[HÍREK] Ukrajnai fegyveres konfliktus

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

reich_und_roll

Well-Known Member
2016. szeptember 27.
3 940
21 617
113

Kamikaze drónok támadják Kijevet és Mikolajiv régiót (+VIDEO)​

Ezekben a percekben kamikaze UAV-k hatalmas támadást intéznek Kijev és a Nikolaev régió ellen.
Robbanások hallatszanak.
Ugyanakkor a Nikolaev régióban még csak nem is üvöltött a légiriadó, amin Vitalij Kim felháborodik a közösségi oldalakon.
Súlyos tűz ütött ki egy kijevi energiainfrastruktúra-létesítményben. A város részben áramtalanított. A helyi hatóságok megerősítették, hogy az ukrán főváros Solomenszkij és Sevcsenkovszkij negyedébe érkeztek.
Az ukrán fél szerint több mint húsz drón volt.

Sürgősségi áramszüneteket vezettek be. Számos forrás arról számol be, hogy ég az Antonov üzem, egy légiközlekedési ipari vállalkozás.
Источник: https://rusvesna.su/news/1671424714
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 177
13 650
113
It's not a bug, it's a feature. Magyarul, ezt így tervezték.

Tacheles nr 99 Röperrel és Steinnel németeseknek:

(Témák: UK részvétele a háborúban, Twitter akták, "puccskísérlet" Németországban, Merkel és Minszk, Németo F-35ösöket vesz, Északi Áramlat, olajársapka, Magyarország és az EU, Kína és a szaudiak, helyreigazítás)

Ja, és tessék figyelni Röper pólóját :)
Az arsloch oroszos feíratra gondolsz? :D
 

Sniper

Well-Known Member
2018. április 10.
2 010
23 279
113
@tomcat1

"Szerintetek ha vége, utána merni fognak úgy átrakétázni az oroszok, mint az izraeliek szoktak gyakran a szomszédokra?"

szerintem

-eddig sem tudtak ez ellen tenni semmit,ezután sem fognak tudni ez ellen tenni semmit, tehát szükség esetén igen ..
és ez a béke,amit említesz nagyban függ attól,hogy az oroszok mire bólintanak rá,ennek függvényében lenne kijelölve a DMZ határa is. (már ha lesz ilyen)


@sisimoto

"Azzal szakértők is egyetértenek, hogy amikor ukrajnában elérkezik a "veszett fejsze nyele" szituáció, azzal a szélsőségességes erőszak is elszabadul, és azok ellen fog irányulni akiket bűnbaknak nyilvánítanak.
A magyarok lesznek rögtön kéznél, de a többi kissebbség is veszélyben lesz.. Az únió urai, és az usa mit tervez tenni ennek megakadályozására?"

szerintem

-kb semmit,majd hoznak egy semmitmondó elítélő határozatot,de erre is igen kicsi az esély .. mivel pont a nyugat generálta ezt a feszültséget a szomszédokkal, a trianoni diktátum kapcsán,egyszerűbb nekik még most is hallgatni,mint beismerni azt a kapitális baklövést,hogy nem minimum etnikai alapon húzták meg a határokat !
ez a nyugat megbocsáthatatlan bűne Magyarország ellen,ezért is szarnak nagyívben a magyarok bármilyen ilyen jellegű panaszára,hiszen így csak egy nemzetet kell leszarniuk,úgy meg csak a mi példánkat tekintve ,és Jugoszlávia felbomlását követve már 7 országgal kellene szembenézniük,
de ugyanezt a "trianont" kapta meg Jugoszlávia kapcsán Szerbia,és nem csak Koszovóval,ami a nyugatimádók szerint teljesen rendben van,viszont az arányosság alapján így akkor a Krím és a Donyecki régiók annektálása is teljesen rendben van.
talán ez is lehet egy oka annak,hogy a nyugat egységesen beleáll ebbe,mivel ezek a dolgok elindíthatnának egy dominóeévet,pl baszkok,katalánok,írek,dél-tirol stb.
ez meg igazából nekik (a haszonélvezőknek) nem érdekük,persze hogy ott rúgnak bele a magyarokba is ahol csak tudnak.

