[HUN] Toborzás / hadkiegészítés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 910
22 402
113
A baj az, hogy az így felépített seregben többet nyom a latban a párthűség, mint a szakmai képességek.
Egyenlőre még semmi bizonyiték, hogy az MH-ban a változások után ez már igy törvényszerűen igy lenne.
Magyarán a kontraszelekció melegágya. Éles helyzetben ez pedig döntő lehet.
De abban igazad van, hogy igy lenne, az az lenne amit irtál. Semmiképpen sem jó.
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 177
13 650
113
Várjuk már meg míg lesz több info, valszeg sokunknak van katona ismerős, barát, majd elmondják a véleményeket. Ja és nem mindegy ,h ogy vidék vagy budapest mennyire lesz érintett!
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 899
4 447
113
A baj az, hogy az így felépített seregben többet nyom a latban a párthűség, mint a szakmai képességek. Magyarán a kontraszelekció melegágya. Éles helyzetben ez pedig döntő lehet.
Szerintem ebben a döntésben jóval kisebb volt a pártreferencia alapján történő szelekció, mint a szakmai. Én, az eddigi hallottak és tartalékosi saját tapasztalataim szerint a legnagyobb probléma a régi rendszerben szocializálódott főtiszti kar mentalitása (pl. alkoholista, idegbeteg, nárcisztikus rohadékok) és befolyása volt az, ami megakasztotta a tenni akaró fiatal állomány előrehaladását és a fejlődést. Nagyon sokan hagyták el miattuk a sereget. Én már 20 éve ilyen okok miatt léptem le, de hallomásaim alapján még mindig sokan voltak magas pozíciókban. A HM és a vezérkar is sokáig olyan katonákkal volt tele, melyek soha egy percet nem töltöttek csapatnál de ők hoztak velük kapcsolatos, rendszerint hátrányos, agyament döntéseket.
Sajnos, tartalékosként is belefutottam egy olyan seggfejbe egy gyakorlaton, aki régi, komcsi sorkatonai rendszer stílusát alkalmazta velünk szemben. Azt hittem, ez már nem szokás, ráadásul szabályzatellenesen is viselkedett, de még ott volt. Többen hagyták ott miatta az ÖTT-t.
Valamikor a közelmúltban RSzR is tett megjegyzést ere az állományra, amin sokan felháborodtak, pedig igaza volt. Egy modernizálandó hadsereg nem tűrheti meg az ilyen embereket, főleg magas beosztásokban.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 397
120 684
113
Szerintem ebben a döntésben jóval kisebb volt a pártreferencia alapján történő szelekció, mint a szakmai. Én, az eddigi hallottak és tartalékosi saját tapasztalataim szerint a legnagyobb probléma a régi rendszerben szocializálódott főtiszti kar mentalitása (pl. alkoholista, idegbeteg, nárcisztikus rohadékok) és befolyása volt az, ami megakasztotta a tenni akaró fiatal állomány előrehaladását és a fejlődést. Nagyon sokan hagyták el miattuk a sereget. Én már 20 éve ilyen okok miatt léptem le, de hallomásaim alapján még mindig sokan voltak magas pozíciókban. A HM és a vezérkar is sokáig olyan katonákkal volt tele, melyek soha egy percet nem töltöttek csapatnál de ők hoztak velük kapcsolatos, rendszerint hátrányos, agyament döntéseket.
Sajnos, tartalékosként is belefutottam egy olyan seggfejbe egy gyakorlaton, aki régi, komcsi sorkatonai rendszer stílusát alkalmazta velünk szemben. Azt hittem, ez már nem szokás, ráadásul szabályzatellenesen is viselkedett, de még ott volt. Többen hagyták ott miatta az ÖTT-t.
Valamikor a közelmúltban RSzR is tett megjegyzést ere az állományra, amin sokan felháborodtak, pedig igaza volt. Egy modernizálandó hadsereg nem tűrheti meg az ilyen embereket, főleg magas beosztásokban.
Sok esetben a vízzel együtt ki lett öntve a gyerek is. De majd úgyis meglátjátok.

