MIM-104 Patriot (USA)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 349
35 198
113
Én úgy csinálnám a ruszkik helyében, hogy figyelném, mindenfajta hírszerzéssel, hogy vannak-e és hol azok a tüzelőállások, amik között rendszeresen váltogatják az üteg helyzetét.
Igen, de nincsenek állandó tüzelő állások.
Soha nem rakják kétszer ugyanarra helyre. Mindig néhány kilomterrel arrébb.

És egyszerre támadnám az összeset robotrepülőkkel.
De én nem értek ahhoz, hogy valójában működne-e ez.
Az oroszoknak igen csak fogytán a robot repülője amik ráadásul nagyon könnyű célpontok egy Patriotnak, de még egy stingernek is.
Nem rég volt hír, hogy egy csávó géppuskával lelőtt egyet - mondjuk inkább szerencséje volt, de azért jelzi, hogy nem olyan nagy durranás egy robot robotülőgép...
Az amerikaik is folamatosan cserélik őket lopakodó kialakításuakra (pl. JASSM) - komolyabb légvédelem ellen a Tomahawk sem szerepelne túl jól...

Az iráni drónok meg óriási szórással dolgoznak: egy indítóit vagy radart szinte kizárt, hogy eltaláljanak.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 349
35 198
113
Nagyon kevés hordozó platformja van és nem időérzékeny célpontkora találták ki.
Amúgy azt is képes a PATRIOT lelőni. Főleg, ha 0 paraméterrel érkezik a cél és önvédelem van.
Talán pont emiatt nem fognak a Kidzsállal probálkzoni, mert nagyon ciki lenne ha kiderül, hogy a csodafegyverük is lelőhető...
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 880
8 096
113
Ha már infrasturtúra. Az oroszok nagyon elbaszták, hogy télen támadták először. Nyáron ha elmegy a NET a villany stb. az kvázi nem tömeggyilkosság, kellemetlen és sok minden akadályoz, emlékezzünk a Belgárdi erőművek elleni grafitbomba támadásokat. Most az a polgári lakossággal szemben.
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 001
9 976
113
Még ha tudják is a pontos pozíciót, először túl kell terhelni (BM-el lehetséges csak ésszerűen gondolkozva, CM/ABT elhárításra lehet vagy 50+ tűzcsatornája az ukránoknak Kijev körül) aztán pedig el is kéne találnod, tehát nem játszik a kilóméteres CEP irani BM… igazából csak az iszkander vagy khindzsal.
Nem úgy van hogy a patriot csak kb 90-130 fokban tud működni? akkor két irányból CM salvo és vége. Egy beloruszból egy keletről. Egyet nem engednék adni. Az második sorozatos rakéták élettartama most ér véget, olcsóbb pár üteget átszállítani Ukrajnába mint megsemmisíteni őket sok pénzért.
Én akkor fogok röhögni ha "filléres" 120km/h-val pöfögő iráni drónok kapják le valamelyik elemét...
 
M

molnibalage

Guest
Ha az ősrégi kőkorszaki PATRIOT-ot nézed, akkor igen.

De az ARH-s rakétákkal ez nem egészen igaz.
A PATRIOT 0 órától data link alapra épül.
Ha van olyan asset, ami képes követni a BM-et indítás után, akkor elvi szinten akkor is lehet ARH-s rakétát rázavarni, ha a PATRIOT radarja maga nem követi a célt. Maga az FDC és radartól távolabb is tehető indító PAC-3-mal, ami 3000 m/s célsebességig jó.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and endre

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 349
35 198
113
Nem úgy van hogy a patriot csak kb 90-130 fokban tud működni? akkor két irányból CM salvo és vége. Egy beloruszból egy keletről. Egyet nem engednék adni.
Ha ballisztikus rakéták ellen van beállítva akkor fixen egy irányba néz a radarja amúgy körbe forog és 360 fokban lát.
Amúgy is k. sok radarjuk van az ukránoknak, szóval nem tudnak a ruszkik "észrevétlenül" CM-eket rájuk lövöldözni.

Az második sorozatos rakéták élettartama most ér véget, olcsóbb pár üteget átszállítani Ukrajnába mint megsemmisíteni őket sok pénzért.
Én akkor fogok röhögni ha "filléres" 120km/h-val pöfögő iráni drónok kapják le valamelyik elemét...
Ennek nagyon kicsi az esélye, mert ezek az iráni drónok nagyon pontatlanok (ezért is lövik nagy méretű, nem mozgó polgári célpontokra őket). A Patriot ütegeket más légvédelmi eszközök fogják védeni és amúgy is időnként arrébb telepítik őket.
 