@mlace

"Véleményem szerint ha az orosz haderő fejlesztésekor nem hanyagolták volna el a sead feladatkört ...... "

-szerintem fogalmad sincs róla,mi van az oroszoknak,(mint ahogyan nekem sincs teszem hozzá rögtön) ... attól függetlenül,amit látni engednek,az nem azt jelenti hogy mindent láttunk,de pont ugyanez érvényes az USA-ra is .. fogalmunk sincs milyen új eszközeik vannak,amíg azok be nem mutatkoznak .. biztos emlékszel amikor Putyin kijelentette,hogy a ruszkiknak vannak hiperszonikus fegyverei,persze a nyugat egyből rá vágta,hogy ez mesebeszéd,barokkos túlzás,orosz hazudozás,szokásos putyini nagyotmondás stb .. aztán amikor kiderült hogy van,akkor meg jött a kínos hallgatás a részükről,meg a magyarázkodás.

szóval ne vegyünk rá mérget hogy mindent láttunk már bármelyik ország arzenáljából,mivel csak annyit láthatunk amit látni engednek.

igaz ez meg csak az én véleményem
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 659
55 329
113
Érdekes, megfontolandó elemzést és elképzelést tettél fel nekünk ide, jó gondolatébresztő.
Én március körül írtam először arról, hogy ez nem háború, hanem valami más, szinte előre eltervezett konfliktus, ahol az elmúlt időszakban is lehetett látni ha valahol nagy kitérés volt valamilyen irányban, rögtön korrekcióra került sor..

Legfontosabb érvem volt az amiben szinte az összes katonai szakértő egyetértett, az első napján a konfliktusnak:
Ha az orosz Medve akarattal megindul, egész Ukrajnának vége napokon belül, sok milliós áldozattal..
Ehelyett kezdődik a "különleges Hadművelet", a "tili-toli" a "Fehér Elefánt a Porcelánboltban" mutatvány..

Ezt a mai napig sok lőporfüstöt is szagolt, katonai szakértő sem tudja lelkileg megemészteni hogy miért van, és még a fórumra is tolják be, hogy mit kellene az orosznak lépnie - szerintük.

Én úgy látom:
Ha a Medve ráseggelt volna Ukrajnára, egy hét alatt megszűnik minden segélyezési, dollár százmilliárdok elégetési lehetősége, a pénzügyi játékok, a teljes világgazdaság lenyúlási lehetősége , miközben az emberek Ukrajna álcázófüstje miatt nem látják a lényeget, odafigyelnek és közben tejelnek hisz a média szerint az "Oroszok a spájzban vannak" (Tizedes és a többiek film)
Ukrajnai ezermilliárdokat veszített nyugat meg elgondolkozhatott volna azon, hogy megér e egy ekkora veszteség egy III.Vh-t.
Az , hogy valamiféle terv alapján előre el van ez tervezve hogy mi történjen , egyre több bizonyíték kezd gyülekezni.
A terv indítását határozottan a majdani Forradalmi Játékokra lehet időzíteni, (F.O.S média nyitánya) Utána nagyon érdekes módon, "békeévekben" az oroszok az összes nagyberuházásaikat eladják ... csak szép lassan ne legyen feltűnő h készülődik valami..
Vagy csak az energiaszektort nézzük, már a konfliktus előtt vagy 2 évvel mind a villany mind a gáz EU nagyker árra kezdett kilőni a csillagos ég irányába, aminek a szakértők se tudták az okát, mert akkor még mindenből bőséggel volt..

Zselenszkít az EU-val közösen, már 2016 tól kezdve dolgozik azon, hogy ilyen csillagászati áron tudjon ukrán villamosenergiát exportálni EU felé felénk mintegy max 10 000 MW nagyságrendben. Honnan tudták 6 évvel azt előre hogy Ukrajnának egyáltalán nem lesz szüksége ekkora teljesítményre (erősen csökkent termelés és lakosság) hiszen látjuk hogy közben egy deka erőművet sem építettek?

Lehetne sorolni a végtelenségig...

Szóval látom hogy a terv szépen lassan halad előre, közben szó szerint dúlnak a világban a gazdasági változások..

Közben ha a front +- párszáz km-rel ide oda csapkod, annak semmi jelentősége egy ekkora országban, itt nem lesz jelentős változás vagy 2 évig, hiszek a Nagy Fehér Főnökünknek hogy a segélyezés még 2 jó évig fognak tartani..
Igen, a terv halad. Csak az nem világos, hogy mi a terv. Mi nyugati logika szerinti tervet keresünk.De Oo-nak saját logikâja van, mâskèpen gondolkozik.
 

