták oldalról (csak homogén acéllal), már ne is haragudj de szánalmas. Az pedig külön szánalmas, hogy büszkén írod a megerősített torony oldalpáncélt, miközben pár sorral feljebb ódákat zengsz róla. Remélem érzed az ellentmondást az elméeted és a valóság közt. Arról pedig teljesen megfeletkezel, hogy a német tankhoz is elérhető a torony oldalának megerősítése...
 

Robur

Well-Known Member
2018. április 9.
3 259
5 304
113
Igen. Minden hivatalos keleti és nyugati forrás szerint Harkov környékén gyengén képzett és felszerelt főleg szakadár erők voltak meg 10-20 valamennyire leharcolt orosz zászlóalj harcsoport, az ukránok meg 600-800 zsákmányolt harckocsiról hazudnak. Ez 60-80 100%-ig feltöltött zászlóalj harccsoport harckocsiállománya. Jó lenne, ha gondolkozásra is használnád az agyad nem csak arra, hogy kritika nélkül átvedd vele a teljesen nyilvánvaló hazugságokat.
Pontosítsunk egy kicsit. Az Oryxnál(Jelen idő szerint) 492 darab zsákmányolt harckocsi van nyilvántartva. A háború eleje óta!!!

Tanks (1420, of which destroyed: 814, damaged: 61, abandoned: 53, captured: 492)​

 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 010
113
Pontosítsunk egy kicsit. Az Oryxnál(Jelen idő szerint) 492 darab zsákmányolt harckocsi van nyilvántartva. A háború eleje óta!!!

Tanks (1420, of which destroyed: 814, damaged: 61, abandoned: 53, captured: 492)​

Az oryx nálam egy kívánatos afrikai antilop fajta és egy a Svéd Norma lőszergyár kitűnőségeiből ! De mint hiteles háborús hírforrás részemről a legalja.hu ! Mert ugye ha egy szimpla bulvár lap ír orbitális baromságot azon csak kuncogunk , de ha a magát a hiteles háborús információ mércéjének tartó média ír ilyen és még nagyobb baromságot (hiszen még a kaprok se tudják mennyi az annyi akkor egy fotelszakértői oldal -akihez képest Káncz Csabi hadtörténeti professzor- honnan a pacomból tudná) akkor azért már inkább qrvaanyázom őket ! Na most veled mit csináljak te ukropbot ?
 

Gungnir (F1End)

Well-Known Member
2021. március 24.
442
1 189
93
Erre gondolsz?

Igen. Minden hivatalos keleti és nyugati forrás szerint Harkov környékén gyengén képzett és felszerelt főleg szakadár erők voltak meg 10-20 valamennyire leharcolt orosz zászlóalj harcsoport, az ukránok meg 600-800 zsákmányolt harckocsiról hazudnak. Ez 60-80 100%-ig feltöltött zászlóalj harccsoport harckocsiállománya. Jó lenne, ha gondolkozásra is használnád az agyad nem csak arra, hogy kritika nélkül átvedd vele a teljesen nyilvánvaló hazugságokat.

Ha igen, akkor valami félrecsúszott, mert én sehol sem láttam volna, hogy 600-800 harckocsi zsákmányról írtak volna a harkovi offenzíva után.
Egyetlen forrást (ami egyébként erősen ukrán oldalra húz, szóval nem hiszem, hogy bárki nagyobbat mondana ennél) találtam eddig, ami konkrét járműszámot ad erre a helyzetre 563 járművet ír összesen, azon belül pedig "több, mint 100" tankot. (ami valószínűleg sokkal közelebb van a 101 -hez, mint a 200 -hoz, mert ez a forrást szerintem sokkal inkább felfelé kerekít, mint lefelé).
100-150 harckocsi 10-20 zászlóalj harccsoportnak pedig pont hihető, főleg ha tényleg igaz, hogy jelentős részben itt voltak alkalmazva a 4. Gárda harckocsi hadosztály egységei.
A hadosztály önmagában 7 harckocsi zászlóaljat tartalmaz, összese több, mint 200 darabos harckocsi-állománnyal:
Russia%2C_4th_Guards_Tank_Division-01.png



