azt kiszámoltad már,hogy 1 db mondjuk F111 vagy Strike Eagle árából, a ruszkik hány drónt tudnak venni ?Nem felejtettem el.Megosztom újra hogy 30 éve az akkor már kivonás előtt álló f111-esek mekkora pusztítást végeztek az Iraki haderőben miután "kiütötték"az Iraki légvédelmet.
Az 1991-es, Irak elleni háborúban az F-111F-ek 99,6%-ban éjjel repültek, és ugyanazt a szerepet töltötték be, amit az európai hadszíntéren kaptak volna egy összecsapás során. Nagy hatósugarukkal és precíziós fegyverzetükkel kulcsfontosságú, jól védett célpontokat kellett kiiktatniuk. A következők elvileg az F-111E-kkel együttes statisztikák. A Sivatagi Vihar alatt 2500 felszállás során 2203 célpontot semmisítettek meg igazoltan. Ebbe beletartozott 52 híd (máshol: csak 12), a reptereken 13 pálya és 245 megerősített fedezék (az összesen 375 közül; bennük 141 repülőgéppel), 252 tüzérségi eszköz, és abban a háborúban arányosan a legtöbb, 920 harckocsi, illetve összesen 1500 páncélozott harcjármű. Végül is mintegy 5500 bombát használtak fel a hadművelet során, melynek 85%-a volt precíziós vezérlésű. Mindez jelentős sikernek tekinthető, de érdemes hozzátenni, hogy a háború 43 napjának a felén volt annyira rossz az időjárás – még a sivatagi klímánál is –, ami már zavarta az elektrooptikai célzást. Ez rámutatott, hogy azért ennek a metódusnak is megvannak a maga korlátai. A bizonytalan, bombázás utáni felderítés, felmérés miatt alig volt célpont, amire tényleg a szlogennek megfelelően, egyetlen lézerbombát dobtak volna. Ez annak ellenére is így volt, hogy magukat a találatokat láthatták a Pave Tack képén a személyzetek, de ezt nem mindig követte másodlagos robbanás, ami a siker legjobb bizonyítéka volt. A bevetéstervezők viszont biztosra akartak menni. Általános volt a két bomba, de nem volt ritka a négy sem, sőt, volt olyan cél, amit héttel támadtak.
Egy shahed 136 drón kb 50 kilós robbanófejjel rendelkezik.Lehet vele károkat okozni de nem lehet összehasonlítani azzal ha el tudnák nyomni a légvédelmet hatékonyan és 4 gen vadászbombázókkal támadnák az infrastruktúrát.Egy strike eagle hordozhat 2 darab 2 tonnást gbu28-ast is ami ha csak 50% találati arányt nézünk ha betaláll egy elejtoros alállomásba az kb eltünik a föld színéről soha nem javítják ki.
el kell fogadni lassan,hogy ezek a drónok nagyságrendekkel olcsóbbak és költséghatékonyabbak mint bármi ami eddig repült .. akkor miért ne alkalmaznák őket,akár tömegesen is ?
-nem kell repülőteret építeni,
-nem kell a repteret fenntartani,karbantartani,üzemeltetni
-egyáltalán nem is kell a repülőgép a maga,bonyolult műszerezettségével,és rengeteg egyéb kiegészítővel,ami irdatlan pénzbe kerül
-nincs drága pilótakiképzés
- ha lelőnek egy drónt .. az csak egy drón,nem presztízs veszteség
- nem kell a pilótát kimenteni, vagy alkudozni a sorsáról,nem mutogatják be a tv-ben stb stb ..
-csapásmérő képességük meg a robbanófej méretétől függ,de mivel a fenti szempontok alapján sokkal jobban megéri őket csapásmérő körben
alkalmazni,így véleményem szerint minden szempontból előnyösebbek,pláne gazdaságosabbak is.
és nem csak ezek a "fűnyírók" vannak az iráni arzenálban ,mert az újabb fejlesztésűek pl a Shadid és a Fotros már 2000 km-es hatótávval bírnak .. 8 rakéta hordozására képesek.