Sunlight56

Well-Known Member
2022. március 1.
1 800
14 367
113
Szerintem túl gondolod Ukrajna az áramtermelő erőműveinek nagy részét a szovjet időkben építették azt a mai Ukrajna megörökölte és bizony sokkal nagyobb a kapacitása mint amire Ukrajnának szüksége van így aztán kézenfekvő , hogy az ukrik úgy gondolták, hogy kihasználják ezt a lehetőséget és áramot fognak exportálni főleg úgy, hogy az export infrastruktúrájának nagy részét már a szovjet időkben kiépítették...
Köszi a választ, erre adatgyűjtés hosszabb időt fog igénybe venni, később részletesen elemzem amit írtál
 

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
13 001
32 376
113
Sajnálom ha ezzel valakit megbántok, de 40-50 éves magyarok akik Ukrajnában születtek és ott laknak azok már tényleg megtanulhattak volna ukránul még ha nem is az az anyanyelvük. Én két nyelven beszélek a magyaron kívül, de ez elég kínos, hogy ezeknek az embereknek tolmácsra van szükségük az ügyintézéshez.

"Jó napot kívánok, mennyibe kerül a sütemény?” – ezt a mondatot már nem értik Rajkán, a magyar határtelepülésen. Sokan már „Pozsony VI. kerületének” vagy „Kis-Bratislavának” becézik, és joggal: a cukrászdában dolgozó hölgy kedvesen mosolyog és kézzel-lábbal jelzi, hogy nem ért magyarul, szlovákul el is mondja. Szóval semmit nem ütünk nyélbe, hanem kimegyünk szétnézni Rajkán, ahol a KSH adatai szerint hivatalosan 5534-en, ám a valóságban már hétezren élnek. Az utóbbi évtized népességrobbanását nem a falusi csok, hanem a hazánkba „betántorgó” szlovákok okozták. Meg is lett az eredménye: Rajka kétharmada ma már szlovák nemzetiségű. Bevándorlásuk a schengeni zónába való belepésünkkor kezdődött, miután hazánkban jóval olcsóbban kínálták – és kínálják – az ingatlanokat, mint Pozsonyban, viszont húsz perc alatt innen is beérnek a városba. A szomszédos Oroszvár, amelyet 1947-ben csatoltak el Magyarországtól, már hivatalosan is Pozsony része. Rajka (még) nem. Bár a határon átívelő „városegyesítésnek” vannak jelei: a főutca melletti gyógyszertár felirata kétnyelvű (Lekáren), az éttermek étlapjai is kétnyelvűek, a boltok ajtajain is megjelennek szlovák feliratok. A járókelőktől pedig találomra egyszerű dolgokat kérdezünk, például azt, hogy merre van a Jókai utca? Egy négygyermekes szlovák hölgy kedvesen jelzi, hogy nem ért magyarul, ugyanezt feleli egy másik hölgy is. Térkép nélkül bizony eltévednénk. Később két babakocsit tologató nő jön velünk szembe, tőlük is megkérdezzük, hogyan találunk a Jókai utcába. Megállnak, egyikük a másikukhoz fordul tanácsért – az talán jobban tud magyarul –, és végül azt felelik, hogy sajnálják, de nem tudják – ez utóbbit legalább törtmagyarul. És még csak az ófaluban járunk. A nem túl közeli jövő tükörcserepeiből is látszik az, hogy mi várható Rajkán: „a 2019-es választásokon már megmérette magát egy önkormányzati képviselői helyért Dalibor Biacovsky, aki nem tud magyarul, csak szlovákul beszél. Akkor 225 szavazatot szerzett, viszont 459-cel már bekerülhetett volna a hattagú képviselő-testületbe. Ám akkor még nem jelentkeztek be tömegesen Rajkára az „ott alvók”, ezért a következő választásokon már sokkal ambiciózusabb célt tűzhetnek maguk elé, például a polgármesteri szék megszerzését. Ráadásul a listás választási rendszer miatt nagyon könnyen előfordulhat, hogy nemcsak a polgármesteri tisztséget nyerik el, hanem az egész testületet, tehát nem jut be egyetlen magyar képviselő sem a helyi önkormányzatba. Mindez akkor történhet meg, hogyha etnikai szavazás lesz, és a szlovákok sokan elmennek szavazni.”
Forrás: https://kuruc.info/r/9/252876/

És látod, Magyarország nem hoz nyelvtörvényt ezek ellen, nem hívnak rendőrt azokra, akik Magyarország területén lévő boltban nem tudnak kiszolgálni magyarul (kárpát-"ukránban", ha meghallják, hogy magyar vevővel magyarul beszélnek, már azért bírság jár).
 