Kruglóf

Active Member
2022. március 26.
38
148
33
Nem úgy van hogy a patriot csak kb 90-130 fokban tud működni? akkor két irányból CM salvo és vége. Egy beloruszból egy keletről. Egyet nem engednék adni. Az második sorozatos rakéták élettartama most ér véget, olcsóbb pár üteget átszállítani Ukrajnába mint megsemmisíteni őket sok pénzért.
Én akkor fogok röhögni ha "filléres" 120km/h-val pöfögő iráni drónok kapják le valamelyik elemét...
A CM-et meg sufni drónokat még mindig le tudja lőni barmelyik másik lérak rendszer is ami ott van, ezek ellen NEM KELL magát védenie (NASAMS, IRIS-t, S-300ok, BUK, egy jó helyen pozícionált manpades katona, gepard…….)

Meg persze ahhoz előtte tudni kéne a pozícióját a patriot ütegnek , meg el is találni a megfelelő pontossággal…

Azt meg ne felejtsd el, hogy a sz-300 család is rendelkezik ugyanezzel a 90-120fokos tkorlátozással, ami a tűzvezető radart érinti, csak ott forgatható a tüzelés megkezdése előtt, de amint nekiáll tüzelni egy célra, azt is siman el lehetne kapni 180 fokkal ellenkező irányú támadással. Baszhatja az is, hogy a felderítő radaron látja, hogy jön hátúlról is egy rakéta ha nem tudja lelőni mindkettőt..

Ha az ősrégi kőkorszaki PATRIOT-ot nézed, akkor igen.

De az ARH-s rakétákkal ez nem egészen igaz.
A PATRIOT 0 órától data link alapra épül.
Ha van olyan asset, ami képes követni a BM-et indítás után, akkor elvi szinten akkor is lehet ARH-s rakétát rázavarni, ha a PATRIOT radarja maga nem követi a célt. Maga az FDC és radartól távolabb is tehető indító PAC-3-mal, ami 3000 m/s célsebességig jó.
Ez meg a másik, bár olyan radarjaik az ukránoknak ami tud BM ez követni és PATRIOT data link kompatibilis nem tudom mennyi van…

De BM nem fog két ellenkező irányból érkezni
 

Kulso_54

Well-Known Member
2010. június 14.
2 960
5 887
113
Ha az ősrégi kőkorszaki PATRIOT-ot nézed, akkor igen.

De az ARH-s rakétákkal ez nem egészen igaz.
A PATRIOT 0 órától data link alapra épül.
Ha van olyan asset, ami képes követni a BM-et indítás után, akkor elvi szinten akkor is lehet ARH-s rakétát rázavarni, ha a PATRIOT radarja maga nem követi a célt. Maga az FDC és radartól távolabb is tehető indító PAC-3-mal, ami 3000 m/s célsebességig jó.

@molnibalage Átolvastam az összefoglalód, most nagyon sktuálus.
Mennyire lehet széttelepíteni az indítókat, azt tudod?
 
M

molnibalage

Guest

nyugger

Well-Known Member
2012. szeptember 30.
6 660
27 820
113
Miután az ukrán topik holnapig még nincs nyitva, így inkább a szaktopikba pakolom, de hajnali utómunkával elkészült az ígért ukrán Patriot anyagom

Vigyázat, hosszú lett, de még így sem fért bele minden amit akartam volna. Szerintem az Engelsz elleni reggeli támadásról nem írok már, mert akkor év végi összefoglaló nem lesz, de az meg lényegében ugyanaz volt mint december 5-én csak most a gépeket jobban széttelepítve sikerült megvédeni
 
M

molnibalage

Guest
Miután az ukrán topik holnapig még nincs nyitva, így inkább a szaktopikba pakolom, de hajnali utómunkával elkészült az ígért ukrán Patriot anyagom

Vigyázat, hosszú lett, de még így sem fért bele minden amit akartam volna. Szerintem az Engelsz elleni reggeli támadásról nem írok már, mert akkor év végi összefoglaló nem lesz, de az meg lényegében ugyanaz volt mint december 5-én csak most a gépeket jobban széttelepítve sikerült megvédeni
Borzalmasan sok tevedes van az amyagban, pedig vegig sem olvastam.