Az Oryx kb 500 elfoglalt és 800 megsemmisült orosz harckocsiszámaira visszatérve:
Ezek az egész háborúra vonatkoznak, minden front, minden hadművelet eredményeire összesen.
2021 augusztusában az orosz védelmi miniszter azt nyilatkozta (globalsecurity.org ), hogy 168 magas készültségű zászlóalj-harccsoporttal rendlkeztek az orosz fegyverese erők. Átlag 10 harckocsival számolva ez 1680, csak a papíron első lépcsős alakulatok tekintetében.
 

Gungnir (F1End)

Well-Known Member
2021. március 24.
442
1 189
93
Erre gondolsz?



Ha igen, akkor valami félrecsúszott, mert én sehol sem láttam volna, hogy 600-800 harckocsi zsákmányról írtak volna a harkovi offenzíva után.
Egyetlen forrást (ami egyébként erősen ukrán oldalra húz, szóval nem hiszem, hogy bárki nagyobbat mondana ennél) találtam eddig, ami konkrét járműszámot ad erre a helyzetre 563 járművet ír összesen, azon belül pedig "több, mint 100" tankot. (ami valószínűleg sokkal közelebb van a 101 -hez, mint a 200 -hoz, mert ez a forrást szerintem sokkal inkább felfelé kerekít, mint lefelé).
100-150 harckocsi 10-20 zászlóalj harccsoportnak pedig pont hihető, főleg ha tényleg igaz, hogy jelentős részben itt voltak alkalmazva a 4. Gárda harckocsi hadosztály egységei.
A hadosztály önmagában 7 harckocsi zászlóaljat tartalmaz, összese több, mint 200 darabos harckocsi-állománnyal:
Russia%2C_4th_Guards_Tank_Division-01.png



Az Oryx kb 500 elfoglalt és 800 megsemmisült orosz harckocsiszámaira visszatérve:
Ezek az egész háborúra vonatkoznak, minden front, minden hadművelet eredményeire összesen.
2021 augusztusában az orosz védelmi miniszter azt nyilatkozta (globalsecurity.org ), hogy 168 magas készültségű zászlóalj-harccsoporttal rendlkeztek az orosz fegyverese erők. Átlag 10 harckocsival számolva ez 1680, csak a papíron első lépcsős alakulatok tekintetében.
Az első link kimaradt, szóval ezt az oldalt találtam, ami konkrét számokat ad a harkovi sikerek után:
https://kyivindependent.com/nationa...n-systems-seized-during-kharkiv-counterattack

És jobban megnézve, itt is inkább csak az "időszakot" fedi le, tehát nincsenek kiválogatva belőle a más frontokon elvesztett járművek, bár nyilván harkovnál kellett összejöjjön a java.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

GI83

Well-Known Member
2022. március 13.
1 495
12 674
113
Erre gondolsz?



Ha igen, akkor valami félrecsúszott, mert én sehol sem láttam volna, hogy 600-800 harckocsi zsákmányról írtak volna a harkovi offenzíva után.
Egyetlen forrást (ami egyébként erősen ukrán oldalra húz, szóval nem hiszem, hogy bárki nagyobbat mondana ennél) találtam eddig, ami konkrét járműszámot ad erre a helyzetre 563 járművet ír összesen, azon belül pedig "több, mint 100" tankot. (ami valószínűleg sokkal közelebb van a 101 -hez, mint a 200 -hoz, mert ez a forrást szerintem sokkal inkább felfelé kerekít, mint lefelé).
100-150 harckocsi 10-20 zászlóalj harccsoportnak pedig pont hihető, főleg ha tényleg igaz, hogy jelentős részben itt voltak alkalmazva a 4. Gárda harckocsi hadosztály egységei.
A hadosztály önmagában 7 harckocsi zászlóaljat tartalmaz, összese több, mint 200 darabos harckocsi-állománnyal:
Russia%2C_4th_Guards_Tank_Division-01.png



Az Oryx kb 500 elfoglalt és 800 megsemmisült orosz harckocsiszámaira visszatérve:
Ezek az egész háborúra vonatkoznak, minden front, minden hadművelet eredményeire összesen.
2021 augusztusában az orosz védelmi miniszter azt nyilatkozta (globalsecurity.org ), hogy 168 magas készültségű zászlóalj-harccsoporttal rendlkeztek az orosz fegyverese erők. Átlag 10 harckocsival számolva ez 1680, csak a papíron első lépcsős alakulatok tekintetében.