gergo55

Well-Known Member
2014. július 16.
4 085
10 254
113
"Jó napot kívánok, mennyibe kerül a sütemény?” – ezt a mondatot már nem értik Rajkán, a magyar határtelepülésen. Sokan már „Pozsony VI. kerületének” vagy „Kis-Bratislavának” becézik, és joggal: a cukrászdában dolgozó hölgy kedvesen mosolyog és kézzel-lábbal jelzi, hogy nem ért magyarul, szlovákul el is mondja. Szóval semmit nem ütünk nyélbe, hanem kimegyünk szétnézni Rajkán, ahol a KSH adatai szerint hivatalosan 5534-en, ám a valóságban már hétezren élnek. Az utóbbi évtized népességrobbanását nem a falusi csok, hanem a hazánkba „betántorgó” szlovákok okozták. Meg is lett az eredménye: Rajka kétharmada ma már szlovák nemzetiségű. Bevándorlásuk a schengeni zónába való belepésünkkor kezdődött, miután hazánkban jóval olcsóbban kínálták – és kínálják – az ingatlanokat, mint Pozsonyban, viszont húsz perc alatt innen is beérnek a városba. A szomszédos Oroszvár, amelyet 1947-ben csatoltak el Magyarországtól, már hivatalosan is Pozsony része. Rajka (még) nem. Bár a határon átívelő „városegyesítésnek” vannak jelei: a főutca melletti gyógyszertár felirata kétnyelvű (Lekáren), az éttermek étlapjai is kétnyelvűek, a boltok ajtajain is megjelennek szlovák feliratok. A járókelőktől pedig találomra egyszerű dolgokat kérdezünk, például azt, hogy merre van a Jókai utca? Egy négygyermekes szlovák hölgy kedvesen jelzi, hogy nem ért magyarul, ugyanezt feleli egy másik hölgy is. Térkép nélkül bizony eltévednénk. Később két babakocsit tologató nő jön velünk szembe, tőlük is megkérdezzük, hogyan találunk a Jókai utcába. Megállnak, egyikük a másikukhoz fordul tanácsért – az talán jobban tud magyarul –, és végül azt felelik, hogy sajnálják, de nem tudják – ez utóbbit legalább törtmagyarul. És még csak az ófaluban járunk. A nem túl közeli jövő tükörcserepeiből is látszik az, hogy mi várható Rajkán: „a 2019-es választásokon már megmérette magát egy önkormányzati képviselői helyért Dalibor Biacovsky, aki nem tud magyarul, csak szlovákul beszél. Akkor 225 szavazatot szerzett, viszont 459-cel már bekerülhetett volna a hattagú képviselő-testületbe. Ám akkor még nem jelentkeztek be tömegesen Rajkára az „ott alvók”, ezért a következő választásokon már sokkal ambiciózusabb célt tűzhetnek maguk elé, például a polgármesteri szék megszerzését. Ráadásul a listás választási rendszer miatt nagyon könnyen előfordulhat, hogy nemcsak a polgármesteri tisztséget nyerik el, hanem az egész testületet, tehát nem jut be egyetlen magyar képviselő sem a helyi önkormányzatba. Mindez akkor történhet meg, hogyha etnikai szavazás lesz, és a szlovákok sokan elmennek szavazni.”
Forrás: https://kuruc.info/r/9/252876/

És látod, Magyarország nem hoz nyelvtörvényt ezek ellen, nem hívnak rendőrt azokra, akik Magyarország területén lévő boltban nem tudnak kiszolgálni magyarul (kárpát-"ukránban", ha meghallják, hogy magyar vevővel magyarul beszélnek, már azért bírság jár).

Adj szállást a tótnak....
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 825
81 204
113
Oroszország létrehozta a "Borshchevik"komplexumot a Starlink terminálok vadászatára

Oroszországban befejeződnek a Starlink terminálok észlelésére tervezett Borshchevik mobil komplexum tesztjei, amit a Sestroretsk Arms Plant magáncég fejlesztette ki.
A Borshchevik mobil iránykereső komplexum akár 10 kilométeres távolságból is képes 60 méteres pontossággal érzékelni a Starlink terminálok helyét.
A komplexum jármű alvázra szerelhető, ami kényelmessé teszi az első vonalban való használatát.

Emlékezzünk vissza, hogy a Starlink műholdas internetes rendszer fontos szerepet játszik az ukrán fegyveres erők kommunikációjában és irányításában. A munkájában bekövetkezett kudarcok – amint azt a nyugati média korábban bebizonyította – gyorsan befolyásolják az ukrán hadsereg harci képességét.

wKADrc3qBUM.jpg

E2YX_BrF48Y.jpg
 

mlace

Well-Known Member
2018. február 16.
1 898
5 204
113
Ezeket már egyszer beírtad, nem is olyan rég. Elfelejtetted?