Lesz még sírás jajveszékelés Egyiptom földjén...
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 177
13 650
113
Az én első kezes infoim alapján a minisztériumból olyanok is mennek akik az államtitkár asszony kegyeltjei voltak. Volt ám meglepődés köztük. De meglátjuk na meg a lényeg kik lesznek akiket előre engednek és azoknak milyen lesz a hozzáállása stílusa.
Majd csepegnek az infok.
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 899
4 447
113
"Anno még az I. világháború előestéjén számolta ki a német nagyvezérkar, hogy a lakosság minden milliója után 20.000 katonát tud kiállítani egy ország (kb. 2 hadosztályt). Itt mindent számba vettek: megőrzött ipari kapacitást (beleértve a maxra tekert hadiipart), mezőgazdaságot ami ellátja élelemmel a polgári lakosságot és a katonaságot egyaránt, társadalom reprodukciós képességének megőrzését, stb. Ennek a kalkulációnak a helyességét az I. és II. világháború, valamint a hosszabb ideig eltartó lokális háborúk meglepően pontosan igazoltak. Az az ország, amelyik túllépi ezt a 20.000 katona / 1.000.000 civil arányt, hosszú távon biztosan elveszíti a háborút, mert a polgári lakosság nem bírja etetni, hadianyaggal ellátni és humán veszteséget pótolni a katonaságnál."

Erre írtam egy választ, ami valamiért törlődött, de összefoglalja a mi problémánkat a haderő bővítésével kapcsolatban: ez a számítás egy komoly ipari/mezőgazdasági háttérrel és (kiemelem) egészséges korfával rendelkező társadalom esetén megállja a helyét. Nálunk azonban nincs komoly ipari háttér (mert eladták, leépítették), nincs meg a mezőgazdasági háttér (mert szétverték, leépítették) és végül ami igazán fontos, nincs meg a demográfiai háttér (mert a társadalom elöregedett).

A jelenlegi kb. 9.800.000-es lakossággal ki kellene tudnunk állítani a fenti számítás szerint egy 196000 fős haderőt (amivel kimaxoljuk a 20000/100000 arányt, de ne akarjunk ekkora hadsereget, legyen csak egy szolíd 50.000-es haderő (ami kiszolgáló állománnyal együtt nem is jelent túl sok harcoló erőt).
A jelenlegi demográfiai mutatókat figyelembe véve mennyi realitása van a végrehajtó állomány létszám növelésének anélkül, hogy hiányt idéznénk elő a civil termelő kapacitásoknál, a civil szféra melyik részéből vonjuk el az állományt?

Illetve mi lesz a végeredménye, ha a 9.800.000-ből nagy számban elveszítjük háború esetén a bevonultatott képzett szakmunkásokat, orvosokat, mérnököket stb.?
A mai gazdaságszerkezet jelentősen eltér a 100 évvel ezelőttitől. A klasszikus mezőgazdaság és ipar a technikai fejlődés miatt nem igényel akkora létszámot, mint akkoriban, ezért a szolgáltatók játsszák már a nagyobb szerepet a gazdaságban (de legalább jóval nagyobbat, mint akkor). Ezek nagy részére nincs szükség egy hadigazdaságra átálláskor, szóval, szerintem nagyobb létszámot tud eltartani az alap gazdaság, mint 100 éve.
Úgy tudom, hogy az MN idején 300.000 főre tették az azonnal mozgósítható létszámot, melyek ki tudnak venni a termelésből. Ekkora létszámnak be is volt raktározva a felszerelés. Persze a költségvetés is 4.5%-ot(?) biztosított nekik. A mai felszerelés ugyan drágább, de vele együtt nőtt is a termelékenység.
 

