Rishi Sunak miniszterelnök ma [hétfőn] Lettországba utazik, hogy a közös expedíciós haderő (JEF) tagjaival megvitassa az orosz agresszió ellen irányuló erőfeszítéseket az északi és balti térségben.
A JEF tíz hasonló gondolkodású nemzetet tömörít, akik osztoznak a demokrácia, az emberi jogok és a jogállamiság iránti elkötelezettségben, valamint a közös katonai műveletek hosszú múltjával.
Elismerve az északi és balti országok előtt álló regionális kihívásokat, köztük Oroszország folyamatos agresszióját, a miniszterelnök felszólítja a JEF vezetőit, hogy 2023-ban tartsák fenn vagy növeljék meg Ukrajna 2022-es támogatását a folyamatos halálos segélyek, a gazdasági ellenálló képesség és a politikai támogatás révén.
Felhívása akkor érkezik, a
mikor az Egyesült Királyság bejelentette, hogy jövőre több százezer tüzérségi lőszert szállít majd egy 250 millió font értékű szerződés keretében, amely biztosítja a kritikus tüzérségi lőszerek folyamatos áramlását Ukrajnába 2023-ban.
Az Egyesült Királyság már most Európa vezető védelmi segélyszállítója Ukrajnának, ideértve a MLÍRS rakétarendszerek és a közelmúltban 125 légelhárító löveg küldését. Február óta több mint 100 000 lőszert is biztosítottunk, amelyek szállítása közvetlenül kapcsolódik az ukrajnai területek visszafoglalására irányuló sikeres műveletekhez.
A miniszterelnök a múlt héten személyesen tájékoztatta Zelenszkij elnököt az új támogatásról, amely az Egyesült Királyság 2023-as védelmi segélycsomagjának részét fogja képezni.
Rishi Sunak miniszterelnök azt mondta:
Az Északi-sarkkörtől a Wight-szigetig az Egyesült Királyság és európai szövetségeseink az ukrajnai invázióra adott válaszlépésben zárkózott el, és továbbra is állhatatosak vagyunk Európa békéjére irányuló törekvéseinkben.
A béke eléréséhez azonban meg kell akadályoznunk az agressziót, és a régión belüli bevetéseink együttesen létfontosságúak annak biztosításában, hogy képesek legyünk válaszolni a legsúlyosabb fenyegetésekre is.
Tudom, hogy a Közös Expedíciós Erők eme csúcstalálkozója csak aláhúzza szoros barátságunkat és Ukrajna megingathatatlan támogatását.
A Dánia, Finnország, Észtország, Izland, Lettország, Litvánia, Hollandia, Svédország, Norvégia és az Egyesült Királyság vezetőit tömörítő JEF-találkozón Zelenszkij elnök is felszólal.
A csúcson a vezetők megvitatják az ukrán erők számára szükséges védelmi képességeket, beleértve a további légvédelmet is. Azt is várják, hogy felgyorsítsák a JEF nemzetek közötti együttműködést, erősítsék a hírszerzési adatok megosztását, erősítsék a hibrid fenyegetésekkel szembeni védelmet és megvédjék a kritikus nemzeti infrastruktúrát. A fokozott együttműködés részeként megvitatják Finnország és Svédország támogatását a NATO-csatlakozásuk előtt, valamint a közös gyakorlatok fokozását a JEF szövetség további megerősítése érdekében.
A JEF-csúcsot követően a miniszterelnök találkozik az újonnan kinevezett lett miniszterelnökkel, Krišjānis Kariņš-sel, hangsúlyozva a két ország szoros partnerségét, majd továbbutazik Észtországba, ahol találkozik a NATO keleti szárnyán szolgáló brit és NATO csapatokkal.
Emellett új, innovatív technológiai együttműködést ír alá Észtország miniszterelnökével, Kaja Kallasszal. A közös partnerség célja a két ország megosztott szakértelmének hasznosítása, segítve az Egyesült Királyságot és Észtországot a technológiai kapcsolatok megerősítésében és az új digitális infrastruktúra támogatásában.
A megállapodás értelmében mindkét ország felgyorsítja a digitális kutatást és innovációt, és megerősíti az együttműködést az egészségügy, az oktatás, a kiberbiztonság, az adatok és a kapcsolódás terén.
Prime Minister Rishi Sunak will meet his Nordic, Baltic and Dutch counterparts at the second in-person leader gathering of Joint Expeditionary Force in Riga.
www.gov.uk