Ezek hatásfoka is 50% alatti, mint az usa preciziós bombázásé. Vagy működik vagy nem?


Na, majdnem az összes drónt lelőtték :D
Nem felejtettem el.Megosztom újra hogy 30 éve az akkor már kivonás előtt álló f111-esek mekkora pusztítást végeztek az Iraki haderőben miután "kiütötték"az Iraki légvédelmet.



Az 1991-es, Irak elleni háborúban az F-111F-ek 99,6%-ban éjjel repültek, és ugyanazt a szerepet töltötték be, amit az európai hadszíntéren kaptak volna egy összecsapás során. Nagy hatósugarukkal és precíziós fegyverzetükkel kulcsfontosságú, jól védett célpontokat kellett kiiktatniuk. A következők elvileg az F-111E-kkel együttes statisztikák. A Sivatagi Vihar alatt 2500 felszállás során 2203 célpontot semmisítettek meg igazoltan. Ebbe beletartozott 52 híd (máshol: csak 12), a reptereken 13 pálya és 245 megerősített fedezék (az összesen 375 közül; bennük 141 repülőgéppel), 252 tüzérségi eszköz, és abban a háborúban arányosan a legtöbb, 920 harckocsi, illetve összesen 1500 páncélozott harcjármű. Végül is mintegy 5500 bombát használtak fel a hadművelet során, melynek 85%-a volt precíziós vezérlésű. Mindez jelentős sikernek tekinthető, de érdemes hozzátenni, hogy a háború 43 napjának a felén volt annyira rossz az időjárás – még a sivatagi klímánál is –, ami már zavarta az elektrooptikai célzást. Ez rámutatott, hogy azért ennek a metódusnak is megvannak a maga korlátai. A bizonytalan, bombázás utáni felderítés, felmérés miatt alig volt célpont, amire tényleg a szlogennek megfelelően, egyetlen lézerbombát dobtak volna. Ez annak ellenére is így volt, hogy magukat a találatokat láthatták a Pave Tack képén a személyzetek, de ezt nem mindig követte másodlagos robbanás, ami a siker legjobb bizonyítéka volt. A bevetéstervezők viszont biztosra akartak menni. Általános volt a két bomba, de nem volt ritka a négy sem, sőt, volt olyan cél, amit héttel támadtak.
Egy shahed 136 drón kb 50 kilós robbanófejjel rendelkezik.Lehet vele károkat okozni de nem lehet összehasonlítani azzal ha el tudnák nyomni a légvédelmet hatékonyan és 4 gen vadászbombázókkal támadnák az infrastruktúrát.Egy strike eagle hordozhat 2 darab 2 tonnást gbu28-ast is ami ha csak 50% találati arányt nézünk ha betaláll egy elejtoros alállomásba az kb eltünik a föld színéről soha nem javítják ki.
 

vontod

Well-Known Member
2017. június 14.
749
7 544
93
Tényleg megérte Ukrajnáért Katarra cserélni Oroszországot...

Komolyan olyan érzésem van mintha a Titanicon ülnék, a jéghegy már előttünk a kormánynál meg majmok ülnek ...
 

Sniper

Well-Known Member
2018. április 10.
2 010
23 279
113
Nem felejtettem el.Megosztom újra hogy 30 éve az akkor már kivonás előtt álló f111-esek mekkora pusztítást végeztek az Iraki haderőben miután "kiütötték"az Iraki légvédelmet.