ZRÍNYI 20!026

Well-Known Member
2017. szeptember 20.
2 080
4 056
113
A mai gazdaságszerkezet jelentősen eltér a 100 évvel ezelőttitől. A klasszikus mezőgazdaság és ipar a technikai fejlődés miatt nem igényel akkora létszámot, mint akkoriban, ezért a szolgáltatók játsszák már a nagyobb szerepet a gazdaságban (de legalább jóval nagyobbat, mint akkor). Ezek nagy részére nincs szükség egy hadigazdaságra átálláskor, szóval, szerintem nagyobb létszámot tud eltartani az alap gazdaság, mint 100 éve.
Úgy tudom, hogy az MN idején 300.000 főre tették az azonnal mozgósítható létszámot, melyek ki tudnak venni a termelésből. Ekkora létszámnak be is volt raktározva a felszerelés. Persze a költségvetés is 4.5%-ot(?) biztosított nekik. A mai felszerelés ugyan drágább, de vele együtt nőtt is a termelékenység.
Csak az a probléma, hogy a nagyobb létszám fegyverigény költsége, közben csillagászati összegekre emelkedett, ami nem biztosított!
 
  • Tetszik
Reactions: tomcat1 and Aladeen

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 961
36 285
113
A mai gazdaságszerkezet jelentősen eltér a 100 évvel ezelőttitől. A klasszikus mezőgazdaság és ipar a technikai fejlődés miatt nem igényel akkora létszámot, mint akkoriban, ezért a szolgáltatók játsszák már a nagyobb szerepet a gazdaságban (de legalább jóval nagyobbat, mint akkor). Ezek nagy részére nincs szükség egy hadigazdaságra átálláskor, szóval, szerintem nagyobb létszámot tud eltartani az alap gazdaság, mint 100 éve.
Úgy tudom, hogy az MN idején 300.000 főre tették az azonnal mozgósítható létszámot, melyek ki tudnak venni a termelésből. Ekkora létszámnak be is volt raktározva a felszerelés. Persze a költségvetés is 4.5%-ot(?) biztosított nekik. A mai felszerelés ugyan drágább, de vele együtt nőtt is a termelékenység.
Érdekesség: a második világháborúban a lakosság kb. 21%-a szolgált valamilyen formában a német fegyveres erőknél. A szovjeteknél is hasonló arányszám volt. Sok szakértő szerint ez 20% körüli arány a maximum amit egy ország harcba tud küldeni anélkül hogy összeomlana a gazdasága és társadalma.
 
  • Tetszik
Reactions: alfa74 and bel

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 961
36 285
113
Csak az a probléma, hogy a nagyobb létszám fegyverigény költsége, közben csillagászati összegekre emelkedett, ami nem biztosított!
+ csupán egy maroknyi ország önellátó fegyverzetben és mi sosem leszünk ezek között - mondjuk a szomszédaink sem...
Korszerű fegyvereket nem tudunk önállóan előállítani...
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 968
19 285
113
A mai gazdaságszerkezet jelentősen eltér a 100 évvel ezelőttitől. A klasszikus mezőgazdaság és ipar a technikai fejlődés miatt nem igényel akkora létszámot, mint akkoriban, ezért a szolgáltatók játsszák már a nagyobb szerepet a gazdaságban (de legalább jóval nagyobbat, mint akkor). Ezek nagy részére nincs szükség egy hadigazdaságra átálláskor, szóval, szerintem nagyobb létszámot tud eltartani az alap gazdaság, mint 100 éve.
Úgy tudom, hogy az MN idején 300.000 főre tették az azonnal mozgósítható létszámot, melyek ki tudnak venni a termelésből. Ekkora létszámnak be is volt raktározva a felszerelés. Persze a költségvetés is 4.5%-ot(?) biztosított nekik. A mai felszerelés ugyan drágább, de vele együtt nőtt is a termelékenység.
A modern gazdaság nagyobb hatékonysága 10-100x annyi energia felhasználáson alapul. Ha hozzáférsz ehhez az energiatöbblethez, akkor igaz csak amit írsz. Látható most Ukrajnában, hogy az energia-infrastrutúra kb. megvédhetetlen, így ez a nagyobb hatékonyság kérdéses, hogy fennttartható-e?