Ukrajnai topikban már leírtam.

Oryxnél két lehetőség van az orosz veszteségnek beszámolt Humweenál:

a.: teljesen dilettánsak, akár egy full szenilisekből álló nyugdíjas otthonra is bízhatnánk a számlálást, mert abszolút nem értenek hozzá. Ez esetben nincs értelme nézni azt, amit ott számolnak.

b.: tudatosan, propaganda célokat szolgál a tevékenységük. Azaz pofátlan módon még laikusok számára könnyen felismerhető humweet szándékosan beszámolnak orosz veszteségnek.

c.: ?

Ha tudsz c verziót, akkor én vevő vagyok rá. Én nem tudok. Szóval marad az, hogy az oryx egy kalap sz@rt nem ér és valószínűleg nem teljesen hülyék ülnek ott. Tehát ergó ukrán propagandaoldal, ahol bármiylen kamut lehoznak szándékosan.
Nincs értelme azokkal az adatokkal számolni.
 

Hortator

Well-Known Member
2019. június 27.
616
2 109
93
Ukrajnai topikban már leírtam.

Oryxnél két lehetőség van az orosz veszteségnek beszámolt Humweenál:

a.: teljesen dilettánsak, akár egy full szenilisekből álló nyugdíjas otthonra is bízhatnánk a számlálást, mert abszolút nem értenek hozzá. Ez esetben nincs értelme nézni azt, amit ott számolnak.

b.: tudatosan, propaganda célokat szolgál a tevékenységük. Azaz pofátlan módon még laikusok számára könnyen felismerhető humweet szándékosan beszámolnak orosz veszteségnek.

c.: ?

Ha tudsz c verziót, akkor én vevő vagyok rá. Én nem tudok. Szóval marad az, hogy az oryx egy kalap sz@rt nem ér és valószínűleg nem teljesen hülyék ülnek ott. Tehát ergó ukrán propagandaoldal, ahol bármiylen kamut lehoznak szándékosan.
Nincs értelme azokkal az adatokkal számolni.
Nem akarom védeni az oryx-ot, meg beleugatni mások vitáiba, meg talán off is itt, csak már annyiszor hoztad ezt az egy példát fel, hogy megkérdem: az oroszok is zsákmányoltak már Hummert, nem egyszer, volt, amit ki is állítottak. És mi van, ha épp úgy érte a vég azt a kocsit, hogy az ő kezükben volt (c.? :))?
 

GI83

Well-Known Member
2022. március 13.
1 495
12 674
113
Nem akarom védeni az oryx-ot, meg beleugatni mások vitáiba, meg talán off is itt, csak már annyiszor hoztad ezt az egy példát fel, hogy megkérdem: az oroszok is zsákmányoltak már Hummert, nem egyszer, volt, amit ki is állítottak. És mi van, ha épp úgy érte a vég azt a kocsit, hogy az ő kezükben volt (c.? :))?

Pont ezaz, hogy a fenti malőrökön kívül, az egyébként ilyen bizonytalanságok miatt, még ha nem propaganda célok szerint működne.. akkor sincs értelme beszélni az oryxos számokról. Nem tényszerű dolognak tekinteni.

Szóval ha ez a c verzió, ez igaz lehet az összes "orosz" veszteségre is. Feltételezve, hogy az oryx stáb szakmailag és becsületben is top.. Szóval c szerint fennáll elméletileg, hogy egyetlenegy járművet sem veszítettek az oroszok. Nyilván ez nem igaz..

de a konklúzió ugyanaz, nincs értelme nézni az oryxes számokat.