Az 1991-es, Irak elleni háborúban az F-111F-ek 99,6%-ban éjjel repültek, és ugyanazt a szerepet töltötték be, amit az európai hadszíntéren kaptak volna egy összecsapás során. Nagy hatósugarukkal és precíziós fegyverzetükkel kulcsfontosságú, jól védett célpontokat kellett kiiktatniuk. A következők elvileg az F-111E-kkel együttes statisztikák. A Sivatagi Vihar alatt 2500 felszállás során 2203 célpontot semmisítettek meg igazoltan. Ebbe beletartozott 52 híd (máshol: csak 12), a reptereken 13 pálya és 245 megerősített fedezék (az összesen 375 közül; bennük 141 repülőgéppel), 252 tüzérségi eszköz, és abban a háborúban arányosan a legtöbb, 920 harckocsi, illetve összesen 1500 páncélozott harcjármű. Végül is mintegy 5500 bombát használtak fel a hadművelet során, melynek 85%-a volt precíziós vezérlésű. Mindez jelentős sikernek tekinthető, de érdemes hozzátenni, hogy a háború 43 napjának a felén volt annyira rossz az időjárás – még a sivatagi klímánál is –, ami már zavarta az elektrooptikai célzást. Ez rámutatott, hogy azért ennek a metódusnak is megvannak a maga korlátai. A bizonytalan, bombázás utáni felderítés, felmérés miatt alig volt célpont, amire tényleg a szlogennek megfelelően, egyetlen lézerbombát dobtak volna. Ez annak ellenére is így volt, hogy magukat a találatokat láthatták a Pave Tack képén a személyzetek, de ezt nem mindig követte másodlagos robbanás, ami a siker legjobb bizonyítéka volt. A bevetéstervezők viszont biztosra akartak menni. Általános volt a két bomba, de nem volt ritka a négy sem, sőt, volt olyan cél, amit héttel támadtak.
Egy shahed 136 drón kb 50 kilós robbanófejjel rendelkezik.Lehet vele károkat okozni de nem lehet összehasonlítani azzal ha el tudnák nyomni a légvédelmet hatékonyan és 4 gen vadászbombázókkal támadnák az infrastruktúrát.Egy strike eagle hordozhat 2 darab 2 tonnást gbu28-ast is ami ha csak 50% találati arányt nézünk ha betaláll egy elejtoros alállomásba az kb eltünik a föld színéről soha nem javítják ki.
azt kiszámoltad már,hogy 1 db mondjuk F111 vagy Strike Eagle árából, a ruszkik hány drónt tudnak venni ?

el kell fogadni lassan,hogy ezek a drónok nagyságrendekkel olcsóbbak és költséghatékonyabbak mint bármi ami eddig repült .. akkor miért ne alkalmaznák őket,akár tömegesen is ?

-nem kell repülőteret építeni,
-nem kell a repteret fenntartani,karbantartani,üzemeltetni
-egyáltalán nem is kell a repülőgép a maga,bonyolult műszerezettségével,és rengeteg egyéb kiegészítővel,ami irdatlan pénzbe kerül
-nincs drága pilótakiképzés
  • ha lelőnek egy drónt .. az csak egy drón,nem presztízs veszteség
  • nem kell a pilótát kimenteni, vagy alkudozni a sorsáról,nem mutogatják be a tv-ben stb stb ..
-méretükből adódóan nehezebb a felderítésük is (szerintem)
-csapásmérő képességük meg a robbanófej méretétől függ,de mivel a fenti szempontok alapján sokkal jobban megéri őket csapásmérő körben
alkalmazni,így véleményem szerint minden szempontból előnyösebbek,pláne gazdaságosabbak is.

és nem csak ezek a "fűnyírók" vannak az iráni arzenálban ,mert az újabb fejlesztésűek pl a Shadid és a Fotros már 2000 km-es hatótávval bírnak .. 8 rakéta hordozására képesek.
 

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 506
10 091
113
azt kiszámoltad már,hogy 1 db mondjuk F111 vagy Strike Eagle árából, a ruszkik hány drónt tudnak venni ?

el kell fogadni lassan,hogy ezek a drónok nagyságrendekkel olcsóbbak és költséghatékonyabbak mint bármi ami eddig repült .. akkor miért ne alkalmaznák őket,akár tömegesen is ?

-nem kell repülőteret építeni,
-nem kell a repteret fenntartani,karbantartani,üzemeltetni
-egyáltalán nem is kell a repülőgép a maga,bonyolult műszerezettségével,és rengeteg egyéb kiegészítővel,ami irdatlan pénzbe kerül
-nincs drága pilótakiképzés
  • ha lelőnek egy drónt .. az csak egy drón,nem presztízs veszteség
  • nem kell a pilótát kimenteni, vagy alkudozni a sorsáról,nem mutogatják be a tv-ben stb stb ..
-méretükből adódóan nehezebb a felderítésük is (szerintem)
-csapásmérő képességük meg a robbanófej méretétől függ,de mivel a fenti szempontok alapján sokkal jobban megéri őket csapásmérő körben
alkalmazni,így véleményem szerint minden szempontból előnyösebbek,pláne gazdaságosabbak is.

és nem csak ezek a "fűnyírók" vannak az iráni arzenálban ,mert az újabb fejlesztésűek pl a Shadid és a Fotros már 2000 km-es hatótávval bírnak .. 8 rakéta hordozására képesek.
Ha tömegesen elterjednek a drónok, lesz ellenük hatékony eszköz. Most is van csak drága.
 
W

Wilson

Guest
Rishi Sunak miniszterelnök ma [hétfőn] Lettországba utazik, hogy a közös expedíciós haderő (JEF) tagjaival megvitassa az orosz agresszió ellen irányuló erőfeszítéseket az északi és balti térségben.