A jóval alacsonyabb reprodukciós rátától meg külön tekintsünk el, hogy minden halott hatványozva hat közép-hosszú távon, míg régen lehet, hogy csak az éhínség miatt kivándorlók számát csökkentette.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 536
46 524
113
Csak az a probléma, hogy a nagyobb létszám fegyverigény költsége, közben csillagászati összegekre emelkedett, ami nem biztosított!
Tessék szépen megnézni a finn mintát.
Többszázezer kiképzett katonára van méretezve a betárolt fegyverzet.
Mégsem sínyli meg a gazdaság.
Csakhát ugye az a fránya sorkatonai szolgálat...
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 951
18 445
113
Ezt a verziót sem lehet kizárni de én már legalább 1 éve hallom a kormányzat különböző szintjein dolgozó emberektől, hogy O.V szeretné Fidesz közelivé tenni az MH főtiszti állományát.

Nem hinném hogy erről van szó. Ez hangulatkeltés a részedről. Egyszerűen van egy haderő, ahol évente bekerül a rendszerbe, 100+ fő új tiszt. Amennyiben elméletben, senki nem lép ki, akkor 65 évesen mennek nyugdíjba, eddig. Ez esetben, mondjuk 50 éves kor felet milyen beosztást tud ellátni bármelyik is, aki nem lett addigra tábornok , vagy olyan főtiszt, akire tényleg szükség van még ? 40 évvel ezelőtt végzettek, mennyire vannak otthon a digitalizáció, hálózat alapú hadviselés tekintetében vajon ? Meddig ültessék a kevésbé használhatókat egy íróasztal mögött, csak azért mert még nem 65 évesek és nem teszik akkor ki őket ?
Javaslom elolvasni, Kovács Ferenc : Az amerikai tiszt, című könyvét. 1987-ben jelent meg magyarul, nekem megvan. Ott le van vezetve, az amerikai haderőből hogy vezetik ki azokat a tiszteket, akik adott életkor, adott beosztás felett, nem tudnak előlépni. Nyugállományba, vagy a civil munkaerőpiacra. Hagyjuk kiforrni szerintem ezt a dolgot. Amennyibe a maradék "Kovács Gyulákat" küldik el, csak nyert a haderő. ( Vagy az olyanokat, mint nálunk a cégnél lévő egyik biztonsági őr, aki 25 éves szolgálata alatt 2 csillagot lépett előre. Századosként szerelt le Szombathelyen. )
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 177
13 650
113
nagyon más huszár, nagyon más, nem nagyon lehet egy lapon említeni minket velük
A svédek elleni kézi meccs után fogalmazták meg jól a különbséget. A svédek munka mellett!!!! életvitel szerűen csinálják a kézit TEHÁT SZórakozásból !!! nem pedig mint megélhetést látnak benne. És itt van az északi sorkatonaság kötelességből, érdeklődésből !!!! csinálja nem pedig úgy tekint rá mint nyűg meg felesleges tudás. NA ezt a különbséget kell eltüntetni, és a fiatalokba bele nevelni. Mi lenne itt jönnnének a libernyákok a fasizálódás dumával a román és szlovák testvérek a nagy magyarország eszmével. Na ezt kell leszarni és tessék az iskolákba a fiatalokat az északi mintával (ugye az úgy is menő) nyomatni.
Nekem a lányaim szeretnek és tudnak is lőni kérik hogy menjünk a lőtérre. Mondjuk nálunk az iskolába alapból járnak ilyenkor síelni és biatlonozni úgy hogy elsős koruk óta iskolai szinten tanították őket.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 543
77 362
113
Tessék szépen megnézni a finn mintát.
Többszázezer kiképzett katonára van méretezve a betárolt fegyverzet.
Mégsem sínyli meg a gazdaság.
Csakhát ugye az a fránya sorkatonai szolgálat...
Tessék megnézni, hogy Finnország mennyivel gazdagabb mint Magyarország. 40%-al kevesebb emberre majd 5x annyi pénz jut...