A JEF tíz hasonló gondolkodású nemzetet tömörít, akik osztoznak a demokrácia, az emberi jogok és a jogállamiság iránti elkötelezettségben, valamint a közös katonai műveletek hosszú múltjával.


Elismerve az északi és balti országok előtt álló regionális kihívásokat, köztük Oroszország folyamatos agresszióját, a miniszterelnök felszólítja a JEF vezetőit, hogy 2023-ban tartsák fenn vagy növeljék meg Ukrajna 2022-es támogatását a folyamatos halálos segélyek, a gazdasági ellenálló képesség és a politikai támogatás révén.


Felhívása akkor érkezik, amikor az Egyesült Királyság bejelentette, hogy jövőre több százezer tüzérségi lőszert szállít majd egy 250 millió font értékű szerződés keretében, amely biztosítja a kritikus tüzérségi lőszerek folyamatos áramlását Ukrajnába 2023-ban.


Az Egyesült Királyság már most Európa vezető védelmi segélyszállítója Ukrajnának, ideértve a MLÍRS rakétarendszerek és a közelmúltban 125 légelhárító löveg küldését. Február óta több mint 100 000 lőszert is biztosítottunk, amelyek szállítása közvetlenül kapcsolódik az ukrajnai területek visszafoglalására irányuló sikeres műveletekhez.


A miniszterelnök a múlt héten személyesen tájékoztatta Zelenszkij elnököt az új támogatásról, amely az Egyesült Királyság 2023-as védelmi segélycsomagjának részét fogja képezni.


Rishi Sunak miniszterelnök azt mondta:


Az Északi-sarkkörtől a Wight-szigetig az Egyesült Királyság és európai szövetségeseink az ukrajnai invázióra adott válaszlépésben zárkózott el, és továbbra is állhatatosak vagyunk Európa békéjére irányuló törekvéseinkben.

A béke eléréséhez azonban meg kell akadályoznunk az agressziót, és a régión belüli bevetéseink együttesen létfontosságúak annak biztosításában, hogy képesek legyünk válaszolni a legsúlyosabb fenyegetésekre is.

Tudom, hogy a Közös Expedíciós Erők eme csúcstalálkozója csak aláhúzza szoros barátságunkat és Ukrajna megingathatatlan támogatását.

A Dánia, Finnország, Észtország, Izland, Lettország, Litvánia, Hollandia, Svédország, Norvégia és az Egyesült Királyság vezetőit tömörítő JEF-találkozón Zelenszkij elnök is felszólal.


A csúcson a vezetők megvitatják az ukrán erők számára szükséges védelmi képességeket, beleértve a további légvédelmet is. Azt is várják, hogy felgyorsítsák a JEF nemzetek közötti együttműködést, erősítsék a hírszerzési adatok megosztását, erősítsék a hibrid fenyegetésekkel szembeni védelmet és megvédjék a kritikus nemzeti infrastruktúrát. A fokozott együttműködés részeként megvitatják Finnország és Svédország támogatását a NATO-csatlakozásuk előtt, valamint a közös gyakorlatok fokozását a JEF szövetség további megerősítése érdekében.

A JEF-csúcsot követően a miniszterelnök találkozik az újonnan kinevezett lett miniszterelnökkel, Krišjānis Kariņš-sel, hangsúlyozva a két ország szoros partnerségét, majd továbbutazik Észtországba, ahol találkozik a NATO keleti szárnyán szolgáló brit és NATO csapatokkal.

Emellett új, innovatív technológiai együttműködést ír alá Észtország miniszterelnökével, Kaja Kallasszal. A közös partnerség célja a két ország megosztott szakértelmének hasznosítása, segítve az Egyesült Királyságot és Észtországot a technológiai kapcsolatok megerősítésében és az új digitális infrastruktúra támogatásában.

A megállapodás értelmében mindkét ország felgyorsítja a digitális kutatást és innovációt, és megerősíti az együttműködést az egészségügy, az oktatás, a kiberbiztonság, az adatok és a kapcsolódás terén.


 
  • Tetszik
Reactions: Kopi2000

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 903
22 378
113
A JEF tíz hasonló gondolkodású nemzetet tömörít, akik osztoznak a demokrácia, az emberi jogok és a jogállamiság iránti elkötelezettségben, valamint a közös katonai műveletek hosszú múltjával.
Az embernek az az érzése az ilyen hangzatos szövegek után, hogy lassan kellene egy ilyen politikai alapon szerveződő konzervativ kereszteshadat is felállitani, hogy ellensúlyozva legyenek az északi disz-b.zik,...
 

jurgenbauer

Well-Known Member
2015. február 1.
24 987
82 903
113
"Zelenszkij adataira támaszkodva nyugodtan gondolhatjuk azt, hogy legalább tízmillió ukrán kerülhet abba a helyzetbe, hogy két-három téli hónapot lesz kénytelen áram és vízellátás, adott esetben központi fűtés nélkül átvészelni. Ezt meg lehet oldani, az embereknek egy fűtött helységbe kell összehúzódnia – a plusz tíz fok is meleg, ha kint mínusz húsz van. Abba talán lehet reménykedni, hogy a nyugati élelmiszer eljut a lakossághoz, talán még a gyógyszer is, de a gyerekeknek, a betegeknek, az öregeknek és persze mindenki másnak a mai eszünkkel elviselhetetlen szenvedéseket kell kiállnia. Akkor is, ha az ukrán állam elfogadhatóan funkcionál, ha az oroszok nem szüntetik meg teljesen és hónapokra az ukrán energiarendszer működőképességét, és ha nincs valami jó és új ötletük a téli hadviselésre. De ha ezt elviszik a végsőkig, akkor sokmillió ember lesz az orosz télben hatalmas bajban. Ez ugyanis nem ukrán tél, ez orosz tél, és a szovjet időkben épült tömbházakban, lakótelepeken fűtés nélkül nem lehet élni.

Valahogy nem látom, hogy a “Nyugat” olyan rettenetesen aggódna ezekért az emberekért. Persze, optimista ember lévén biztos vagyok benne, hogy küldik a takarókat, a meleg ruhát, a fűtőanyagot, az aggregátorokat az ukránoknak, de a nyugati közvéleményeket nem terhelik ezzel a humanitárius katasztrófával.
Ez ugyanis nemcsak az ukrán morálnak, hanem a nyugati lakosság moráljának sem tenne jót. Legfeljebb akkor jönnek majd ezzel elő, ha Németországban beüt egy erősebb hidegfront és energiahiány lesz, mert akkor biztos minden liberális arra fog hivatkozni, bezzeg az ukránoknak mit kell kiállnia. A nyugati embert már hozzászoktatták a háborúhoz, az ukrán és az azt véralgebra jelleggel ellentételező orosz veszteségekhez, az ukránok szenvedéseihez. Annyira meg senki nem kedveli az ukránokat – főleg azok nem, akiknek közelebbi ismeretség révén sikerült őket megszeretni –, hogy így karácsony előtt, illetve akarom mondani, a télünnep táján nekiálljon megzavarni a szokásos túlfogyasztást holmi megfagyni készülő ukrán kisgyerekekkel.

A nyugati politikusok és a nyugati liberális értelmiség számára nem szempont az igazság mellett az ukrán emberek szenvedése. A Nyugat az “igazság” végső győzelmét akarja, ami hatalmas szerencsékre éppen egybeesik az ukránok oroszok felett aratott végső győzelmével. Az, hogy az ukránok ezért az igazságért mekkora áldozatot hoznak, mennyit szenvednek, az nem kérdés, hiszen ha az ukránok ezen méláznának, akkor a Nyugat nem támogatná őket olyan lelkesen. Az ukrán vezetés meg nem szenved annyira a háborútól (valamiért a vezetők mindig kimaradnak valahogy a háborús szenvedésből), hogy eltekinthessen a győzelemtől, használja és kihasználja a népe szenvedését, de pontosan kiméri, hogy abból mennyivel szabad a nyugati közvéleményt terhelni és főleg mikor. Az ukránok most éppen “győzelemre” állnak, nem rontják a nyugati támogatóik kedvét fagyhalállal, éhenhalással, gyógyszerhiánnyal.

Ilyesmiről majd akkor hallunk legközelebb, ha rosszra fordul a fronthelyzet, jönnek az oroszok, esetleg az ukrán lakosságnak lesz elege a háborúpárti vezetésből. Vagy majd a háború után a háborús bűnök és a kártérítésnél fognak előkerülni a megfagyottak, az éhenhaltak. Iszonyú mennyiségű emberi szenvedés maradt eddig is rejtve és marad ezután is ebben a konfliktusban; biztosak lehetünk benne, hogy most éppen nem rosszabbra festik a “nagyképet”, hanem szebbre. Mert most ez az ukrán rezsim és a Nyugat “morális” érdeke."


Más.

Bahmut:


"Új Mariupol":

Mariupol: